GERONTOLGIA
A szerk. 2008.01.29. 08:20
Idskori kros elvltozsok
rai vzlat ( pps. ) alapjn
Mozgsszervi betegsgek
Baleseti hallozsi arny 100.000 fre a 65 vnl idsebbek krben az EU 25 orszgokra a WHO adatai alapjn 2002-ben
Idskori balesetek tpusai s okai
Keringsi megbetegedsek
Daganatos megbetegedsek
Tovbbi gyakori egszsgi problmk
A leggyakoribb mentlis s pszichs vltozsok
A legjellemzbb idskori pszichitriai tnetek
Az idskori depresszi
Idskori ngyilkossg jellemzi
Az ids kori a depresszi leggyakoribb pszicho-szocilis okai
DE VAN
Az idskori egszsgmegrzs ngy kulcsfontossg eleme
Az egszsgi problmk megelzse, az orvos teendi
Idskori demencia
oA demens sz a latin "mens"-bl szrmazik, amelynek jelentse elme, sz, rtelem. A demens sz szerinti jelentse: rtelemtl megfosztott.
oA demencit a WHO a kvetkez tnetekkel hatrozza meg:
- az emlkezet olyan mrtk hanyatlsa, mely ellehetetlenti a mindennapi nll letvitelt
- a gondolkodsban, tervezsben, mindennapi cselekvsek bekvetkez hanyatls
- a krnyezetben trtn tjkozds beszklse idben s trben
- rzelmi kontroll cskkense, vltozsok a trsas viselkedsben
A szellemi hanyatls nem termszetes velejrja az regsgnek. A demencia tnetcsoport, mely htterben az esetek 60-70%-ban az Alzheimer-kr ll.
A 10 korai demencia tnet kzl, ha tartsan tbb is fennll, felttlenl javasolt a csaldorvos, illetve szakorvos (neurolgus, pszichiter) szakvlemnyt krni:
Okot nem, kockzati tnyezket azonban sikerlt felfedezni:
oletkor (az Alzheimer-kr elfordulsi gyakorisga 65-90 ves kor kztt az letkor elrehaladtval 5 vente megktszerezdik)
ocsaldi halmozds (egyenes gi rokonsgon bell az esethalmozds 3-4-szeres)
ApoE4 gn (Apolipoprotein-E) a kr genetikai jelzje
oaz Alzheimer beteget gondoz csald letminsge drmaian romlik
oa gondoz csaldtagok krben jval gyakoribb a testi, lelki betegsgek elfordulsa
oa gondozk 50%-nl pszichs zavar alakul ki, 75%-ban depresszi, 45%-ban alvszavar
oa gondozs tlag heti 69-100 rt tesz ki, ez "ktszeres teljes lls munkavgzst" jelent
oa gondozk feladjk nmegvalst terveiket, az elszigeteltsg s a 24 rs szolglat miatt
oa fiatal genercik szmra negatv jvkpet fest (Dr. Rajna Pter)
oA betegsg lefolysa progresszv, vagyis folyamatos s megllthatatlan, de ez a progresszivits nem szksgszeren lineris - egyenletes.
A mr tneteket okoz betegsgnek ngy szakasza klnbztethet meg:
oemlkezetkihagys, kisebb szemlyisgvltozs (rdektelensg, szocilis visszahzds, kreativits cskkense), enyhe kognitv zavar
okorai szakaszban szrevehet feledkenysg s koncentrcizavar, mint az emlkezetzavar rszei, cskken a tanulsi kpessg, hinyoss vlik az idbeni tjkozds kpessge
okzpslyos szakaszban az emlkezs, beszdkszsg, mozgsgyessg egyttes zavara lp fel, illetve szmolsi kptelensg, nyugtalansg, kros mozgszavar-tnetek jellemzik a beteg llapott, s a logikai s absztrakcis kpessg slyos zavara
oa slyos szakaszban a beteg a mlt kdben l, hozztartozit nem ismeri meg, krnyezetben nem tud tjkozdni, vegetatv mkdst nem kpes kontrollni, a nap 24 rjban polsra szorul
oA trsadalmi megtlst jellemz, a demencia kapcsn ltalban elmondhat, hogy az tlagember nagyon keveset vagy semmit sem tud rla, illetve nem tekinti betegsgnek.
oA demens betegek csaldja a legtbb esetben nem ismeri fel a szellemi hanyatlst annak korai szakaszban, de 13%-uk mg slyos szakaszban sem.
oAz Alzheimer-kros esetek tbbsge a kzpslyos, vagy slyos fzisban kerl csak felismersre.
polsi, gondozsi clok
oAlapvet cl, hogy a demencival kzd ids ember a szellemi leplse sorn letminsgt megrizve, j kzrzettel, pszichs s szomatikus egyenslynak megtartsa mellett lje lett.
oKognitv zavarai, s gondozjt ignybevev tnetei mellett is rzkelje a j bnsmdot, kpes legyen az adott pillanatok lvezetre, llapotromlst ksleltet tmogatst kapjon.
onelltsi kpessgnek cskkense mellett is kielgtettek legyenek szksgletei s meg tudja rizni emberi mltsgt.
A demencival kzd ids ember letminsgnek megrzsbe beletartozik:
A demencival kzd ids ember letminsgnek megrzsbe beletartozik:
oA jl-lt fggetlen a kognitv kpessgektl. Ez egyrszt nehzsg, mert az elvgzett munka eredmnyessge nem mrhet az MMSE pontrtkeinek alakulsval. Msrszt azonban j is, hiszen a demencia kvetkeztben a kognitv kpessgek fokozatos romlsa ellenre a j demencia program eredmnyes. Pldul senki nem marad ki az aktivitsokbl, mert az aktivitsoknak (elfoglaltsgnak) nem (pusztn) a kpessgfejleszts lesz a clja, hanem a szemlyre szabott rzelmi megtmogats.
oA csald jl-lte a demencival kzd szemly jl-lttl elvlaszthatatlan. A demencia protokoll ezrt kitr a demencival kzdk csaldi kapcsolataira s a csaldtagok bevonsra a szocilis szolgltatsok ignybevtelnl.
oA harmadik csoport, akiknek a jl-ltvel foglalkozik a szemlykzpont gondoskods, a demencival kzd idsd emberekkel trd szemlyek, azok, akik poljk, gondozzk ket, s a mindennapi segtsget megadjk nekik. Az polk, gondozk munkjnak megbecslse, munkakrlmnyeik szntelen javtsa sokat segthet ezen. (Ebben a megkzeltsben elengedhetetlen a segtk segtse.)
Az intzmnyi krnyezet kialaktsnak szempontjai
Alapelvek
oAz intzmnyi krnyezet kialaktsa sorn az alapvet trekvs az, hogy figyelembe vegyk a mentlis hanyatlsbl add nehzsgeket, ugyanakkor egy olyan gondozsi krnyezetet teremtsnk, amely tmaszkodik a mentlisan hanyatl ids mg meglv, mobilizlhat kszsgeire, s amely alkalmakat knl e kszsgek funkcionlis megerstsre, megrzsre. Mindezek figyelembevtelvel az albbi trekvsek emelhetk ki:
Az intzmnyi krnyezet kialaktsnak szempontjai
oTrekedni kell egy biztonsgos krnyezet kialaktsra:
ez a szempont a demens elltsban a figyelem elterben ll. A biztonsgos krnyezet kialaktsnak korszer megkzeltsben a kzvetlen korltozs helyett a kockzat-cskkent krnyezeti felttelek megteremtse s a kockzati viselkeds indirekt alaktsa kap hangslyt.
oBiztostani kell a kzssgi aktivits szntereit: mentlisan hanyatl idsek szmra kialaktott gondozsi rszlegekben a bartsgos, vilgos kzssgi tereknek s a kiscsoportban foly (tevkenysgeket) foglalkozsokat biztost helysgeknek ugyanolyan fontossga van, mint az idsekkel foly munka ms sznterein.
Az intzmnyi krnyezet kialaktsnak szempontjai
oFigyelmet kell szentelni az idbeni s trbeli orientcit segt krnyezeti megerstk alkalmazsnak: ez vonatkozik a jl tlthat bels terek kialaktsra, az egyes helysgek funkcionlis elklntsre, a jl megragadhat – eligazodst segt – kijelzsek alkalmazsra, valamint az id, vszakok s napszakok kvetst megknnyt krnyezeti tmpontokra. A sznlts kpessge cskken a demencival, az alakzatok hasznlata jobban javasolt.
oTrekedni kell az optimlis ingerkrnyezet biztostsra: olyan ingerkrnyezet kialaktsra kell trekedni, amely tbb rzkszervi csatornn keresztl kpes optimlis stimulcit biztostani elkerlve azt, hogy ingerszegny vagy ingerekkel tlzottan elraszt krnyezetben kelljen (tartzkodni) s/vagy lni.
Az intzmnyi krnyezet kialaktsnak szempontjai
oA lehetsges maximlis autonmia s cselekvsi mozgstr biztostsa: lehetsget kell nyjtani a mentlisan hanyatl idsnek, hogy kzvetlen lakkrnyezete alaktsban kpessgei szerint rszt vehessen, s ezt a lakkrnyezet minl inkbb segtse.
oAz intimits biztostsa: Trekedni kell arra, hogy az egynnek lehetsge legyen a visszahzdsra intimitst biztost nyugodt bels terek, zugok kialaktsval. Fontos, hogy az egyn privt szfrja a lakszobn bell is a lehetsg szerint vdett legyen.
oE terek fontos szerepet jtszanak a hozztartozkkal val foglalkozs s a ltogatkkal val zavartalan tallkozs kapcsn is. Mindezeket egyttvve a krnyezet alaktsnl gyeljnk az elltott szemly individulis szabadsgnak biztostsra, hogy elkerljk a krnyezeti tnyezk okozta egszsgkrosodst.
A demens betegek elltsi szksgletei:
A demens beteg elltsi szksgleteinek lersnl a Virginia Henderson ltal meghatrozott mindennapi lettevkenysgek krt vettk alapul, mely alapjn a demens idst az albbi tevkenysgek elvgzsben kell segteni, vagy olyan krlmnyeket kell teremteni, hogy segtsg nlkl elvgezhesse ket:
|