2.
A szerk. 2008.01.11. 12:41
2. A gyermekek munkavállalásáról
A munkaviszony alanyai:
A munkaviszony alanyai a munkáltató és a munkavállaló.
- Munkaviszonyt az létesíthet, aki 16. életévét betöltötte.
- Munkaviszonyt létesíthet a 15. életévét betöltött, általános iskolában, szakiskolában, középiskolában nappali rendszerű képzés keretében tanulmányokat folytató tanuló az iskolai szünet alatt.
- A 16. éven aluli fiatal munkavállaló munkaviszony létesítéséhez törvényes képviselőjének hozzájárulása is szükséges.
- A tanköteles fiatal a gyámhatóság engedélye alapján, a külön jogszabályban meghatározott művészeti, sport, modell-, vagy hirdetési tevékenység keretében is foglalkoztatható.
Munkáltató az lehet, aki jogképes:
- a természetes személy (pl. magánszemély, aki munkát végeztet)
- a jogi személy (pl. állami vállalat, szövetkezet, stb..)
- jogi személyiséggel nem rendelkező (pl. betéti társaság)
A munkáltató egyedüli kritériuma a jogképesség. (jogképes az, akinek jogai és kötelességei lehetnek, ilyen az ember, az állam, a jogi személy, a jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezet.)
A magánszemély munkáltatónak nem feltétele a cselekvőképesség, így a kiskorú is lehet munkáltató, de ennek érvényességéhez a törvényes képviselő nyilatkozata, vagy beleegyezés, utólagos jóváhagyása szükséges.
(Cselekvőképesség: Cselekvőképes mindenki, akinek cselekvőképességét a törvény nem korlátozza vagy nem zárja ki. Aki cselekvőképes, maga köthet szerződést vagy tehet más jognyilatkozatot.)
A Munka törvénykönyve már nem a tankötelezettség teljesítéséhez köti a munkaviszony létesítésének feltételét, hanem életkorhoz, azaz egyértelműen meghatározza, hogy munkavállaló csak az lehet, aki a 16. életévét betöltötte.
De ilyen esetekben – azaz a 16 éven aluli fiatalkorú munkaviszonyának létesítéséhez – a munkáltatónak be kell szereznie a törvényes képviselő (pl: szülő, vagy gyám vagy nevelőintézet vezetőjének) a hozzájárulását is.
A törvényben az életkor meghatározását az indokolta, hogy a fiatalok fejlődésére, testi épségére, egészségére irányadó korlátozó, tiltó rendelkezések, munkavédelmi előírások, a polgárjogi szabályok szerint házasságkötésük révén nagykorúnak tekintett 18. év alatti fiatalkorúak esetében is alkalmazásra kerülhessenek.
Tanköteles fiatal munkavállalók foglalkoztatására gyakran van igény művészeti, sport, modell, vagy hirdetési tevékenységek során. A Munka Törvénykönyve Lehetőséget biztosít arra, hogy a 16. életévét még be nem töltött fiatal az életkori határok figyelembe vétele nélkül foglalkoztatható legyen. Alkalmazásuk korlátja, hogy ehhez előzetesen be kell szerezni a gyámhatóság engedélyét.
A tanköteles fiatalok munkaviszonyban, vagy munkaviszonyra irányuló egyéb jogviszonyban hivatásos sportolóként azokban a sportágakban foglalkoztathatóak csak, amelyekben hivatásos versenyrendszer működik.
Nőt és fiatal munkavállalót nem szabad olyan munkára alkalmazni, amely testi alkatára, illetve fejlettségére tekintettel rá hátrányos következményekkel járhat.
A nemük, koruk , egészségi állapotuk miatt a munkavállalók bizonyos köre azonos munkakörülmények mellett is fokozott veszélynek van kitéve. Ilyen un. sérülékeny csoportok pl. a nők és a fiatalkorúak.
|