szocped2005
SZAKDOLGOZAT
 
Segtsg a tantrgyakhoz
 
Knyvtrak
 
Kpek rlunk
 
Naptr
2025. Februr
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
02
<<   >>
 
A szerkesztrl
 
Pontos id
 
Eset
Tartalom
 
SZOCILPSZICHOLGIA
SZOCILPSZICHOLGIA : VIII.

VIII.

A szerk.  2007.09.28. 20:23

8. A csoport fogalma, fajti, a csoport ismrvei. Csoportkpzdmnyek, csoportjelensgek

8. A csoport fogalma, fajti, a csoport ismrvei. Csoportkpzdmnyek, csoportjelensgek

 

Kurt Lewin (1890-1947) Lengyelorszgban szletett. Egyetemi tanulmnyait orvosi fakultson kezdte meg, de flbehagyta s filozfit, pszicholgit, tudomnytrtnetet tanult. Kezdetben ltalnos- s szemlyisgllektannal foglalkozott, majd 1933-ban Amerikba emigrlt, ott kezdett el a csoportokkal foglalkozni.

 

A csoport fogalma

Kurt Lewin csoport-defincija szerint a csoport az emberek olyan sszessge, akik valamilyen kzs attribtumot (kzs jegyet) mutatnak. Pl. vasutasok, nk. Ez ma a trsas nagycsoport fogalmnak felel meg, s ma a tmegllektan foglalkozik vele.

Lewin teht egy j defincit alkotott a csoportra. A definci szerint a csoport egy trsas alakzat, nll meghatrozott dinamika szerint mkd egysg, melyben a tagok interdependens (klcsns fggsg) kapcsolatban vannak, amelyet meghatrozott hierarchia-rtk, norma s kommunikcis rendszer tart ssze.

 

A trsadalmi csoportok sokfle vltozatt klnbztethetjk meg.

Vannak

elsdleges (primer) csoportok, amelyeket a szemlyessg s az lmnykzelsg jellemez, s

msodlagos (szekunder) csoportok, amelyek legfbb jellemzje a szervezettsg, a clirnyultsg, a racionlis feladatmegolds.

Beszlhetnk makro- s mikro csoportokrl. Elbbire plda egy trsadalmi rteg, utbbira a csald.

A tipizls a szerint is trtnhet, hogy a csoport milyen trsadalmi funkcit tlt be. Ilyen megkzeltsben beszlhetnk formlis s informlis csoportokrl.

A formlis csoport a trsadalmi intzmnyhlzat szerves rsze, a trsadalom funkcionlis alapegysge, a trsadalmi munkamegosztsban konkrt szerepet tlt be. Cljt, feladatait hierarchikus szervezeti felptst, bels letrendjt, ms csoportokkal val kapcsolattartsnak lehetsgeit s mdozatait a nagyobb egysg hatrozza meg,  ez utbbi biztostja szmra a mkdshez szksges eszkzket s feltteleket. A formlis csoport teht kzvetlen kapcsolatban van az t ltrehoz nagyobb egysggel.

Az informlis csoport „nkntes szvetsg”, amely intzmnyes mechanizmusokkal nem szablyozott, tagjai sajt elhatrozsukbl, rzelmi alapon kapcsoldnak egymshoz, individualitsuk, valamint kzs rdekeik szabta keretknt vllaljk az sszetartozst. Az ilyen csoport teht termszetes emberi ignyeket elgt  ki.  Informlis csoport a csald, a barti trsasg s minden olyan rzelmi alapon ll ktelk, amelyet nem kvlrl szerveznek.

 

Hrom ember mr  csoportnak tekinthet. Hrom ember beindtja a csoportfolyamatokat. Lewin vezette a csoporton belli trtnsek regisztrcijnak j technikjt. Eltte egy megfigyel egy csoporttagot, Lewin s munkatrsai viszont az egsz csoportviselkedst figyeltk, a csoport klnbz aspektusaira sszpontostottak: egyttmkds, csoporton belli agresszi kezelse, rejtett rzelmi viszonyulsok.

 

Lewin msik megfigyelse, hogy a csoporttagok ltal meghozott dntsek knyszert ervel hatnak, ezrt mlyrehat viselkedsi vltozst csoporton bell lehet elrni.

Ksrlet: Lewin csaldanyk s hziasszonyok szmra szervezett csoportokat. Az egyik csoport eladsokat hallgatott az egszsges tpllkozsrl, ill. a tpllkozsi szoksokrl. A msik csoport egynileg beszlgetett szintn ugyanerrl a tmrl. A harmadik csoportnl vitkat tartottak szintn ebben a tmban. Addig vitztak, amg a rsztvevk maguk nem hoztak dntseket, hogy rdemes-e vltoztatni a szoksokon, vagy sem. Ebben a csoportban volt szignifiknsabb vagy hatkonyabb a szoks megvltoztatsa.

Magyarzat: az egyn a trsas mezkhz viszonytva alaktja ki a maga viselkedsi normit, referenciit, nmagval szemben tmasztott kvetelseit, szoksait.

 

Csoportllektan: A csoport szerkezetvel, mkdsvel stb. foglalkozik. Elemzi a csoportok mkdsi szablyait, vizsglja bels szerkezetket, kommunikcijukat, lgkrket s kutatja a csoportok kzti viszonyokat, ellentteket s egyttmkdsk dinamikit.

Csoportdinamika: a csoport mozgkonysgt, vltozkonysgt, konstruktv (csoportpt) s destruktv (csoport felbont) erinek egymsra hatst jelenti. Az erbl fakad szerepek a konstruktv szerepek, vagyis a csoportpt szerepek, s a destruktv, vagyis csoportrombol szerepek. 

 

 

Csoportkpzdmnyek

Csoportnorma: kollektv elvrs, rtk, tlet, mkdsi elv, kvetelmny, bnsmd, erklcsi kvetelmny,

   ezek az ratlan szablyokhoz tartoznak, csoportnyomsknt hat a csoportra a csoportkohzit fokozza.
   Addig, amg a csoportnorma nem alakul ki, nincs csoport.

Csoportlgkr: a csoporthangulat, kedlyllapot, rzelmi klmja, pszichikus atmoszfrja tartozik ide. A

    munkval, munkahellyel, munkafelttelekkel, kollektvval, vezetsi elvvel val elgedettsg szintje. Ha stabil    a lgkr, akkor maga a teljestmny jobb. A csoportlgkr mutatja, hogy a tagok mennyire azonosultak a csoportnormkkal. Mindenki rendelkezik csoportszereppel. Tovbb a csoportlgkr mutatja,  kielgti e a csoport a tagok egyni ignyeit.

 Csoportrtk: minden olyan jelentsebb kollektv teljestmny, eredmny, amely a csoport mkdse sorn jtt
    ltre. Ilyen a pozitv hagyomnyok s a csoport ignyszintje.

 

Csoportjelensgek

 

Csoporthatkonysg

A csoport teljest kpessge fgg a tevkenysg jellegtl, s a tagok teljest kpessgtl. A csoport helyzetben jellemz ermegsokszorozds csak abban az esetben rvnyesl, ha a tevkenysg additv vagy diszjunktv jelleg. Additv tevkenysgnek minsl pl. az erdei szemttakartsi  akci, amelyben minden rsztvev ugyanazt a munkt vgzi. A kollektv erkifejts itt tnylegesen megsokszorozza a teljestmnyt. A diszjunktv jelleg munkknl a nagyobb hatkonysgot az  eredmnyezi, hogy az egyttesben akadnak kiemelked  teljestmnyre kpes tagok, akik jelentsen javtjk az  tlagot.

Konformits

A trsadalomllektani rtelmezs a harmnihoz szksges egyensly megteremtsnek eszkzeknt kezeli a fogalmat. Olyan alkalmazkod viselkedst rt alatta, mely nem csorbtja az egyn szemlyisg mivoltt. Az egyni clkitzsek szndkok valra vltsa, az ignyek kielgtse a krnyezet hatkony kzremkdse nlkl nem teljeslhet. A krnyezet is elvrja sajt ignyeinek teljestst.

A konformitst nem lehet egyoldalan negatv jelensgknt kezelni, mert vannak olyan helyzetek, amikor a msokhoz val alkalmazkods egyenesen kvnatos, mivel kzmegegyezsen alapul.

A csoporton belli jelensg a csoportnyoms, mely kiknyszerti az egynbl a normknak megfelel alkalmazkod viselkedst. A csoporton belli konformits nem n egyenes arnyban a csoportltszmmal.

Egyes vizsglatok szerint a konformizmus nem fgg ssze az intelligencival. Ugyanakkor a kreativitsnak nagy a konformitsra gyakorolt hatsa.

Konformistk:

·         csekly a feszltsgtr kpessgk

·         hajlamosak a lekicsinyl nrtkelsre

·         kerlik a nylt vlemnyalkotst ignyl helyzeteket

·         dntsi szitucikban habozk

·         tekintlytisztelk

 

Nonkonformistk:

·         gyakran tapintatlanok

·         ingerlkenyek

·         vakmerk

·         kvetelzk

·         a szlssgekre is nagy hajlandsgot mutatnak

Csoportkzvlemny
A kollektva kzs vlemnyt, nzett tkrzi egy-egy meghatrozott tmban. A kzvlemnynek a csoporton bell is sokfle funkcija lehet. Fontos szerepet tlthet be a csoportclok megfogalmazsban, cselekvsi tervek kialaktsban, dntsek elksztsben s megalapozsban.

A csoportkzvlemny sajtos megnyilvnulsi formja a nma orientci, mely ugyanolyan nyomst kpes gyakorolni a kollektvra, mint a szbeli forma. Akkor hatkony, ha a csoportot rint lnyeges krdsekben a tbbsg vlemnyt tkrzi. A kzvlemny sohasem egysges. Alakti maguk a csoporttagok, kzlk is elssorban a vezetk.

 
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Sopronrl
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!