A VROSI S LLAMI SZOCILPOLITIKA KEZDETEI (XVI-XVIII. SZ.)
(tmeneti idszak – „kora jkor”)
-A gazdasg trtnett tekintve a kzpkorral ellenttben nemcsak a mezgazdasg a dominns, de az jkorral ellenttben mg nem az ipar. E kett kztti tmeneti idszakrl beszlhetnk.
-A trsadalmi vltozsok tekintetben is tmeneti idszakrl van sz, hiszen mr nem ltezik az a teljesen merev, kttt rendi trsadalom, de nem jtt ltre mg a modern polgri trsadalom..
Nyugat-Eurpban a legfontosabb jelensg az risi mrtk szegnysg. (Ez az idszak az eredeti tkefelhalmozs kora.) E korszak f jellemzje, hogy a mezgazdasg nem tudja eltartani az ott l embereket, ezrt a falusi lakossg a vrosokba „vndorol”. Eurpa tjai azonbannem kpes felvenni ket, hiszen ott (az ipari forradalom eltt vagyunk) ekkor mg nincs munka.
Mindennek kvetkeztben szmtalan a csavarg, koldus s a munkanlkli. Igaz, szegnyek, munktlanok mindig voltak beteg, srlt, munkakptelen emberek szemlyben. Itt azonban gykeresen jknt jelenik meg a munkakpes szegny, aki ltszm flttiknt lte meg a helyzett. Ez lett az j, elssorban vrosi szocilis problma, melyet a vrosok prbltak megoldani.
A XVI. Szzadban a vrosok prbltk megoldani a szocilis problmkat. 1522-1550 kztt 60 eurpai vrosban folyamodtak szocilis intzkedsekhez, melyek nagyon hasonltottak egymshoz.
Alapelvk:
-Igyekeztek minden vrosi problmn segteni, de azokat, akik nem az adott vrosi illetsgek voltak, azaz nem ott szlettek, kitoloncoltk.
-Jellemz volt a kolduls szigor tilalma, melynek megszegst akr hallbntetssel toroltk meg. Seglyosztssal vagy klnbz szocilis intzmnyek (rvahz, idsek otthona, stb.) differenciltak.
-Intzmnyeket hoztak ltre. Ilyenek voltak a dologhzak, ahol az sszegyjttt koldusok kemnyen dolgoztak. E munkrt cserbe telt, szllst kaptak. A dologhzakat a brtnhz hasonltottk, nem lehetett kikerlni belle.
A 16. szzad I. felnek f jellemzje, hogy a vrosok sajt hatskrkben igyekeznek megoldani a problmkat.
A szzad II. felben mr nem a vrosokra, hanem az egsz orszgra kiterjeden szablyoztk aszocilis gondoskodst.. Ekkor mr a parlament foglalkozik vele. Ez a szablyozs a vrosi szablyozs alapelveire pl, pl. itt is megklnbztettk a helyieket s azokat, akik ms orszgbl jttek. Utbbiakat nem lttk el. A helyben szletett el kell ltni.
Szigoran vizsgltk, hogy egy szegny kpes-e dolgozni. Ha igen, munkra knyszertettk a dologhzban, ha pedig munkra kptelennek talltk, az „nkormnyzatokat” kteleztk az elltsukra.
Ez az llami szocilpolitika ersen rendszeti jelleg volt. Nem a szegnyeken igyekeztek segteni, hanem a nem szegnyeket akartk megvni a koldusoktl s azok ltvnytl.
A XVI-XVII. Szzadig az llam beleavatkozik a szocilis gyekbe itt mg nem kezddtt ela jlti llam kialakulsa. Itt csak szablyozs trtnt, de az llami bevteleket nem fordtottk a szegnyekre. Az llami bevtelbl hborra, kastlyok fenntartsra kltttek.
A jlti llam csak a XIX. Szzadban pl ki.
Pldk:
-1556-ban Franciaorszgban
-1601-ben Erzsbet kirlyn Angliban
-1784-ben Poroszorszgban
-1775-ben Magyarorszgon Mria Terzia hatsra a helytarttancs rendeletvel szablyoztk az orszg szegny s koldusgyt. Ez is ugyanolyan volt, mint az Eurpa tbbi orszgaiban alkalmazott, pl. idegenek megklnbztetse; a munkakptelenek elltsnak nkormnyzatokra hrtsa; a munkakpesek munkra knyszertse.