11.
A szerk. 2008.01.11. 12:49
A büntető eljárás fiatalkorúakra vonatkozó rendelkezései
A fiatalkorúak elleni büntetőeljárás szabályait kell alkalmazni azzal szemben, aki :
a.) házasságkötés folytán szerzett nagykorúságot
b.) bűncselekmény elkövetése után, de a büntetőeljárás megindítása előtt töltötte be a 18. életévét.
Ha a gyanúsított a nyomozás során a 18. életévét betöltötte, vagy házasságkötés folytán nagykorúvá válik, a volt törvényes képviselő e minőségéből eredő jogait már nem gyakorolhatja.
A védő:
Ha a fiatalkorú gyanúsítottnak nincs meghatalmazott védője, a hatóság köteles védőt kirendelni.
A nyomozó hatóság a fiatalkorúval szemben indult büntetőeljárásról köteles értesíteni a gyermekjóléti szolgálatot, továbbá a gyermek- illetve fiatalkorú lakóhelye szerint illetékes gyámhatóságot.
A nyomozó hatóság a fiatalkorú ügyében tett intézkedésről, az intézkedésről szóló irat másolatának, megküldésével haladéktalanul értesíti az ügyészt.
A törvényes képviselő
A fiatalkorú törvényes képviseletére elsősorban a szülők jogosultak. Az átmeneti, illetve tartós nevelésbe vett fiatalkorú törvényes képviselője a gyám.
- A fiatalkorú idézéséről a törvényes képviselőt kell értesíteni.
- A fiatalkorú személyét és jogait érintő határozatot a törvényes képviselővel is közölni kell. A határozat rendelkező részében fel kell hívni a figyelmet, hogy a gyanúsított panaszjoga mellett a törvényes képviselőt önálló panaszjog illeti meg.
- Ha a késedelem nem jár veszéllyel, biztosítani kell, hogy a törvényes képviselő a fiatalkorú meghallgatásán jelen lehessen. Jelenlétének vagy a távolmaradásának tényét a jegyzőkönyvben rögzíteni kell.
A bizonyítási eszközök
Gondozóként rendszerit a szülői felügyeletet gyakorló szülőket kell kihallgatni.
- A fiatalkorú egyéniségének, életviszonyaink kellő mértékben történő felderítése érdekében azokat a gondozókat is ki kell hallgatni, akik a fiatalkorú nevelését, gondozását korábban ellátták, még abban az esetben is , ha a gyanúsított a nyomozás során a 18. életévét betöltötte.
- A javítóintézeti növendék esetében a nevelőtanárt, illetve a nevelőtisztet kell tanúként kihallgatni.
- A fiatalkorú életkorát, személyazonosító igazolványa vagy útlevele bizonyítja, ezek hiányában a születési anyakönyvi kivonatának másolata.
- A fiatalkorú nevelésének, testi , értelmi fejlődésének előmozdítása és biztosítása érdekében a gyámhatóság által foganatosított védelembe vételről a települési önkormányzat jegyzője által hozott határozatot be kell szerezni. Ha a fiatalkorú pártfogó felügyelet alatt áll, a pártfogó felügyelőtől kell véleményt kérni.
Az előzetes letartoztatás
- Fiatalkorú esetében akkor van helye az előzetes letartóztatásnak, ha az a bűncselekmény különös tárgyi súlya folytán szükséges.
- Az előzetes letartóztatás indítványozásában ki kell térni azokra a körülményekre, amelyek miatt a bűncselekmény tárgyi súlya különösen nagy. Az előterjesztésnek tartalmaznia kell, azt is, hogy az előzetes letartóztatást javítóintézetben vagy büntetés-végrehajtási intézetben indokolt-e végrehajtani.
- A javítóintézetben, gyermekotthonban, bentlakásos intézményben elhelyezett fiatalkorú őrizetbe vételéről az intézmény vezetőjét is értesíteni kell. A pártfogó felügyelet alatt álló fiatalkorú őrizetbe vételéről értesíteni kell a fiatalkorú pártfogó felügyelőjét.
- A fiatalkorút szabadlábra helyezésekor törvényes képviselőjének, nevelésben lévő esetén a gyermekvédelmi szakszolgálatnak, gyermekotthonnak kell átadni.
|