REHABILITCI
A szerk 2008.01.29. 08:38
Rehabilitci-Szocilis Rehabilitci
Tengerdi Antal
Ajnlott Irodalom
nI.,Kullmann L., Tringer L.: A rehabilitci gyakorlata
Medicina Bp. 2000.
nPet Zoltn (szerk.): Vzlatok a pszichitriai rehabilitci gyakorlatbl SZOTE Szeged 2002.
nKappter Istvn (szerk.): A rehabilitci alapproblmi
Szocilis Munka Alaptvny Kiadvnyai Bp. 1995.13.
nKulcsr Zsuzsanna: Egszsgpszicholgia II,III,IV,VII. fejezet ELTE Etvs kiad Bp. 1998.
nPet Zoltn: Zskutca? (A rokkantsg, a szocilis otthon s a rehabilitci dilemmi) Animula1992.
nKosza Ida: A pszichitriai rehabilitci gyakorlatnak kziknyve Akadmia Bp.1996.
nPik Bettina: Egszsgszociolgia j mandtum Bp. 2002.
nA fogyatkos gyermekek vodai nevelsnek irnyelvei
1993. vi LXXIX. Tv.
n141/2000. (VIII. 9.) Korm. Rendelet a slyos fogyatkossg minstsnek s fellvizsglatnak, valamint a fogyatkossgi tmogats folystsnak szablyairl
Kollokvium tmakrk
Az egszsg nem csupn a betegsg hinya, hanem testi, lelki egyensly a kls s bels krnyezettel, ami az ember testi-szellemi s trsadalmi jltt jelenti.
Ennek az llapotnak a fenntartsa csak aktv egszsgtudatos magatartssal lehetsges, amirt a roml krnyezeti felttelek miatt egyre tbbet kell tenni.
nA magyar lakossg egszsgi llapotnak bemutatsa
na mortalitsi s
nmorbiditsi adatok alapjn, ahol lehetsges nemzetkzi sszehasonltsban.
nAz egszsgmagatarts fbb specifikumainak jellemzs
nAz egszsgvdelem s betegsgmegelzs jelenlegi hazai gyakorlatnak jellemzse.
Az sszehasonlts rdekben a kzelmlt trtnelmben hasonl trsadalmi/politikai tra knyszerlt Lengyelorszg s a Cseh Kztrsasg, a fldrajzilag hatros, de gazdasgi/trsadalmi berendezkedsben ellenpontot jelent Ausztria,a legkedvezbb mutatkkal jellemezhet eurpai (Svdorszg) s zsiai (Japn) orszgok, a nhny vtizede mg haznkhoz hasonl egszsggyi terhekkel kzd Finnorszg s az szak-Amerikt reprezentl USA relevns adatait is feltntettk, az brn. Frfiak esetben tl azon, hogy haznk frfi lakossgnak letkiltsai a legkedveztlenebbek, kiemelend, hogy a szletskor vrhat tlagos lettartam a vizsglt peridusban . szemben az sszes elemzsbe vont orszg (Lengyelorszgtl eltekintve) mutatival egyrtelmen stagnl.
A korai hallozsi viszonyok alakulsa Magyarorszgon
Egyttvve, a hallesetek tbb mint 70%-t okozzk a 65 vnl fiatalabb lakossg krben.
gy elssorban:
na keringsi rendszer betegsgei;
na daganatok;
na krnikus mjbetegsgek s mjzsugor valamint
naz idlt lgzrendszeri betegsgek
nA keringsi rendszer betegsgei okozta korai hallozs els maximumt a magyar frfiak krben 1984-ben rte el (272,8 halleset 100 000 fre), majd nhny vi cskkens utn,
n1993-ban ezt is tllpte a mutat rtke (275,2/100 000 f;
nA 0-64 ves nk esetben 1981-ben volt a legmagasabb a keringsi rendszer betegsgei okozta hallozs (109,2 halleset 100 000 fre),
nkrkben azonban jabb emelkeds nem kvetkezett be: 1995-ben alacsonyabb volt a mutat rtke (90,5) mint 1970-ben (99,2).
nA mintegy negyedszzadnyi idszak minden vben Magyarorszgon volt a legmagasabb a keringsrendszeri betegsgek okozta korai hallozs a vizsglt orszgok kztt.
A daganatos hallozs
emelked tendencija lland.
a tbbi vizsglt orszg mindegyikben felfedezhet a cskken irnyvlts.
Kiugran emelked trend jellemzi a krnikus mjbetegs-gek s mjzsugor okozta korai hallozs alakulst.
Az 1980-as vek msodik felben Szlovniban mg haznkhoz hason-l volt az ezen okok miatti korai hallozs mrtke.
Az idlt hrghurut, tdtgulat s asthma szerepe a korai hallozsban elmarad ugyan az eddig vizsglt halloki csoportoktl, tendencii azonban…
Az eredmnyes prevenci miatt a fejlett orszgokban az elkerlhet hallokok krbe soroljk.
A lakossg egszsgi llapott meghatroz kockzati tnyezk alakulsa
Dohnyzs
nSzmos, npbetegsgnek szmt, nagy betegsgcsoport (pl. krnikus lgzszervi megbetegedsek, szv-rrendszeri megbetegedsek, lgti daganatok stb.) els szm rizikfaktora.
nEgyes becslsek szerint az sszes hallozs 27%-rt a dohnyzs a felels.
nAz EU orszgokra jellemz a hallozs enyhe cskkense
nA dohnyzs trsadalmilag a leginkbb elfogadott, de az egszsgre legrtalmasabb szenvedly, aminek lekzdst elssorban nevelssel s alternatv rmforrsok biztostsval lehet elrni.
nA dohnyzk arnya a szakmunks vagy szakiskolai vgezettsggel rendelkezk krben a legmagasabb.
nA nk esetben a szakmunksok mellett, az ltalnos iskolai vgzettsggel rendelkez nk kztt magas a dohnyzk arnya.
nA felsfok vgzettsggel rendelkezk krben az tlagrtk alatt volt a dohnyzk arnya.
nAzt talltk, hogy minl alacsonyabb a szocilis sttusz, annl nagyobb a dohnyzk arnya s az elfogyasztott dohny mennyisge.
nMegllaptottk tovbb, hogy a dohnyzk minl fiatalabb korban kezdik el a dohnyzst, annl nagyobb mennyisg dohnyt fogyasztanak.
nAz 1994-es felmrs eredmnyei szerint a dohnyzsrl val leszoks motivcijaknt a frfiak esetben valamilyen betegsg megjelense, a nk esetben elssorban a terhessg szolgl.
nA felsfok vgzettsggel rendelkez frfiak jellemz mdon orvosi tancsra hagyjk abba a dohnyzst.
nAz utbbi 100 vben a npessg exponencilisan ntt, klnsen a fejld orszgokban, ahol a fertz betegsgek lekzdst nem kvette a szletsszablyozs bevezetse.
nJelenleg 6,4 millird ember l a Fldn, s becslsek szerint 2050-re ez a szm elri a 9 millirdot.
nUgyanakkor a npessg fele alultpllt vagy hezik, egyharmada pedig tlslytl s civilizcis betegsgektl szenved. Afrikban 40 milli HIV-fertztt l, ezek egyharmada gyermek.
nA nyugati vilg az elregeds fel halad: jelenleg Eurpban 1 fiatalra 2 felntt jut, Magyarorszgon pedig 4.
nNpbetegsgg vlt a csontritkuls, a magas vrnyoms, a cukorbetegsg s a reuma. Emelkedik az idegrendszert s a mentlis llapotot rint betegsgek elfordulsa, s jelents a szv-rrendszeri s a daganatos betegsgek arnya.
nKlnsen ltvnyos nvekedst mutat a tltplls okozta anyagcsere-betegsgek szma (n. metabolikus X-szindrma). Az immunrendszer betegsgei kzl a fiatalokat fleg az allergis betegsgek, a klnbz atrophik s az asztma knozza.
nA kzssgek vd, megtart ereje nem mkdik, az emberisg civilizcija lassan egyet jelent a teljes elmagnyosodssal. Ezrt n a depresszisok s a fbisok (pnikbetegsgben szenvedk) arnya, ami sok esetben pszichitriai krkpp alakul.
nMagyarorszgon kzel 1 milli ember kzd alkoholproblmval, ugyancsak 1 milli azok szma, akik depresszisak, 400 ezer honfitrsunk esetben akut fzisban van a betegsg. A lakossg 15%-a mr tlt valaha depresszis krzist.
n50%-kal tbb cigarettt szvunk el vente, mint az Eurpai Uni tagllamai tlagosan (2300-2400 db). Az ers dohnyzk vente 7300 szl cigarettt szvnak el, ami 120-150 ezer Ft-os kiads jelent. A dohnyzs vente kb. 30 ezer ember hallt okozza, az alkohol pedig 17-18 ezert. Naponta tlagosan kb. 100 f hal meg az alkohol- s a nikotinszenvedly ldozataknt Magyarorszgon.
nA prevencis magatarts hatkonysgra ismeretesek meggyz pldk, amelyek arra buzdtanak, hogy ezeket a szoksokat mr gyermekkorban rdemes elsajttani.
nA 7 napos adventistknl s a mormonoknl pldul a valls tiltja a dohnyzst s az alkohol- vagy drogfogyasztst. A tpllkozsukat pedig a mrtkletessg s fleg a nvnyi tpllkok eltrbe helyezse jellemzi.
nLteznek olyan fldrajzi terletek (pl. Tibet, Kaukzus) ahol a vrhat lekor a szz vhez kzelt, s nyolcvan ves kor alatt alig fordulnak el krnikus, nem fertz betegsgek, gy a rosszindulat daganatok is rendkvl ritkk.
Trsadalmi egyenltlensgek
nA magyar trsadalomban a rendszervltozs ta nvekedtek a gazdasgi klnbsgek. Egy 1993-ban kszlt tanulmny a horizontlis s vertiklis egyenltlensgek alakulst vizsglta a magyar trsadalomban a 90-es vek sorn. A tanulmny fbb megllaptsai a kvetkezk voltak:
na 90-es vek sorn a gazdasgi egyenltlensgek a magyar trsadalmon bell nvekedtek;
nklnbz szocilis tmogatsi rendszerek lteznek a gazdasgi egyenltlensgek cskkentsre, de ezen programok hatsossga s hatkonysga ismeretlen;
nilyen informcik hinya miatt megvan a veszlye annak, hogy az egyenltlensgek cskkentsre irnyul intzkedsek nem hatkonyak.
nA rossz szocilis s gazdasgi sttusz nem kzvetlen okozja a rosszabb egszsgi llapotnak, hanem kzvetett mdon befolysolja azt. Erre szolglhat pldaknt a csecsemhallozs alakulsa az anya iskolai vgzettsgnek fggvnyben
A csecsemhallozsi arnyszm alakulsa az anya iskolai vgzettsgnek megfelelen Magyarorszgon, ezrelkben, 1970-ben, 1985-ben s 1995-ben.
A TBC-s megbetegeds egyik legfontosabb determinnsa a trsadalmi deprivci.
Hajdu- Bihar megyben a szocilis deprivci mrtke lnyegesen nagyobb, mint Gyr-Moson- Sopron megyben.
A tblzatbl leolvashat, hogy a legalacsonyabb s legmagasabb rtkkel rendelkez kerletek kztt a klnbsg a frfiak esetben csaknem kilenc s fl (9,46) v, a nk esetben csaknem t v (4,73) volt. Ezek mgtt a klnbsgek mgtt elssorban az eltr trsadalmi s gazdasgi krnyezet hatsai hzdnak meg.
Utak (Pet)
|