RGEBBI RSBELI VIZSGAKRDSEK
A szerk. 2007.10.14. 08:01
1. Hatrozza meg a szegregci fogalmt!
Az a jelensg, amikor egy-egy teleplsen bell a klnbz trsadalmi rtegek, etnikai csoportok stb. lakhelye ersen elklnl egymstl. A szegregci sokszor egytt jr a jvedelmi viszonyok s a teleplsi infrastruktra lnyeges egyenltlensgeivel. Szegregcinak nevezzk azt a jelensget, ha egy-egy teleplsen bell a klnbz trsadalmi rtegek, etnikai csoportok, stb., lakhelye elklnl egymstl. Gyakran egytt jr a jvedelmi viszonyok s teleplsi, infrastruktra lnyeges egyenltlensgvel (a klnbz rteghez tartoz csaldok ers elklnlst, elszigeteldst jelenti).
- A trbeli folyamatok nlkl nem lehet megrteni a trsadalmi viszonyokat (s fordtva).
- A trbeli mobilits pozitvan viszonyul a trsadalmi mobilitshoz.
- A trbeli tvolsg hasznos mutatja a trsadalmi tvolsgnak.
- A trsadalmi differencilds f tengelyei (trsadalmi-gazdasgi sttusz, letciklus szakaszai, etnikai helyzet, nemek, stb.) visszatkrzdnek a npessg trbeli formi eloszlsban, azok nvekedsben, cskkensben.
Szukcesszi az a folyamat, amelynek sorn egy-egy vrosrsz (etnikai vagy szocilis ismrvekkel jellemezhet) npessge lassan kicserldik.
2. Vzolja fel a koncentrikus krk elmlett!
A vrosnvekeds egyik legkorbbi s taln legismertebb modellje Burgess koncentrikus zna elkpzelse.
- A telepls magvban tallhat a vroskzpont, ami tbbnyire zleti vezet.
- Majd kvetkezik az tmeneti vezet, amelyben a brlaksok idvel leromlanak s kicserldik a lakossg szerkezete (szocilis s fizikai slumosods). Ezt az vezetet sjtja leginkbb a prostitci, a bnzs, a kbtszer, az alkoholizmus.
- A harmadik gyrben jobbkereset polgrok lnek.
- A negyedik vezet csaldi hzakbl ll.
- Az tdik vezetben j brhzak plnek.
- A hatodik vezetben laknak az ingzk (agglomerci).
Ebben a modellben a kzponti zletnegyed (CBD= Central Business District) vlik a legkifejlettebb znv, ott, ahol a szlltsi s kommunikcis tvonalak tallkoznak. Olyan funkcikat kpes elltni, amelyek intenzven hasznljk ki a teret. Ezrt meg tudja azokat a magasabb kltsgeket engedni, amelyekkel meg kellett fizetni a stratgiailag gazdasgos elhelyezkeds rt.
Az tmeneti vezetet a kereskedelmi s ipari rdekek terjeszkedse idzte el. A CBD-bl kifel nyomtk az zleteket. Az iparral egytt jr zsfoltsg, zaj s szennyezs miatt lehanyatlott a lakshasznlat. A magasabb fldrak a trrt folytatott kzdelmet fejeztk ki, amelynek kvetkeztben az tmeneti znk a letelepedsre kevsb voltak alkalmasak. Laki nem tudtk elhagyni az vezetet s a leromls klnbz szakaszaiban gyakran laktak brhzakban s ms tbbcsaldos lakhelyeken.
A kt bels znt a hrom elsdleges lakvezet kveti. A lakk trsadalomgazdasgi sttuszt a kzponttl val tvolsg alapjn a kvetkezk: munksosztly-zna; kzposztly-zna; s bejrk znja.
A trsadalmi sttusz bellrl kifel nvekszik.
3. Hatrozza meg a trsadalmi s fizikai tr sszefgg-seit!
Az ptsz, amikor hzat vagy teleplseket tervez s pt, akkor fizikai trben dolgozik, fizikai teret alkot. A tr az anyag ltformja, az anyagi testek klcsns helyzeteinek halmaza. Minden folyamat 3 dimenzis trben s a tle elvlaszthatatlan idben zajlik. A termszetkutatk a teret a 20.szzadig az rrel azonostottk, amely mindig s mindentt egyforma s mozdulatlan. Einstein relativits elmlete, a modern fizika hozott vltozst. Mikzben a mrnk fizikai teret llt el, trsadalmi teret is ltrehoz, mivel emberi csoportok letformjt, kommunikcis mintit, stb. teremti meg.
A szociolgusok szerint a npessg s tevkenysge trbeli mintkba rendezdik. Ez sszefgg a fldhasznlatban megnyilvnul fldtulajdon - hasznlati krdsekkel, fggsgi viszonyokkal.
A teleplsek koncentrcis s dekoncentrcis folyamatai kapcsoldnak a funkcionlis specializcihoz, amely megjelenik a munka terleti megosztsban.
A technikai, szervezeti vltozsok a trrel val takarkossgra irnyulnak. Napjainkban a “trsadalmi tr” trendezdik. Oka abban a technikai s szervezeti innovciban rejlik, amely a trrel val takarkossgra irnyul. Az j innovcis irny a kzlekeds, szllts, kommunikci j hatkonyabb mintit eredmnyezi, s httrbe szortja a tulajdon szerept. “Aki teret nyer, idt nyer.”
4. Vzolja fel a tanyarendszer fejldst!
1. A tanyarendszer a szigetszeren fennmaradt ketts szllsrendszer kvetkezmnye, de fennmaradsa s kiterjedse ms trsadalmi-trtneti okokkal magyarzhat.
2. A tipikus tanya megvalstja a termel s fogyaszt zem terleti elvlasztst, gazdasgi s trsadalmi egybeszervezdst, sszekapcsolja a tanyasi s vrosi hzat. Ez a tanyaforma knyszeren felbomlik, (nem hanyatlsi folyamat) de kedvez krlmnyek kztt meg lehet fordtani.
3. A tanyafejlds 3. szakasza a szzadfordulra, a polgrosods idszakra tehet. A tanya s a vros hz kztti kapcsolat meglazul. Lehetv vlt, hogy megvalsuljon a falurendszer termels s a farmszer, teht a kiteleplssel jr gazdlkods minden fajtja.
Sajtos teleplsi formaknt alakult ki nlunk, mely nem azonos a faluval.
1971-ben a teleplshlzat-fejlesztsi koncepci kvetkeztben (23 felsfok kzpont, 106 kzpfok) a kisebb teleplsek gyenglst, elhalst idzte el.
5. Hatrozza meg a funkcionlis rgi jellemzit!
Rgi: terleti egysg, a terlettervezs s politika alapvet kategrija. Egy-egy rgi fejldse olyan folyamat, amely a terletfejleszts szereplinek spontn dntsei nyomn, azok msodlagos, a terleti fejldsre gyakorolt hatsknt formldik. A rgi, mint terleti egysg a terleti tervezs s politika alapvet kategrija. Rgi lehet egy orszgon belli, tbb teleplst, vagy egy-egy tjegysget magban foglal terletrsz, tbb orszg egymshoz kapcsold orszgrszt magban foglal egysg.
A rgiknak ktfle tpust klnbztetjk meg:
adminisztratv rgik
funkcionlis rgik
A funkcionlis rgik nem mindig esnek egybe az adminisztratv egysgekkel. Azokat a terleteken soroljuk ide, amelyeknek van sajt, tbb-kevsb autonm gazdasgi mkdsk, ahol a bels interakcik szintje magasabb, mint a rgin kvl lv terletek. A funkcionlis rgik teljes kr gazdasgi struktra a jellemzivel rendelkeznek.
Polarizlt rgiknak is szoktk ket nevezni, mert rendelkeznek egy vrosi rang teleplssel, amely az interakcik kzpontjaknt mkdik. A kzpontban a szolgltatsi gazat dominancija figyelhet meg. A perifrik a kzpont szolgltatsainak piact jelentik, ugyanakkor nyersanyaggal s termkekkel ltjk el a kzpontot.
ltalban heterogn terleti egysgekbl plnek fel s olyan bels mozgsok jellemzik ket, mint az ingzs, a kereskedelem, a kommunikci, a kzlekeds, stb.
A funkcionlis rgik tfedhetik egymst, esetenknt egy rginak tbb kzpontja is lehet.
2. Funkcionlis rgik
- A funkcionlis rgik nem mindig esnek egybe az adminisztratv egysgekkel. Funkcionlis rginak azokat a terleteket tekintjk, amelyeknek van sajt, tbb-kevsb autonm gazdasgi mkdsk, ahol a bels interakcik szintje magasabb, mint a klsk. Ez azt jelenti, hogy a rgi rendelkezik egy teljes kr, soktnyezs gazdasgi struktra jellemzivel.
- A funkcionlis rgikat polarizlt rginak is szoktk nevezni, mivel ltalban rendelkeznek egy vrosi rang teleplssel, amely az interakcik kzpontjban mkdik. Az aktivitsok a rgiban a kzpont fel irnyulnak. A kzpontban a szolgltatsi gazat dominancija figyelhet meg. A perifrik a kzpont szolgltatsainak piact jelentik, ugyanakkor nyersanyaggal s termkekkel ltjk el a kzpontot.
- A funkcionlis rgik ltalban heterogn terleti egysgekbl plnek fel, s bels mozgsok jellemzik ket, mint ingzs, kereskedelem, kommunikci, kzlekeds stb.
- A funkcionlis rgik tfedhetik egymst, esetenknt egy rginak tbb kzpontja is lehet. Egyes adminisztratv rgik funkcionlis rgiknt is mkdhetnek, de ltalban nem ez a jellemz. A kzponti funkcik mkdse, a javak s szolgltatsok mozgsa, az ingzs rendszerint nem veszi az adminisztratv hatrokat figyelembe. Egyetlen adminisztratv befolysol tnyez az orszghatr.
- A rgik kijellsnek szempontjait Mo.-on befolysolja a tny, hogy az EU-nak tagja kvn lenni, teht a tagsg kvetelmnyeit figyelembe kell vennie.
- Sajtos tpus rgikat kpviselnek az EU fldrajzi statisztikai egysgei a klnbz szint NUTS rgik.
Mo.-on az EU-hoz val csatlakozs felttele a terleti informcis rendszer alkalmazsa az Uniban elfogadott rendszerhez, a NUTS rendszerhez. Ez a statisztikai adatgyjts alapja s szksges a fejlesztsi s tmogatsi alapok ignybevtelhez.
letkrlmnyeket s a fizikai s szellemi produktivitst.
Regionlis folyamatok: a teleplsrendszerben, a trsadalmi - gazdasgi - terleti egyenltlensgekben bekvetkezett, valsznsthet vagy ppen elsegtend, esetleg elkerlend vltozsok
6. Sorolja fel s rviden jellemezze Magyarorszg statisztikai rgiit!
Az orszg tji, termszeti s gazdasgi trszerkezett figyelembe vve 5, esetleg 6 nagy rgi alakthat ki. Ezek a kvetkezk:
- Dl-Dunntl (Baranya, Tolna, Somogy s Zala megyk)
- szak-Dunntl (Vas, Gyr-Moson-Sopron, Veszprm, Komrom-Esztergom s Fejr megye)
- Kzp-Magyarorszg (Pest megye s Budapest)
- szak-Magyarorszg (Ngrd, Heves, Borsod-Abaj-Zempln megye)
- szak-alfld (Szabolcs-Szatmr-Bereg, Hajd-Bihar, Jsz-Nagykun-Szolnok megye)
- Dl-alfld (Bks, Csongrd s Bcs-Kiskun megye)
Termszetesen a felsorolttl eltr beoszts is elkpzelhet. A fvros s krnyknek egyttmkdse ma mr nem ll meg Pest megye hatrnl, teht elkpzelhet olyan nagyregionlis beoszts is, amelyben a kzp-magyarorszgi rgihoz Ngrd s Fejr megye, valamint Komrom s Esztergom megye vagy egy rszk is hozztartozik, ugyangy nyilvnval, hogy a nyugati hatrszl megyi (Vas, Zala s Gyr-Moson-Sopron) sok tekintetben egymssal sszefgg rgit alkotnak.
Nyugat-Dunntli rgi: “Nyugat kapuja” fldrajzi fekvse miatt. Eu-hoz val kzelsge, ideraml klfldi tke miatt az orszg legfejlettebb gazdasgi egysge.
Kzp-Dunntl rgi: Infrastruktrval elltott (kt autplya) Sok klfldi kis s nagybefektet e trsget vlasztotta.
Dl-Dunntl rgi: A bnyszat nagyrszt leplt. A mg. sok gonddal kzd. A munkanlklisg az orszgos tlag feletti. A szomszdos hbors esemnyek negatv hatsai.
Kzp-Magyarorszg rgi: Legfejlettebb, de terletileg a legkisebb rgi.
szak-Magyarorszg rgi: Htrnyos gazdasgi fejlettsg. A munkanlklisg meghaladja az orszgos tlagot. A gazdasg aktivitsa a legalacsonyabb.
Dl-Alfld rgi: Npsrsge kisebb, mint az orszgos tlag. A mg. dolgozk szma ktszerese az orszgos tlagnak. A munkanlklisg az orszgos tlag krli.
szak-Alfld rgi: Az orszg msodik legnagyobb rgija. A mg. meghatroz szereppel br, j termadottsgok, kivl az llattenyszts tern. A legfejletlenebb rgi. A mkd vllalkozsok szma az orszgos tlag alatt van.
A rgik kijellsnek szempontjait Magyarorszgon az Eurpai Uni kvetelmnyei befolysoljk. Az Eurpai Uni fldrajzi statisztikai egysgei a klnbz szint NUTS rgik. Az eurpai regionlis politika hierarchikusan egymshoz rendelt terleti egysgeken alapul, amelyet NUTS 1., II., s Ill. egysgeknek neveznek. A klnbz NUTS terleti egysgek statisztikai, analitikus s tervezsi kategrik, amelyek fontos szerepet jtszanak az Uni terletfejlesztsi forrsainak elosztsban. Az orszg termszeti s gazdasgi trszerkezett figyelembe vve 6 nagy rgi alakthat ki:
- Dl-Dunntl (Baranya, Tolna, Somogy s Zala megye)
- szak-Dunntl (Vas, Gyr-Moson-Sopron, Veszprm, Komrom-Esztergom s Fejr megye)
- Kzp-Magyarorszg (Pest megye s Budapest)
- szak-Magyarorszg (Ngrd, Heves, Borsod-Abaj-Zempln megye)
- szak-Alfld (Szabolcs-Szatmr-Bereg, Hajd-Bihar, Jsz-Nagykun-Szolnok megye) . Dl-Alfld (Bks, Csongrd s Bcs-Kiskun megye)
A terletfejlesztsi trvny kt fejlesztsi rgit helyez leginkbb eltrbe, melyek sajtos funkcijuk rvn az orszg tbbi trsgtl eltr fejlesztst ignyelnek, ezrt funkcionlis rgiknak is nevezhetk. A kt rgi:
Budapest: nemzetkzi funkciinak bvtse, kzponti tmogatsa felttlenl indokolt s srget feladat. A vilg nagy pnzgyi kzpontjai kztti nemzetkzi tkemozgsok, beruhzsok a metropolisok kzvettsvel zajlanak. Ha Magyarorszg ilyennel nem rendelkezik, gy kikerl a nemzetkzi tkemozgs f ramlataibl. A fvros s az agglomerci viszonybl kialakult ingzs, a kzlekeds fejlesztst teszik elengedhetetlenn.
A Balaton kiemelt dlkrzete: A fokozottan nvekv dlforgalom az elmlt vtizedekben sajtos trszerkezetet alaktott ki a Balaton rgiban. A spontn fejlds kvetkeztben a legrtkesebb s legrzkenyebb vzparti svban vezetnek a kzlekedsi plyk, a kzm hlzatok s gy ez a sv plt be srn nyaralkkal, lakhzakkal, intzmnyekkel. A kialakult llapot jelents mrtk krnyezeti terhelst s szennyezst okoz. Az lvilg talaktsa, kiszortsa mr visszafordthatatlan folyamatok beindulshoz vezetett. A Balaton-trsg hossz tv minsgi dlterleti funkcijnak megtartsa, illetve fejlesztse:
- az dls-idegenforgalom krlmnyeinek minsgi javtsa;
- a Balaton vzminsgnek vdelme;
- a Balaton teljes vzgyjtjn a tj, termszeti rtkek megrzse;
- az dlkrzet hagyomnyos trtneti tjkarakternek megrzse;
- az dlkrzet fejldst biztost trszerkezet kialaktsa;
|