szocped2005
SZAKDOLGOZAT
 
Segtsg a tantrgyakhoz
 
Knyvtrak
 
Kpek rlunk
 
Naptr
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
A szerkesztrl
 
Pontos id
 
Eset
Tartalom
 
SZOCILIS GONDOSKODS TRTNETE
SZOCILIS GONDOSKODS TRTNETE : VI.

VI.

A szerk.  2007.10.22. 14:56

B verzi

1.    TTEL

 

A JLTI LLAM KIALAKULSA

 

A szocilis gondoskods trtnetben az egyik legfontosabb jdonsg, hogy az egyhzak s a civil szfra mellett az llam is megjelenik.

A ttel taglalja, hogy az eurpai llamok hogyan jutottak el a kzmbssgtl a gondoskod llamig, amikor mr az llami kltsgvets jelents rszt fordtjk szocilis clokra.

 

1800 krl az eurpai llamok viszonylag kevs szerepet vllaltak. Vdtk orszgukat, megtmadtak vrosokat, vdtk a trvnyeket, a rendet, tmogattk a kereskedelmet, ipart s az oktatst. Mgis a kltsgvets nagy rsze fnyzsre ment el. A 18. szzad vgn az eurpai llamok kzl egyik sem ldoz szocilis gyekre.

Ebben az idben kzgazdszok, politolgusok (filozfusok) vitatkoztak, hogy az llam milyen mrtkben kteles gondoskodni. Kt ellenttes llspontot  alaktottak ki az Angol s a Francia filozfusok:

-          Liberlis felfogs, mely szerint minimlis llami beavatkozs szksges. k azt az elvet vallottk, hogy az llamnak alapveten nem szabad beleszlni a trsadalom, az emberek letbe. Azzal indokoltk ezt, hogy a gazdasg is akkor mkdik jl, ha csak a piac sajt szablyai szerint mkdik, nem szabad teht beleszlni a munksok s munkavllalk gyeibe, azt majd a piac megoldja.

-          A szocialista felfogst a 18. szzadban dolgoztk ki, majd a 19. szzadban egyre tbben vallottk. Az llam ktelessge az llampolgrok rdekeinek szolglata. Be kell avatkoznia a gondozsba, javtania kell az emberek helyzetn.

Ekkor az llamok csak kis szerepet vllaltak. 1870 utn lett jelentsebb vltozs. Az egyre bvl szerepvllals sszefggtt a demokrcia kialakulsval. Terjedt pl. a vlasztjog. 1870-ben minden 21 v feletti francia frfi vlaszthatott. 1871-tl Nmetorszgban is. (A nk csak a II. Vilghbor kzeptl.) k kveteltk a kormnytl, hogy segtse helyzetket.

1870-tl intenzvebb az llami beavatkozs a kvetkez terleteken:

-          Kzegszsggy: Jelents volt a tudomny fejldse, mely szksges is volt. Felismertk, hogy a kosz s az egszsg nem egyeztethet ssze. Felismertk, hogy a kzegszsggynek llami feladatnak kell lennie, a tisztasg fenntartsa orszgos rdek a jrvnyok elkerlse rdekben.

1848-ban jtt ltre Angliban az els Egszsggyi Minisztrium, majd Eurpa ssze orszgban is megjelent ez az intzmny. A megfelel ivvz, lelmiszer s tisztasg megteremtsvel Eurpbl szmztk a legtbb jrvnyt, mint pl. a pestist s a kolert.

-          Gyri krlmnyek: Angliban (a legiparosodottabb orszg) hoztak ltre elszr trvnyeket 1802-ben, amelyekben korltoztk a gyermek-munkaidt.

Ezutn szmos trvnyt hoztak, de azok hatstalanok voltak, mivel nem volt olyan szerv, mely a vgrehajtst ellenrizte volna. 1833-tl felgyelsg jrja a gyrakat, s tartatja be a trvnyeket.

1848-tl Angliban bevezetik a maximum 10 rs munkaidt. Feltteleket szabnak a gyrosoknak, melyeket biztostani kellett. Mindennek kvetkeztben javultak a munkakrlmnyek.

Eurpa ms orszgaiban a 70-es vektl trtntek ilyen intzkedsek a munkakrlmnyek javtsra.

-          A kzszolgltatsok fejlesztse (ltalban llami pnzen) 1870-ben indul meg. Eurpa sszes vrosban vizet vezetnek, parkokat ltestenek, csatornznak, stb.

-          A legfontosabb, hogy a szzad utols harmadban kiplt a trsadalombiztosts rendszere. (Ez biztostja a szocilis biztonsgot betegsg, regsg stb. esetn.) Nmetorszgban Bismarck nevhez fzdik a trsadalombiztosts Megvalsulsa. Fkpp azrt tallta ki, mert megijedt a francia forradalom esemnyeitl. Intzkedseit „szocilis olajcsepp”-nek nevezte.

A trsadalombiztosts lnyege: Korbban is ltezett, de csak ekkortl lett ktelez. Minden munksnak be kell bizonyos rszt fizetni, melyet az llam kezel. Mg korbban csak a munks fizetett most hrman teszik ezt: a munks, a munkltat s az llam.

1882-ben vezetik be Nmetorszgban a betegsg s baleset elleni ktelez biztostst. Oroszorszg kivtelvel mindentt bevezettk. Ksbb kiterjedt az regsgre (nyugdj formjban), majd a munkanlklisgre is.

Jellemz, hogy a trsadalom mind nagyobb rszre terjed ki, majd a 20. szzadtl mindenkire. Elszr ipar, kzalkalmazottak, mezgazdasgi dolgozk,

Angliban csak 1911-ben vezetik be, itt az llami beavatkozst meglehetsen rossz szemmel nztk – liberlisok.

Az llami beavatkozs ezen szintje mg nem jlti llam, az csak a II. Vilghbor utn alakult ki az llam mg nagyobb beavatkozsval s a brek jraelosztsval.

 

A jlti llam kiptsnek indoka

A 30-as vekben a szegnysg hatalmas mreteket lttt. 1945 utn fogalmazdott meg a politikusokban, hogy soha nem szabad ilyen szegnysget engedni, mert az diktatrt, vilghbort okozhat. A jlti llam „mintjul” szolglt a Szovjetuni (ahol pl. nem volt munkanlklisg).

1942.-ben Angliban kszlt el a Beveridge-jelents, mely az llami beavatkozsrl, a jlti llamrl szl. Ksbb Eurpa sszes orszgban ez lesz a jlti llam alapja.

1970-re szinte az sszes eurpai ember szmthatott valamilyen llami tmogatsra, segtsgre, melyet mr nem jtkonysgnak tekintettek, hanem az llam ktelezettsgteljestsnek.

Eurpban az 50-es vekben ngyszer annyit kltttek szocilis gondoskodsra, mint a 30-as vekben.

Eurpa egyes orszgaiban jelents eltrsek mutatkoztak a szocilis juttatsok kztt. Pl. Nmetorszgban volt a legmagasabb a nyugdj (rdemes azonban figyelembe venni azt a tny, hogy a Vilghbor sok nmet ldozatot kvetelt).

Eurpa orszgaiban sok laks plt ekkor. 1960.-ban Angliban 1,5 szoba jutott egy fre. Magyarorszgon ez a szm 0, 7.

A II. Vilghbor utn jelents ipari s gazdasgi fejlds kvetkezett be, melyek megteremtettk a jlti llam alapjt.

Nvekedett a trsadalmak kztti egyenlsg. Ers kzposztly alakult ki.

A szocilis juttatsok az llami kltsgvets jelents rszt tettk ki. Lnyeg a progresszv adrendszer, mely szerint a gazdagoktl tbbet, a szegnyektl kevesebbet kveteltek.

Eurpa legtbb orszgban vlsgba jutott a jlti llam.

Okai:

o   A gazdasgi nvekeds lellt.

o   Tbb lett a rszorulk kre.

De mg senki nem krdjelezte meg a jlti llam jogossgt, inkbb reformokat akarnak.

 
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Sopronrl
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!