szocped2005
SZAKDOLGOZAT
 
Segtsg a tantrgyakhoz
 
Knyvtrak
 
Kpek rlunk
 
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
A szerkesztrl
 
Pontos id
 
Eset
Tartalom
 
SZOCILIS GONDOSKODS TRTNETE
SZOCILIS GONDOSKODS TRTNETE : VII.

VII.

A szerk.  2007.10.22. 14:57

B verzi

1.    TTEL

 

SZOCILIS GONDOSKODS MAGYARORSZGON A DUALIZMUS KORBAN

(1867-1918)

 

A modern kor szocilis problmi s megoldsai

Magyarorszgon 1867-ig minden a Nyugat-Eurpaihoz kpest korbbi stdiumban van. Anglihoz kpest mintegy 100 ves a lemarads. Magyarorszgon csak a kiegyezs utn bontakozott ki az ipari forradalom, de akkor viharos gyors fejldssel. gy a szocilis problmk is csak jval ksbb (a kiegyezs utn) jelentkeztek, de csak kisebb mrtkben, hiszen a kss miatt Magyarorszg mr t tudta venni a nyugati megoldsi „recepteket”. gy a problmkat viszonylag hamar sikerlt kezelni.

t f problmrl beszlhetnk.

 

1) Gyri krlmnyek

1872-ben hoztak elszr gyri trvnyeket Ipartrvny elnevezssel. Ennl jelentsebb, amit 1884-ben hoztak, mely szerint minden gyrtulajdonos kteles a biztonsgos munkavgzs feltteleit sajt kltsgn megteremteni. A trvny j lett volna, de nem rendelkezett az ellenrzs mdjrl.

jabb Ipartrvny 1893-ban szletett. Abban volt j, hogy itt mr volt ellenrzs. Ltrehoztk az n. Iparfelgyeletet, amelynek munkatrsai jrtk a gyrakat, bntettek. A kvetkezmny termszetesen a jobb munkakrlmnyek lettek. Nagy gondot jelentett azonban, hogy csak a nagyobb gyrakat ellenriztk, a kisebbekben azonban tovbbra is rossz krlmnyek maradtak.

Ezek a trvnyek a munkaidvel is foglalkoztak. Az 1884-es Ipartrvny a 12-14 kztti gyerekek szmra maximum 8 ra munkt engedlyez, a 14-16 v kzttieknek pedig maximum napi 10 rt. 12 v alatti gyermekek alkalmazst tiltja (az oktatsi trvnyek miatt). Ugyanezen trvny szerint a vasrnap s augusztus 20. munkaszneti nap.

Engedlyezte tovbb, hogy az asszonyok szls utn 4 htig otthon maradhattak.

Mindezek csak az ipari munksokra terjedtek ki, mikzben a lakossg nagy rsze a mezgazdasgban dolgozott. Rjuk, a munkaid tekintetben csak a „napkelttl napnyugtig” „trvny” vonatkozott.

 

2) Trsadalombiztosts (Nmetorszg mintjra)

1890-ig csak nkntes s egyesleti alapon ltezett. Tbb nkormnyzati trsuls kzl az ltalnos Pnztr volt a legjelentsebb, melynek 40.000 tagja volt.

Egy 1891-ben hozott trvnnyel megvetik a trsadalombiztosts haza alapjait – kimondjk a betegsg elleni ktelez biztostst. Ez azonban csak az ipari munksokra vonatkozik, a kzigazgatsban dolgozknl nkntes, a mezgazdasgban dolgozkat pedig kizrtk.

Szolgltatsok:

-          betegsg esetn 20 htig ingyenes orvosi ellts;

-          20 htig tppnz;

-          szlsi pnztmogatst kaptak;

-          temetkezsi seglyt biztostottak.

A befizetett jrulk 2/3-t a munks, 1/3-t a munkltat fizette (kezdetben).

1907-ben bvtik a trsadalombiztostst, ettl kezdve mr ktelez baleset- s betegbiztosts volt. A dualizmus korban ez a trvny volt a cscs, (ennl jobb nincs). Itt mr a jrulk 50%-t fizeti a munks, 50%-t a munkltat. Munkahelyi baleset miatti munkakptelensg esetn bevezettk a leszzalkolst, ekkor a fizetse 60%-t kapta.

Nagy negatvum azonban, hogy a falusi mezgazdasgbl l lakossgra tovbbra sem terjednek ki a trvnyek.

 

3) Szocilis lakspolitika

A dualizmus korban a kvetkez formkban valsult meg:

-          Vllalati laksok formjban;

A vllalatok 2/5-e ptett munks-kaszrnykat munksai rszre.

-          Ekkor kezddtt a szocilis lakspts, de csak a fvrosban.

1906-ban Brczy Istvn lett a fpolgrmester, akinek clja a lakspts volt. 15 laktelepet hoztak ltre ebben az idben, mintegy 20.000 lakssal. Ekkor plt pl. a Vekerle-telep 1908-1927 kztt, melyben 2 szoba, konyhs kertvrosi laksok voltak.

 

4) Egszsggy

1856-ban vlasztottk szt a szegnyhzakat s a krhzakat.

1876-ban szletik meg az n. kzegszsggyi trvny, mely elszr mondja ki, hogy a kzegszsggy llami feladat (krhzak fenntartsa, orvosok fizetse, stb.)

1898-ban jabb trvnyt hoznak, melynek rtelmben a szegny betegek polsi kltsgeit az llam magra vllalta. Ugyanezen trvnyben dntttek arrl is, hogy a gyermekvdelem is alapveten llami feladat. Kimondtk, hogy az elhagyott s lelencgyerekek nevelse 14 ves korukig llami feladat. rvahzakat, lelenchzakat hoztak ltre.

 

5. Szegnygy

1945-ig egyms mellett mkdtt a szegnypolitika s a szocilpolitika. (Meg kell jegyezni, hogy ha j a szocilpolitika, nem kell szegnypolitika.) A korszak kezdetn elssorban falusi problma volt a szegnysg, a Vilghbor kezdetre viszont inkbb vrosi problma lett.

Az llami segtsgnyjts mdjai

Rjttek, hogy a szegnygyet (=koldusgy) kezelni kell.

1871-ben adtak ki egy Kzsgi Trvnyt, mely kimondja, hogy a szegnyek, koldusok elltsa nkormnyzati feladat. 3 rteget klnbztettek meg a szegnyek kztt.

-          Munkakptelen szegny: Rluk az nkormnyzatnak gondoskodnia kellett.

-          Munkakpes szegny: Esetkben bevezettk az nsg-munka rendszert, azaz munkt kellett vgeznik, amirt pnzt kaptak. – Ezt a mai kzmunkhoz lehet hasontani.

-          A munkakerl szegnyekre (csavargk, dolgozni nem akark) kt trvny vonatkozott. A kihgsi trvny, s a toloncrendelet. Ezek a trvnyek a bntetsekrl s a fenytsekrl szltak.

A Kzsgi Trvny elrja a szegny-alap ltrehozst. Ide fizettk be a klnbz brsgokat, valamint kivetettk a szegnyadt. Ez azonban nem valsult meg, mindssze 136 telepls foglalkozott a trvnyekkel. Ezrt az llam helyett a civil szervezetek prbltak segteni. Tbb 100 ilyen segt „intzmny” volt, valamennyi nagyobb egyhzi felekezet szocilis szervezete volt. Volt azonban attl fggetlen is. Ilyen intzmny volt pl. a Magyar Vrskereszt. Ezek a szervezetek az llami hanyagsg miatt jelents szerepet lttak el. gy pl. foglalkoztak a gyermekvdelemmel, a hajlktalanokkal, szegnyekkel, betegekkel.

A szegnygy teht mg ekkor is inkbb egyesleti gy volt, k igyekeztek megoldani azt.

 
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Sopronrl
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!