SZOCILIS GONDOSKODS MAGYARORSZGON A DUALIZMUS KORBAN
(1867-1918)
A modern kor szocilis problmi s megoldsai
Magyarorszgon 1867-ig minden a Nyugat-Eurpaihoz kpest korbbi stdiumban van. Anglihoz kpest mintegy 100 ves a lemarads. Magyarorszgon csak a kiegyezs utn bontakozott ki az ipari forradalom, de akkor viharos gyors fejldssel. gy a szocilis problmk is csak jval ksbb (a kiegyezs utn) jelentkeztek, de csak kisebb mrtkben, hiszen a kss miatt Magyarorszg mr t tudta venni a nyugati megoldsi „recepteket”. gy a problmkat viszonylag hamar sikerlt kezelni.
t f problmrl beszlhetnk.
1) Gyri krlmnyek
1872-ben hoztak elszr gyri trvnyeket Ipartrvny elnevezssel. Ennl jelentsebb, amit 1884-ben hoztak, mely szerint minden gyrtulajdonos kteles a biztonsgos munkavgzs feltteleit sajt kltsgn megteremteni. A trvny j lett volna, de nem rendelkezett az ellenrzs mdjrl.
jabb Ipartrvny 1893-ban szletett. Abban volt j, hogy itt mr volt ellenrzs. Ltrehoztk az n. Iparfelgyeletet, amelynek munkatrsai jrtk a gyrakat, bntettek. A kvetkezmny termszetesen a jobb munkakrlmnyek lettek. Nagy gondot jelentett azonban, hogy csak a nagyobb gyrakat ellenriztk, a kisebbekben azonban tovbbra is rossz krlmnyek maradtak.
Ezek a trvnyek a munkaidvel is foglalkoztak. Az 1884-es Ipartrvny a 12-14 kztti gyerekek szmra maximum 8 ra munkt engedlyez, a 14-16 v kzttieknek pedig maximum napi 10 rt. 12 v alatti gyermekek alkalmazst tiltja (az oktatsi trvnyek miatt). Ugyanezen trvny szerint a vasrnap s augusztus 20. munkaszneti nap.
Engedlyezte tovbb, hogy az asszonyok szls utn 4 htig otthon maradhattak.
Mindezek csak az ipari munksokra terjedtek ki, mikzben a lakossg nagy rsze a mezgazdasgban dolgozott. Rjuk, a munkaid tekintetben csak a „napkelttl napnyugtig” „trvny” vonatkozott.
2) Trsadalombiztosts (Nmetorszg mintjra)
1890-ig csak nkntes s egyesleti alapon ltezett. Tbb nkormnyzati trsuls kzl az ltalnos Pnztr volt a legjelentsebb, melynek 40.000 tagja volt.
Egy 1891-ben hozott trvnnyel megvetik a trsadalombiztosts haza alapjait – kimondjk a betegsg elleni ktelez biztostst. Ez azonban csak az ipari munksokra vonatkozik, a kzigazgatsban dolgozknl nkntes, a mezgazdasgban dolgozkat pedig kizrtk.
Szolgltatsok:
-betegsg esetn 20 htig ingyenes orvosi ellts;
-20 htig tppnz;
-szlsi pnztmogatst kaptak;
-temetkezsi seglyt biztostottak.
A befizetett jrulk 2/3-t a munks, 1/3-t a munkltat fizette (kezdetben).
1907-ben bvtik a trsadalombiztostst, ettl kezdve mr ktelez baleset- s betegbiztosts volt. A dualizmus korban ez a trvny volt a cscs, (ennl jobb nincs). Itt mr a jrulk 50%-t fizeti a munks, 50%-t a munkltat. Munkahelyi baleset miatti munkakptelensg esetn bevezettk a leszzalkolst, ekkor a fizetse 60%-t kapta.
Nagy negatvum azonban, hogy a falusi mezgazdasgbl l lakossgra tovbbra sem terjednek ki a trvnyek.
3) Szocilis lakspolitika
A dualizmus korban a kvetkez formkban valsult meg:
-Vllalati laksok formjban;
A vllalatok 2/5-e ptett munks-kaszrnykat munksai rszre.
-Ekkor kezddtt a szocilis lakspts, de csak a fvrosban.
1906-ban Brczy Istvn lett a fpolgrmester, akinek clja a lakspts volt. 15 laktelepet hoztak ltre ebben az idben, mintegy 20.000 lakssal. Ekkor plt pl. a Vekerle-telep 1908-1927 kztt, melyben 2 szoba, konyhs kertvrosi laksok voltak.
4) Egszsggy
1856-ban vlasztottk szt a szegnyhzakat s a krhzakat.
1876-ban szletik meg az n. kzegszsggyi trvny, mely elszr mondja ki, hogy a kzegszsggy llami feladat (krhzak fenntartsa, orvosok fizetse, stb.)
1898-ban jabb trvnyt hoznak, melynek rtelmben a szegny betegek polsi kltsgeit az llam magra vllalta. Ugyanezen trvnyben dntttek arrl is, hogy a gyermekvdelem is alapveten llami feladat. Kimondtk, hogy az elhagyott s lelencgyerekek nevelse 14 ves korukig llami feladat. rvahzakat, lelenchzakat hoztak ltre.
5. Szegnygy
1945-ig egyms mellett mkdtt a szegnypolitika s a szocilpolitika. (Meg kell jegyezni, hogy ha j a szocilpolitika, nem kell szegnypolitika.) A korszak kezdetn elssorban falusi problma volt a szegnysg, a Vilghbor kezdetre viszont inkbb vrosi problma lett.
Az llami segtsgnyjts mdjai
Rjttek, hogy a szegnygyet (=koldusgy) kezelni kell.
1871-ben adtak ki egy Kzsgi Trvnyt, mely kimondja, hogy a szegnyek, koldusok elltsa nkormnyzati feladat. 3 rteget klnbztettek meg a szegnyek kztt.
-Munkakptelen szegny: Rluk az nkormnyzatnak gondoskodnia kellett.
-Munkakpes szegny: Esetkben bevezettk az nsg-munka rendszert, azaz munkt kellett vgeznik, amirt pnzt kaptak. – Ezt a mai kzmunkhoz lehet hasontani.
-A munkakerl szegnyekre (csavargk, dolgozni nem akark) kt trvny vonatkozott. A kihgsi trvny, s a toloncrendelet. Ezek a trvnyek a bntetsekrl s a fenytsekrl szltak.
A Kzsgi Trvny elrja a szegny-alap ltrehozst. Ide fizettk be a klnbz brsgokat, valamint kivetettk a szegnyadt. Ez azonban nem valsult meg, mindssze 136 telepls foglalkozott a trvnyekkel. Ezrt az llam helyett a civil szervezetek prbltak segteni. Tbb 100 ilyen segt „intzmny” volt, valamennyi nagyobb egyhzi felekezet szocilis szervezete volt. Volt azonban attl fggetlen is. Ilyen intzmny volt pl. a Magyar Vrskereszt. Ezek a szervezetek az llami hanyagsg miatt jelents szerepet lttak el. gy pl. foglalkoztak a gyermekvdelemmel, a hajlktalanokkal, szegnyekkel, betegekkel.
A szegnygy teht mg ekkor is inkbb egyesleti gy volt, k igyekeztek megoldani azt.