13. / A Ttel
A szerk. 2008.04.28. 09:14
Bnzs: fogalma, elforml, vlfajai, tnetei, kezelse
13. / A Ttel
Bnzs: fogalma, elforml, vlfajai, tnetei, kezelse
A szocializci sorn beilleszkedik az egyn az adott trsadalomba. Amennyiben a szocializci sikertelen, a deviancia tjra lp: ami az ngyilkossgban, bnzsben, mrtktelen alkohol-, valamint kbtszer-fogyasztsban, lelki betegsgekben nyilvnul meg.
A bnzs elformi: agresszv viselkeds, hazudozs, lops, csavargs, fkpp gyermekkorban. A hazudozs az vodskor vgig lehet a fantziajtka, vagy a gyerek keveri vgyait, lmait a valsggal. Iskols korban mr fel kell r figyelni. A lopsrl ugyanezt llthatjuk: kicsinyeink hozztapadnak a trgyakhoz, nem lopnak. Iskolsaink mr ellopjk a msik pnzt, ceruzjt, trlgumijt stb. A csavargs egyarnt veszlyt jelz tnet akr ktves kortl is.
Kzismertek az antiszocilis zavarok (agresszivits, gyllkds stb.) mind a gyermekeknl, mind a felntteknl.
A bnzs formi: szndkos emberls, nemi erszak, slyos testi srts, rabls, prostitci, szmtgpes bnzs, zrkeds, szervezett bnzs. A bnzs bizonyos formja a „fekete" nven ismert klnbz tevkenysg. A fekete valutakereskedelem, a munkavllals feketn, az adcsals stb. A prostitci is a bnzs egyik formja, ami szmos esetben nem ms, mint lenykereskedelem. A bnzs soraiba iktatand a kiskorak szexulis kapcsolata felnttekkel. Klns problmt jelent a szocilis munkban a tizenves terhes lnyok krdse. jabban terjed a szmtgpes bnzs.
2. HA TTR
A bnzs egyik oka az irnyveszts, cltalansg, normk s rtkrend elvesztse.
A bnzs elformi rendszerint krptls vagy bossz eredmnyei. A gyerek pl. nem kap elg szeretetet a csaldban, krptolja magt: hazudozik, lop, hogy bartokat vsrolhasson, szorongsait veszekedssel enyhti, csavargssal bnteti az t elhanyagol krnyezett.
A bnzs okai az anmis llapot, a szegnysg, az elhatalmasod munkanlklisg, a tlzott jmdban trtnt nevelkeds, a csaldi let zilltsga, a csaldban elfordul bnzs halmozdsa, a nagyvrosok nyomornegyedei, a nemzetkzi kbtszer-kereskedelem, az erszakkultra terjedse stb.
A tnyleges deviancia nem fggetlen a csald lgkrtl, a szocializciti s a nevelstl. Ha a csald felbomlik, a fiatalok knnyen az utcra sodrdnak. A csaldban elfordult bnzs, modell, amit a fiatalok nagy rsze kvet.
Vizsglatok kimutattk, hogy a deviancia halmozdsa a csaldban nveli a drogfogyaszts kialakulsnak veszlyt a fiatalok krben. A drogfogyaszts gyakran a bnzs tjra sodorja rabjait: lop, esetleg gyilkol is, hogy pnzt szerezzen a drogra. Kt vagy tbb devins viselkedsforma megjelense a csaldban, mr ersen veszlyezteti, devinss teheti a gyermekeket. Szinte bizonyosra vehetjk, hogy haznkban az erszakkultra csak a betyrvilgban volt ennyire elterjedt, mint ma, jabban a mdia (klnsen a tv) terjeszti az erszakot. Lopst, gyilkossgot sugallnak a filmek, sokszor a gyermek- s rajzfilmek is, rszben azzal, hogy olyan fnyz letet mutatnak be, amely a polgrok nagy rsznl megvalsthatatlan, msrszt azzal is, hogy a filmek bemutatjk a rablst, gyilkossgot, erszakot, prostitci finom vagy goromba vltozataiban. A trvnyek s trsadalmi normk a polgrok nfegyelmt s erklcseik ellenrzst (kontroll) segtik. Ha meglazulnak a trsadalmi normk, engedkenyek a trvnyek, a bnzs termszetesen megnvekedik. Jelenleg ez a helyzet ll fenn mind a prostitci, mind a kbtszer-kereskedelem, mind az egyb bnldzsi normk meglazulsval.
Az a jelensg is kedvez a bnzsnek, ha a gazdasgi vagy politikai "hatalommal brk" knnyen elkerlik az ellltst s felelssgre vonst, mg a "hatalom nlkliek" (szegnyek, peremhelyzetre szorultak) lebuknak.
Az intzetben nevelkedett fiatalok veszlyeztetettebbek a bnzs szempontjbl. Rszben a szeretethiny, msrszt a nagyobb traumatizltsg (szlk rossz pldja, elhanyagoltsg, az utca hatsa), s vgl a szkebb lehetsgek miatt.
A bnelkvet fiatalok 80%-a tanulsi nehzsgekkel kzdtt. Az Iskola ktelessge, hogy a kudarclmnyektl megvja dikjait. A Pannonhalmi Bencs Gimnziumban, ha egy fiatal dleltt egyesre felel, a tanr felknlja neki brmentesen a dlutni klnrt.
A bnzk csak akkor elveszettek, ha nem bzunk bennk, nem tmaszkodhatnak senkire. A Brtnpasztorcis Szolglat "csods gygyulsokrl" szmol be.
3. GONDOZS
Az elbnzs esetn keresni kell annak okt (elhanyagoltsg, szeretethiny, tl sok tvnzs stb.) s ezt igyeksznk kiiktatni a gyermek letbl.
A csaldi letre nevelst a NAT ktelezv teszi az iskolban. Egyes intzmnyek megelgszenek a puszta szexulis felvilgostssal, ami a tizenveseknl ktl kard: a kvncsisgukat gerjeszti s kiprblsra sztnzi ket mindennem puszta felvilgosts. Ennek ksznhet rszben a lenyanya jelensg a tizenvesek krben. Az Eurpai Miniszterek Tancsa szerint a szexulis felvilgosts a csald feladata.
Az iskola kteles a szlket tba igaztani gyermekeik szexulis felvilgostsa gyben s az alkalmas irodalommal elltni a szlket.
A bnzs megelzse ssztrsadalmi feladat, nem elgsges csak a trvnyi rendelkezs (1999. vi LXXV. trv. a szervezett bnzs elleni fellpsrl). Minden szocializl tnyez (csald, nevel intzmnyek, egyhzak, sport s ifjsgi szervezetek stb.) mozgstsa szksges. Ha a csald j lgkrt biztost tagjainak, a szeretet, bizalom s elfogads veszi ket krl, nem valszn a bnzs megjelense kreikben.
A bnzst fkp gy cskkenthetjk, ha vjuk-vdjk a csaldot. A javt-nevel intzetek s brtnk csak szksgmegolds, igazbl kevs eredmnnyel jrnak. Ha a brtnbl szabadultakat nem karoljuk fel, ltalban visszatrnek rgi krnyezetkbe, s visszaeskk vlnak. Roppant fontos a bnmegelzsben az erklcsi nevels biztostsa a csaldban s az iskolban egyarnt. Fiataljaink olyan rtkrendet kapnak, amely megvja ket a "bnzstl". A bnzk kezelsnek egyik mdja szintn az erklcsi nevels.
Mivel a bnelkvetk j rsze alacsony iskolai vgzettsggel rendelkezik vagy munkanlkli, szorgalmazni s segteni kell a fiatalok s felnttek oktatst, valamint biztostani kell a megfelel munkahelyeket.
A prostitci megelzse a stabil csaldi let s az iskolai nevels a csaldi letre. A prostitci ldzsnl a futtatkat ajnlatos sszegyjteni, akik tulajdonkppen emberkereskedelmet is znek, mert a lnyokat szinte rabszolgaknt tartjk. Klnsen figyeljnk a gyermekprostitcira, ami haznkban is terjed (Botte, 1996.).
Az Orszgos Brtnpasztorcis Szolglat igyekszik megvltoztatni az eltltekrl alkotott rgies felfogst, s j mdszereket honost meg a brtnben lk s a brtnbl szabadultak reszocializcijra.
Ajnlsok a hatsosabb prevenci rdekben a bnzs ellen:
1. Biztonsgot nyjt a stabil s jl funkcionl csald, feladatunk a csaldi nehzsgek (szegnysg, munkanlklisg stb.) kikszblse.
2. Fontos a srlt csaldok (egyedl nevelk, veszlyeztetettek) anyagi s szellemi gondozsa.
3. Szablyozzuk a fiatalok szabadid eltltst.
4. Tmogassuk a gyermekek szervezeteit (cserkszet, ifjsgi klubok). 5. Erstsk a gyermekek s fiatalok erklcsi nevelst.
6. Foglalkozzunk szakszeren a bnelkvet fiatalkorakkal, amit kpzett (lehetleg szocil-) pedaggusokra bzunk.
7. Slyos esetekben ajnljuk a terpit vagy pszichitriai kezelst.
|