CSALDPED
A szerk. 2008.05.21. 08:46
2/A A csald bels rendszernek szerepei
A csald bels rendszere a szk csaldi kr, a magcsald: apa, anya, gyermekek. Ms viselkedsformkat vrunk el az anytl, mst az aptl, mst a gyermektl. Ezeket a magatartsi mdokat nevezzk szerepeknek.
Hitves
A csald blcsje a frj s felesg letre szl szeretetkapcsolata. A hitves sz is a tarts hsget, egymshoz val kitart ragaszkodst jelenti. A gyermekek ebbl a szeretetbl fakadnak, ezen fejldnek egszsgesen, nlkle viszont hervadoznak.
Kit nevezhetnk felesgnek?
Magyar szavunk azt sugallja, hogy a felesg a frj letnek a fele, mg l npnkben az a tolds: „a jobbik fele". De Gerando Antonina rja knyvben: „A frfiaknak szksgk van trsra, bartra, akiben felttel nlkl bzhatnak" S ez a felesg szerepe, ami elsdleges szerep, a ni szerepk utn a legfontosabb.
Mi is a frjszerep?
Trsadalmunk hatrozatlan, emiatt a szerepek is elbizonytalanodnak. Szmos frfit ktsg gytr frj szerepvel kapcsolatban. Nha a kutatsok is magasra helyezik „lcet": lelki bart, trs jban s rosszban, gyengd szeret, apa, fivr, tanr, nevel, a csald papja, alkalmi szakcs, autjavt, ezermester, gpkocsivezet, ptsz, kertsz, pszicholgus, polihisztor. ltalban elfogadott az a vlemny, hogy a frj gondoskod, felesge ltbiztonsga garancija. A bizonytalansg, szorongssal tlti el a frfiakat. Az anyagiak utni rohans s a ltbizonytalansg kvetkeztben - kutatsok szerint a kzpkor frfiak hallozsi rtjban els helyet foglaljuk el Eurpban. Mondhatjuk.
Mik a szlk tulajdonsgai?
A j zemi vezet tulajdonsgait elvrhatjuk a szltl is.
Ezek: 1. Blcs s tapasztalt. 2. rett s j magatarts. 3. Jzan s mrtktart. 4. Alzatos, tudja, hogy mire kpes, nkpe kiegyenslyozott. 5. Igazsgos s nem hevesked. 6. Nem nehzkes: tompa, haboz, bizonytalankod
Mit nem fogadunk el a gyermeknl?
A kudarcot, a csdt, a zskutct. Az nem kell a szlnek. m a gyerek viselkedik. Nehz elkpzelni, hogy elfogadom a gyereket, de viselkedst nem. Hogyan fejezzk ki az elfogadst?
Egyik a mdja a „be nem avatkozs" mvszete.
Az elfogads msik sztlan mdja az odafigyels. Engedjk beszlni a gyereket: ne prdikljunk, ne oktassuk ki. Mondja vgig, rejtse ki gondolatait, rzseit, kapcsolatait. „Hallgatni arany!"
Mik a szlk legfbb gondjai?
6 aggly, ami a szlket terheli. 1. Megrti-e nmagt, mint szlt? Nem knny terhet cipel: genetikai adottsgai, szrmazsi csaldjnak rnyka, eddig elszenvedett sebek (csaldsok, kudarcok), gondok a hzassgban, stressz s dh ksrje szli szerepnek. 2. Megrti-e gyermekt, klnsen a serdlt? Klnsen a gyermek rsi folyamatt, rzelmeit, nazonossgt, szexulis fejldst s ignyeit, felelssgtudatt, teljestmnyt, barti krt. 3. Ltja-e megvalsulni az „ers csald" ignyt? Ez viszont a boldogt hitvesi viszonyban, a szli sszhangban, a szl-gyermek kielgt kapcsolatban jelenik meg. 4. szleli-e az erklcs jelenltt csaldjban? Klnsen az szintesgben, a szli rtkrend hatkonysgban, a csaldtagok meghitt kapcsolatban vlik lthatv. 5. Kpes-e tadni a hitet Ami abban nyilvnul meg, hogy a csald minden tagjnak van letkedve s letrme, az letcl aranyozza be letket, jellemzi ket a vallsi nazonossg s a morlis tarts. 6. Kap-e kls segtsget? Kitl
Az desanya
Klnbsget kell tenni anyasg s anyasg kztt a mltban, a jelenben s a jvben. A mltban az anya csaldjnak lt: sttt, lekvrt fztt, s savanysgot tett el. A mostani anya mr csak legfbb ktszer szl, utna siet vissza a munkahelyre, bedugja gyermekt a blcsdbe, gyermekeinek kulcsot akaszt a nyakba, hogy hazamehessenek az res hzba.
Hogyan tekintsnk a gyermeket vr anyra?
Valamikor gyermeket vrni mltsg volt, azt mondtk az anyrl, hogy „ldott llapotban" van. Kztiszteletnek rvendett, mert a gyermeket ldsnak tartottk („gyermeklds"). Igazbl ma is az mind a csald, mind a trsadalom szmra, csak nem gy tekintnk r. Ma „terhes nnek" nevezzk, amit nem helyeselhetek, mg akkor sem, ha a gyermekvrs bizonyos bonyodalmakat is hoz az anynak.
Az desapa
Valamikor az apa gondoskod, s intzked tekintllyel rendelkezett. Nhol ma is.
Milyen apaszerepek lehetnek?
Taln egyetlen trsadalmi szerep sem olyan t- s belthatatlan, mint az ap. Egyik oldalon az si hatalom- s blcsessgeszmny tapad a szhoz: Istenatya, az Id atyja, „pter familias" (csaldapa). A msik oldalon az e szzadra jellemz kultrsma: Az apanapi kpeslapok papucsban, golftvel, risi macho kutykkal, horgszfelszerelssel, focilabdval brzoljk. A 90-es vekben motorversenyzs, szrfs vltozatok is megjelentek, a tvs bilirdnzkrl nem is beszlve.
Napjainkban inkbb a munkba temetkez apkkal tallkozunk. Br a kutatsok egyrtelmen bizonytjk, hogy az apa jelenlte csaldjban lnyeges a gyermekek egszsges fejldse szempontjbl. A hinyz, vagy ertlen apa mellett sem a leny, sem a fi nem tanulhatja meg, hogyan kell frfiasn lni, illetve a frfiakkal bnni.
Milyen a j apa?
Egyesek szerint az apa szerepe ltfontossg a gyermek erklcsi fejldse szempontjbl, mert az „ szeretete teljestmny- vagy viselkedsfgg, mg az any felttlen szeretet". Egyetlen dologban biztosak lehetnk: az apa nem az anya hasonmsa. Az apa nem anya. Tetszik vagy nem, msfle kapcsolatban ll a gyerekeivel: a gyerekek kevsb rzik nmaguk meghosszabbtsnak, inkbb jindulat prtfognak.
Milyen hasznos tancsot adhatnnk egy jdonslt apnak?
1. Kezdetnek jl teszi, ha rszt kr a csecsem gondozsbl, de ha ez valamirt nem tetszik neki vagy a felesgnek, nem szabad erltetni.
2. Maradjon gyerekkzelbenl Ha jsgot olvas is a httrben, a jelenlte megersts, hogy rl a trsasgnak, a hinya viszont nyugtalansgot okoz. 3. Hatrozza meg, mi a fontosabb: a csald vagy a karrier.
Milyen a j apa s fia kapcsolat?
A frfiaknak kemnyen kordban kell tartaniuk a fiaikkal kapcsolatos elvrsaikat, mert a fik folyamatosan az apkhoz mrik magukat
Milyen a j kapcsolat apa s lenya kztt?
Longitudinlis kutatsok kimutattk, hogy az a leny, akit apja is nevelt magabiztosabb s az letben sikeresebb. Akkor lesznek ugyanis nagykorak, ha megkapjk apjuk Jvhagyst". Vonatkozik ez a klsejkre ppgy, mint az erklcsi rtkrendjkre.
A gyerekek
Mik a gyermek, klnsen a serdlk fbb gondjai?
. 1. Milyen a kapcsolatuk szleikkel, trsaikkal. Minden ron meg szeretnnek felelni, m a kt kvetelmnyrendszer sokszor eltr. 2. Meg tudjk-e rizni nllsgukat. A plusok ismt a szlk s trsaik, rszben a mdia. 3. Mit tehetnek a szexualits tern? Szleik fkezik ket, a mdia tlcn knlja a kihvsokat, st noszogatja ket, mg trsaik dicsekszenek -taln csak pusztn fantzia - „lmnyeikkel". 4. Feszti ket az intimits ignye. 6. nazonossgukat lzasan keresik. Ki vagyok? Mirt lek? Minek tanulok? Mi lesz velem 10-20 v mlva.
|