CSALDPED
A szerk. 2008.05.23. 09:03
10/c. Munkanlklisg, vls a csaldban. Krzisek megelzsi lehetsgei, krzisolds
Magyarorszgon 1989-tl beszlhetnk felvllalt munkanlklisgrl, ekkor vlt tmegess, amely ltbizonytalansgot hozott. Az emberek bizonytalann vltak, vratlanul rte a trsadalmat.
A munkanlklisg hrom tpusrl beszlhetnk:
1. Abszolt munkanlklisg:
Ekkor a munkaadk abszolt mennyisgt tekintve kevesebb llst knlnak fel, mint ahnyan munkt kvnnak vllalni, gy az llst keresk egy rsze elkerlhetetlenl munkanlkliv vlik. Az abszolt munkanlklisg ltalban a gazdasgi vlsgok kvetkezmnye s velejrja.
2. Strukturlis munkanlklisgrl:
Akkor beszlnk, amikor a munkaerpiac keresleti s knlati oldalnak a szerkezete (azaz az llst keresk munkahely irnti keresletnek s a felknlt llsoknak a szerkezete) eltr egymstl. Ilyen esetben nem az az oka a munkanlklisg ltrejttnek, hogy kevesebb az lls, mint ahnyan munkt keresnek, hanem az, hogy a kereslet s a knlat struktrja nem illik ssze. Gyakori eset pldul, hogy amikor a gazdasgok nvekszenek, akkor a gazdasgi struktra talakul, szmos korbban szksges munkahely megsznik, s sok j munkahely keletkezik, amelyekben merben jfajta kpessgekre van szksg, mint a rgi lepl gazdasgi gakban. A lepl gazdasgi terleteken felszabadul munkaer nem tudja szakmai tudst, kpessgt az jonnan felknlt munkahelyeken alkalmazni, s gy munkanlklisg jn ltre. A strukturlis feszltsg addig tart, mg a munkaer t nem ramlik a hagyomnyos gazdasgi terletrl az j gazdasgi terletekre. Az tramls idignyes, mert az tkpzst kvetel meg, gyakran lakhely vltoztatssal jr, idbe telik, mg a munkaer megkeresi az j llst – ekzben munkanlklisg ltezik.
3. A srldsos (frikcionlis) munkanlklisg:
Ez fleg azrt jn ltre, mert a munkavllalk nem ktdnek egsz letkben egy munkahelyhez (vllalathoz, hivatalhoz, lakhelyhez) s a munkaer-piaci mobilits folyamatban ( pl. amikor munkahelyet vltoztatnak, munkahelyet keresnek) tmenetileg munkanlkliekk vlhatnak. Ez a tpusa a munkanlklisgnek gyakran a munkavllalk sajt elhatrozsbl keletkezik.
A munkanlklisgnl beszlhetnk tarts s rmeneti azaz szezonlis munkanlklisgrl.
A munkanlkliek csoportostsa:
1. Plyakezdk:
v egyik alcsoport azokbl ll, akik tovbbtanulsra kszen, vagy arra kszldve munkanlkliknt parkolnak.
v A msik alcsoportot azok alkotjk, akik a szakkpz intzmnyekben szerzett bizonytvnnyal nem voltak kpesek elhelyezkedni.
v A harmadik alcsoportba a felsoktatsban vgzettek tartoznak.
2. A munkanlkli nk (kevesebben rendelkeznek szakkpzetsggel, csaldi ktelezettsgeik miatt gyakrabban vannak tvol rvidebb-hosszabb idre a munkahelykrl) nknt is vllaljk a munkanlklisget hztartsbeliek. A nknl a munkanlklisg kisebb anyagi s preztizs- vesztesggel jr, mint a frfiaknl.
3. A tartsan munkanlkliek
v egyik nagy csoportja az orszg vlsgrgiiban l, gyakran magas, de nem adekvt szakmai s iskolai vgzettsggel rendelkez knyszeren munkanlkli.
v Msik rsze a quasi nkntes munkanlkli volt, aki egyenlre nem, de hosszabb tvon szeretett volna jra munkba llni: a tovbbtanulni szndkoz „parkol” plyakezdk, a vllalkozni szndkozk, valamint az tmenetileg a hztartsba knyszerl nk.
v A harmadik csoport: azok a marginlis helyzet, alacsony kpzettsg volt munkavllalk, akik tartsan kivonultak a formlis munkaerpiacrl. Ez a csoport semmilyen llami vagy egyb jra elhelyezkedsi- munkaer-piaci programba nem volt bevonhat, sem tkpezni nem akarta magt, sem kzmunkt nem vllalt, sem a munkakzvettvel nem kooperlt az elhelyezkeds rdekben . Meglhetsnek forrsa a munkhoz nem kapcsold juttatsokon (csaldi ptlk) tl az alkalmi s illeglis munkavgzs s a munkanlkli segly.
Vls a csaldban
Az utbbi vtizedekben egyre tbb hzassg sznik meg jogi vlssal, egyre tbben foglalkoznak a vls gondolatval. A vls nem a vlkereset beadsval kezddik s nem a brsgi hatrozat hatlybalpsvel r vget, hanem ennl sokkal hosszabb folyamat.
Mi az, ami mr a hzassgktskor nveli a vls bekvetkezsnek valsznsgt?
v Ha a hzassgkts clja az egyik fl rszrl az, hogy korbbi partnern „bosszt lljon”
v Ha az egytt jr vagy egytt l partnerek vlsgba jutott vagy meglazult kapcsolatukat hzassgktssel kvnjk megszilrdtani.
v A n terhessge motivlja a hzassgktst,
v Amikor a hzassg clja kizrlag maga a gyerek.
v A hzassg megromlsnak s a vlsnak a valsznsgt nveli az is, hogy a hzasulandk tbbsgnek nincs konkrt vagy relis elkpzelse a hzassggal jr ktttsgekrl, ktelezettsgekrl, jogokrl, elnykrl s htrnyokrl, tovbb sajt s jvendbelije elvrsairl.
Az esetek nagy rszben csak felletesen ismerik egymst, st nmagukat is.
Rendkvl fontos lenne, hogy a hzassgktst megelzen az egynek nmagukat s vlasztott partnerket alaposan megismerjk. A msik fl alapos megismerst a hzassgkts eltti idszakos egyttltek, tallkozsok sem biztostjk, Ilyenkor az egyn akarva-akaratlanul jobb kpet fest nmagrl. A tallkozsok sorn nincs md, nincs lehetsg olyan htkznapi helyzetek, problmk tlsre s megoldsra, amelyek az lland egyttlt – hzassg sorn hatatlanul felmerlnek. A prbahzassgok idszakban minden bizonnyal relisabb kpet nyerhetnek a partnerek egyms ignyeirl, szoksairl, tulajdonsgairl.
Az elmlt vtizedekben lnyegesen megvltoztak a hzastrsvlaszts lehetsgei, mdjai, felttelei:
v Cskkent a szlk beleszlsa a hzastrs vlasztsba
v Lnyeges vltozsok trtntek a normk, erklcsi elvek terletn is.
Ma mr a hzassg elejn – st a hzassgktskor is – sokan hangoztatjk a „ha nem megy, legfeljebb elvlunk” elvt ami cskkenti a trekvst is, hogy a hzassgkts eltt jobban megismerjk egymst, hzassggal kapcsolatos elvrsaikat, s egyben cskkenti a konfliktusok rendezsre irnyul ksztetseket is, gyakran ugyanis kisebb erfesztst kel tenni a vlsrt, mint a hzassg megjavtsrt.
Mirt is vlunk? Nem egyetlen ok vezet a konkrt vlshoz – s nem egyetlen oka van annak sem, hogy a vglegesen megromlott hzassgok nem mindig torkollnak vlsba. A hzassg kudarcnak, a vlsnak a tnyleges okai gyakran mg a hzastrsak eltt sem vilgosak, rejtve maradnak. Ennek tbbfle magyarzata lehetsges: a hzastrsak valban elhidegltek egymstl s mr nem is tudnk kibogozni, feltrni azokat az aprsgokat, amelyek megingattk rzelmeiket, hzassgukat. A sok aprsg elhideglshez vezethet, amely egyre jobban elmlyl, s gy nagyobb hangslyt kap.
Egy msik magyarzat lehet, hogy a hzastrsak nha nmaguk eltt is szgyellik feltrni a tnyleges okokat, s gy ms okokba kapaszkodnak.
A hzastrsak legtbb esetben nmaguk vdelmre, a msik tiszteletre val tekintettel mg a brsg eltt sem akarjk kiteregetni a tnyleges problmkat.
Maguknak a hzastrsaknak is mg nagyobb szksgk lenne ismerni a problmkat, melyek a vlshoz vezettek, hogy a ksbbi kapcsolataikban krltekintbbek, tgondoltabbak legyenek.
A gyerekek sajt akaratukon kvl is sajnos rsztvevi a vlsi folyamatnak, s tbbsgk vls utni helyzete sem rendezdik az vek sorn. letkoruktl fggen ms-ms terhet jelenthet szmukra a velk l szl rzelmi tmogatsa s a vasrnapi szlvel kialaktand j kapcsolat. Az elvlt szlk kztti harc a gyereken keresztl a vls utn is vg nlkl folytathat s sajnos gyakran folytatdik. A szlk nem kpesek, nem tudjk vagy taln nem is akarjk felfogni ennek negatv hatst sajt gyerekk fejldsre. J lenne, ha az elvlt szlk valban tekintettel lennnek arra, hogy gyerekeiknek, ha mr a vls miatt gyis testek egy pszichs megrzkdtatson ne okozzanak tovbbi srlseket, s ne csak a msik fl megalzsra, kijtszsra trekednnek.
Krzisek megelzsi lehetsgei, krzisolds.
A krzis jelentse: vlsg, vlsgos llapot, amely relevns, azaz visszafordthat jelensg.
Caplan abbl indul ki, hogy normlis esetben az egyn s krnyezete kztt viszonylag stabil egyenslyi llapot ll fenn, egyfajta dinamikus egyensly, amely folyamatosan lehetv teszi, a fellp feszltsgek legyzst.
A krzist az jellemzi, hogy egy aktulis problma megoldsakor a korbbi, begyakorlott megoldsi mechanizmusok csdt mondanak. A feszltsg nvekszik, az egyn fokozatosan nvekv izgalmi llapotba kerl, flelem, bntudat s szgyenrzet kerti hatalmba. Megksrel nerejbl megoldst tallni, s egyben kizrja a hatstalannak minslt prblkozsokat. Ha ez nem vezet eredmnyhez, akkor a feszltsg tovbbi nvekedse teljes pszichikai sszeomlshoz vezet.
Vls – civilizlt trsadalmunkat sjt jelensg, amelyet egyni tragdia kvet.
A legfbb okok kz sorolhat:
kzerklcs romlsa
alkoholizmus
prok elhideglse
korai hzassg
Bizonyoss vlt, hogy a vls a fenti problmk ellenre nem megolds, mg a felnttek szmra sem. A hzastrsak tbbsge nem tud elszakadni egymstl sem gazdasgilag, s ha gyermek van rzelmileg sem. Lehet, hogy megsznnek azok a nehzsgek, amelyekkel a vls eltt voltak, de jabbakkal kell szembe nzni.
A vls utni negatv lmnyek jelentsek, ilyen pl.: a szorongs, a magnyossg, az elhagyatottsg, nyugtalansg, alvszavar s a cltalansg.
Pozitv rzelmek kz tartozik pl: a megnyugvs, a felszabadultsg, a kezdemnyez kpessg jjszletse.
A vls folyamata:
A hzassgot s csaldot 3 dolog tartja ssze: elnyk (pozitv rzelmek, kielgls, anyagi megalapozottsg), felelssg (gyermek irnt, a hzastrs irnt, elrsok, rokoni ktelkek, kzssgtl val megblyegzs flelme) jogi s gazdasgi szablyok.
A hzassg felbomlst a hzassgon kvli nyeresgek srgetik (gazdasgi, anyagi fggetlensg, kln jvedelem).
A vlst legtbbszr megelzi a „szocilis elklnls”, valamint az „elszakads” hat lpcsfoka.
Elgedetlensg a prkapcsolattal
Ksrletek a javtsra
Kudarcba fulladt ksrletek, partner hibinak felnagytsa
Szocilis elklnls – az egyn megteremti sajt vilgt
Problmamegoszts kvlllkkal
jabb prblkozs a kapcsolat rendbehozatalra
nmegvalsts – elkltzs
A vls folyamn hat lloms van:
rzelmi vls - („tojshj vagy kagylhj” hzassg”)
Jogi vls – hzastrsi kapcsolat brsg ltali megszntetse
Gazdasgi vls – csaldi vagyon s tulajdon megosztsa
Szli feladatok megosztsa – gyermekfelgyelet s lthatsi jogok leszablyozsa
Kzssgi vls – csald kzssg lete s kapcsolatrendszere vltozik meg
Pszichikai vls – nllsuls
A vls kzvetlen kvetkezmnyei
Elssorban a gyermek szmra bonyolult s fjdalmas. A „szthullsi folyamat” akr vekig is eltarthat, s a gyermek fejldst visszafoghatja. t kell szervezni a kapcsolatrendszert, amely elsegti a tovbblpst.
A gyermekek reakcija sokszor nem vrt - depresszi, agresszivits, kiszmthatatlansg, dh, flelem, zavarodottsg.
Kisgyermekkorban – vd nmaguk ellen, bntudat, elveszettsg, ltbizonytalansg, visszamaradt fejlds.
Iskolskor – iskolai munkjt elhanyagolja vagy abba temetkezik, aggds.
Serdlkor – szakts a csalddal, becsapottsg rzse, flelmek.
A vlst kvet helyezetek elmletei:
* Az apa elvesztsnek hipotzise – elszakads az aptl
* A gazdasgi gondok hipotzise – anyagi vlsg
* Halmozott stressz hipotzise – stressz feldolgozsra trekszik
* Az ellensges szl hipotzise – a gyermek ellensget lt szleiben
* Az alkalmazkod szl hipotzise – rugalmas szl
A vlst megelzheti a jl elksztett hzassgkts s a csaldgondozs.
Egyedl nevels – az egyszls csaldoknak eltr tpusait ismerjk
– megzvegylt anyk
– lenyanyk
– elvltak
– a „ltszat p” csaldok
Az egyszls csald is jl funkcionlhat, ha teljes csald szksges jegyei jelen vannak benne.
– nrtkels
– Kommunikci
– Pozitv viselkedsi s problmamegold mintk
A szl teljes sorskontrollt gyakorol a gyermek felett. Bntets, jutalmazs, viselkedsi mintk, szablyok (autokrata nevelsi stlus) – kevs nbizalommal rendelkez, szorong gyermek.
Kvetkezetlen szli httr – kusza nevelsi elvek, rossz pldk – pesszimista, lzad szemlyisg gyermek.
Szl s gyermek kapcsolata a bizalomra pl – kiemelt szocilis kapcsolat – kommunikatv gyermek.
Klcsnssgre pl httr – a szl tmogatja a gyermeket nllsgi trekvseiben.
Az egyedl nevelk segtsge – pedaggusok (csaldi letre nevels s csaldszociolgiai)
* A szl maradjon szl (ne legyen haver, bart), a gyermeknek irnytra van szksge
* Fegyelmezs – szl ktelessge az rtktadsban
* Egytt tlttt id – fontossga nem krd jelezhet meg
* Szabadid hasznos eltlts szablyozsa
* Tudja mindig, hol van a gyermek – cltalan bolyongs, deviancia fel sodrdhat
* rtkels – kiegyenslyozott nbizalom kialaktshoz
jrahzasods – mr a XX. szzad elejn is elfordult, de ott az egyik fl mindig zvegy volt. Ahogyan emelkedtek a vlsok szmai, gy ntt az jrahzasods szma is.
Az jrahzasodsnl (ahol mr nem vagy nemcsak kt ember kti ssze az lett) tbb problma merl fel:
* Eltudja-e fogadni az j partner a gyermeket
* Eltudja-e fogadni a gyermek az j szlt
* Tgabb csald hozzllsa
Az jraszervezdtt csaldok nehzsgei:
* sszekovcsolds
* Vrszerinti szl befolysa a gyermekre
* Az „elvesztett” szl megszpl a gyermek szemben
* Klnbz htter gyermekek egy csaldba kerlse
* Mostohaszl s mostohagyermek kztti kapcsolat
* Rokoni kapcsolatok (jak s rgiekhez viszonyuls)
* jraszervezdtt csald szerkezete – 2 apuka, 2 anyuka, sok testvr (fltestvr),
3-4 nagypapa, nagymama
A csaldi let rnyoldalai – a csaldi kapcsolatoktl joggal vrjuk el, hogy azok szeretetteljes s szemlyisget kiteljest viszonyok legyenek. Azonban jelenleg feszltsggel terheltek, amelynek pszichs kvetkezmnyeknt megjelenhetnek a csald rnyoldalai. A legslyosabb a vrfertzs s a csaldon belli erszak.
Vrfertzs – kzeli rokonok kztti szexulis kapcsolat (megronts) – nemi erszak vagy szexulis molesztls.
Erszak a csaldban – az agresszivits, az erszakra val hajlam velnk szletett. Az ember nz, verseng, sajt lvezetre s dicssgre trekszik.
Kant – az ember hajlamos az nzsre, konfliktusok keressre, trvnyek megszegsre.
Freud – az agresszivits velnk szletett sztns belltds.
Kondrd Lorencz – az erszak velnk szletett, a megnyilvnulsai: harc s szadizmus.
E.Fromm – klnbsg a vdekez s a tmad agresszi kztt, a vdekez velnk szletett, termszetes s sztns. A tmad rosszindulat, agresszv tanult viselkeds.
Csaldon belli erszaknak nevezzk, ha egy csaldtag fizikailag bntalmazza a msik csaldtagot. Leggyakoribb a gyermekbntalmazs, hzastrs tlegelse.
Ktfle erszak van: aktv (tr, zz) s passzv (azoknak az embereknek az erszakossga, akik semmi msnak nem adjk meg magukat, csak az erszaknak). A passzv erszak erszakot szl.
A csaldon belli erszak magyarzata lehet (br szerintem nincs r magyarzat)
* let nehzsgei, szocilis gondok
* Tlzott felelssgtudat – nevels szerves rsznek tekintik az erszakot
* Mostoha jelensg -
* Hatalom akarsa – szl trkpessge alacsony
* Prkapcsolat mentse
* Testvrharc – szocilis sikertelensgek
* Televzi negatv hatsa
* Egyes betegsgek – fggbetegsgek
|