9. / B Ttel
A szerk. 2008.04.28. 08:43
A hajlktalansg jelensge, okai, kezelsi lehetsgei
9. / B Ttel
A hajlktalansg jelensge, okai, kezelsi lehetsgei
Az orszgban mindinkbb nvekszik a hajlktalanok szma. Fvrosunkban kb. 25-30 ezer hajlktalant, tartanak szmon, m a klnfle elltsi formkban, mint az jjeli menedkhely, tmeneti szllk, nappali melegedk stb. alig ngyezret gondoznak. Szmuk klnsen nagyobb s ipari vrosainkban n. A hajlktalanok elltsban kb. 20 szervezet (Mltai Szeretetszolglat, Hajlktalanok a Hajlktalanokrt Egyeslet, Utcai Szocilis Munka Orszgos Egyeslete stb.) az utcai tkeztetsben, az utcai krziselltsban, teajratok, tmeneti szllk, jjeli menedkhelyek stb. mkdtetsben vesz rszt. Az utcai szocilis munka alanyai fkpp hajlktalanok, fggbetegek, etnikai (fkpp roma) kisebbsg, brtnbl szabadultak, nagykorv vlt llami gondozottak. Nha magnyosak, mskor prban vagy csoportban lk, st csaldosok is. Fkpp felnttek s idsek, de vannak kzttk gyermekek (0-14 v), fiatalkorak (14-18 v) s fiatal felnttek (18-30 v) is. Egyesek szakmunksok, st diplomsok is lehetnek. A munkhoz val viszonyuk szempontjbl: elltsban (nyugdj, rokkantsg, GYED, GYES) rszeslk, munkaviszonnyal rendelkezk, zmmel alkalmi munkt vllalk, munkt vllalni akark s nem akark.
Az utcn eltlttt id szempontjbl hrom kategrit klnbztetnk meg:
l. 0-6 hnap s 6 hnaptl 1 v, 2.1-2 v vagy 2-3 v, 3. tbb mint 3 v (98%).
A segts szempontjbl koncentrlni kell azokra, akik kevesebb ideje kalldnak az utcn, utcai letstlusuk mg nem rgzlt, knnyebben reszocializlhatk.
Az utcn kalldk szemlyisgjegyei ltalban a kiszolgltatottsg, megalzottsg, munkavllalsi nehzsgek, flelem, bizalmatlansg, mert a krnyezetk s a kzvlemny ltalban kirekeszt. sszemossk a klnbsget az nhibjn kvl lecsszott, megoldst, kerest, s a munkakerl kztt. Munkt egybknt nehezen kapnak, mert nincs lland lakhelyk, ppen ezrt bankszmlt sem nyithatnak. A munkaviszonnyal rendelkez gyakran mg betegen is dolgozik, nehogy elvesztse llst.
ltalnos szemlyisgjegyeik: felfokozott nrzet, nllsg vgya, ignytelensg, legslyosabb problmjuk az integrci-kpessg s a kooperci-hajlandsg hinya, de az nkirekeszts is gyakori kzttk.
Az utcai szocilis munka sznterei: parkok, llomsok, aluljrk, elhagyott pletek, pinck, romok, fldalatti menhelyek, korcsmk, bfk s krnykk, stb.
2. HTTR
Az utcai szocilis munka httere s ksr jelensgei: szegnysg, munkanlklisg, hajlktalansg, alkoholizmus, drog, bnzs, stb.
Sajnos, ltalban elmarasztaljuk a hajlktalanokat, pedig kzttk, is lnek nemes lelkek.
3. GONDOZS
Az utcai szocilis munka mdszertana:
1. Ismerkeds a kliensekkel. Olyan egynekkel beszljnk, akik jzanok, de kerljk a feltnst, hivatalnokoskodst. Ugyanakkor fkezzk a sajnlkozst, mert ez megalzza, srti ket.
2. Tjkozds s csoportnormk megismerse, heteket vesz ignybe, mikzben prbljuk begyjteni a hajlktalan egynek anamnzist, felmrjk helyzetk okait, okmnyaik megltt, a segts ltaluk is elfogadhat lehetsgeit.
3. "Hasonuls" azrt szksges, hogy elfogadjk a segtt s a segtsget. Ha nnepi ltzetben, nyakkendsen vagy a divat utols lehelett kvetve llunk elbk, elzrkznak ellnk.
4. Fokozatossg elve szerint nem vrhatjuk el, hogy azonnal megnyljanak, kszek legyenek elfogadni az ltalunk knlt segtsget. A kommunikcis jeget csak lassan olvaszthatjuk meg.
5. A kapcsolatfenntarts, utcai segts, a segts egyb lehetsgei llandsgot kvetelnek, ami azt jelenti kb. 15-20 hajlktalan gondozst bzhatjuk ugyanazon szocilis segtre. A segtk vltakozsa megnehezti a munkt. A segtettek nagy szma gyszintn.
Trvnyi keretek
1993 elejn az ta tbbszr mdostott Szocilis trvny (1993. vi 111. tv.) beemelte a hajlktalanelltsokat a szocilis elltsok rendszerbe s elltsi ktelezettsget is megllaptott.
A trvny a hajlktalan emberek esetben 2 meghatrozst ad:
hajlktalan a bejelentett lakhellyel nem rendelkez szemly, kivve azt, akinek a bejelentett lakhelye a hajlktalan szlls.
hajlktalan az, aki jszakit kzterleten vagy nem laks cljra szolgl helyisgben tlti.
A szocilis trvny a szocilis rszorultsgtl fgg pnzbeli elltsok kzl az idskorak jradka, a munkanlkliek jvedelemptl tmogatsa, valamint a rendszeres szocilis segly esetben a hajlktalan emberre vonatkozan specilis szablyozst is tartalmaz.
A pnzbeli elltsok megllaptsa a teleplsi nkormnyzatok dolga, de azoknak folystsa a fvrosi fjegyz feladata.
A fvrosban a hajlktalan emberek tmeneti seglyezse s a szmukra nyjtott idskorak jradknak megllaptsa fvrosi nkormnyzat feladata.
A szocilis trvny a szakostott szemlyes gondoskodst nyjt intzmnyek krn bell
v hajlktalan-elltsi formaknt a nappali ellts intzmnyeinl a nappali melegedt,
v az tmeneti elhelyezst nyjt int. kztt az jjeli menedkhelyet s az tmenti szlls
v 1999-tl az polst, gondozst nyjt int. kztt a hajlktalanok otthont
v a rehabilitcis int. kztt a hajlktalanok rehabilitcis intzmnyt nevezi meg.
Az jjeli menedkhely s a nappali meleged ingyenes elltst nyjt, az tmeneti szllshelyet s a tarts bentlaksos intzmnyeket ignybevevktl trtsi dj krhet.
A szllshelyek jellemzen frfiakat fogadnak be. A hajlktalan nk szllslehetsgei cseklyek.
Az els rdemi szablyozs 1994-ben ltott napvilgot.
Szembetn jelensg az intzmnyek zsfoltsga, vizesblokk rossz llapota.
A szolgltatsok kzl a legtbb gond a tisztlkodsi felttelek megteremtse krl tapasztalhat. Visszatr gond a mossi s ruhaszrtsi lehetsgek hinya. Komoly problmt okoz a kzssgi helyisgek hinya.
Az intzmnyek szemlyi feltteleire jellemz, hogy a szemlyzet ltszma s szakkpzettsge jelents mrtkben elmarad a jogszablyi elrsoktl.
A teleplsi nkormnyzatok ltal megllaptott s folystott pnzbeli s termszetben nyjtott elltsok kiadsaihoz, valamint a szemlyes gondoskods krbe tartoz alapelltsok mkdsi kltsgeihez az llam az lland lakosok utn jr, szocilis cl normatv llami tmogatssal (szocilis normatv) jrul hozz.
A hajlktalanok megsegtst szolglja a Hajlktalanok jjeli menedkhelye s tmeneti szllsa, ahol jszakai pihenst s idleges tartzkodst biztost az intzmny, ami lehet nll, vagy a Csaldsegt Szolglat, illetve Mltai Szeretetszolglat keretben. A nappali meleged elssorban a hajlktalanok nappali tartzkodst szolglja. Kzgygyelltsban rszeslhet a hajlktalan alanyi jogon, ha rendszeres szocilis seglyben rszesl, ellenkez esetben normatv alapon egy vre jogosultsgot llapt meg a jegyz. A hajlktalan kztemetsrl a teleplsi nkormnyzat gondoskodik.
A szlls s tkeztets mellett a hajlktalanokat polgri (pl. beutalsok tmeneti szllsra, nappali melegedbe, anyaotthonba, krzisotthonba, igazolvny s egyb okiratok beszerzse), egszsggyi (elssegly, krhzi kezels) s humn elltsban (beszlgets, tancsads) is kell rszesteni.
Az utcai szocilis munka fellendtsre szolgl javaslatok:
- Az utcn kalldokkal kpzett szakemberek, elssorban szocilis munksok, ennek hjn szocilpedaggusok foglalkozzanak, ha ez nem lehetsges, akkor legalbb a munka koordinlsa s irnytsa legyen az kezkben.
2. Az utcai tkeztetst meg kell szervezni, a hajlktalanoknak "szllshelykre" indokolt tkket szlltani.
3. Az utcai krziselltsban gygyszerekkel, ktszerekkel, elsseglyads lehetsgeivel s alapvet tpllkkal felszerelt kisbuszokkal ajnlatos gondoskodni.
- Az tmeneti szlln az ellts idtartamt a jelenlegi kettrl t vre ajnlom felemelni, hogy a hajlktalannak legyen ideje az nll let megalapozsra s munkahelyszerzsre, esetleg tovbbtanulsra.
5. pttessnk rehabilitcis otthonokat, kilptet laksokat, hogy az tmeneti szllbl kikerlk ne sodrdhassanak vissza az utcra.
6. A "fapados" jjeli menedkhelyeken biztostsuk a moss s tisztlkods feltteleit, valamint a dolgoz hajlktalanok kln elltst, pihenst.
- A munkaadkat trvnyileg tmogatni ajnlatos, ha a megfelel kpzettsg hajlktalanokat foglalkoztatjk.
|