szocped2005
SZAKDOLGOZAT
 
Segtsg a tantrgyakhoz
 
Knyvtrak
 
Kpek rlunk
 
Naptr
2025. Mjus
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
A szerkesztrl
 
Pontos id
 
Eset
Tartalom
 
GYGYTESTNEVELS
GYGYTESTNEVELS : Belgygyszati s egyb betegsgek gygytestnevelse

Belgygyszati s egyb betegsgek gygytestnevelse

A szerk.  2008.01.09. 09:00

.

Belgygyszati s egyb betegsgek gygytestnevelse

 A gygytestnevels rkon leggyakrabban elfordul belgygyszati betegsgek:                      

-         szvbetegsgek ;                                                                                                       

-         lgzszervi betegsgek;                                                                                                        

-         anyagcsere betegsgek;                                                                                           

-         hypertnia.

I. Szvbetegsgek: ( szv rvid anatmija )       

A, Veleszletett ( congenitalis ) szvbetegsgek

 A betegsgeket az elejn egybl mtttel jl korrigljk ( svny hibk, stenosisok,)

-                   Kamrai septum defectus: ( a svny hrtys rszn 90 % - ban , izmos rszn 10 % - ban tallhat a lyuk. A bal kamrbl a jobb kamrba ramlik az artris vr. Bal kamrt terheli, valamint a kisvrkrt. Nagyobb lyuk esetn megfordul az irny, amely cyanosissal jr. Az artris vrbe vns vr kerl.

-                   Pitvari septum defektus: Bal pitvarbl a jobb pitvarba ramlik az artris vr. A nyoms viszonyok megvltozsakor megfordul az irny, s a vns vr keveredik az artris vrrel.

-                   Ductus Botalli persistens : Fennmaradt az rsszekttets a tdartria s az aorta kztt, aminek a gyerek felsrsakor el kellett volna zrdnia. Az aortbl az artria pulmonlisba           ( tdbe ) ramlik az artris vr, s gy keveredik a vns vrrel. A bal kamra hipertrofizlt lesz.

-                   Aorta stenosis : az aorta szjadknak szklete, a nagyvrkri tramls lecskken, koszorusr elgtelensg, bal szvfl terhels.           

-                   Coartatio aortae : az aortav szklete. A Botall vezetknl az aortban csszer szklet alakul ki a zrds utn. Tnet: felstesten magasabb a vrnyoms mint az alsvgtagokon. Ers felstest.

-                   Pulmonlis stenosis : a td artria szjadknak szklete Jobb szvfl terhelssel jr, a jobb kamra s pitvar hipertrofizldik.

                                                                                                                               

B,Szerzett vitiumok:(billenty hibk -zrdsi hibk illetve billenty szkletek, szvinfarktus). Okai : A szvburok gyulladsnak kvetkezmnye. A gyullads hegesedssel gygyul, amelynek kvetkezmnye a vitium. Ha a hegeseds a billentyvitorla szlt puszttja el, akkor  a billenty elgtelenl zr. Ez az insufficientia. Ha azonban a hegeseds kvetkeztben a billentyvitorlk tallkozsnl sszenvs keletkezik, az szjadk szkletet, stenosist eredmnyez.

-                   Mitrlis insufficientia : a kthegy billenty elgtelensge. A bal pitvar – kamrai szjadkot elgtelenl zrja, az sszehzdskor  a vr egy rsze visszaramlik a bal pitvarba. Bal pitvar volumenterhels n, kisvrkri nyomsterhels.

-                   Mitrlis stenosis : a bal vns szjadk szklete. A pitvar – kamrai szjadk sszeszklt, ezrt a bal pitvarbl a bal kamrba val ramls akadlyoztatott, s a normlisnl tbb vr marad vissza a bal pitvarban. Bal pitvar nyoms n, jobb kamra hipertrofizl, kisvrkri nyomsfokozds.

-                   Aorta insufficientia : az aorta ( zsebes ) billenty elgtelensge. Az elgtelenl zrd aorta billentyn keresztl a vr egy rsze visszaramlik a ftrbl a bal kamrba. A bal kamra hipertrofizl, systols vrnyoms magas, diastols alacsony.

-                   Aorta stenosis : az aorta szjadk szklete. A nagyvrkri tramls neheztett, a bal kamra izomzata hipertrofizl, gy koszorsr elgtelensg lp fel. Cskken a nagyvrkri percvolumen.

-                   Tricuspidalis insufficientia : a hromhegy billenty elgtelensge. A jobb kamra kitgulsa kvetkeztben, ms vitiumok ksrjelensgeknt fordul el. Nagyvrkri pangs, dmk, vns visszaramls cskken.

C. Koszorsr betegsgek :

-Angina pectoris : a koszorserek organikus szklete miatt tmeneti zavar van a szvizom oxignignye s elltsa kztt.            1. Stabil angina pectoris ( 15 min.-nl nem tart tovbb )                                                                      2. Instabil angina pectoris ( tbbnyire friss rg okozza )

-                   Infarktus myocardii : a koszorsr elzrdsa vagy jelents fok szklete kvetkezmnyeknt a szvizom egy rsze elhal, majd ksbb ktszvetesen talakul.

Tnetei :  hirtelen jelentkez igen heves hallflelemmel jr fjdalom, amely a nyak, bal kar, mindkt kar fel sugrzik ki 15 min. – nl tovbb tart. Nehz lgzs, fulladsrzs, a vrnyoms cskken, a br hideg, verejtkes, nyirkos, gyakran ksri hnys.

Kezels : 3 – 5 nap intenzvo., trombolitikus kezels, teljes nyugalom, kliumbevitel, a lbak aktv s passzv mozgatsa, 2. httl ls, 3. ht jrkls, majd fokozatos terhels.                      

 

II. Hypertnia – Magasvrnyoms

Ha hrom klnbz idben mrt vrnyoms meghaladja, a serdlknl 120 / 80 - at, felntteknl 140 / 90 hgmmt, akkor magas vrnyomsrl beszlnk.

Oka :        - elsdleges oka a perifris ellenlls megnvekedse

-  idegrendszer terhelse ( adrenalin )

- rzelmi ( nonadrenalin )

- rkletes                                                                                                    

Nagysga fgg : a perctrfogattl, perifris ellenllstl ( srlds, ramls gyorsasga, sszkeresztmetszet )

Fajti :1. Primer Essentialis hypertnia :

-         enyhe ( a diastols vrnyoms 90 – 99 hgmm        / szisztols        140-159 hgmm)

-         kzpslyos ( 100 – 109 hgmm                             / szisztols        160-179 hgmm)

-         slyos ( 115 – fltt                                              / szisztols        180 – felett hgmm),

a diastols rtk emelkedse mindig krs.

2. Sekunder hypertonia :

-     valamilyen betegsg az oka

Tnetei : tarktji fejfjs reggelente, szdls , flzgs, ltszavar, gyengesg, fradtsg, lmatlansg, fokozottabb szvvers.

Szvdmnyei : szvmegnagyobbods, infarktus, throbosis, agyvrzs, vese elgtelensg.

Prevencija : letmdvlts, testsly cskkentse, sbevitel cskkentse, dohnyzs-, alkoholfogyszts megszntetse.

Szv- s keringsi rendszer betegsgek kockzati tnyezi:

- vrnyoms kros rtke, letkor(ffi>55 v, n>65 v), dohnyzs, dyslipidaemia (sszkoleszterin>6,5 mmol/l, vagy LDL>4mmol/l vagy HDL<1 ffi esetn s <1,2 nbeteg esetn).

          

Gygytestnevels:

 

-                   kis ltszm csoportok, gygytornsz, orvos esetn tbben is lehetnek, kell mg defibrilltor. lland kontroll kell.

-                   tudni kell mindenkinek pulzust mrni , ismerni kell a nyugalmi pulzust, kiindulsi pulzust, restitcis pulzust is. Alvs, pihens utni; testgyakorlat eltti, valamint milyen  gyorsan nyugszik meg a pulzus.     

-                   nem mehet a nyugalmi pulzus al a pulzus, brachicardia lehet, sajt testtmeg mozgatsa, mindig ugyanaz a  krlmny, ugyanaz a vgrehajts, elz rtkhez viszonytva.

-                    fizikai terhels mell be kell kalkullni a pszichikai s izgalmi tnyezket, kerljk a prselssel jr gyakorlatokat, kzepes iram legyen a terhels, tbb pihen beiktatsa, jtkok sorn kerlni kell az izgalmakat, szsnl fokozott felgyelet, szs jtkony hatsa : tgtja az ereket, frekvencia emelkedsre figyelni kell, j hats a vzi gimnasztika, fontos a korltlan levegzs, meg kell tallni azokat a mozgsformkat amit szvesen vgez, s nem jr nagy megterhelssel.


II. Lgzszervi betegsgek A, Asthma Bronchiale

Az asztma reverzibilis lgti obstrukci ( elduguls ), amely sorn a td hrgcskk simaizomzatnak grcse valamint nylkahrtya duzzanat lp fel. Gyakori a nykkpzds is. Az asztma rohamokban megnyilvnul fullads, nehzlgzs.

Oka: a szervezet tlrzkenysge , amelynek kivlti lehetnek  klnbz exogn allergnek

( nvnyi eredetek, kmiai anyagok, llati eredetek ) valamint endogn allergnek ( nehz megtallni az eredetet ). Ezen ingerekre a szervezet tlzott kros  reakcival vlaszol.

Klinikai tnetek :  roham idejn : khgs, spol, ugat lgzs, nykkpzds, lgutak beszklse, a leveg a tdhlyagocskkban csapdba kerl, az alveolusokban reked. A co nvekeds ingert jelent a lgzkzpontnak, de  a belgzs mr nem kvnatos a teltettsg miatt. A tdben vrpangs jn ltre. Ezt az llapotot ijedtsg, hallflelem, feszltsg ksri, ami a hrgk tovbbi  szklett eredmnyezi.

rohammentes idben : tnetmentes, kilgzsi neheztettsg. 

Fajti :

Allergis Asthma: Allergis betegsg, a tdben lv kis hrgk  simaizomzatnak grcse.A lgutak beszklnek, a hlyagocskkban csapdba kerl a leveg s, mr nem tudjk kifjni. Terhelses Asthma: A terhels megkezdse utn 5-8 percen bell jelentkezik a fulladsos roham, s a terhels befejezse utn 20-30 percen bell megsznik. Az asthma egy hl - szrad folyamat , kezelsnl ezt kell kivdeni.( orron kell venni a levegt )

Terpija: Gygyszeres : szteroid tartalm inhalcis illetve tabletts gygyszerek, barlangterpia, sbarlang terpia, krnyezetvltozs.

Mozgsterpia : tiszta, j levegj, prads helyen vgzett mozgssal nvelni az llkpessget, ami ltal a tneteket is lehet cskkenteni. Minl jobb az llkpessg, annl jobb llapotba kerl a beteg.

A mozgsterpia sorn az albbi szempontokat kell figyelembe venni :

-         minl tbb lgzgyakorlatot vgeztessnk ( rn bell 3-5 alk. )

-         fokozatosan terheljnk, lgzgyakorlatok segtsgvel tantsuk meg ket a helyes, ritmusos lgvtelre,

-          rendszeres szs, kezdetben htszs, majd mell- s gyorsszs.

 

III.Anyagcsere betegsgek : A szervezetben lezajl biokmiai vltozsokhoz a tpllkok biztostjk a megfelel energit. Napi szksglet : 20 % fehrje, 30 % zsr, 50 % sznhidrt. Anyagcsere sorn koleszterinszint is vltozik a tpllk bevitele sorn. LDL( kis srsg, rossz) s HDL (nagy sssg koleszterin, j ) koleszterin alkotja a TC –t, az sszes koleszterint. Kvetkezmnyei : relmeszeseds., szvbetegsg, magasvrnyoms, cukorbetegsg. Legjobb ellenszer a mozgs ( koleszterin cskkent).

 

A. Zsr anyagcsere :

A zsrok kt fle alakban vannak jelen : szabad- illetve nem szabadzsrsavakknt, energia szksg esetn a szervezet a szabad zsrsavakat mozgstja, majd a zsrraktrbl mozgstja a ptlst. Zsrokat fehrjk szlltjk. A civilizcis krtnet, rosszabb mint  a rk. A gyerekek 5% - 10 % szzalka kvr, felnttek 30 – 40% - ka. Az elhzs tltpllkozs kvetkezmnye. 

Elhzsrl beszlnk, ha az idelis testslynl 20%-kal nagyobb a testtmeg. Kvrsgrl, ha a testtmeg zsrtartalma meghaladja nkben a 30%-ot, frfiakban a 25%-ot.

Alapja: energia bevitel = energia leads norml testsly,

energia bevitel < energia leads  fogys                                                                                 

energia bevitel > energia leads  elhzs                                                                                                             

Idelis testsly kiszmtsnak kpletei :

BMI .testsly(kg)/testmag. M2 egyenl TTI, PL: 76 kg s 179 cm ,akkor 76/1,79 2= 25,1), m= 25< tlslyos <30 elhzott<40< letre veszlyes elhzs

II. Broca index : ttm= tm(cm )- 100, mdostott Broca index = 0,9xBroca I. ( frfiak), 0,85xBroca I ( nk ).Az  adiposits ( elhzs), obesits( kvrsg).

Legpontosabb a testzsr tartalom mrs (brred mrs)

Kvrsg fajti : Alak szerint :         - alma, vagy  kr alak, ez a veszlyesebb

                                   - krte alak, ez az enyhbb   

Zsrsejtek alapjn :    - zsrsejtek szma n (nehezebb korriglni)                                                                 -   zsrsejtek nagysga n ( knnyebb korriglni )

Kvetkezmnyei :  magasvrnyoms, cukorbetegsg, relmeszeseds, szvterhelse ,izleti kops

Terpija: letmdvlts :        I. tpllkozsi szoksok megvltoztatsa, pl.: barna kenyr, tbbszri tkezs kevesebb kalria bevitellel stb.

                                               II. mozgs bevitele az letmdba . Megfelel, adekvt mozgsformt kell tallni, tehermentestve kell vgeztetni a mozgsokat, llkpessget kell fejleszteni. Cl a tartalk zsr felhasznlsa. Min. 60' mozgs, heti 3 , oxign ds ( aerob )mozgsok, lgzgyakorlatokkal. ( szs, kerkprozs, trzs, vatosan kocogs )

Sznhidrt anyagcsere: Cukorbetegsg , npbetegsg, a lakossg 5%- a szenved benne. A cukor, zsr s fehrje anyagcsere komplex zavara, amelynek oka az inzulin

1. Abszolt illetve                    2. Relatv hinya

Oka: a hasnylmirigy bta sejtjeinek krosodsa, cskkent mennyisg inzulin elvlasztsa.

Tpusai :.1.Inzulin Dependes Diabtes Mellitus ( IDDM )  inkbb gyerekeken vagy fiatal felntt korban jelentkezik. HLA ( humn limfocita antign rendszer, amely olyan mint az ujjlenyomat )tnyez befolysolhatja. Az inzulin mennyisge cskkent, inzulin ellenes anyagok keringenek a vrben.                                                                                                                                      2. Non Inzulin Dependes Diabtes Mellitus  ( NIDDM ), inkbb idsebb korban jelentkezik. Nincs HLA hats, a hasnylmirigy cskkentve termeli ki az inzulint. Kvr, magas vrnyomsos  betegeknl tallhat. Ksn kezdi el termelni a hasnylmirigy az inzulint, akkor amikor nem kellene, ezrt alacsony lesz a vrcukorszint.

Tneteik: sok folyadk fogyasztsa, bsges vizelet rts, fokozott tvgy mellett testslycskkens, brviszkets, gyakori gennyes brjelensgek, pattansok.                                 Szvdmnyek :     vgtagokon rszklet, a szemen szrkehlyog, vesben hugyvrsg, perifris idegkrosods – rzszavar, bakterilis s gombs infekcik.

Terpia: sport, figyelembe kell venni az inzulin beadsnl.

Fehrje anyagcsere: astnis alkat. A fehrjk a szervezetben, a sejtfelptsben, a  biokmiai folyamatok katalizlsban vesznek rszt, mint enzimek.     J koleszterin, HDL                                                                                                                           rossz koleszterin LDL                                                                                                            TC = LDL+HDL = fels hatr 5,2

Lesovnyosodsrl akkor beszlnk, ha az addig normlis testsly egyn slya legalbb 15 % - kal cskkent. Ha ezt tudatos ditzssal, fokozott fizikai aktivitssal nem magyarzhat, akkor mindig valami betegsget kell felttelezni. Figyelni kell a ditzsnl a megfelel fehrje mennyisg bevitelre, mert akkor fehrje hiny lp fel ,ami kros. ( kvr ember is lehet alultpllt, ha kevs fehrjt fogyaszt ) Ritka betegsg , inkbb Afrikban fordul el gyerekek kzt. Pk has, vkony vgtagok.

Legslyosabb formi:

anorexia nervosa : fiatal nk betegsge, rendszerint puberts korban vagy kzvetlenl vagy azt kveten jelentkezik. Inkbb pszichikai tnyezk szerepelnek.  Az idelis testtmeg 15%-nak elvesztsnl mr anorexia nervosarl beszlnk. Leszoktatja magt az evsrl., mivel krosan fl az elhzstl. A nagyfok fogys ellenre sokig megtartja a fizikai aktivitst. Gygyts: gygyszeresen.

Bulimia nervosa: visszatr falsi epizdok jellemzik, amely sorn a beteg kontrollvesztst l t. A falsi tevkenysget nhnytats, hashajt beszeds kveti (szgyenrzet a tpllkozs miatt).

Mindkt esetben folyadk ptls, elektrolit-hztarts helyrelltsa, vitaminokban, nyomelemekben gazdag tpllk bevitel.

 
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Sopronrl
 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.