SZOCPED. ELM. ÉS GYAK.
A szerk. 2007.08.30. 11:41
9. preedeviancia jellemző viselkedészavarai (oppoziciós, agresszív viselkedés, lopás, csavargás)
Agresszív viselkedés
Az agresszivitás tanulható, kialakulásában legjelentősebb tényező a környezet. Segíti az agresszív viselkedés létrejöttét, ha a szülő nagyon gyakran kritizál és általában véve gyakrabban reagál negativisztikusan, mint a többi szülő.
4 tényező összeadódó hatása segíti az agresszivitás kialakulását fiúk esetében:
- az anyai elutasítás
- az anyai engedékenység az agresszivitással szemben
- az anya és az apa hatalmi eszközökkel való fellépése
- a fiú temperamentuma
Kulcsszerepe van a nagyon nagy mértékben elfogadó, toleráns vagy laza attitűd világos határok nélkül a gyerek agresszív magatartásával szemben.
A szülői viselkedés sajátosságaiban szerepet játszhatnak környezeti tényezők is, mint például a társadalmi réteghelyzet vagy a tönkrement házasság, és valószínűleg fontosabb szerepet is játszanak, mint a gyerek temperamentuma.
Forrásai lehetnek még:
- a kínzó szorongások megsemmisítésére ezt az útat választja
- a szülők, nevelők indulatos , agresszív magatartása a dackorszakban a gyermekkel szemben. Az állandó büntetésekre, verésekre, akadályoztatásokra hatására a gyermek egyre erősebb agresszív reakciókkal válaszol, és ez később rögzülhet, karaktervonássá válhat.
- A gyermekek nagy többsége a családban elszenvedett agressziókat torolja meg a gyermekközösségben.
- De nem csak a fizikai erőszak, hanem a verbális becsmérlés, akár egy lekicsinylő legyintés is frusztrációt idéz elő.
A pedadógus feladata:
- az oki háttér keresése, feltárása, ha szükséges más szakember bevonása
- a másik gyermek épségét veszélyeztető viselkedést le kell állítani!
- Az agresszív viselkedést elutasítjuk, s a gyermekben az együttműködő viselkedést fogadjuk el, a nem agresszív cselekedeteket jutalmazzuk
- A jó tulajdonságokra összpontosítunk
- Játékeszközökkel, játék folyamatába aktían bekapcsolódva lehetőséget adunk az érzelmek kifejezésére.
Oppoziciós magatartászavar
Legalább 6 hónapon keresztül fennálló rendellenesség, amelynek során legalább 5 előfordul a következőkből:
- Gyakran elveszti türelmét
- Gyakran verekszik, vitatkozik felnőttekkel
- Gyakran aktivan ellenszegül a felnőtt kéréseinek vagy a szabályoknak
- Gyakran csinál szándékosan olyan dolgokat, amelyek idegesítenek másokat
- Gyakran okol másokat saját hibáiért
- Mérges és ellenséges
- Ellenszegülő és bosszúálló
- Gyakran káromkodik vagy használ obszcén kifejezéseket.
Enyhe: Csak kevés vagy nulla tünet azon felül, ami a diagnózis felállításához szükséges és minimális csökkenés az iskolai és szociális funkcionálásban.
Súlyos: Sok tünet azon felül, ami a diagnózis felállításához szükséges és az otthoni, iskolai, a más felnőttekkel és kortársakkal való funkcionálás jelentős és alapvető romlása.
Lopás
A gyermekkori lopások kezdetben szimbolikus jellegűek. A prebupertást megelőző időszakban (8-10 éves korig) a szeretethiány és a rejtett vagy nyílt szülői elutasítás elleni szimbolikus tiltakozásként értékelhető.
A lopás könnyen válhat a későbbi antiszociális életút kiindulópontjává.
A gyermekkori lopásokban igen fontos szerepet játszik a közhangulat és a szülői példa.
A lopások, különösen az iskolai lopások eredete gyakran a jutalom késleltetése képességének hiánya. A mindennel elhalmozott gyermekek egy része nem tud vágyainak ellenállni, és a számára vonzó tárgyat egyszerűen eltulajdonítja társától.
A lopásnak is rendkívül sok negatív következménye lehet. A már kialakult gátlások meggyengülnek, az önértékelésbe beépül a tény, hogy az illető megszegett egy széles körben felfogadott szabályt. Egyrészt fontos, hogy az ilyen ügyekre fény derüljön és megfelelő szankció kövesse, az egész eljárásnak azonban nem szabad azt sugallnia, hogy az elkövető bünőző vagy javíthatatlan.
Csavargás
A csavargó életmód egyértelműen önsorsrontó tendencia. A csavargó fiatal, aki a normaszegéssel, a családi kapcsolatok szétzúzásával és az elemi testi-higiénés szükségletek elhanyagolásával egyre mélyebb pszichés traumákat okoz önmagának. Ehhez járul az alkohol- vagy drogfogyasztás, miközben a fiatal önértékelése a mélypontra süllyed.
A rendszeres csavargás a kriminalitás első állomása lehet.
Az okok között 68 %-ban megállapítható az iskolai beilleszkedési zavar, a gyermekek jelentős része túlkoros volt iskolai osztályához képest. Az előzmények között szerepelt még az apa alkoholizmusa és az anya deviáns magatartása.
|