IV.
A szerk. 2007.10.22. 14:52
4. A városi és állami szociálpolitika kezdetei (XVI-XVIII. sz.)
Ez a kor egy átmeneti időszak (kora újkor), mind gazdasági, társadalmi változások és mind a szociális gondoskodás tekintetében. Gazdaság tekintetében: már nemcsak a mezőgazdaság a domináns, társadalmi változások tekintetében: nem létezik a merev rendi társadalom, de még nem jött létre a modern polgári társadalom. Szociális gondoskodás szempontjából: Nyugat- Európa szélén óriási méretű szegénység a jellemző. Eredeti tőke-felhalmozódás kora. Agrár olló (mezőgazdasági termékek ára nagyon alacsony). A vidéki, falusi lakosság nagyon szegény. A lakosság a városba költözik, de a városok nehezen tudják eltartani az embereket. Megnő a csavargók és a koldusok száma. Ezek a szegények munkaképes felnőttek Þ létszám fölöttiek. Az új jelenség kizárólag a városokat érintette. 1522-1550 között 60 európai városban folyamodtak szociális intézkedésekhez. Kialakult a városi szociálpolitika, de ebből az egyház már kimaradt. Igyekeztek minden városi polgáron segíteni. Azokat, akik nem városi illetőségűek voltak, tehát nem itt születtek, kitoloncolták. Tiltották a koldulást. Szociális intézmények jöttek létre + segélyezés.
Először Angliában jött létre a work house, a dologház. Dolgozniuk kellett, cserébe ruhát, szállást és ételt kaptak. Inkább börtönre hasonlított. Aki egyszer oda bekerült nem nagyon került ki onnan.
A XVI. sz. második felétől az uralkodók és a parlament az egész országra kiterjedve szabályozzák a szociális ügyeket, problémákat törvényekkel, rendeletekkel. Vizsgálták a munkaképességet, vagy munkára kötelezték, vagy az önkormányzatok kötelesek eltartani, ellátni a rászorulókat. A nem szegény embereket igyekezték megóvni a koldusoktól, azok látványától. Erősen rendészeti jelleg. Az állam, beleavatkozik a szociális ügyek intézésébe, rendeletekkel szabályozták, de állami bevételekből erre nem fordítanak, önkormányzatok, vagy egyéni, magán bevételéből.
Szegényrendeletek: 1556. Franciaország, 1601. Anglia, 1794. Poroszország, 1775. Magyarország - Mária Terézia. Helytartótanács rendelete: egységesen igyekezett szabályozni az országban élő szegényeket. Ugyanaz az elv érvényesült, mint Európa többi országában.
|