SZOCPED Szigorlat
A szerk. 2008.01.28. 11:59
A szocilis munka httere:
lakspolitika, mobilits, vndorls s menekltpolitika
Lakskrds
Magyarorszgon kevs a laks. Tbb milli ember l panellaksban. A panellaksokat meg kellene szntetni, mert mr rgiek. Ha a panellaksok nem avultak volna el, akkor nem lenne lakskrzis. Laksokat kellene pteni. Lehetv kellene tenni, hogy akik lakst szeretnnek venni, olcsbban jussanak hozz. Hossz lejrat, kis kamatozs klcsnt kellene bevezetni.
Tmogatni kellene a fiatalok lakshoz jutst.
A meglv laksokat nem korszerstik.
Trsadalmi mobilits
A trsadalomban klnbz rtegek vannak.
Genercik kzti mobilits:
Pl. egy szakmunks fia elvgez egy fiskolt, akkor az felfel irnyul mobilits.
A mobilits sorn egy msik trsadalmi rtegbe kerl, s azt az idegen krnyezetet nehezen szokja meg, de az j trsadalmi rteg nem biztos, hogy befogadja.
Nemzedkek kztti: a szlhz kpest
Nemzedken belli: az elz foglalkozshoz kpest.
Belpsi mobilits: az egyn egy j trsadalmi rtegbe kerl
Kilpsi mobilits: az egyn elhagy egy trsadalmi rteget.
Csaldi mobilits: (hzassgi mobilits)
Klnbz trsadalmi rtegek hzasodnak ssze.
A n sokkal jobban tud alkalmazkodni mveltebb frjhez. Mint ha pl. egy frfi magasabb pozcij nt vesz felesgl. A frfi szenvedni fog, mert nem lesz a csaldfenntart.
Trbeli mobilits:
Lehet egy falubl a vrosba kltzs. Magyarorszgon a falubl mennek a vrosba. A nyugati orszgokban a vrosbl a faluba. A csald feladja a szocilis tert. A vroson nem lesz senkije. A gyermek ezrt a fejldsben visszaeshet.
- ingzs: egyik teleplsen lakik, a munkahelye pedig egy msik teleplsen van. A fradtsg miatt killhatatlanabb, krds a, hogy ezt a csald meddig brja. Ez lehet: napi, havi, heti.
Az ingzs az ipari trsadalom kialakulsval vettek kezdett. A 30-as vekben a magyar ingzk szma meghaladta a szzezres nagysgrendet. A 60-as vekben 600 ezer volt. Ennek is komoly trsadalmi okai voltak.
- Bevndorls: orszgok kztti vndorls.
- Kivndorls: egy msik orszgba kltzik, ott prbl letelepedni. Ez az ember elgykrtelenedik, nincstelenn vlik. Ez mindig elszr zuhans, majd felemelkeds kvetkezik.
Migrci: a trsadalmi mobilitssal rokon fogalom, az elbbi a trsadalmi szerkezetben, az utbbi pedig a fldrajzi rtelemben vett helyvltoztatst jelenti.
A migrci valamely teleplsforma kzigazgatsi hatrnak tarts tlpst jelenti. A migrci fleg demogrfiai fogalom.
A vndorlsnak kt fajtja van:
bels: az orszghatron belli
kls: orszghatrok tlpst jelenti.
Az ember trtnelmben a migrci llandan jellemz volt, de bizonyos idszakokban hullmszeren megntt a vndorlk szma , ennek lehettek trsadalmi, trtneti s termszeti okai.
Mobilitspolitika
Egy modern vilgban nem lehet lelltani a mobilitst. Vannak a mobilitsnak nehzsgei, amire fel kell kszteni az embert. El kellene rni, hogy a mobilits minimlis legyen, ehhez azonban az szksges, hogy a falukban is legyen munkahely.
A menekltek jogairl a 1997. vi 139 szm trvny hatroz. Ehhez kapcsoldik a 24/98 sz. kormnyrendelet, amely a menekltekkel val eljrs rszletes szablyait tartalmazza.
Meneklt:
Az a klfldi llampolgr, vagy hontalan szemly, aki faji ill. vallsi okok, nemzeti hovatartozs, meghatrozott trsadalmi csoporthoz val tartozs avagy politikai meggyzdse miatti ldzse, az ldzstl val megalapozott flelme miatt az llampolgrsga – hontalan esetn szoksos tartzkodsi helye – szerinti orszgon kvli, a Magyar Kztrsasg terletn tartzkodik s nem tudja, vagy az ldzstl val flelmben nem kvnja annak az orszgnak a vdelmt ignybe venni, tovbb e szemly kzvetlen csaldtagja, feltve, hogy az rintettek krelmre a menekltgyi hatsg menekltknt elismerte.
Menedkjog:
Jogcm a magyar Kztrsasg terletn val tartzkodsra. Egyidej vdelem a visszaklds, a kiutasts s a kiadats ellen.
A menekltet, ha a trvny vagy kormnyrendelet msknt nem rendelkezik, a magyar llampolgrokra vonatkoz jogok illetik meg s ktelezettsgek terhelik.
Nem rendelkezik vlasztjoggal, nem hadkteles s nem tlthet be olyan munkakrt, amelynek elltst a jogszably magyar llampolgrsghoz kti. A meneklt jogosult kln jogszablyban meghatrozott szemlyi azonost igazolvnyra s a Genfi egyezmnyben foglalt ktnyelv ti okmnyra. Jogosult mg a trvnyben s kormnyrendeletben meghatrozott krben s felttelek szerint elltsra, tovbb tmogatsra. Djmentes magyar nyelvoktatsban val rszvtelre.
A menekltgyi hatsg
(Belgyminisztrium Bevndorlsi s llampolgrsgi hivatal)
jogszablyok keretei kztt egyttmkdik a menekltgyi eljrs sorn a krelmezknek jogseglyt nyjt, valamint a befogad llomson biztostott letkrlmnyek figyelemmel ksrse, a trsadalomba val beilleszkeds elsegtse, tovbb az elltsok s tmogatsok biztostsa rdekben feladatot vllal trsadalmi szervezetekkel, egyhzakkal s szemlyekkel. A meneklt, ill. a befogadott lakcme vagy szllshelye szerint illetkes teleplsi nkormnyzat jegyzje ill. Budapesten a fjegyz gondoskodik a trvnyben s kormnyrendeletben meghatrozott egyes elltsok folystsrl.
Az elltsok s tmogatsok csoportjai:
szemlyes gondoskods krbe tartoz elltsok
pnzbeli elltsok
termszetbeli elltsok
A meneklt a kormnyrendeletben meghatrozott egszsggyi elltsokra trtsmensesen jogosult.
A menekltsttuszt kr klfldi szemly klnbz helyeken szllsolhat el. Ilyenek:
befogad lloms
szerzds alapjn fenntartott szllshely
idegenrendszeti hatsg ltal elrendelt ktelez tartzkodsi hely
idegenrendszet rizeti helye
az rintett rszre magnszllshely is engedlyezhet.
|