Tételek
A szerk. 2008.01.11. 11:52
6/A.
DEFORMITÁSOK II.
SCHEUERMANN FÉLE MEGBETEGEDÉS.
SCHEUERMANNOS TANULÓK GYÓGYTESTNEVELÉSE.
Kifózis – domború hát: lényege, hogy a háti kifotikus görbület kisebb vagy nagyobb mértékben fokozott. A gerinc előrehajlik, a vállak is előreesnek, a gyermek feje szintén előrehajlik, vagy ha egyensen tartja, a nyaki szakaszon kompenzáló (kiegyenlítő ) lordotikus görbület alakul ki.
Jellemző, hogy a hátizmok szalagok megnyúlnak, a mellizomzat rövidül.
Kifolordotikus hát: a fokozott háti kifózis mellett az ágyéki lordotikus görbület is fokozódott.
Kifoskoliózis: a kifózis igen gyakran fordul elő együtt a gerinc oldalirányú elhajlásával, elcsavarodásával a skoliózissal.
Scheuermann – féle kifózis
Elsősorban a serdülőkorban fordul elő. Többnyire 12-17 éves fiúknál, lányoknál ritkább. Kialakulásában a hirtelen növekedés, a tartó- és mozgatóapparátus túlzott igénybevétele játszhat szerepet.
Jellemző a kifotikus görbület kóros fokozódása a háti szakaszon, de ráterjedhet az ágyéki szakaszra is.
Jellemzője a csigolyatestek előrefelé ék alakúak. Igen fontos röntgentünete a zárólemezek egyenetlen kontúrja.
Kialakulásában és lefolyásában 3 szakaszt különítünk el:
1. csak a rossz testtartás, a háti kifózis kisebb mértékű fokozódása fordul elő
2. a gyermek fáradékony és enyhe hátfájdalmai vannak. Az érintett gerincszakasz fokozatosan elmerevedik.
3. 18 éves kor után a panaszok fokozódnak. Különösen nagyobb fizikai igénybevétel után, de gyakran ülő foglalkozásnál is a hátfájdalmak súlyosbodnak. A fájdalmak központja a kifotikus görbület alatt észlelhető, de emellett a hátizmokban, különösen a trapéz- és rombuszizomban vannak fájdalmak.
A Scheuermann-féle kifózis kóros elváltozás, amely szakszerű ortopédiai kezelést igényel. A betegség kezdetén a gerinc óvása a terheléstől, a fektetés és a szakszerű izomerősítés azok a gyógytényezők, melyek a csigolyák fejlődését a helyes irányba terelik.
A gyógytestnevelésnél különösen a kifotikus tartást korrigáló, lazító-nyújtó hatású törzsfeszítő gyakorlatokat kell nagyobb óvatossággal és a terhelés finoman differenciált fokozatos emelésével végezni, hogy elejét vegyük a gerinc esetleges sérüléseinek. A gerinc tehermentesítése érdekében a hátizom-erősítő gyakorlatok legnagyobb részét vízszintes testhelyzetben végeztessük.
- mély hátizmok, valamint a trapéz- és rombuszizom erősítése a gerinc vállöv kiegyenesítése érdekében
- a test elülső oldalán levő megrövidült mellizom, fűrészizom nyújtása, lazítása, hogy lehetővé váljék a test kiegyenesítése
- a megrövidült farizomzat és a hátulsó combizomzat nyújtása
- elülső combizmok erősítése
- a petyhüdt hasizomzat erősítése
- a lapockát rögzítő izmok erősítése.
6/B.
ZSÍR ANYAGCSERE BETEGSÉG (OBESITAS) ÉS GYÓGYTESTNEVELÉSE
Anyagcsere betegségek:
A szervezetben lezajló biokémiai változásokhoz a táplálékok biztosítják a megfelelő energiát. Napi szükségelt: 20 % fehérje, 30 % zsír, 50 % szénhidrát.
Anyagcsere során koleszterinszint is változik a táplálék bevitele során.
A betegségek következményei: érelmeszesedés, szívbetegség, magasvérnyomás, cukorbetegség. A legjobb ellenszer a mozgás, mely koleszterin csökkentő.
I. Zsír anyagcsere:
A zsírok két féle alakban vannak jelen a szervezetben: Szabad – illetve nem szabadzsírsavakként. Energia szükség esetén a szervezet a szabad zsírsavakat mozgósítja, majd a zsírraktárból mozgósítja a pótlást. A zsírokat fehérjék szállítják.
Sajnos civilizációs ártalom a kövérség: a gyerekek 5-10 % kövér, a felnőttek 30-40 %-a. Az elhízás a túltáplálkozás következménye.
- Ha az energia bevitel kisebb mint az energia leadása = fogyás
- Ha az energia bevitel nagyobb mint az energia leadása = elhízás
Adipositás = elhízás
Obesitás = kövérség
Ideális testsúly kiszámítása:
1. testsúly (kg) / testmagasság (m2)
2. Broca index: testmagasság (cm) – 100
3. Módosított Broca index : férfiak – 0,9 x Broca I., Nők – 0,85 x Broca I.
A kövérség fajtái:
- alak szerint : - alma, vagy kör alakú – ez a veszélyesebb
- körte alakú
- zsírsejtek alapján: - zsírsejtek száma nő (nehezebb korrigálni)
- zsírsejtek nagysága nő (könnyebb korrigálni)
Terápiája:
I. Életmódváltás:
II Táplálkozási szokások megváltoztatása
III. Rendszeres mozgás: cél a tartalék zsír felhasználása. Minimum 60 perc mozgás, heti 3 alkalmommal, oxigén dús mozgások, légzőgyakorlatokkal (ajánlott: úszás, kerékpározás, túrázás, kocogás).
Kiindulóhelyzet: hanyatt fekvés, hajlított térddel, talp a talajon oldalsó középtartás, lábemelés, a comb függőleges; páros térdleengedés balra, majd jobbra talajérintéssel.
Kiindulóhelyzet: hanyatt fekvésben lábemelés függőleges helyzetbe, oldalsó középtartás; páros lábleengedés a bal kéz mellé a talajra és ellenkezőleg is.
|