Ttelek
A szerk. 2008.01.11. 11:54
8/A.
A CSP MEGBETEGEDSEI:
CSPFICAM (FOKOZATAI, JELEI…)
PERTHES KR (SZAKASZAI, KIALAKULSA, TNETEI)
A CSPBETEGEK GYGYTESTNEVELSE S MEGELZ GYAKORLATAI.
TILTOTT GYAKORLATOK.
Az elvltozst a cspizlet alkotelemeinek fejldsi rendellenessge okozza.
1. a fejldsi zavar az zlet minden rszre kiterjed. A vpa ellapul, a combfej fejletlen. Lehet a vpa segly, lehet a vpaszl fejletlen meredek, a fejecs csontmagja fejletlen.
2. A combfej nem az zvpa kzppontjban helyezkedik el. A vpa segly, a combfej gyakran vastag s lapos.
3. A combfej teljesen elhagyja az izleti vpt s azon kvl helyezkedik el. Ebben az esetben a combcsont feje elhelyezkedhet a vpa felett s eltt, tovbb oldalt s a vpa mgtt. Az zleti tok s a szalagok tgultak, megnyltak.
A csecsemkorban felfedezett s reponlt (helyrelltott) cspficam teljesen normlis helyzetet teremt s biztostja az egszsges fejldst. Minl ksbb kerl sor beavatkozsra, annl valsznbb, hogy a gygyuls s helyrellts nem lesz teljes rtk, mert a cspzlet terhelse – fellls , jrs – nagymrtkben rontja a hibsan fejldtt cspzlet helyzett.
Az orvos vizsgl mdszere: a hton fekv csecsem trdt s cspjt derkszgben hajltva abduklja (a test kzppontjtl eltvoltja). Ha az abdukci sorn zkkenst szlel, ez azt jelenti, hogy a combfej a vpba helyezdtt. Ha a vgtagokat adduklja s ismt zkkens hallhat, ez a fej kicsszst jelzi. Ezen zkkensek a betegsg biztos jelei.
Jellemzk:
- a csp kifel rotlt helyzete
- a combrendk szmbeli s mlysgbeli klnbsge az ellenkez oldalhoz kpest
- az als vgtag megrvidlse
- a csp abdukcis korltozottsga.
F feladat minden csecsemnl a rendszeres vizsglat. Ha az elvltozs gyanja merl fel, a csecsem Pavlik-kengyelt kap. A kengyel a cspt hajltott llapotban tartja s lnyegben ezen kvl minden ms mozgs szabad. A kengyel alkalmazsa lehetv teszi a norml zlet kialakulst s megteremti a cspzlet mozgsnak kifogstalan feltteleit.
Krosak lehetnek a cspzlet tartsabb terhelsvel jr mozgsok, rzkdtatssal jr ugrsok, lordotizl gyakorlatok. Mozgsanyagukban nem szerepelhet zletet, szalagokat tlnyjt mozgs, tlzottan lendletes jtk, krosak a hosszabb llsok, hirtelen fordulatok.
A gygytestnevelsi foglalkozsai kzppontjban a hasizmok mozgsfeladatai llnak.
Emellett szem eltt tartjuk a medence krli izomzat foglalkoztatst cspbl erstse, ezeket a mozgsokat rszben terhels nlkl, teht fekvsben, lsben s fggsben vgeztetjk.
Perthes-kr
A gyermekkor egyik leggyakoribb cspzleti megbetegedse a combcsont fejnek csont- s porcszvet gyulladsa. Leggyakrabban 4-10 ves kor kztt lp fel. A fik gyakrabban betegednek meg, mint a lnyok.
Okai lehetnek:
- vrelltsi zavar
- srls,
- steril csontelhals
- hormonlis zavar
- anyagcsere-betegsg
Tnetei: a gyermek a lbt hzza, sntt, fradkony, de ezek a tnetek pihensre elmlnak. Ksbb fjdalom, addukcis s befel rotcis mozgskorltozottsg lp fel a cspzletben, relatv lbrvidlssel.
A betegsg 3 szakaszt klnbztetjk meg:
1. Els szakasz: fl- egy vig tart, kevs rntgenjel lthat, idszakos snttssal s fjdalommal jr.
2. Msodik szakasz: egy-kt vig tart degenerci, addukcis cspzleti kontraktrval. A nvekedsi porcvonal egyenetlenn vlik, az zleti rs kiszlesedik, a femur (combcsont) feje lelapul.
3. Harmadik szakasz: a regenerci, a gygyuls szakasza, amely kt-hrom vig tart. A betegsg spontn gygyul, ha sikerl a tehermentests. Ha ez idben trtnik, megsznik a fjdalom.
Gygytestnevelse a tehermentests idszakban az ltalnos kondicionlsra, az egszsges izletek mozgatsra szkl. Ksbb a beteg als vgtagot is mozgatjuk. A gyakorlatok zmt clszer tehermentestett helyzetben vgezni. Ezrt is igen elnys a vzben val mozgats, gygyszs.
Kros s tilos a cspzlet terhelse zkkenssel s nagy ellenllssal: ugrsok, szkdelsek, merev talajon val futs, nagyobb terhek emelse, hordsa, hosszan tart lldogolss, gyalogtra.
Kiindulhelyzet: trkls, tmasz a test mgtt; keresztezett lbbal trdemels; trdnyjts rzstos helyzetbe.
Kiindulhelyzet: hajltott ls, tmasz a test mgtt; trdnyitssal s lbemelssel, talpsszerints.
8/B.
FEHRJE ANYAGCSERE BETEGSG (ANOREXIA NERVOSA,…)
OBESITSOS S CUKORBETEG TANULK GYGYTESTNEVELSE.
Fehrje anyagcsere: A fehrjk a szervezetben a sejtfelptsben, a biokmiai folyamatok katalizlsban vesznek rszt, mint enzimek.
Lesovnyodsrl akkor beszlnk, ha az addig normlis testsly egyn slya legalbb 15 %-kal cskkent.
Figyelni kell a ditzsnl a megfelel fehrje mennyisg bevitelre, mert fehrje hiny lphet fel., ami kros (a kvr ember is lehet alultpllt, ha kevs fehrjt fogyasztanak).
Legslyosabb formja: anorexia nervosa, mely fiatal nk betegsge rendszerint puberts korban vagy azt kveten jelentkezik. Okaknt inkbb pszichikai tnyezk szerepelnek. A betegek krosan flnek az elhzstl. Gygytsa: gygyszeresen trtnik.
Gygytestnevels:
- a kvr gyerekek gyessgt sportjtkokkal fejlesszk
- hagyjuk ket sajt tempjukban, mozgsritmusukban futballozni, kzi-s kosrlabdzni.
- Ne trekedjnk gyorsasgra
- Fordtsunk klns gondot a lbszr izomzatnak erstsre
- A testtji zsrlerakdsok ledolgozsra tervezznk specilis gyakorlatokat
- nbizalom nvelek a dobsgyakorlatok
- Kivl a vzfekvsk, ezrt ajnlott az szs minden neme
|