szocped2005
SZAKDOLGOZAT
 
Segítség a tantárgyakhoz
 
Könyvtárak
 
Képek rólunk
 
Naptár
2024. Október
HKSCPSV
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
 
A szerkesztőről
 
Pontos idő
 
Eset
Tartalom
 
SZOCPED Szigorlat - elméletileg jó, az új tételsor szerint
SZOCPED Szigorlat - elméletileg jó, az új tételsor szerint : 3./A Tétel

3./A Tétel

A szerk.  2008.04.28. 08:24

A szociális munka háttere: családpolitika, szegénypolitika, foglalkoztatás és bérpolitika.

3./A Tétel

A szociális munka háttere: családpolitika, szegénypolitika,

foglalkoztatás és bérpolitika.

A családról fogalmai

ˇ      rendszerelmélet szempontjából

Vizsgálhatjuk külső rendszerének szerepeit (apa, anya, fiú, leány, férj, feleség) vagy alrendszereit (szülők, gyermekek, férfiak, nők), esetleg a külső rendszer szerepeit (nagyapa, nagyanya, nagybácsi, nagynéni, szomszéd stb.), illetve alrendszereit (nagyszülők, rokonok, szomszédok stb.).

ˇ      biológia szempontjából

Az emberiséget, újratermelő egységet.

ˇ      mint az emberi kapcsolatok színtere

Ebben az esetben a család akár háztartást is jelenthet és azokat is magába, foglalja, akik teljesen egyedül élnek, de vannak kapcsolataik más személyekkel.

ˇ      a szociológia szempontjából

A család a társadalom alapsejtje.

ˇ      vallás szempontjából

A családot, mint "a Teremtő művét", aki "a maga törvényhozásával szabályozza" a család életét.

A család sajátságos kapcsolatforma, amelyben kihangsúlyozott az érzelmi vonulat, az önzetlen áldozatkészség, egymás teljes elfogadása. Hazánkban 8,5 millió ember él családban, ami az emberek életének legáltalánosabban elfogadott kerete, és fontos tényezője a társadalom életszervezésének.

Emberi kapcsolataink általában három szinten valósulnak meg. Ezek: az

ˇ      egymás mellett élés,

ˇ      közreműködés és

ˇ      kommunikálás.

A család több mint békés egymás mellett élés. Amikor pl. az anya babusgatja csecsemőjét, ezt nem lehet párhuzamba hozni azzal az eseménnyel, amikor együtt szurkolunk a nézőtéren, lábánál.

A közreműködő kapcsolatot is felülmúlja a család. A gondjainkat megosztjuk és tanulunk egymástól. A családban mindez telítettebben, gazdagabban történik.

 

A kommunikáló kapcsolat is csak halovány fénye a család napjának. Az állandó és eleven kérdés-felelet, nyílt és életbevágó eszme- és érzelemcsere a családban hatásosabb, mint egy "örök barátságban".

Kapcsolatuk tartalma lehet ugyan egészen köznapias: tájékoztatás, kérés, parancs stb., de az érzelmi töltés azt is gazdagítja. A családtagok kapcsolatának stílusa lehet mindennapi: tekintélyi, demokratikus, ráhagyó, bizalmat vagy jóakaratot sugalló, de ezeket is átitatja a család bűvköre.

A családi életet és kapcsolatait beárnyékolják a nehézségek:

ˇ      A többgyermekes család anyagi gondokkal küzd.

ˇ      A házasodási kedv csökken.

ˇ      A válások száma növekszik.

ˇ      A gyermekszám fogy

ˇ      Gyengül a szülők szerepének hatása.

 A szülők munkaviszonyban állnak, s nem képesek kellő időt szentelni gyermekeiknek.

ˇ      Változik a szülő-gyermek kapcsolatforma.

 A szülők leereszkedők, engedékenyek, kényeztetők.

ˇ      A család bizonyos funkciói elmosódnak

Nincs elég élve született gyermek, nevelő hatása is gyengül.

ˇ      A kizárólagosság is elbizonytalanodott.

Gyakori a szabadszerelem, nem ritka az elkötelezettség nélküli párkapcsolat („próbaházasság").

ˇ      Az abortusz hazánkban fekete statisztikát jelent.

 1995-ben minden második terhesség abortusszal végződött. Elgondolkodtatóan magas szám (Rákóczi, 1997.13.), aminek egészségügyi és pszichés következményei is vannak az anyára, a családra, sőt a társadalomra egyaránt.

ˇ      A család légköre

Lényeges szerepet, tőit be gyermekeink szocializálódásában, sőt a felnőttek jó közérzetének fenntartásában. Viszont családjuk alaphangulatát a családtagok alakítják ki és formálják.

 

2. Háttér

A családpolitikát erősen meghatározza a nők foglalkoztatás-növelése, mint gazdasági érdek, szemben a nők foglalkoztatás-csökkentésével, mint gazdasági, társadalmi és családi érdekkel, a női emancipáció elve, szemben a népességpolitikai érdekkel (legalább 3-4 gyermek családonként), a kollektív nevelés előnybe helyezése az egyéniség-fejlesztő családi neveléssel szemben. A családon belüli nevelés előnyösebb a gyermekek testi-lelki egészségére. A család a legrégibb emberi intézmény, a történelem során több jelentést is hordozott és sok változáson ment át. Ma általában az egyfedél alatt élő kisközösséget jelöli, amelynek tagjait vagy házassági kötelék, illetve együttélési szándék, vagy szülő-gyermek kapcsolat fűzi össze, jelentheti továbbá a rokonok közösségét.

Átrendeződtek a sok évszázados hagyományok:

ˇ      elterjedt a fogyasztói szemlélet, a média behatolt a magánéletekbe, felerősödött a mobilitás. A magyar kétkeresős családmodell 1950-től terjedt el és előidézte a családok időbeosztásának és az egyes családtagok közötti munkamegosztás változását.

ˇ      Mind kevesebb idő jut a családra, egymásra, gyermekekre. Az elhatalmasodó munkanélküliség is, a gyermekes nők és férfiak mindinkább hátrányba kerülnek a munkaerő-piacon.

ˇ      Gyengült a rokoni kapcsolatok jelentősége, megritkultak a személyes kapcsolatok. Ugyanakkor nőtt az olyan család fontossága, ahol a másutt hiányzó bensőséges kapcsolatok, személyes kötődések megvalósulhatnak.

ˇ      Az "önmegvalósítás" fölerősödött. A teljesítményre, sikerre és haszonra orientáltság elhatalmasodott.

ˇ      Az információk eszközei (média) is gyakran a család ellen hangolják a közvéleményt.

ˇ      Külön kérdés és gond a család hiánya.

ˇ      Sajátságos gondot jelent a válás vagy halál és az ezt követő egyedülnevelés.

ˇ      Problémát jelent a gyermektelenség a családban.

ˇ      Emelkedik az abortuszok száma, mind testi mind pszichés problémák kialakulásához vezethet

 

 

3. Megoldás

Az Egyetemes Emberi Jogok Nyilatkozatában ezt olvassuk: "A lehető legmesszebbmenő védelem és támogatás illeti meg a családot, a társadalom természetes és alapvető csoportos egységét, különösen azért, mert biztosítja annak fennmaradását, és gondozza és neveli a magukról gondoskodni nem tudó gyermekeket"

A családpolitika szem előtt tartja

1.      a család anyagi támogatását

2.      A család társadalmi elismertsége és fontosságtudata is lényeges elem.

3.      A gyermekes családok keresőit jobb társadalmi helyzetbe hozhatjuk adókedvezménnyel.

4.      Természetbeni juttatásra is gondolni kell.

5.      A gyermekek napközbeni ellátása sürgető megoldásra vár.

Van orvosság a családi bajokra.

ˇ     A megelőzés

Be kell vonni a teljes szociális hálót, minden segítő szervezetet, beleértve az egyházakat és civil szférát is. Mindenki a maga hatáskörében óvja-védje és segítse-gyógyítsa a családot. A megelőzés egyik lehetősége (1) a családi életre nevelés, ami természetesen elsősorban a családban zajlik a családi élet mintáján keresztül, az óvoda hangsúlyozza a családi életet különösen a Jól működő" családok bemutatásával a mesékben, a papás-mamás játékok segítésével stb., de az iskolának is ki kell vennie ebből a részét és minden osztályban törekedni kell a családi életre nevelni. A családi életre nevelést be kell építeni az iskola napirendjébe, akár órarendi, akár szabadidős foglalkozásként és külön felelős „oktatót" kell ezzel a feladattal megbízni. Legalkalmasabb lenne a családpedagógus, ennek hiányában, pedig a szociálpedagógus.

ˇ     Felkészítés a házasságra és családi életre

A Családsegítő Szolgálat és az egyházak feladata lenne a lépcsőzetes és módszeres felkészítés

ˇ     A közvélemény és közerkölcs javítása

Törvénnyel kell fellépni az „erőszak kultúrája" (minden erőszakos cselekmény, erkölcsi szabadosság, pornográfia) ellen, jelenjen az meg a médiában, filmen vagy könyvben, vagy éppen a hirdető plakátokon egyre megy.

 

 

ˇ      Szorgalmazni a családi erényeket

 A kiegyen-súlyozott, a pozitív vallás-erkölcsi nevelést, bemutató filmeket, színi előadásokat stb.

ˇ      „Családi Médiaközpont" megszervezése

Minden nagyobb településen, ahol a családdal és a családi élettel kapcsolatos filmek, könyvek, cikkek, színdarabok stb. regisztrálása, esetleg kölcsönzése megtörténne, s ahol módszertani levelek készülnének szórólapként.

ˇ       Családsegítést

Elsősorban a Családsegítő Szolgálatok, a Nevelési Tanácsadók, a Családi Médiaközpontok, és az egyházak feladata lenne. Foglalkozni kell a fiatal párokkal, gyermeket várókkal, kisgyermekes családokkal, a még jól működő családokkal és a válságba jutottakkal előadások, vitafórumok, megbeszélések, családi kirándulások, családterápia stb. szervezésével.

ˇ       Család szociális gondozása

Szervezett anyagi támogatás. Minden eszközzel küzdeni kell a szegénység és munkanélküliség ellen, segítve a hatékonyabb nevelést a családban azzal, hogy a kisgyermekes szülők négy órás munkaviszonyt is vállalhassanak.

ˇ      Építeni a családok támaszrendszerét

Amit az egyházak már meg is kezdtek, akár a „Hétvégek", akár a „Családi csoportok" szervezésével.

Szegénypolitika

A szegénység általános és több jelentéssel bíró fogalom. Az Európa Tanács 1984-es döntése értelmében „szegénynek kell tekinteni egy személyt, egy családot, illetve egy embercsoportot abban az esetben, ha a rendelkezésükre álló (anyagi, kulturális és társadalmi) erőforrások oly mértékben korlátozottak, hogy kizárják őket a minimálisan megkövetelhető életformából abban az országban, amelyikben élnek

Megkülönböztetjük

ˇ      a teljes (abszolút) szegénységet, ami a létminimum alatti megélhetési ellehetetlenedért jelenti, valamint a

ˇ      viszonylagos (relatív) szegénységet, ami csak szegényebbet jelent, mint pl. az amerikai vagy a svájci polgár.

ˇ      anyagi (pénzben, anyagi javakban szegény) és

ˇ      szellemi (kultúrában, szellemi javakban szegény).

 bérezés és a munkanélküliség valahogy összefüggenek.

A bérolló a legmagasabb és a legalacsonyabb fizetés (munkabér) közötti különbség, ami hazánkban igen nagy, bár egyes országokban a miénktől akár százszor is lehet magasabb.

A munkanélküliség különböző formáit ismerjük.

ˇ      Lehet nyílt (manifeszt), ide tartoznak azok, akik jelentkeztek a munkaközvetítőnél.

ˇ      Rejtett (látens) munkanélküliek azok, aki nem jelentkeztek a munkaügyben, mert reménytelenek, „úgyis hiába". Számuk rohamosan nő.

ˇ      A kapun belüli munkanélküliség időszakos (kőművesek, földművesek télen).

2. Háttér

A szegénység főképp két alapelvtől függ:

(1) Hogyan élünk? Ha egy személy vagy egy család szórja, vagy képtelen beosztani pénzét, a szegénység veszélyezteti. Vagy, ha az egyén vagy a család nem saját munkájából igyekszik élni, peremhelyzetbe kerül (szegénység, deviancia). Az is valós, hogy az alkoholizmus, a bűnözés jelenti az elszegényedés egyik alapját.

(2) Miből éljünk? Itt főképp a munkaviszony és a bérezés kerül latba. Kicsi az egyén vagy család jövedelme, ezért képtelen megélni, képtelenek megfelelő lakást bérelni, vagy vásárolni stb. A két alapelv összefonódik. Ha nem tudjuk, hogyan éljünk, hamar nem lesz miből élnünk. Ha nincs miből élnünk, akkor nemigen tudhatjuk, hogy hogyan éljünk.

A problémát súlyosbítja a tény, hogy a szegénység áthagyományozással újratermelődhet. A szegény család gyermekei megtanulhatják azt az életvitelt, megszokhatják a nincstelenséget (igénytelenséget) és maguk is szegényekké lesznek. Sőt maga a szegénységpolitika, illetve a szegények anyagi támogatása is bumerángként visszaüthet, illetve a segítés ellenösztönző lehet: „Minek dolgozzam, amikor nyolcórai munkával kb. annyit, keresnék, mint amit segélyként, munkavégzés nélkül kapok!"

A szegénység függhet

ˇ      az életkortól (általában a gyermekek és a nyugdíjasok szegényebbek),

ˇ      a bér magasságától (az ügyvédek gazdagabbak, mint pl. a pedagógusok),

ˇ      a munkavállalástól (a munkanélküliek szegényebbek),

ˇ      az iskolázottságtól (általában az iskolázottabbak kevésbé szegények, ám ez nem egyértelmű a magyar valóságban).

ˇ      a lakóhelytől (A városi szegénység súlyosabb, az érintettek gyökér- és támaszrendszer nélküliek, mint a falusi, egyes országok szegényebbek, mint mások, egyes

ˇ      népcsoportok (Amerikában a feketék, nálunk a romák) lehetnek szegényebbek, mint a lakosság más csoportjai.

 

Hazánk polgárainak nagyon kis százaléka mondhatja magát teljesenszegénynek, azok, akiknek havi jövedelme nem éri el a minimálbér, vagy minimál-nyugdíj szintjét. A többiek viszonylagosan szegények, vagy gazdagok.

Nem vitathatjuk a bérek alacsony mivoltát. Befolyásolja:

(1) a fogyasztási cikkek kereslete és kínálata,

(2) a piaci árak aránytalan növekedése,

(3) a bérolló nyitása (ma kb. 100 szoros),

(4) az egyes szakmák értékelése (az értelmiségi szakmák leértékelődtek, a vezető pozíciók felértékelődtek),

(5) a bérpolitika.

 A hangsúlyozott versenyképesség lényege: „El tudom-e adni magam?"

A munkanélküliség mindig volt, van és lesz, különösen jellemző a modern társadalmakra. A munkanélküliségi százalékarány váltakozó, hol magasabb, hol alacsonyabb, általában az európai átlag (ha beszélhetünk ilyenről) felett áll.

3. Megoldás

A szegénységpolitika lényege a teljes (abszolút) szegénység elleni küzdelem. Az egész társadalom feladata ez. Az 1993. évi 111. törvény részletezi azon juttatásokat, melyekkel a társadalom felveszi a küzdelmet az anyagi szegénység ellen.

ˇ      Természetes az, hogy a családtámogatást előnyben kell részesíteni, hisz a gyermekes család jelenti a társadalom jövőjét.

ˇ      Nem halogathatjuk a szegénypolitikánkba beépíteni az emberek képzését. Segíteni kell a polgárokon, hogy legalább középiskolai képzettséggel rendelkezzenek. A gyöngén jövedelmező szakmákat gyakorló egyéneket át kell képezni kereset szakmákra. Ugyanakkor a polgárokat - főképp a médián keresztül - képezni kell a megfelelő életvitelre: legyenek mértéktartóak, beosztóak, leleményesek. Vitathatatlan, hogy a

ˇ       A szegénypolitika egyik célja a „miből éljünk", a minimális megélhetés biztosítása minden polgár és minden család számára.

ˇ     

 
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Sopronról
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?