8. / A Ttel
A. Szocilis foglalkozsok nllapotok s tranzakcik, tancsads, terpik
nllapotok
Fenomenolgai vonatkozsban rzsek sszefgg rendszereknt, mkdsi vonatkozsban pedig sszefgg magatartsmintk kszleteknt rhat le. Az rzsek rendszert megfelel magatartsmintk egyttese ksri.
1. Szlkre hasonlt n-llapotok = exteropszichikus = szli n
2. Autonm mdon a valsg trgyilagos rtkelsre irnyul n-llapotok = neopszichikus = felntti n
3. Archaikus maradvnyokat kpvisel, korai gyermekkorban rgzlt, de mg mindig aktv n-llapotok =archeopszichikus = gyermeki n
A tancsadsnl klnbz n-llapotok vannak. Szli n, felntt n, gyerek n. A tancsadnak s a tancskrnek is van. Az az idelis, ha a szl n tallkozik a szl nnel, vagy szl n felntt nnel, vagy felntt n a felntt nnel. A tancskr szmra szl n a j.
A szl s a gyermek n tallkozsa nem j, htrltatja a munkt.
A partneri kapcsolat azt jelenti, hogy elfogadom a msikat, nem veszem t terheit, hanem segtem abban, hogy megtallja a megoldst.
Tranzakcik
A trsas rintkezs egysgt tranzakciknak nevezzk. Ha kt vagy tbb ember valamilyen trsas sszejvetelen tallkozik egyikk elbb vagy utbb beszlgetsbe kezd, vagy ms mdon jelzi, hogy tudomsul vette a tbbiek jelenltt. Ezt nevezzk tranzakcionlis ingernek. Erre a msik szemly valamilyen mdon reagl, ez a tranzakcis vlasz.
A tranzakcik lncreakciknt kvetik egymst, minden vlasz maga is ingerr vlik.
A kommunikci els szablya gy hangzik, hogy a kommunikci mindaddig simn megy, amg a tranzakcik kiegszt jellegek. Ameddig a tranzakcik kiegszt jellegek, a szably szempontjbl mellkes, hogy kt ember kritizlgat pletykba merlt-e el.
A kommunikci keresztezett tranzakci esetn megszakad. Ilyen a hzassg, szerelem, bartsg vagy munka tranzakci.
A jtszmk kiegszt, rejtett tranzakcik folyamatos sorozata, amellyel pontosan meghatrozott, elre lthat kimenetel fel tart.
2 ismertetjele van:
rejtett jelleg
nyeresg
Jtszmatr:
v letjtszmk
alkoholista
ads
rgj belm
most rajtacsptelek te gazember
ennek is te vagy az oka
v hzassgi jtszmk
sarokba szorts
brsg
frigid n
ztt vad
ha te nem lennl
drgm
v trsasgi jtszmk
ht nem borzaszt
szpsghiba
Schleimel
v szexulis jtszmk
perverzi
megerszakolsi
v alvilgi jtszmk
rabl-pandr
hogyan lehet innt meglpni
hzzuk be a csbe
Tancsads
A tancsadsnl gyelni kell a metakommunikcis jelekre, hangszn, hanghordozs, mimika. A lehajtott fej azt jelenti, hogy nem mond igazat.
Testbeszd: a karba tett kt vdekezst jelent. A feszes tarts: valamitl fl, tart.
A tancsads sorn a tancskr beszl, a tancsad meghallgatja. Aztn prbljk kzsen kitzni a clokat Az nsegtst prbljk hangslyozni.
Tancsads formi:
- hzassi-prvlaszts
- nevelsi
- konfliktusmegold
Konfliktus megoldsnl ngy mez elmlet:
- nmaga tisztzs: krdseket tesznk fel neki, aktv odafigyels, visszajelzs. sszefoglalom amit elmondott, a kulcsmondatokat ssze kell szedni s a tneteket ki kell elemezni
- a szemlyisg szerkezetnek tisztzsa: milyen a szemlyben a kzelsg-tvolsg rzse. Azt hogy bizonyos tvolsgok legyenek mindenki ignyli. Meg kell keresni, hogy milyen a szemlyisgmodell
- kommunikci letisztzsa: a konfliktusmegolds legjobb csatornja a kommunikci
- vgl tisztzni kell, hol l , milyen a szocilis szintje, mi az ami fontos szmra.
Terpik
A terpik szolgljk a szocilpedaggus szemlyisgnek s kompetencia-tudatnak teljessgt, a gyakorlati terpik kivl munkaeszkzei a terpinak.
A terpia grg sz: gygytst, eredetileg a test s a llek kezelst jelenti.
Elmleti terpik
- pszicholanalitikus terpia: Freud s Breuner dolgozta ki 1889-ben. Lnyege, hogy prns dvnyon fekszik s gyermekkori lmnyeket idz fel. A terapeuta a fejnl l
- beszlgetsterpia: C. Rogers alaptotta 1951-ben
- viselkedsterpia: Joseph Wolpe alaptotta 1950 krl (behaviorista)
- rtelmi-rzelmi terpia: beszlgetsterpia ellentte, Albert Ellis hozta ltre 1950-ban
- csaldterpia: 1960-as vek USA
Gyakorlati terpik
Elmleti terpia hossz felkszlst ignyel s maga a folyamat is hossz ideig tart. A gyakorlati terpia nhny hnapos. A folyamat is rvid s az eredmny is gyorsan megmutatkozik.