14. / A Tétel
A gondoskodás alapformái: patronálás, családi elhelyezés, örökbefogadás
Patronálás szó eredete: páter- atya. Latin szó.
A patronálás csoportjai:
ˇ anyaoltalmazó: veszélyeztetet anyáknak szállás, gondozás, a gyerekeket magukkal vihetik
ˇ fiatalkorúak pártfogó szervezete: bírósági ítélet előtt a gyámhatóság feladata.
A patronáló pedagógus feladata:
ˇ mindenben a fiatal érdekeit képviselje
ˇ a fiatal még nincs letartóztatva, meg kell jelennie a bírósági tárgyaláson és meg kell védeni, hogy a legenyhébb büntetést kapja. Össze kell gyűjteni a szociális háttérre jellemző dolgokat
ˇ a bíróság döntéséig a fiatal mellett kell állni
ˇ lehet, hogy az elitélés után is lesz patrónusa, ilyenkor többször meg kell látogatni a börtönben
ˇ a patrónus tartja a kapcsolatot a szülő és az elítélt között
ˇ a patrónus intézkedik, hogy nem legyen elzárva a külvilágtól, kapcsolatot tudjon teremteni valakivel
ˇ a börtönben töltött időszakot elviselhetővé tenni
ˇ a szabadulás után is segíteni kell, munkát találni, lakást kapni, segíteni, hogy újra be tudjon illeszkedni a társadalomba, és ne kerüljön vissza rossz társaságba, mert visszaeső lehet.
Figyelni kell arra, hogy a fiatalt, ha lehet ne zárjuk börtönbe, mert ott még több rosszat tanulna.
Családi elhelyezés
A 150/1997. évi IX. 10./ Kormányrendelet döntése szerint a nevelőszülő 24 év feletti, a gondozottól 16, illetve legfőbb 45 évvel idősebb, saját gyermekét beszámítva legalább 3, legfeljebb 8 gyermeket nevelhet, a háziorvos igazolja alkalmasságát.
A hivatásos nevelőszülőknek képzésen kell részt venniük. Az országban elfogadott képzés az amerikai FIKSZ program, illetve a Máltai Szeretetszolgálat programja.
Az alkalmasnak nyilvánított örökbefogadó családok magas (1846) száma ellenére csak 870 örökbefogadás valósult meg 2001-ben. Az alkalmasság vizsgálatát és magát az örökbefogadási eljárást is módosítani ajánlatos.
Az alkalmasság vizsgálatát függetlenül attól, hogy titkosan, vagy nyíltan szeretnének örökbe fogadni (valamint a nevelőcsaládok vizsgálatát is) célszerű lenne egységes rendszerben végezni. Azon családok, akik valamelyik gyermekvédelmi szolgálatnál is jelentkeztek örökbefogadásra, rendelkeznek környezettanulmánnyal és pszichológiai vizsgálattal. Az a társadalmi szervezet, amely részt vesz az örökbeadás, vagy családban történő elhelyezés folyamatában (Igy az ALFA Szövetség), saját szempontrendszere szerint kiegészítő vizsgálatokat végezhet, információt gyűjthet, felkészítő tanfolyamot szervezhet, közben személyesen megismerkedik a leendő befogadókkal, mielőtt felvenné ún. "örökbefogadó listájára" őket. A gyermek és befogadó családja összetalálkozása, egymásra találása fontos eleme a befogadásnak. Helyet kell kapjanak benne a gyermek és családvédelmi profilú, szakemberekkel rendelkező társadalmi szervezetek is.
Ma Magyarországon sok olyan állami gondoskodás alatt álló gyermek él, aki, bár örökbe fogadható lenne, mégis nevelőcsaládban, nevelt gyermekként él. Anyagi meggondolásból nem engedhetik meg maguknak a nevelőcsaládok, hogy örökbe fogadják őket, hisz ezáltal elvesztenék a havi gondozási díjat, s ezt a család is, a gyermek is megsínylené. Maga az örökbefogadás is hosszantartó, ha a szülő nem mond le jogáról. Ajánlanám a "szülőközpontúság" helyett a gyermekközpontú intézkedést. A bíróság a gyermek érdekeit helyezze előtérbe, ha a szülő hónapok óta nem jelentkezet, szülői jogait nem gyakorolta
2. HÁTTÉR
Alapelvek, melyek elfogadása nélkül nem, vagy csak félig é " el sikert: (1) Az emberi élet végtelen érték, a fogantatástól egészen a természetes halálig. (2) Elemi kötelességűnk mindent megtenni a megfogant élet megszületéséért. (3) Az ember szeretetből jön létre és szeretetre van szüksége életének minden szakaszában és minden helyzetében. (4) Szeretetet a család biztosija, ha képtelen erre a természetes család, akkor a befogadó (nevelő- vagy örökbefogadó) család. (5) A csecsemő és a kisgyermek elemi joga és létfeltétele az elfogadó személyhez, lehetőleg családhoz tartozás, egy pillanatra sem maradhat feltétlen szeretet nél "1, hisz ez az állapot gyógyíthatatlan sérülést okoz a lelkében. (6) Az elhanyagolt vagy veszélyeztetett gyermekek örökbefogadása, vagy a nevelőszülőség vállalása a családok tipikus és pótolhatatlan közreműködése a gyermekvédelemben.
3. GONDOZÁS
A nevelőszülő az a nagykorú, cselekvőképes, büntetlen előéletű, felkészítő tanfolyamon részt vett személy, aki - saját gyermekeit is beszámítva - 5 gyermeket nevelhet saját otthonában (1997. évi XXXI. trv. 54.§). A hivatásos nevelőszülő speciális foglalkoztatási jogviszonnyal saját háztartásában gondozza a gyámhivatal által nála elhelyezett, átmeneti vagy tartós nevelésbe vett gyermeket és utógondozásba vett fiatal felnőttet (saját gyermekével együtt összesen 3-8 személyt). A speciális hivatásos nevelőszülő - saját gyermekeivel együtt
A nevelőszülőkhöz való kihelyezés menete:
Kihelyezés előkészítése, nevelőszülők támogatása, természetes családdal való kapcsolattartás, elhelyezés előkészítése.
Örökbefogadást a gyámhivatal engedélyez. Elsőfokú hatáskört a polgármesteri hivatal ügyintézője, másodfokon a megyei gyámhivatal tölt be. Minél fiatalabb az örökbefogadásra szánt gyermek (ideális az 1-3 hónapos!) annál eredményesebb az örökbefogadás. Minél korosabb a gyermek, annál nagyobb a kockázat. Egyesek azt állítják, hogy előnyös az örökbefogadás tényének eltitkolása a gyermek előtt, mások ezt elvetik. Ha a gyermek tud az örökbefogadásról, - különösen serdülőkorban - lázasan kutatni fog szülei után, ha megtalálja őket, nagyon megrendülhet önbizalma.
Titkos örökbeadás esetén ma Magyarországon kizárólag a megyei és fővárosi gyámhatóság járhat el. A csecsemő, vagy gyermek gyámhatósági közreműködéssel állami gondoskodásba kerül, majd a szülők lemondó nyilatkozatával, vagy anélkül, bírósági döntéssel a szülök elvesztik szülői jogaikat, és a gyermek örökbe adható. (1952. évi IV. tv.) - Az örökbefogadó család kiválasztása és a gyermek átadása nekik titkosan, tehát a vérszerinti szülők tudta nélkül történik. Az olyan gyermeket, akiről sejthető, hogy örökbe adható lesz, jelenleg is érvényes jogszabály szerint nevelőszülőkhöz, lehetőség szerint (természetesen) leendő örökbefogadóihoz kellene elhelyezni. A gyakorlat azonban ezzel ellentétes: a jogi tisztázásig csecsemőotthonba utalják a gyermeket.
Nyílt örökbeadásra akkor kerül sor, ha a szülők az állam helyett örökbefogadó család, vagy személy javára - helyi, vagy megyei/fővárosi gyámhatóság előtt aláirt nyilatkozattal - lemondanak gyermekük feletti szülői felügyeleti jogukról. Természetesen az örökbeadandó csecsemő, vagy kisgyermek elhelyezési joga mindaddig vérszerinti szüleié, amíg szülői felügyeleti joguk megvan. Nincs szükség a gyámhatóság hozzájárulására ahhoz, hogy gyermeküket leendő örökbefogadóiknál (vagy más, alkalmas családnál) ők helyezzék el.