VII.
A szerk. 2007.09.28. 20:17
7. Szemlykzi viszonyok: egyttmkds, proszocilis viselkeds, versengs, manipulci, agresszi.
7. Szemlykzi viszonyok: egyttmkds, proszocilis viselkeds, versengs, manipulci, agresszi.
Kapcsolaton ltalban valamilyen sszekttetst, rintkezst, ismeretsget, viszonyt rtnk. Trsas kapcsolaton pedig szemlyek kztt kialakult ktelket, amely tbbnyire kzvetlen, szemlyes jelleg, de kzvetett is lehet. A trsas kapcsolatok szksgessgt egyes biolgiai indttats elmletek az ember vele szletett biolgiai ksztetseivel magyarzzk. Pl. az emberi faj fennmaradsa gy biztostott, de e mellett a trsas kapcsolatainkat szocilis szksgletek hatrozzk meg.
A kapcsolatok ltestsnek s fenntartsnak ignye dnten az ember trsaslny-mivoltbl fakad. Az emberek kztt lteslt klnfle kapcsolatokat a trsadalomllektan szemlyek kztti, szemlykzi vagy trsas, idegen szval interperszonlis kapcsolatoknak nevez.
A trsas kszsgek azoknak a reagls-mdoknak, spontn s tudatos megnyilvnulsoknak a gyjtneve, amelyekkel kapcsolatainkat szablyozzuk, amivel partnernkre befolysol hatst gyakorlunk. Alapjukat a verblis s nonverblis jelzsek kpezik. Hatkony alkalmazsuk szmos, automatikusan mkd ingervlasz-sort felttelez, mellyel befolysolni tudjuk partnernk reaglsait. Ezek lehetnek verblis-verblis, de lehetnek verblis-nemverblis sszettelek is. Taktikai viselkedsmdunk a szocilis tanuls eredmnye. Aki a trsas rintkezsben ezeket hatkonyan tudja alkalmazni, azt interperszonlisan kompetensnek nevezzk.
Tapasztalatainkbl tudjuk, hogy els tallkozskor a partnerek kztt csupn ritualizlt viselkeds s trsalgs folyik, udvariasak egymssal s semleges tmkrl folyik a beszlgets. Ekzben az egyn felmri a msikat s igyekszik sajt viselkedskszletbl a megfelel viselkedsmdot kivlasztani s alkalmazni. A kezdeti trsas aktus lgkre mg feszlyezett, a kommunikls bizonytalan. Ezeken csak akkor tudjuk tltenni magunkat, ha nagy a valsznsge, hogy az egynnel tbbet nem tallkozunk.
A partnerek ltal kivlasztott viselkedsmdok eleinte rendszerint nem fedik egymst; egyik fl sem tallja kielgtnek a msik megnyilvnulsait. Ezrt mindketten a vltoztatsra trekednek:
· vagy mindketten a sajt viselkedsket igyekeznek korriglni
· vagy a msikt prblja a sajtjhoz igaztani.
A trsas aktusban ezutn „kzs problmamegolds” kvetkezik. A felek megprbljk a kapcsolatot gy fenntartani, hogy az mindkettjk szmra kielgt legyen. Ennek rdekben egyeztetik a szerepviszonyokat.
Az egyik fl azzal is igyekszik a msikat maghoz ktni, hogy mindenben igazat ad neki s kvnsga szerint cselekszik. Ezzel azonban tengedi a dntst, hogy milyen legyen kapcsolatuk jellege, idbeosztsa, meghittsge. Ha az egyik fl valamely megnyilvnulst a msik megerst reaglsa kveti, gyakrabban fogja megismtelni azt a viselkedst az illet.
A nonverblis jelzsek e tekintetben intenzvebbek, mint a szavak. Jellemz az aktusban az utnzsi hajlam is. Ha pl. az egyik fl beszd kzben nevetssel, blogatssal szaktja flbe a msikat, egy id utn a msik is ugyanezt fogja tenni, anlkl hogy tudatosodna benne viselkedsnek oka.
Aki tnyleges befolyst akar gyakorolni a msikra, annak irnytani kell a kapcsolatot. Hogy e krlmny ne okozzon zavart, a dominancira trekv flnek ketts szerepet kell betltenie: irnytani kell, s megnyernek kell maradnia. Ez trtnhet kzvetett s direkt mdon. Az esetek tbbsgben az idsebb, magasabb trsadalmi sttuszt betlt, az intelligensebb jut a dominns szerephez.
Valdi trsas rintkezs, egyenslyon alapul kapcsolat akkor jn ltre, ha a felek motivcii, a trsas kszsgek sszehangolt mdon tallkoznak.
A trsas kszsgek szinkronba hozst maguk az ltalnos udvariassgi szablyok is szinkronba hozhatjk. Vannak azonban specilis kvetelmnyek is. A partnereknek pldul csak gy s annyit kell beszlnik, hogy ne lljon be hallgats, mert a helyzet knoss vlhat.
A partnereknek meg kell egyezni a szerepeket illeten. Szksg van az rzelmi tnus sszehangolsra is. A feleknek tudniuk kell tudatos emptit alkalmazni, hogy el tudjk kpzelni, mit rez a msik.
Az igazi egyttmkds a klcsnssg 3 kulcskrdsnek az egyttes megoldottsgt felttelezi:
· bizalom
· sszehangoltsg
· alkudozs
Ahol a bizalom nem funkcionl ott gyanakvs lesz rr, ami komoly zavarokat idzhet el. Az sszehangoltsg s az alkudozs sszetartoz fogalmak. Az sszehangoltsg azt jelenti, hogy a partnerek kpesek az ket elvlaszt klnbsgeket thidalni.
A trsadalmi egyttlshez szksges a rend s kiszmthatsg, ami a trsadalom tagjaitl egyttmkdsi kszsget kvn. Vannak clok, amik individulisan is elrhetk, de egyttmkds tjn biztosabb, hatkonyabb, vagy knnyebb az elrsk.
Az egyttmkds a proszocilis viselkeds kifejldst segti el. Az egyttmkdsre val hajlam fontos olyan szerepek betltinl, ahol emberekkel kell hivatsszeren foglalkozni.
Az egyttmkds vizsglatt a 60-as vektl a jtk-elmletek szemszgbl kezdtk vizsglni. A matematikai jtk-elmletet Neumann Jnos dolgozta ki. Azt vizsglta, hogy az emberek milyen stratgikat dolgoznak ki arra vonatkozan, hogy a jtkban nyerjenek vagy elkerljk a veresget (k, papr, oll).
Bizonyos trsas helyzetek a klcsns feltevsek szerint alakulnak. Bizonyos helyzetekben nyeresgre treksznk, vagy el akarjuk kerlni a vesztesget.
· Nyeresg: a cselekv ember rme, kielglse, megelgedse (knyv, lott, film)
· Vesztesg: az rmszerzs rdekben fellt energit, erfesztst, strapt, mindenfajta rfordtst jelent.
A behaviorista tanulselmlet ezt a vesztesg-nyeresg stratgit a kvetkezkppen rja le.
A trsas kapcsolatokban bizonyos helyzeteket jutalomknt (nyeresg), bizonyos helyzeteket bntetsknt (vesztesg) lnk meg.
Azokhoz vonzdunk, akiktl korbban megerstst, jutalmat kaptunk. Ha egy kapcsolatban valamelyik fl szmra a rfordtsok meghaladjk a vrhat nyeresget, gy a kapcsolat lezrul.
A jtkelmletek analgijra szletett meg a Fogoly-dilemma pszicholgiai modellje.
Letartztatjk egy bankrabls kt gyanstottjt. A bizonytkok hinyosak, legalbb az egyik fl vallomsra szksg van a vdemelsre. A vizsglbr kln-kln hallgatja ki ket. A br a kvetkez ajnlattal ll el:
· Mindkett vall – 5-5 v
· Ha az egyik vall , a trsa tagad – aki vall, szabadon mehet, a msik 10 vet kap
· Mindketten tagadnak – 1-1 vet kapnak
Kzs rdekk, hogy egyttmkdjenek, ezrt mindketten tagadnak. Ha ismerik egymst, vagy volt mr korbbi dntsk s ott a koalcit vlasztottk, esly van arra, hogy most is ezt vlasztjk. A bizalom ersdik. Ha azonban korbban valamelyik megszegte a kooperci szablyait, gy mindkettnek oka van a bizalmatlankodsra, teht kilp a koalcibl, s versenyhelyzetet teremt.
Ugyanez lthat trsadalmi szinten is pl. a fegyverkezsi verseny dilemmjban. A kt hajdani szvetsges (USA, SZU) stratgija a kvetkez volt:
· egyoldal fegyverkezs – egyik orszg fegyverkezik, a msik nem
· klcsns leszerels – nagy bizalmon alapul
· ktoldal fegyverkezs
· egyoldal leszerels
Klcsns bizalomhiny esetn mindkt fl viselkedst a nagyobb veszly elkerlse motivlta. Br tudatban voltak, hogy a klcsns leszerels mindkt fl szmra a lehet legnagyobb hasznot nyjtja. A kockzat olyan nagynak tnt, hogy a msik fl sem mert az egyoldal leszerelshez folyamodni, vagyis ktsgbe vontk a msik fl egyttmkdsi szndkt. Ezrt az USA a fegyverkezsi verseny fokozd expelcija mellett dnttt, az egyetlen racionlis stratginak a klcsns elrettents, a szakadatlan fegyverkezs vlt.
Az USA hideghbors gyzelme a Csillag-hbor stratgijnak meghirdetsbl fakadt. A SZU elhitte, hogy az USA kpes a SZU-t nuklerlis eszkzkkel megtmadni, mikzben nmagt vdi, gy az oroszok feladtk a versenyt, gy belefogtak a leszerelsi trgyalsokba.
A Fogoly-dilemma egyszeri lejtszsa esetn nehezebben szmthatunk egyttmkd magatartsra. Egszen ms a helyzet, ha arra szmtunk, hogy a jvben tallkozunk.
A „jssz te mg az n utcmba” felttelezs mellett mindenkinek rdekben ll visszafogni verseng hajlamt, mert a vrhat ellensgeskeds jval tbb erforrst emszt fel, mint ami a stabil koopercibl addik.
Krds: hossztvon melyik viselkedsi stratgia nyer, az egyttmkdsen vagy versengsen alapul?
Axelrod, amerikai politikatuds versenyt hirdetett a fogoly-dilemmra megoldsul sznt stratgik kztt, megoldva a kvetkez mtrixot. Azt krte, kldjenek be szmtgpes programokat a fogoly-dilemma megoldsra
|
|
Msik program |
|
|
kooperl |
verseng |
Egyik progr. |
kooperl |
|
|
|
verseng |
|
|
A megoldsokat szmtgp-programok formjban krte, s ezek egymssal krmrkzst jtszottak, pronknt 200 menetben. A bajnoksgra 15 program nevezett be. Volt egszen egyszer s kompliklt mintafelismer program, amelyek a partner stratgijnak a kiismersvel igyekezett gyzni. Minden gyzelemrt pont jrt. A nyer program rendkvl egyszer volt, amit Rapaport szocilpszicholgus rt: az els lpsben mindig egyttmkd volt, a msodik lpstl mindig azt lpte, amit eltte a partner. Ha kooperlt, is, ha versenyzett, is. Ez volt a TFT-program, amit a szemet szemrt elv alapjn neveztek el.
Viselkedsi stratgik:
· moralista: addig egyttmkd, amg a partner, de az els ballps vagy versenyhelyzet utn nem hajland megbocstani, azutn versenystratgit folytat
· brny: minden krlmnyek kztt egyttmkdik, mg ha elruljk vagy sorozatosan versenyzik is
· dvad: mindig versenyhelyzetet teremt. Nem lehet egyttmkdni vele.
Akkor hatkony valakinek a viselkedse, ha az illet a kvetkez szemlyisgvonsokkal rendelkezik:
· bartsgos: sohasem versenyez elre, egyttmkdik az els lpsben
· elnz: ha a partner ballpst hajland megbocstani, s kpes visszatrni az egyttmkdshez
· figyelmessg: ha a sajt viselkedsnket a msiktl tesszk fggv
· kiismerhetsg: sikeresebb a trsas kapcsolatban az, akinek az elkvetkez magatartsa bejsolhat a korbbi lpseinek ismeretben.
Tanulsgok
Ezt kveten Axelrod jra versenyt hirdetett, ahol azt mondta, minden pont utn egy utd szletik. A TFT a kezdetn is elnyhz jutott, s a gyarapodsnak teme 1000 generci elteltvel is a leggyorsabb volt.
A brny-trzs gyorsan kipusztult, mert korltlanul kizskmnyolhat volt, beengedtk a populciba az agresszv genercikat, gy rontotta a tlls eslyeit.
Az egyttmkds s klcsnssg teljesen nz krnyezetben is kifizetd lehet, ha idnknt alkalmazkodik a msikhoz s agresszv lpseket is hajland felvllalni.
Teht hosszabb tvon nagyobb arnyban kell egyttmkdni, de nem lehet lemondani a versenyhelyzetrl.
Manipulci
A kapcsolatokban a manipulcira az a szituci ad lehetsget, ahol az egyik fl a msik ltal nem ismert informci-tbblettel rendelkezik, e miatt a msikat olyan viselkedsre tudja rvenni, amelyre az a teljes informci-mennyisg birtokban nem lenne hajland.
A manipulcirl els zben Machiavelli, renesznsz filozfus rt. sszelltott a hatalmat gyakorlk szmra olyan tancsokat, instrukcikat, amellyel knnyedn manipullhatjk a vlasztkat s a konkurens politikusokat.
Machiavelli-nyomn megalkottk az n. Mach-sklt, amelyben az emberek manipulcis kszsgt mrik.
Ilyen lltsok szerepelnek benne, amirl el kell dnteni, hogy egyetrtnk vagy elutastunk:
· akkor boldogulhatunk legjobban az emberekkel, ha azt mondjuk neki, amit hallani akarnak
· csak bajt keres magnak, aki brkiben is teljesen megbzik
· az embernek csak akkor szabd cselekednie, ha 100%-osan biztos abban, ha erklcsileg is igaza van
· blcsen jr el, aki fontos embereknek hzeleg
· mindent megfontolva jobb, ha az ember szerny s becsletes, mintha fontos s becstelen.
A sklt elszr kitltttk a ksrleti szemlyekkel, akiket ezt kveten egy krtyajtkban val rszvtelre krtek fel. A jtkot hrman jtszottk. A 3 jtkos kzl kettnek kellett szvetkeznie, mikzben 10$-t lehetett 5-5 vagy 8-2 arnyban kiosztania. Az eredmnyek azt mutattk, hogy a magas Mach-pontszmot elr szemlyek jval elnysebb alkut ktttek, mint az alacsony Mach-pontszmak.
A Mach-potszm nem mutat szoros korrelcit sem az intelligencival, sem a trsadalmi sttusszal.
A kzssgben elrt pontszmok tlagt kell kiszmolni.
Aki magas pontot rt el, hisz a manipullhatsgban, kzsget, jrtassgot szerez a manipulciban.
Jellemzik: - hatrrzk, rzik, meddig mehetnek el
- kezdemnyezs, irnyts kzsge
- j rvels
- jobban tudnak krni, kvetelni, s msok szmra meggyz rveket felsorolni.
Magas pontszmak |
Alacsony pontszmak |
- clorientltak
- megtervezik a cl elrst
- kiismerhet, de nem az, aminek ltszik |
- kapcsolat-orientltak
- rzelmileg orientltak
- cselekszenek, aztn gondolkodnak
- nyitottak, megkzelthetek
|
A Mach-skla Indiban is mkdtt: azt talltk, hogy a magasabb pontszmak inkbb hajlandak voltak hazudni annak rdekben, hogy megkapjanak egy sztndjat.
A manipulci sajtos esete, amikor a msik emberrel szemben negatv kommunikcit folytatnak. A negatv kommunikci pl. a politikai ellenfl, vagy egy csoporttrs nagy nyilvnossg eltt val gyalzsa, vagy az illet hta mgtti pletykaterjeszts.
A negatv kommunikci mdszerei:
· gnyols: ekkor a kzl a msik valamilyen fogyatkossgt, konvencionlisan negatv tulajdonsgt pczi ki, melyrl a megtmadott nem tehet
· csrls: lnyege a hitelronts, a morlis lealacsonyts. csrls esetn a negatv karaktervons megltt lltja a kzl
· rgalmazs: a sugallt negatvum erklcsileg slyosan eltlt magatartsra vonatkozik
· vdaskods: abban klnbzik a puszta rgalmazstl, hogy nem csak motvumot, hanem viselkedst is tulajdont a msiknak.
Vdekezs a negatv kommunikcival szemben:
· a tmadsra szinte mindig vlaszolni kell, mert a hallgats belegyezsre utal
· clszer cfolatra kell trekedni
· sznalom: sajnlom a msikat, hogy ilyen dolgokkal foglalkozik.
A manipulci eredmnyekppen a trsadalomban lszksgletek is ltrejnnek, amik szntelen fogyasztsra ksztetik az embert.
Ugyancsak a manipulci mve, hogy a vlasztk szabadon vlaszthatnak a klnbz politikai alternatvk kztt, de maguk az alternatvk az ltaluk jl belthat tren kvl esnek.
|