III.
A szerk. 2007.10.22. 14:52
3. TÉTEL
SZOCIÁLIS GONDOSKODÁS AZ ÉRETT KÖZÉPKORBAN (XI-XIV. SZ.)
Megváltozott politikai, társadalmi helyzet
A 14. században jelentős változások következtek be. A sötét középkorban a vándorlás és a barbár népek betörései megszűntek, így a kialakuló királyságok évszázadokig fenn tudtak maradni.
§ Jelentősen megváltoztak a gazdasági viszonyok. Mezőgazdasági fejlődés következett be: alkalmazni kezdték pl. a szélmalmot, bevezették a kétnyomásos gazdálkodás helyett a három nyomásos gazdálkodást, és a vetésforgót. A fejlődés következtében növekedett a gazdasági termelékenység, és ezzel párhuzamosan a lakosságszám is.
- Az 5. 6. századdal ellentétes ez a folyamat, hiszen a városok ismét fejlődésnek indulnak. Ezáltal a szociális problémák ismét városi problémák is lettek (nem csak falusiak). Új fajta – városi – szegénység jött létre, melyet új módon kellett kezelni, mert a Bencés kolostorok a falvakban ezt felvállalni már nem tudták. Ilyen új intézmény lett a KÁPTALANI ISPOTÁLY.
(A 9. századig az egyház kötelékében 2 csoport létezett a szerzetesek és a világi papok. A 8. és 9. századokra Európában megkezdődött egy mozgalom, mely a Kanonoki Mozgalom elnevezést kapta. Ennek lényege: A világi papok számára a szerzetesi életmód jelenti az igazán keresztény szemléletet. A püspökök „kitalálták”, hogy a világi papok is éljenek szerzetesi módon. Akik ezt vállalták, ők voltak a Kanonok. A püspöki intézményt nevezték Káptalannak. Az ennek keretében létrehozott szegényházak a Káptalani Ispotályok.)
A Káptalanok feladata volt az ispotályok létrehozása, melyek a városokban a püspöki templomok mellett jöttek létre, így alkalmasak voltak a városi problémák megoldására.
Magyarországról keveset tudunk, itt is léteztek káptalani ispotályok, de a forrásanyag hiányos, csak 8 oklevél maradt fenn. Régészeti feltárások nem értek el eredményt, csak feltételezések vannak.
A 11. század után új lendületet vett ez a Kanonoki Mozgalom, ekkorra szinte minden püspöki templom mellett volt ispotály, míg korábban nem így volt. Hasonló feladatokat láttak el mint a Bencések, de városi szinten.
A Káptalani Ispotályok mellett az érett középkorban fontos szerepet játszottak az ISPOTÁLYOS vagy LOVAGRENDEK.
Ezeket egyfajta középkori civil szervezeteknek tekintették. De itt világi emberek fogtak össze azzal a céllal, hogy betegeket ápoljanak, szegényeket segítsenek. Kezdetben baráti társaságokként szerveződtek, majd szabályzatokat alakítottak ki. Általában 3 rétegből álltak:
- Lovagok (elsősorban katonáskodtak)
- Papok (hit kérdéseivel való foglalkozás a feladatuk, a lelki gondozás)
- Világi-laikus testvérek (munkavégzéssel foglalkoztak).
Nem mindegyik ispotályos rend alakult át lovag-renddé. Ilyenkor a szervezetődés ugyanaz, csak lovagok nem tartoznak közéjük.
3 ispotályos és lovagrendet említhetünk:
- Antoniták
- Johanniták
- Szentlélekről elnevezett ispotályos rend.
1) Antonditák ispotályos rend
§ 1089-ben hozták létre Dél-Franciaországban Bibie faluban. Szent Antal (egyiptomi szerzetes) Krisztus után 369-ben halt meg, hamvai Dél-Franciaországba kerültek, ahol sírja csodatévő hellyé vált, itt alapították meg az ispotályos rendet. Ez a rend egy középkor súlyos betegség hatására alakult. (Szent Antal tüze; Szent-tűz; Szegény ember betegsége stb.) A betegség tünete a furcsa belső tűz fájdalommal, belülről elüszkösödött végtagok, melyek le is eshettek az még az ember életében.
§ 1095-ben építenek egy Ispotályt és ettől kezdve itt fogadják az ide zarándokokat. Két gyógymódot alkalmaztak. 1) Fűszeres bor 2) Szent-Antal balzsam. Mindegyikkel enyhítették a fájdalmakat. Egy idő után már szegény-gondozással is foglalkoztak, és igyekeztek Európa-szerte ispotályokat létrehozni. 1200 körül már több mint 350 volt. Nagy szerepet játszottak a szegénység és a betegség kezelésében.
§ A legtöbb rendház a reformációig, 1777-ig fennmaradt, majd egyesültek a Johannitákkal, ami a mai Máltaiak alapja.
§ Kéregetésből tartották fenn magukat, malac colt a jelképük, mivel a falvakban azt kaptak.
§ Magyarországon 3 ház létezett: Darócon, Pozsonyban és Segesváron.
|