Belgyógyászati és egyéb betegségek gyógytestnevelése
A szerk. 2008.01.09. 09:00
Belgyógyászati és egyéb betegségek gyógytestnevelése
A gyógytestnevelés órákon leggyakrabban előforduló belgyógyászati betegségek:
- szívbetegségek ;
- légzőszervi betegségek;
- anyagcsere betegségek;
- hypertónia.
I. Szívbetegségek: ( szív rövid anatómiája )
A, Veleszületett ( congenitalis ) szívbetegségek
A betegségeket az elején egyből műtéttel jól korrigálják ( sövény hibák, stenosisok,)
- Kamrai septum defectus: ( a sövény hártyás részén 90 % - ban , izmos részén 10 % - ban található a lyuk. A bal kamrából a jobb kamrába áramlik az artériás vér. Bal kamrát terheli, valamint a kisvérkört. Nagyobb lyuk esetén megfordul az irány, amely cyanosissal jár. Az artériás vérbe vénás vér kerül.
- Pitvari septum defektus: Bal pitvarból a jobb pitvarba áramlik az artériás vér. A nyomás viszonyok megváltozásakor megfordul az irány, s a vénás vér keveredik az artériás vérrel.
- Ductus Botalli persistens : Fennmaradt az érösszeköttetés a tüdőartéria és az aorta között, aminek a gyerek felsírásakor el kellett volna záródnia. Az aortából az artéria pulmonálisba ( tüdőbe ) áramlik az artériás vér, s így keveredik a vénás vérrel. A bal kamra hipertrofizált lesz.
- Aorta stenosis : az aorta szájadékának szűkülete, a nagyvérköri átáramlás lecsökken, koszorusér elégtelenség, bal szívfél terhelés.
- Coartatio aortae : az aortaív szűkülete. A Botall vezetéknél az aortában csőszerű szűkület alakul ki a záródás után. Tünet: felsőtesten magasabb a vérnyomás mint az alsóvégtagokon. Erős felsőtest.
- Pulmonális stenosis : a tüdő artéria szájadékának szűkülete Jobb szívfél terheléssel jár, a jobb kamra és pitvar hipertrofizálódik.
B,Szerzett vitiumok:(billentyű hibák -záródási hibák illetve billentyű szűkületek, szívinfarktus). Okai : A szívburok gyulladásának következménye. A gyulladás hegesedéssel gyógyul, amelynek következménye a vitium. Ha a hegesedés a billentyűvitorla szélét pusztítja el, akkor a billentyű elégtelenül zár. Ez az insufficientia. Ha azonban a hegesedés következtében a billentyűvitorlák találkozásánál összenövés keletkezik, az szájadék szűkületet, stenosist eredményez.
- Mitrális insufficientia : a kéthegyű billentyű elégtelensége. A bal pitvar – kamrai szájadékot elégtelenül zárja, az összehúzódáskor a vér egy része visszaáramlik a bal pitvarba. Bal pitvar volumenterhelés nő, kisvérköri nyomásterhelés.
- Mitrális stenosis : a bal vénás szájadék szűkülete. A pitvar – kamrai szájadék összeszűkült, ezért a bal pitvarból a bal kamrába való áramlás akadályoztatott, s a normálisnál több vár marad vissza a bal pitvarban. Bal pitvar nyomás nő, jobb kamra hipertrofizál, kisvérköri nyomásfokozódás.
- Aorta insufficientia : az aorta ( zsebes ) billentyű elégtelensége. Az elégtelenül záródó aorta billentyűn keresztül a vér egy része visszaáramlik a főütőérből a bal kamrába. A bal kamra hipertrofizál, systolés vérnyomás magas, diastolés alacsony.
- Aorta stenosis : az aorta szájadék szűkülete. A nagyvérköri átáramlás nehezített, a bal kamra izomzata hipertrofizál, így koszorúsér elégtelenség lép fel. Csökken a nagyvérköri percvolumen.
- Tricuspidalis insufficientia : a háromhegyű billentyű elégtelensége. A jobb kamra kitágulása következtében, más vitiumok kísérőjelenségeként fordul elő. Nagyvérköri pangás, ödémák, vénás visszaáramlás csökken.
C. Koszorúsér betegségek :
-Angina pectoris : a koszorúserek organikus szűkülete miatt átmeneti zavar van a szívizom oxigénigénye és ellátása között. 1. Stabil angina pectoris ( 15 min.-nál nem tart tovább ) 2. Instabil angina pectoris ( többnyire friss rög okozza )
- Infarktus myocardii : a koszorúsér elzáródása vagy jelentős fokú szűkülete következményeként a szívizom egy része elhal, majd később kötőszövetesen átalakul.
Tünetei : hirtelen jelentkező igen heves halálfélelemmel járó fájdalom, amely a nyak, bal kar, mindkét kar felé sugárzik ki 15 min. – nél tovább tart. Nehéz légzés, fulladásérzés, a vérnyomás csökken, a bőr hideg, verejtékes, nyirkos, gyakran kíséri hányás.
Kezelés : 3 – 5 nap intenzívo., trombolitikus kezelés, teljes nyugalom, káliumbevitel, a lábak aktív és passzív mozgatása, 2. héttől ülés, 3. hét járkálás, majd fokozatos terhelés.
II. Hypertónia – Magasvérnyomás
Ha három különböző időben mért vérnyomás meghaladja, a serdülőknél 120 / 80 - at, felnőtteknél 140 / 90 hgmmt, akkor magas vérnyomásról beszélünk.
Oka : - elsődleges oka a perifériás ellenállás megnövekedése
- idegrendszer terhelése ( adrenalin )
- érzelmi ( nonadrenalin )
- örökletes
Nagysága függ : a perctérfogattól, perifériás ellenállástól ( súrlódás, áramlás gyorsasága, összkeresztmetszet )
Fajtái :1. Primer Essentialis hypertónia :
- enyhe ( a diastolés vérnyomás 90 – 99 hgmm / szisztolés 140-159 hgmm)
- középsúlyos ( 100 – 109 hgmm / szisztolés 160-179 hgmm)
- súlyos ( 115 – fölött / szisztolés 180 – felett hgmm),
a diastolés érték emelkedése mindig kórós.
2. Sekunder hypertonia :
- valamilyen betegség az oka
Tünetei : tarkótáji fejfájás reggelente, szédülés , fülzúgás, látászavar, gyengeség, fáradtság, álmatlanság, fokozottabb szívverés.
Szövődményei : szívmegnagyobbodás, infarktus, throbosis, agyvérzés, vese elégtelenség.
Prevenciója : életmódváltás, testsúly csökkentése, sóbevitel csökkentése, dohányzás-, alkoholfogysztás megszüntetése.
Szív- és keringési rendszer betegségek kockázati tényezői:
- vérnyomás kóros értéke, életkor(ffi>55 év, nő>65 év), dohányzás, dyslipidaemia (összkoleszterin>6,5 mmol/l, vagy LDL>4mmol/l vagy HDL<1 ffi esetén és <1,2 nőbeteg esetén).
Gyógytestnevelés:
- kis létszámú csoportok, gyógytornász, orvos esetén többen is lehetnek, kell még defibrillátor. Állandó kontroll kell.
- tudni kell mindenkinek pulzust mérni , ismerni kell a nyugalmi pulzust, kiindulási pulzust, restitúciós pulzust is. Alvás, pihenés utáni; testgyakorlat előtti, valamint milyen gyorsan nyugszik meg a pulzus.
- nem mehet a nyugalmi pulzus alá a pulzus, brachicardia lehet, saját testtömeg mozgatása, mindig ugyanaz a körülmény, ugyanaz a végrehajtás, előző értékhez viszonyítva.
- fizikai terhelés mellé be kell kalkulálni a pszichikai és izgalmi tényezőket, kerüljük a préseléssel járó gyakorlatokat, közepes iramú legyen a terhelés, több pihenő beiktatása, játékok során kerülni kell az izgalmakat, úszásnál fokozott felügyelet, úszás jótékony hatása : tágítja az ereket, frekvencia emelkedésre figyelni kell, jó hatású a vízi gimnasztika, fontos a korlátlan levegőzés, meg kell találni azokat a mozgásformákat amit szívesen végez, s nem jár nagy megterheléssel.
II. Légzőszervi betegségek A, Asthma Bronchiale
Az asztma reverzibilis légúti obstrukció ( eldugulás ), amely során a tüdő hörgőcskék simaizomzatának görcse valamint nyálkahártya duzzanat lép fel. Gyakori a nyákképződés is. Az asztma rohamokban megnyilvánuló fulladás, nehézlégzés.
Oka: a szervezet túlérzékenysége , amelynek kiváltói lehetnek különböző exogén allergének
( növényi eredetűek, kémiai anyagok, állati eredetűek ) valamint endogén allergének ( nehéz megtalálni az eredetet ). Ezen ingerekre a szervezet túlzott kóros reakcióval válaszol.
Klinikai tünetek : roham idején : köhögés, sípoló, ugató légzés, nyákképződés, légutak beszűkülése, a levegő a tüdőhólyagocskákban csapdába kerül, az alveolusokban reked. A co növekedés ingert jelent a légzőközpontnak, de a belégzés már nem kívánatos a telítettség miatt. A tüdőben vérpangás jön létre. Ezt az állapotot ijedtség, halálfélelem, feszültség kíséri, ami a hörgők további szűkületét eredményezi.
rohammentes időben : tünetmentes, kilégzési nehezítettség.
Fajtái :
Allergiás Asthma: Allergiás betegség, a tüdőben lévő kis hörgők simaizomzatának görcse.A légutak beszűkülnek, a hólyagocskákban csapdába kerül a levegő s, már nem tudják kifújni. Terheléses Asthma: A terhelés megkezdése után 5-8 percen belül jelentkezik a fulladásos roham, s a terhelés befejezése után 20-30 percen belül megszűnik. Az asthma egy hűlő - száradó folyamat , kezelésénél ezt kell kivédeni.( orron kell venni a levegőt )
Terápiája: Gyógyszeres : szteroid tartalmú inhalációs illetve tablettás gyógyszerek, barlangterápia, sóbarlang terápia, környezetváltozás.
Mozgásterápia : tiszta, jó levegőjű, páradús helyen végzett mozgással növelni az állóképességet, ami által a tüneteket is lehet csökkenteni. Minél jobb az állóképesség, annál jobb állapotba kerül a beteg.
A mozgásterápia során az alábbi szempontokat kell figyelembe venni :
- minél több légzőgyakorlatot végeztessünk ( órán belül 3-5 alk. )
- fokozatosan terheljünk, légzőgyakorlatok segítségével tanítsuk meg őket a helyes, ritmusos légvételre,
- rendszeres úszás, kezdetben hátúszás, majd mell- és gyorsúszás.
III.Anyagcsere betegségek : A szervezetben lezajló biokémiai változásokhoz a táplálékok biztosítják a megfelelő energiát. Napi szükséglet : 20 % fehérje, 30 % zsír, 50 % szénhidrát. Anyagcsere során koleszterinszint is változik a táplálék bevitele során. LDL( kis sűrűségű, rossz) és HDL (nagy sűsűségű koleszterin, jó ) koleszterin alkotja a TC –t, az összes koleszterint. Következményei : érelmeszesedés., szívbetegség, magasvérnyomás, cukorbetegség. Legjobb ellenszer a mozgás ( koleszterin csökkentő).
A. Zsír anyagcsere :
A zsírok két féle alakban vannak jelen : szabad- illetve nem szabadzsírsavakként, energia szükség esetén a szervezet a szabad zsírsavakat mozgósítja, majd a zsírraktárból mozgósítja a pótlást. Zsírokat fehérjék szállítják. A civilizációs kórtünet, rosszabb mint a rák. A gyerekek 5% - 10 % százaléka kövér, felnőttek 30 – 40% - ka. Az elhízás túltáplálkozás következménye.
Elhízásról beszélünk, ha az ideális testsúlynál 20%-kal nagyobb a testtömeg. Kövérségről, ha a testtömeg zsírtartalma meghaladja nőkben a 30%-ot, férfiakban a 25%-ot.
Alapja: energia bevitel = energia leadás normál testsúly,
energia bevitel < energia leadás fogyás
energia bevitel > energia leadás elhízás
Ideális testsúly kiszámításának képletei :
BMI .testsúly(kg)/testmag. M2 egyenlő TTI, PL: 76 kg és 179 cm ,akkor 76/1,79 2= 25,1), m= 25< túlsúlyos <30 elhízott<40< életre veszélyes elhízás
II. Broca index : ttm= tm(cm )- 100, módosított Broca index = 0,9xBroca I. ( férfiak), 0,85xBroca I ( nők ).Az adipositás ( elhízás), obesitás( kövérség).
Legpontosabb a testzsír tartalom mérés (bőrredő mérés)
Kövérség fajtái : Alak szerint : - alma, vagy kör alakú, ez a veszélyesebb
- körte alakú, ez az enyhébb
Zsírsejtek alapján : - zsírsejtek száma nő (nehezebb korrigálni) - zsírsejtek nagysága nő ( könnyebb korrigálni )
Következményei : magasvérnyomás, cukorbetegség, érelmeszesedés, szívterhelése ,izületi kopás
Terápiája: Életmódváltás : I. táplálkozási szokások megváltoztatása, pl.: barna kenyér, többszöri étkezés kevesebb kalória bevitellel stb.
II. mozgás bevitele az életmódba . Megfelelő, adekvát mozgásformát kell találni, tehermentesítve kell végeztetni a mozgásokat, állóképességet kell fejleszteni. Cél a tartalék zsír felhasználása. Min. 60' mozgás, heti 3× , oxigén dús ( aerob )mozgások, légzőgyakorlatokkal. ( úszás, kerékpározás, túrázás, óvatosan kocogás )
Szénhidrát anyagcsere: Cukorbetegség , népbetegség, a lakosság 5%- a szenved benne. A cukor, zsír és fehérje anyagcsere komplex zavara, amelynek oka az inzulin
1. Abszolút illetve 2. Relatív hiánya
Oka: a hasnyálmirigy béta sejtjeinek károsodása, csökkent mennyiségű inzulin elválasztása.
Típusai :.1.Inzulin Dependes Diabétes Mellitus ( IDDM ) inkább gyerekeken vagy fiatal felnőtt korban jelentkezik. HLA ( humán limfocita antigén rendszer, amely olyan mint az ujjlenyomat )tényező befolyásolhatja. Az inzulin mennyisége csökkent, inzulin ellenes anyagok keringenek a vérben. 2. Non Inzulin Dependes Diabétes Mellitus ( NIDDM ), inkább idősebb korban jelentkezik. Nincs HLA hatás, a hasnyálmirigy csökkentve termeli ki az inzulint. Kövér, magas vérnyomásos betegeknél található. Későn kezdi el termelni a hasnyálmirigy az inzulint, akkor amikor nem kellene, ezért alacsony lesz a vércukorszint.
Tüneteik: sok folyadék fogyasztása, bőséges vizelet ürítés, fokozott étvágy mellett testsúlycsökkenés, bőrviszketés, gyakori gennyes bőrjelenségek, pattanások. Szövődmények : végtagokon érszűkület, a szemen szürkehályog, vesében hugyvérűség, perifériás idegkárosodás – érzészavar, bakteriális és gombás infekciók.
Terápia: sport, figyelembe kell venni az inzulin beadásnál.
Fehérje anyagcsere: asténiás alkat. A fehérjék a szervezetben, a sejtfelépítésben, a biokémiai folyamatok katalizálásában vesznek részt, mint enzimek. Jó koleszterin, HDL rossz koleszterin LDL TC = LDL+HDL = felső határ 5,2
Lesoványosodásról akkor beszélünk, ha az addig normális testsúlyú egyén súlya legalább 15 % - kal csökkent. Ha ezt tudatos diétázással, fokozott fizikai aktivitással nem magyarázható, akkor mindig valami betegséget kell feltételezni. Figyelni kell a diétázásnál a megfelelő fehérje mennyiség bevitelére, mert akkor fehérje hiány lép fel ,ami káros. ( kövér ember is lehet alultáplált, ha kevés fehérjét fogyaszt ) Ritka betegség , inkább Afrikában fordul elő gyerekek közt. Pók has, vékony végtagok.
Legsúlyosabb formái:
anorexia nervosa : fiatal nők betegsége, rendszerint pubertás korban vagy közvetlenül vagy azt követően jelentkezik. Inkább pszichikai tényezők szerepelnek. Az ideális testtömeg 15%-nak elvesztésénél már anorexia nervosaról beszélünk. Leszoktatja magát az evésről., mivel kórosan fél az elhízástól. A nagyfokú fogyás ellenére sokáig megtartja a fizikai aktivitását. Gyógyítás: gyógyszeresen.
Bulimia nervosa: visszatérő falási epizódok jellemzik, amely során a beteg kontrollvesztést él át. A falási tevékenységet önhánytatás, hashajtó beszedés követi (szégyenérzet a táplálkozás miatt).
Mindkét esetben folyadék pótlás, elektrolit-háztartás helyreállítása, vitaminokban, nyomelemekben gazdag táplálék bevitel.
|