12.
A szerk. 2008.01.11. 12:50
A büntetések és intézkedések fiatalkorúakra vonatkozó rendelkezései
(1979. évi 11. törvényerejű rendelet a büntetések és az intézkedések végrehajtásáról)
Fiatalkorú az, aki a bűncselekmény elkövetéskor 14. életévét betöltötte, de a 18.-kat még nem.
A fiatalkorúval szemben alkalmazott büntetés vagy intézkedés célja elsősorban az, hogy a fiatalkorú helyes irányba fejlődjék, és a társadalom hasznos tagjává váljék.
Szabadságelvonással járó intézkedést alkalmazni, vagy büntetést kiszabni csak akkor lehet, ha a büntetés célja más módon nem érhető el.
Fiatalkorúak esetében nincs helye életfogytig tartó szabadságvesztés kiszabásának! (New York – 1989. évi Gyermek jogairól szóló Egyezménnyel összhangban!, Ezt hazánkban az 1991. évi 64. törvénnyel ratifikálják.)
Az életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmény elkövetéskor 16. életévét be nem töltött fk.-ra kiszabható szabadságvesztés leghosszabb időtartama 10. év.
Fiatalkorúak esetében szabadságvesztés csak határozott ideig tarthat. Általános alsó határ egy hónap, a felső határ attól függően, hogy a terhelt betöltötte-e a 16. életévét 5, 10, 15 év. Halmazati büntetés esetén sem haladhatja meg a büntetés tartama a 20 évet!
A fiatalkorúak szabadságvesztését a fiatalkorúak büntetésvégrehajtási intézetében kell végrehajtani.
A fiatalkorúak börtönében kell végrehajtani a szabadságvesztést, ha :
a.) a fiatalkorút bűntett miatt kétévi vagy ennél hosszabb tartamú szabadságvesztésre ítélték,
b.) illetve ha visszaeső vagy szándékos bűncselekmény elkövetését megelőzően már szándékos bűncselekmény miatt javítóintézeti nevelésre ítélték.
Fentieken kívül a szabadságvesztést a fiatalkorúak fogházában kell végrehajtani.
A fiatalkorúak büntetésvégrehajtási intézetében felnőttkorú elítéltek csak az intézet működése érdekében helyezhetők el, így a felnőttkorban elkövetett bűncselekmények miatt kiszabott szabadságvesztés tekintetében ezen intézmények nem alkalmazhatók!
Fiatalkorút csak egy évet meghaladó szabadságvesztés esetén lehet a közügyektől eltiltani!
Fiatalkorúval szemben próbára bocsátásnak bármely bűncselekmény esetén helye van.
A próbaidő tartama egy évtől két évig terjedhet.
A büntetések és intézkedések végrehajtását a bíróság rendeli el!
Ha a szabadságvesztést az ítélet szerint fiatalkorúak börtönében vagy fiatalkorúak fogházában kell végrehajtani, de az elítélt a 21. életévét a büntetés végrehajtásának megkezdése előtt betölti, az első fokon eljárt bíróság szerint illetékes büntetésvégrehajtási bíró az elítélt meghallgatása után meghatározza a szabadságvesztés fokozatát.
Ha a fiatalkorúak börtönében vagy a fiatalkorúak fogházában levő elítélt a szabadságvesztés végrehajtása alatt betölti a 21. életévét, a szabadságvesztés fokozatának történő meghatározása iránt a büntetésvégrehajtási intézet előterjesztést tesz a büntetésvégrehajtási bírónak.
A szabadságvesztés végrehajtása során különös gondot kell fordítani a fiatalkorú nevelésére, oktatására, személyiségének fejlesztésére.
Biztosítani kell, hogy a fiatalkorú szakmunkás, illetőleg betanítottmunkás-képzésben vegyen részt, és lehetővé kell tenni, hogy középfokú tanulmányokat folytasson.
A rövid tartalmú eltávozás tartama mind a fiatalkorúak börtönében, mind a fiatalkorúak fogházában évente legfeljebb 15 nap.
A magánelzárás a fiatalkorúak börtönében 20, a fiatalkorúak fogházában 10 napig terjedhet, engedélyezhető, hogy a fiatalkorú dolgozzék.
A büntetésvégrehajtási intézetbe történő befogadásról 72 órán belül értesíteni kell:
a.) a lakóhely szerint illetékes gyámhatóságot,
b.) a törvényes képviselőt, a gyámság esetén a gyámot,
c.) átemeneti vagy tartós nevelésbe vett fiatalkorú esetén az illetékes területi gyermekvédelmi szakszolgálatot.
A fiatalkorúak megismerése érdekében a fenti szervektől és személyektől az intézet véleményt , információt kér.
Az intézet a törvényes képviselő kérésére a fiatalkorú fejlődéséről, magatartásáról köteles felvilágosítást adni.
Javítóintézeti nevelés végrehajtása
A javítóintézeti nevelés végrehajtásának feladata a fiatalkorú nevelése, oktatása és szakmai képzése által annak elősegítése, hogy helyes irányban fejlődjék és a társadalom hasznos tagjává váljék.
A javítóintézeti nevelés tartama egy évtől három évig terjedhet.
A javítóintézeti nevelés végrehajtása során el kell különíteni a fiúkat a lányoktól. A fiatalkorúak életkoruk, továbbá egészségügyi és nevelési szempontok szerint csoportosíthatók.
A javítóintézeti nevelés végrehajtása során gondoskodni kell a fiatalkorú megfelelő elhelyezéséről, felügyeletéről, élelmezéséről, ruházatáról és egészségügyi ellátásról, biztosítani kell számára a korszerű oktatás és nevelés , a művelődés és a sportolás feltételeit is.
A javítóintézeti nevelés végrehajtása alatt a törvényes képviselő gondozási és nevelési joga szünetel, ez a jog az intézet igazgatóját illeti meg.
A fiatalkorút az intézetből ideiglenesen el kell bocsátani, ha a javítóintézeti nevelés alatti magatartására tekintettel alaposan feltételezhető, hogy a helyes irányú fejlődése átmeneti gondozás nélkül is elérhető.
Az ideiglenes elbocsátás véglegessé válik, ha a fiatalkorú annak tartama alatt betölti a 19. életévét.
Ha a fiatalkorú a 19. életévét betöltötte az intézet igazgatója a javítóintézetből elbocsájtja.
|