CSALÁDPED
A szerk. 2008.05.23. 09:02
9/c. Családsegítés lehetőségei és formái a családi életciklusoknak megfelelően az ifjúkortól kezdve
A kiürülő családi fészek életszakasz
Korunk jellemzője, hogy az életkor hosszabbodik, a gyermekek száma pedig évtizedek óta csökken. A kiürülő fészek életszakasznak két különálló része van. Az egyikben a család a gyermekek kiházasítását végzi, a másikban pedig a két szülő marad a családban, de párkapcsolatukat gazdagíthatják az unokák.
Kiházasító család
Fiatalok és a családszerkezet
A fiatalok pszichológiai adottságai a szeretet és a meghittség utáni vágyakozás, amit a barátság után, most a párkapcsolatban, partneri együttműködésben valósítanak meg. Megalapítják saját családjukat, elvárják szüleiktől, hogy úgy viszonyuljanak hozzájuk, mint felnőtt, érett emberekhez. Tartsák tiszteletben nézeteiket, érzelmeiket, szabadságukat. Őszintén szeressék, érzelmileg és anyagilag támogassák őket. Támogatásra és biztatásra szorulnak. Az újember és újasszony az kísérti, hogy lemásolják saját szüleiket, idővel lassan módosulnak a szerepminták, kialakulnak családi rendszerük és kettőjük kapcsolata is szorosabb lesz.
Vészes lehet, ha valamelyik fiatal nem tud elszakadni a szülői háztól, szüleitől. Nem képes önállósulni, az önállósulás nem jelenti a szülők megvetését.
Szülők és a családszerkezet
Az élet delén sok bizonytalanság szakad a szülők nyakába: érvényesülés, milyen jövőképük legyen, ki lesz a támaszuk? Ha párkapcsolatuk elsilányult, nem jelentenek sokat a másiknak érzelmi vihar kerekedik. Esetleg a megszokás vagy a gyermek tartotta őket egymás mellett, mivel kettesben maradtak válságba sodorhatják párkapcsolatukat. Bizonytalanságukat fokozhatja a fiatal felnőtt boldogsága és vidámsága. Jó eset az, ha gyermekünk párválasztása gazdagítja a családot, nem csak bővíti. Amikor gyermekeink kirepülnek szülői szerepünk véglegesen megszűnik. Az elszakadás fájdalmas. Emberileg nehéz elfogadni, hogy életem egy fontos szakasza lezárult. A helyzetet nehezíti a szülők személyi (pszichikai) változása. A férfi és a nő egyaránt felfigyel öregedésének jeleire és ez lelkileg erősen megviselheti. A nő megöregedik, arca ráncos lesz, teste nem elég aktív, termékeny ideje lejár, érzékszervei lankadnak. Testi alapokra visszavezethető bajait fokozza anyai, hitvesi szerepének elvesztése. A menopauza idején és utána nagyon sok nő érzi, hogy nem asszony többé. Önértékelési problémák miatt elhanyagolja magát vagy ellenkező esetben a féltékenykedésével (fiatalokra, hitvesére) megkeseríti önmaga és a családja életét. A férfinál negyven év táján indul a testi változás, meghízik, magassága csökken, immunrendszere gyengül, haja őszül. Rugalmassága, munkabírása csökken. Sok férfi a testi változásokra túlfeszített munkatempóval illetve sporttal válaszol, aminek akár szívinfarktus is lehet a vége. Vagy elkezd „bizonyítani”, megjelenik a „kapuzárási pánik”. A hitvesek zavarát növelheti az is, hogy egyikük vagy mindkettőjük szülei gondozásra szorulnak. Ismerjék fel a hitvesek helyzetüket, maradjanak talpon és legyen egymás társai és támaszai. A gyerekek kiröppenése, emlékeztesse őket legszebb kezdeti boldogságukra.
Nagyszülői életszakasz
Az első unoka születésétől a nagyszülő haláláig tartó életszakasz. Betegségek, rokonok, barátok halála, nyugdíjba vonulás, fölöslegesség érzése árnyékolja be. Az életminőség nagyban függ az életmódtól, környezettől, a korai és későbbi szocializációtól.
A fiatal szülők és szüleik
A fiatal szülők szerelmük gyümölcsével ajándékozzák meg a család külső rendszerét, a nagyszülőket. A nagyszülők átvállalják időnként az unokák felügyeletét, míg az ifjak kikapcsolódhatnak, szórakozhatnak, ápolhatják kettőjük párkapcsolatát. A nagyszülőkre szükségük van a fiatal szülőknek és az unokáknak is egyaránt. A szülők a nagyszülőktől tanulják meg az öregedés művészetét, megértőbbek, türelmesebbek, közvetlenebbek lesznek. A nagyszülők mérsékelik a fiatal szülők elvárásait a gyermekekkel szemben, lazábban több gyengédséggel kezelik unokáikat. Bizonyított, hogy a nagyszülők biztonság és folyamatosság érzetét nyújtják unokáiknak. Megállapítható melyik diáknak van jó kapcsolata nagyszüleivel, ők csendesebbek, nyugodtabbak, bizakodóbbak. A fiatalok is sokat adhatnak az idősebb generációnak, kibillenthetik őket a búskomorságból, önközpontúságból, egyensúlyba hozhatják életüket azzal, hogy szükség van rájuk. Kölcsönös tehát a gazdagodás.
Nagyszülők és családszerkezetük
A nagyszülői életszakasz pszichológiailag korán beköszönthet, 40 évtől, amikor az ember még ereje teljében érzi magát és erős az érvényesülési vágya. Kiút lehet, ha a hitvesek újra egymásra találnak. Felfedezhetik gyermekeiket is, mint „barátokat”, menyük, vejük a családrendszer boldogságszintjét emelik. Sajnos nem ritka az idősödő nagyszülőknél, hogy gyermekeiket még mindig „gyermekszámba” veszik, magukhoz bilincselik, elidegenítik saját családjától. Rendszerint menyük vagy vejük „betolakodónak” érezheti magát. A nagyszülői szerep „kisegítői szülő” és „családi bölcsesség” a gyermekeik és unokáik számára. Ilyenkor boldog nagyszülők lehetnek. De találkozhatunk olyanokkal, akik rátelepednek a fiatalok családjára. Védik, óvják unokáikat még saját szüleiktől is! Van olyan nagyszülő, aki semmilyen segítséget nem hajlandó adni a fiataloknak. Hárítanak minden felelősséget, örömet, és boldogságot is. elzárkóznak gyermekeiktől, unokáiktól, életük sivár és csendes lesz, rideg és boldogtalan öregkor vár rájuk. Elmagányosodnak.
A nagyszülők kétharmada könnyedén éli bele magát új szerepébe: megelégedett, élvezi helyzetét, a felelősség a fiatal szülőké, az öröm, a kényeztetés unokáiban az övé. Az életszakasz öröme vagy kínja a nyugalomba vonulás. Sokaknál ez a haszontalanság érzete is. Ez különösen férfiakra jellemző, az asszonyok hamarabb feltalálják magukat. Mindenki számára lehetne a nyugdíjba vonulás egy új kezdete. Nincsenek anyagi gondok, többet törődhetne magával, a párjával, az unokákkal. Hasznosság tehetné magát a másoknak tett önkéntes szolgálattal. Komoly kereszt a betegség. Az idős ember helye a családban és a társadalomban teljesen bizonytalanná válik. A nagyszülő sokszor a múltban él, pedig temérdek tapasztalatukat át lehetne adni az ifjabbaknak. A testi egészség megőrzése mellett az érzelmi egészséget is ápolni kell. Ezt támaszthatja alá a családi boldogság a tágabb családban.
Az egészséges öregedés 10 parancsolata:
ˇ ne dohányozzon
ˇ ne napozzon dél időben
ˇ fogyasszon több gyümölcsöt, salátát, magvakat
ˇ kálcium bevitel elegendő legyen
ˇ hetente 3x erőteljes testgyakorlás
ˇ ideális súlyát ne haladja meg 10 %-nál jobban
ˇ sok folyadék
ˇ hetente 1x meditáljon, próbáljon megbékélni önmagával
ˇ alkohol, kábítószer nyugtatók, bosszúságok, pótcselekvések elkerülése
ˇ érdeklődő, bizakodó maradjon
A korban előrehaladó élet örök kérdése a halál és az elmúlás. A halálhoz vezető út a legnehezebb a haldokló és szerettei számára. Az élet nagy változása, amikor a hitves távozik el szerettei köréből. Az itt maradott hitves számára párja halála jelenti a magányt, az egyedüllétet. Itt kell segítenünk az itt maradottat elfoglaltságokkal, programokkal, mellé állni és értelmes elfoglaltságokkal lekötni idejét. A fájdalmas elvesztést úgy sem lehet pótolni, de enyhíteni legalábbis, meg kell próbálni.
Hazánkban a családsegítő szolgálatok reagálnak a legrugalmasabban az új társadalmi kihívásokra.
Ez a szemlélet biztosítja a kliens autonómiáját,
-nem az eredményességre, hanem a szükségletekre alapoz
- nem kirekesztő, hanem beavató
- nem előíró, hanem követő
- nem minősítő, hanem elfogadó
- nem elnyomó, hanem aktivitásra épít
Ez a szemlélet nem sérti, kiskorúsítja a klienseket, nem hangsúlyozódik ki a segítő szerepe.
Ezt a szemléletet kell az egész társadalomba elültetni.
Családsegítés lehetőségei és formái:
- Kríziskezelés
- Aktív családsegítés
- Cigányság támogatása
- Gyermek jólét segítése
- Munkanélküliek segítése
- Érdekérvényesítés segítése
- Csoportszintű és közösségi szociális munka
Kríziskezelés jellemzői:
- akut esetek kezelése
- azonnali intervenció
- folyamatos készenléti állapot
- egyedi segítségnyújtás
- meg kell akadályozni a teljes ellehetetlenülést
Krízist kezelő intézmények: hajléktalan szálló, éjjeli menedékhely, anyaotthon, stb.
Aktív családsegítés jellemzői:
- Az emberek azon képességeinek megerősítése, amelyek segítségével a problémákat meg tudja oldani.
- Az emberi erőforrások: feltárása
- motiválása
- fejlesztése
mozgósítása
- A problémák rendszerszemléleti megközelítése, ez kiterjedhet a család, az iskola, az emberek intézményére.
- A családon kívül a környezetben is változást szorgalmaz
- Támogató rendszerek támogatása
- Új ellátási formák bevezetése
- Prevenció
- Koordináció: a segítést szorgalmazó intézmények aktivitásának összehangolása
- Arra törekszik, hogy a probléma elhárítása után a család képes legyen önállóan működni.
Cigányság fokozott támogatása:
- A hátrányos helyzetű etnikum leszakadása egyre nő
- Nő az őket érő atrocitás mértéke. Nehéz a sorsuk Nonkonform magatartást tanusítanak.
- Deviáns magatartásuk nem biológiailag determinált, hanem normálisan reagálnak a saját társadalmi helyzetükre.
- A családsegítők intézményrendszere, az egyetlen olyan rendszer, amely toleráns az etnikummal szemben, képes az aktív, preventív segítségnyújtásra.
- Mindent meg kell tenni a munkaerőpiacra való kerülésük érdekében.( Ne segélyből éljenek, mert ez hátráltatja az önbecsülésüket.)
- Fontos a korai prevenció
- Fejlesztési programok
- Közösségépítésük támogatása.
Gyerek jólét segítése:
- A gyermek megszületése előtti támogatások.
- Gyermekvállalásra való felkészítés
- Szülésre való felkészítő programok
- Apák bevonása a szülésbe
Családszintjén:
- Gyermek megszületése utáni támogatások
- Gyermekgondozás, nevelésre való felkészítés: az eseti konzultáció
nevelési támogatás
problémakezelő csoportok
Intézmény szintjén:
Eszközei: - esetmegbeszélés
- tanári hatékonyság fejlesztése
- iskolai támaszcsoportok, pl. függő betegeknek a segítése
- nyári tábor
Hatósági szint: Gyámügyi igazgatás:
- Szolgáltató és segítő tevékenység
Munkanélküliek segítése:
- Jogi támogatás
- Szociális támogatás
- Mentálhigiénés támogatás
Érdekérvényesítés fokozott segítése:
- Van, akinél meg kell írni a kérvényt, vagy el kell kísérni a hivatalba, stb.
- Van, akinél elég a tanácsadás
Csoportszintű és közösségi szociális munka:
Fontos a szolidaritásból létrejött intézmények, csoportok szerepe.
|