TANCSADS ELMLETE
A szerk. 2007.08.30. 09:50
14.) Tancsadsi stratgik
A tancsadsi stratgia azt a folyamatot jelenti, ahol a tancsadsi modellt s a tancskr egyni problmjt sszekapcsoljuk. gy a tancskrs folyamatban megjelen tartalmi osztlyozsbl indulhatunk ki.
Vithner kategorizlsa, amely a problmafelvetsek tpusra vonatkozik:
1. a tancsads kr mr a tancsads megkezdse eltt vlasztott, objektve helyesen. Mivel az informci kevs volt, a tancsad f feladata a korrekt informci ads
2. a tancskr a tancsadtl egy ltala helyes megolds jvhagyst vrja, dntse ellenrzst , megerstst vrja.
3. A tancskr mg nem vlasztott, vagy nem helyesen, de alkalmatlan arra, hogy lehetsgeit, korltait, nmagt jl mrje fel. A tancsad itt multidiszciplinris funkcihoz jut, ebben az esetben a dntst is megtmogatja.
4. nll, helyes vlasztsra val kptelensg jellemzi a tancskrt. Ennek oka, hogy nem rtermett, vagy pszicholgiai krosodsa van.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
15.) A tancsads mdszerei
A tancsadsban a beszlgets, mint eszkz jelenik meg, s f mdszerknt definilhat.
Gyakorlatilag minden olyan tevkenysgben, ahol a pszicholgiai ismeretek megjelennek, a beszlgetsnek igen nagy jelentsge van. A tancsadsban a beszlgets tbb, mint az rintkezs eszkze, ezrt erre meghatrozott fogalmat hasznlunk, a clzott beszlgetst.
A clzott metodikai eszkzknt a tancsadsban gy hasznljuk a beszlgetst, hogy meghatrozott tevkenysgeket szeretnnk elrni alkalmazsval.
A clzott beszlgets idelis modellje Rogers szerint:
Eltlet nlkl teljes rendelkezsre llunk, folyton btortunk
Magatartsunk nem megtl, az gyfl mindent megkaphat, amire szksge van
Nem akarjuk irnytani vagy ellenrizni a beszlgetst, azt az gyfl kezdemnyezi s irnytja
Az a szndkunk, hogy a msikat sajt nyelvn rtsk meg
Folytonos erfesztseket tesznk, hogy objektvek maradjunk
A beszlgets-vezets tpusnak a kivlasztsa a tancsadsi munkban fgg a tancsad kommunikcis eszkztrtl, s fgg szemlyes stlustl. A beszlgets-vezetsi stratgia meghatrozsakor alapvet a megoldand problma s a tancskr kommunikcis szintje is.
A clzott beszlgets tpusai:
- szkratszi beszlgets: Lnyege, hogy a tancsad elre vgiggondolja a beszlgets anyagt, s a megtrgyaland tmt gynevezett alapkrdssel vezeti be, s minden egyes megbeszls utn a tancsad rviden sszefoglalja az eredmnyt, s ezt jvhagyatja a tancskrvel.
- Interpretl (magyarz) tancsadi beszlgets: Lnyege hogy a pciens vizsglati eredmnyeit gy interpretljk, hogy vilgoss vljon, mely foglalkozs felel meg ennek a kvetelmnynek.
- Nondirektv beszlgets: A feladat a tancskrt rvezetni a problma „mgtt” rejtzkd flelmekre s zrzavarokra., azt figyelembe venni amit a szemlyisg nmagrl megfogalmazni kpes.
- Strukturlt beszlgets-vezetsi stratgia: minden egyes tancsadi beszlgetsben igen jelents az informcik szerepe.
Super elmlete a beszlgetsrl:
A beszlgetst 3 f fzisra osztja:
1. ltalban az els beszlgetssel esik egybe, a tancsad oldalrl azt a kvetelmnyt hangslyozza, hogy a szemly megnyilvnuljon, beszljen a problmrl, azokrl a krdsekrl, amelyek foglalkoztatjk a jvt illet ktsgeirl. A tancsad oldalrl ez egy elfogad szakasz, s inkbb passzv, mg a tancskr oldalrl aktv szakasz az els beszlgets.
2. A elrehalads fzisa. Ebben a szakaszban igen jelents a hipotetikus elemzs, a megvilgts.
3. A megvilgts szakasza, mely egy dominns mdszert takar, s a szemlyt dntshez segti. A tancsad feladata elsegteni, hogy ezen az ton a szemly vilgosabban lssa azt, amit mr sajt maga is meg kezdett sejteni.
A tancsadi beszlgetst kiegszt elemek
A tancsads verblis s nonverblis interakcikbl tevdik ssze. Trekedni kell arra, hogy e kett kongruens (hiteles) legyen egymssal.
Fontosak: a figyel magatarts, a szemkontaktus felvtele, annak tartsa, arckifejezs, rdekld s btort mosoly, a kz lb koordincijnak ellenrzse, a testtarts elemzse. Ezenkivl: hangsznnk, beszdsebessg, hangerssg, fizikai tr-kz szablyozs, beszlgets-vezets minsge. Figyelnnk kell a tancskr nyelvi kifejezkpessgre, mondatszerkesztsre, hisz ezek mind informcikat hordoznak.
Figyelni kell az un. felsznmondatokra, melyeknek 3 tpust klnbztetjk meg:
- trlsek vagy flbetrt mondatok. A tancsad feladata az, hogy ezt a flbetrt mondatot befejezshez jutassa, segtsen megfogalmazni a tancskrnek a flelmei okt.
- Torztsok, amelyek elcsavart, vagy nem helyesen megkonstrult mondatot jelentenek, a dolgokat nem pontosan kpes krvonalazni a tancskr.
- ltalnostsok. Ezt akkor fogalmazhatjuk meg, amikor a tancskr olyan vgkvetkeztetsre jut, amely az elz informcikbl nem kvetkezik, olyan kvetkeztetseket von le, amelyek a realitsban nem mindig lljk meg a helyket.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
|