szocped2005
SZAKDOLGOZAT
 
Segtsg a tantrgyakhoz
 
Knyvtrak
 
Kpek rlunk
 
Naptr
2025. Februr
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
02
<<   >>
 
A szerkesztrl
 
Pontos id
 
Eset
Tartalom
 
SZOCILPSZICHOLGIA
SZOCILPSZICHOLGIA : VI.

VI.

A szerk.  2007.09.28. 20:13

6. A trsas interakcik s eszkzei. Kommunikci, metakommunikci. A trsas befolysols, a meggyzs folyamata. Trsas konfliktusok, pszichikus helyzetek.

6. A trsas interakcik s eszkzei. Kommunikci, metakommunikci. A trsas befolysols, a meggyzs folyamata. Trsas konfliktusok, pszichikus helyzetek.

 

 

A szocilis interakci defincija: mindennem klcsns jelleg felttelezettsg, pl. a trsas viselkeds tern, ahol kt vagy tbb ember kommunikci tjn befolysolhatja egymst, a kzs viselkeds pedig az interakci eredmnyeknt nyugtzhat.

Didikus interakci: Kt ember kztti interakci.

A kommunikci a kommunikl felek kztti informcicsert jelenti. Az emberi kommunikci konkrt szemlyek kapcsolatban, a trsadalmi kommunikci pedig az n. tmegkommunikci rvn ltrejtt informci-ramls.

       Szksgszer: ha nem kommuniklunk az is jelent valamit a krnyezetnek

       Pszicholgiai szksglet: az informci nlklisg deprivcis helyzet, slyos regresszv llapotba kpes sodorni az embert pl. hallucinci

       Promotv: hatst szeretnnk elrni vele

       Tbb csatorns: az informcit tbb csatornn keresztl tovbbtjuk pl.: verblis csatorna, nem verblis csatornn, bels csatornn (gondolkozs).

       Tbb szint: a kommunikci sorn a jelents tartalom ll ugyan az eltrben, de mindig kzlnk valamit az informci tartalmrl, valamint a kommunikcis helyzet kontextusrl is. A nyltan kzlt informci mellett mindig jelen van egy kztes szint, amelyben a kzlsrl kzlnk valamit. Ezen a szinten fejezzk ki viszonyunkat a kommunikcis partnerhez is. A metakommunikci teht viszony, minst kommunikci, amikor ezt egy msfajta szinten is rtelmezzk.

 

A kommunikci trtnhet nyelvi jelekkel s ms egyb, nem szbeli formban.

·         Verblis kommunikci: szavak tltik be az informcikzvett szerepet. Torzr lehet a felek kztti al- flrendeltsgi viszony; a rangban magasabban ll szemly szerepe meghatroz, mivel s zabja meg a beszlgets menett, tmjt, idtartamt. A beszd nemcsak informcit tovbbt, hanem sok mindent elrul a kzl karakterrl, szemlyes tulajdonsgairl:

-          A gyors s magas hanghordozs szemly aktivitsra, impulzivitsra utalhat.

-          A lass, mly tnus beszd jelentheti a nyugalmat, a megfontoltsgot.

-          A gyorsul tempt a bels gtlsok megsznsre, a kifejezkszsg javulsra utal jelknt fogadjuk

-          A szablytalanul hullmz beszdtemp az ingadoz rzelmi-akarati let, hangulati labilits.

·         Nem verblis kommunikci: a beszdet ksr msodlagos megnyilvnulsok sszessge.

Hrom skon bonyoldik:

-          Testbeszd

-          Voklis csatornhoz kapcsold elemek (hanger, beszdtemp)

-          Szimbolikus csatornn val kzls (ruhzat, hajviselet)

 

Arcjtk: a nem verblis jelzsek kzl a legfontosabb. Elssorban az rzelmi viszonyt tkrzi, de a szbeli informci alfestsben is jelents szerepe van. A szemek, szemldk, szj mozgsai kpezik.

Tekintet: kitntetett informciforrs. A tekintet szorosabb kapcsoldsa az intenzv odafigyels, a rokonszenvezs, a bizalom, az elfogads, elfordtsa viszont elutasts. Nma zenetek kldsre is kpes.

Taglejtsek: Az ujjak mozgatsa, a trgyak babrlsa szorongst, klbe szortott kz agresszit, a szjhoz, ill. archoz emelt kz bels feszltsget, zavart fejezhet ki.

Testtarts: a fej-, a lb-, s a derktartsnak van jelents informcirtke. Az e csatornn kzvettett jelzsek nbizalomra vagy annak hinyra utalnak.

 

Trkzszablyozs

Hall 4 fle tvolsgot regisztrlt:

-              Bizalmas: rzelmileg szorosan ktd szemlyek kztt fordul el

-              Szemlyes: a partnerek karnyjtsnyira vannak egymstl

-              Trsasgi: ismerseinket tartunk fenn

-              Nyilvnos: kvl esik a szemlyes vonatkozsok krn.

 

Az egyik legkedveltebb testnyelvi megnyilvnuls az rints. Bizonyos rzsek s viszonyulsok ezzel az eszkzzel jobban kifejezhetk.

A kommunikcinak a verblis s nem verblis eszkzn kvl van ms eszkze is: rs, rajz, kp.

 

A nem verblis kommunikci mskpp:

       Szemkontaktus stb.

       Mimika: 7 alaprzelem tartozik ide (mindegyikre igaz)

-          rm

-          Szomorsg

-          Harag

-          Flelem

-          Meglepets

-          Undor

-          Kvncsisg

       Trkzi szablyozs: a tr kezelsnek evolcis, szemlyes, trsadalmi s kulturlis vonatkozsai vannak.

 

Metakommunikci

A „metakommunikci” kifejezst sokan a nem verblis kommunikci szinonimjaknt kezelik. A „nem verblis kommunikci” megjells az zenetek megszerkesztsnek mdjra, s az azokat tovbbt csatornkra utal, mg a „metakommunikci” az rtelmezsi szint relevancijt jelli meg a kzlsen bell.

Az informci kibocstja ms s ms mdon viszonyulhat a sajt mondandjhoz: mlyen egyetrthet vele s elktelezdhet mellette, eladhatja ktelessgszeren s knyszeredetten, tekintheti viccnek, avagy ironizlhat rajta, mint idzeten, megszlaltathatja a mlysgesen komoly ngny hangnemben, mikoris „a humorban nem ismer trft”, stb. Vagyis, a kzvetlen mondanivalval egyidben megjelenik egy kzlemny magrl a kzlemnyrl, amely azt minsti vagy rnyalja, megersti, visszavonja vagy zrjelbe teszi. Ezt, az aktulis kommunikcirl szl zenetet nevezzk metakommunikcinak.

A metakommunikci tbbnyire a nem verblis csatornkon t valsul meg, de lteznek nem verblis jelek, amelyek a direktkommunikcihoz tartoznak, pl. a siketnmk egyezmnyes jelrendszert alkot emblmk, a metaszint kzlemnyek pedig kifejezhetk nyelvi eszkzkkel is (pl. „Ezzel most nem akarok belegzolni az nrzetedbe, de...”).

 

Az emberi rintkezs 4 alapvet formja:

       Bizalmas intim: 0-45 cm tvolsgra llnak egymstl, fizikai intimits

       Szemlyes tvolsg: 45-120cm tvolsg, a fizikai intimits elkerlse

       Trsasgi tvolsg: 120-360 cm, tekintet kontaktus

       Nyilvnos tvolsg: 360 cm ngyszerese is lehet, a rsztvevk megvlogatjk a szavaikat, gyelnek a mondatok szerkezetre, a gesztusoknak n meg a szerepe,

Ide tartozik az rints, a gesztikulci, az ltzkds s a jelvnyek, emblmk.

 

 

A trsas befolysols s meggyzs

 

A befolysols a msik ember viselkedsnek megvltoztatsra, illetve mdostsra irnyul hats, amely lehet direkt s indirekt.

Hovland, Kelley s ms kutatk a befolysols hatkonysgt a folyamatban szerepl 3 tnyez: a kommuniktor, a kommunikci s a befogad fggvnyeknt rtelmeztk.  A kzl, hogy elfogadjk kzlst, kvetkeztetseit knytelen sztnz rvekhez, hangulatkeltshez folyamodni. Ilyen sztnz erej lehet a bizonyt erej rv, pozitv hangulatkelts. Ezek az sztnzk csak akkor fejtik ki hatsukat, ha a fogad rendelkezik az ehhez szksges motivcis prediszpozcival. A legfontosabb prediszpozcik  pedig a csoporttal kapcsolatosak, melynek az illet tagja.

A befolysoltst elidzte vlemny vltozsnak tartssga nagyon vltozkony, ennek oka, hogy idvel hanyatlani kezd a forrs pozitv ill. negatv hatsa. S, hogy a kzls eredmnyes lesz-e, az fgg az egynben hat tnyezktl. Az egynben hat tnyez az n. motivcis ellenlls is.

 

 

A befolysols folyamatai

A szocilis befolysolssal kivltott reagls mdoknak Kelman 3 vltozatt klnbztette meg.

·         engedelmessgrl akkor beszlnk, amikor az egyn nem rt egyet a befolysols trgyval, mgis gy nyilatkozik, ahogyan azt az adott szituciban elvrjk. Ltszatviselkedst gyakorol azrt, hogy a befolysolst gyakorl szemlytl elismerst csaljon ki. Azon igyekszik, hogy olyan viselkedst mutasson, mely megfelel a krnyezet elvrsainak.

·         azonosuls esetn az egyn azrt tesz agv valamely szemlytl szrmaz viselkedst, mert az kielgt, nmeghatroz viszonyt jelent az illet szemllyel vagy csoporttal. A befolysols azonosuls rvn trtn elfogadsa eszkz a msik emberhez fzd viszony fenntartsra. Az azonosuls klnbz formkat lthet:

-          klasszikus alakja, amikor a befogad rszben vagy teljesen tveszi a befolysol szerept. Az ilyen ember szmra csak az a befolysol szemly lehet vonz, aki rendelkezik belle hinyz elemekkel.

-          klcsns szerepviszony alakja, amelyben a kt fl egymsra vonatkoztatva hatrozza meg sajt szerept.

     Az azonosuls idegen elnevezse: identifikci.

·         interiorizci sorn az egyn azrt enged a befolysnak, mert az abban foglalt elvrs egybevg sajt rtkrendszervel. Az interiorizcit eredmnyez elvrsok valamilyen mdon mindig sszefondnak az egyn mr meglv rtkeivel.

 

 A 3 folyamat kztti klnbsg oka visszavezethet:

·         a befolysol szemly tulajdonsgaira

·         a befogad motivciira

·         vlasztsi lehetsgeire

·         kls krlmnyekre

 

A 3 folyamattal kialakult reaglsi mdok minsgileg is klnbzni fognak.

·         a behdolssal kivltott viselkeds azoknak a magatartsi szablyoknak a vltozata, melyeket az ember azrt alaktott ki, hogy boldoguljon egy bizonyos szituciban

·         az azonosulssal kialaktott viselkeds adott szerep valamelyik konkrt elvrsa, mely elszigeteldik az egyn tbbi rtktl, amg be nem pl az egyn rtkrendszerbe

·         az interiorizci folytn kialakult viselkeds azonban mr a bels rtkrendszer szerves rsze

 

Sachter – Singer:

Trsas szintezsi realizmus: a trsak nagymrtkben befolysoljk egymst.

Bebizonytottk, hogy az rzelmeink 2 fzisban keletkeznek, s az rzelmek minstst nagymrtkben befolysolja a trsak jelenlte.

3 csoport:

1., kontroll csoport: Placebo- hatanyag nlkli gygyszer.

2.-3. csoport: adrenalin injekci, mely a szervezet fiziolgis aktivitst serkenti. Azonos mennyisg adrenalint kaptak.

Minkt csoportban beptett ember volt. Az egyik csoportba a beptett ember nevetglt. Ezutn a csoport tbbi tagja is jkedv lett. A msik csoportban a  beptett ember dhngeni kezdett, ezrt egy id utn a csoport tbbi tagja is dhngeni kezdett.

Teht az rzelmeinket az esznk dnti el, de a trsak is befolysoljk.

 

A meggyzs

Ha a befolysols clja a kvnt eredmny hasznos, kvetsre rdemes voltnak bizonytsra, illetve annak befogadval trtn belttatsra is kiterjed, akkor meg meggyzsrl beszlnk. A meggyzs teht a tudat tszervezse, valamely nzet, elv elfogadtatsa, meglv hibs llspont, beidegzds megvltoztatsa.

A meggyzs eredmnye rtelmi beltson s tudatosulson, rzelmi azonosulson alapul meggyzs: attitd-, vlemny- s llspontvltozs.

A meggyzsre McGuire lltott fel folyamatmodellt, mely 5 mozzanatbl ll:

·         figyelem

·         megrts

·         elfogads

·         magatarts

·         viselkeds

A befogadnak vgig kell jrni ezt a sort, hogy a hats elrje a kvnt eredmnyt. Ltezik egy kttnyezs modell is, mely szerint a meggyzs a befogads s az elfogads egyttes eredmnye.

Befolysolhatsg – meggyzhetsg

A trsas kapcsolatok alakulsa, az interakci sikeres szablyozsa szempontjbl nem elhanyagolhat, hogy mennyire befolysolhatk s meggyzhetk a kapcsolat rsztvevi.

Befolysolhatsg: az egyn mennyire hozzfrhet a hats szmra, milyen reaglsi hajlandsgot mutat.

Meggyzhetsg: mennyire hajlamos a meglv attitdk, vlemnyek megvltoztatst clz, ill. j llspontok beptsre irnyul kzlsek elfogadsra.

Aki befolysolhat azt meggyzni is knnyebb. A befolysolhatsg s az intelligencia kztt nincs egyrtelm sszefggs. A nemek kztt tallhat nmi eltrs; a nk befolysolhatbbak a frfiaknl.

 

 

Trsas konfliktusok

 

A trsas kapcsolatokban sok olyan rintkezsi fellet addik, amelyeket a klnbz elrsok nem kpesek egyrtelmen szablyozni. A szerepmagatartsban ezrt klnfle zavarok keletkezhetnek, a szerepmegvalsts nehzsgekbe tkzhet. A trsak e zavarok megszntetsre megoldsokat keresnek, amelyek azonban sok- mindenben klnbzhetnek egymstl. gy alakulnak ki a szemlyes ellenttek, sszetkzsek, vagyis trsas konfliktusok. Ezek az emberi egyttls mindennapos jelensgei.

Tartalmi szempontbl: rdekkonfliktus, zlskonfliktus, nzetkonfliktus, szerepkonfliktus.

Szerkezeti szempontbl:

- Valsgos (tnylegesen fennll) konfliktus

- Esetleges konfl.: mindkt fl szmra kielgt mdon megoldhat, ennek lehetsgt azonban a felek vagy nem kpesek, vagy nem akarjk felismerni

- thelyezett konfl.: valamely semleges dologra helyezdik t

- tirnytott konfl.: ms szemlyre helyezdik t

- Lappang konfl.: alapja valamely ki nem mondott ellent

- lkonfliktus: trgyi alap nlkli, flrertsen alapul.

A konfliktus elkerlsnek sikere az alkalmazkods kpessgtl, s a tudati tnyezktl fgg; a felek kztti megbeszlstl, kompromisszumtl, amelynek lnyege a partnerek szmra elfogadhat kzbls megolds keresse. (A kompromisszum alkudozs, amely mindkt fl nyeresgt s vesztesgt egy klcsnsen elfogadhat szinten rgzti.)

A trsas konfliktus egyb kezelsi mdjai:

- Egyttmkds: a felek hajlandak mltnyolni s elfogadni a msik fl rdekeit, mikzben sajt rdekeiknek is igyekeznek rvnyt szerezni

- Elhrts: a felek jobbnak ltjk a konfliktust elkerlni

- Alkalmazkods: az egyik partner a sajt vlemnyt, szempontjait alrendeli a msiknak, a sajt llspont fenntartsa nem r annyit, hogy emiatt a partnert magukra haragtsa. A konfliktusok nem mindig rombol hatsak.

Pszichikus helyzetek

 

A kls megnyilvnulsok tri, idi s emocionlis sznterei, amelyek a viselkedst, cselekvst meghatroz ertnyezket egyestik magukban.

Lewin fggvnykapcsolata: V=f (sz,k) vagyis a viselkeds a szemly s a krnyezet fggvnye. A szemlyt teht minden pszichikus helyzetben valamilyen konkrt cl vezrli.

Pszichikus helyzetek:

- Akadly nlkli helyzetben a szemlyisg ltal kitztt cl kzvetlenl elrhet

- A problmahelyzet mr a legegyszerbb esetben is kisebb-nagyobb erfesztst, azaz tudatos cselekvst vr el az egyntl, hiszen nincs olyan problma, amely spontn reflexmkdssel megoldhat lenne

- Konfliktushelyzetben kt vagy tbb er hat a szemlyre, ami miatt dntsre knyszerl, s ez a knyszer idzi el benne a konfliktust

- A frusztrcis helyzet, amikor a cl elrse akadlyoztats miatt meghisul, aminek kvetkeztben feszltsg tmad az egynben, s a feltorldott negatv energit mg a jelkpes cl irnyba sem tudjuk levezetni, ezrt tmadjuk az akadlyt. A tmad magatarts agresszit szl, agresszv kszenlti llapotot indukl.

 
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Sopronrl
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints