VII.
A szerk. 2007.09.28. 20:20
Az agresszi vlfajai:
· Gonosz tett: ncl agresszi, amikor az elkvett csak az kszteti, hogy a msiknak fjdalmat, kellemetlensget okozzon. A kiszmthatatlansga flelmet kelt, s ezltal zavarja az egyttlst mind a magnlet, mind a kzlet tern. Pl: veszekeds, sklds, ktekeds.
· Bnzs: a bncselekmnyek clja megegyezik a trsadalomban rvnyesnek elfogadott clokkal. A bnzk is pnzt akarnak, ehhez a trsadalom ltal jv nem hagyott eszkzket alkalmaz.
· nrvnyest agresszi: lelemnyessg, lelmessg, hatrozottsg. Olyan agresszv viselkedsmdok, melyeket egyesek ernynek tntetnek fel.
· Pedaggiai agresszi: a szl vagy a pedaggus szerepkrhez tartozik a bntets is, ezrt az egszsges s harmonikus szemlyisgfejleszts rdekben tbb pedaggus gy gondolja, hogy megengedhet a vers, a megflemlts, a szidalmazs.
· llami agresszi: az llami erszakszervek szintn gyakran alkalmazzk az agresszit, melyet proszocilis rvekkel igazolnak.
· Diszkriminci, pl. nkkel szemben elkvetett agresszi. A megerszakolst s zaklatst a nknek tulajdontott specilis szexulis s pszichs tulajdonsgokkal magyarzzk a frfiak. A diszkriminci msik fajtja a kisebbsg ellen irnyul, hogy elvegyk trtnelmket, nyelvket.
· Reaktv agresszi: amikor az agresszit a vdekezssel igazoljk. Egyik vllfaja a megelz agresszi, amikor a msiknak agresszv szndkot tulajdont az illet, s hogy ezt megelzze, agresszv mdon lp fel.
• A megtorl agresszi vagy bossz sorn az igazsg helyrelltsa tlmegy a jogos mrtken, s j
igazsgtalansgot eredmnyez, melyet a msik fl megtorl agresszija kvet.
Az agresszivits okai
Az agresszv tett elkvetst csak a sznalom akadlyozhatja meg, amelyrl gy tnik, hogy tanult s nem rkletes kpessg.
· Valaki biolgiai okkal magyarzza. Nem tudjuk, hogy az agresszi rkltt vagy sem, de biztos, hogy megnyilvnulsa biolgiai felttelekhez kttt. Vannak agyterletek, melyek aktivizldnak az agresszi sorn s ezek kiirtsval megszeldthet az ember. Az alkohol nveli, a marihuna cskkenti az agresszivitst. Frfiaknl kimutathat kapcsolat van az agresszivits s a tesztoszteron szint kztt.
· A frusztrcis elmletek szerint a clja elrsben megakadlyozott egyn frusztrcit l t, az ezzel jr feszltsget agresszv cselekedetben vezeti le.
· Deprivcis elmletek: A trsadalmi egyenltlensgek egyes trsadalmi csoportokat egsz sor gazdasgi, politikai, kulturlis rtktl megfosztanak. Abszolt deprivci esetn a szegny, kiszolgltatott s alacsonyrendnek tartott trsadalmi csoportok tagjai krben tmegesen jelentkezik a frusztrci, mert nincsenek olyan cljaik, melyekkel htrnyos helyzetket lekzdhetnk. Relatv deprivci esetn megjelenik a frusztrci, s nyomban a helyzet megvltoztatsra irnyul harc. Ez lehetsget ad, hogy kitzzk magunk el az letkrlmnyeket javt clokat, vagyis emelkedik ignyszintnk.
· Tanulselmletek: az agresszv viselkedst a jutalmaz vltja fel. Egy agresszv viselkedst kvet jutalom megersti a viselkedst. Ha az agresszv viselkedst bntets kveti, akkor az agresszv viselkeds legkzelebb elmarad.
· Konformits elmlet: Az ember nyugtalantan knnyen rvehet az agresszira. Milgram ksrletben a ksrleti szemlyeknek azt mondtk, hogy elektromos tsek segtsgvel fognak szavakra tantani valaki. Minl tbbet hibzik a tanul, annl ersebb ramts adhat neki, annak rdekben, hogy a tovbbiakban ne hibzzon. A ksrleti alany, aki tanult, az beavatott volt, 213 esetbl csak 3 tagadta meg a rszvtelt, 210 szemly kpes volt akr 350V-os ramtst adni trsnak, azrt mert az nem tanult.
Proszocilis viselkeds
Az nzetlen, altruista viselkeds szinonimjaknt hasznljuk. A kzssgrt val viselkedst jelenti. A segtsgnyjtsra val hajlandsg legfontosabb llektani indtkai:
· egyni felelssgrzet meglte
· olyan embereknl figyelhet meg, aki elfogadja a trsadalmi felelssg normjt s
· a viszonossg formjt.
Proszocilis viselkedsnek minsl minden letmentst clz akci. Alapmotvuma az erklcsi ktelessg, az nbecsls fokozsnak ignye. A morlis ktelezettsg rzse elnyomja a mrlegelst arrl, hogy mekkora rfordtst ignyel, s mekkora vesztesggel jr a segts.
E viselkedshez bizonyos normatv trsadalmi elvrsok is kapcsoldhatnak.
Folyamatmodell:
Schwartz s Howard, 5 mozzanat: figyelem (annak felismerse, hogy msok kellemetlen helyzetbe kerltek) → motivci (kialakul a morlis ktelezettsg rzse) → kirtkels (a viselkeds vlhet kvetkezmnyeinek az rtkelse) → elhrts (rfordtsokon s vesztesgeken val tpelds elhrtsa) → viselkeds.
A felelssgrzet s a segtsgnyjtsra val hajlandsg cskken:
· ha msok is jelen vannak, mivel a felelssgrzet cskken a csoportban
· ha tbbrtelm a helyzet
· ha nem bzik a beavatkozni szndkoz abban, hogy sikeresen helyt ll-e. Attl a bizonytalansgtl, hogy nem rzi elg kompetensnek magt, n a feszltsge, ez pedig gtlst eredmnyezhet.
Ezeket a szocilis gtl folyamatokat a kvlllk kznynek lik meg, mikzben a trsas gtls jelensgvel van dolguk. A trsas egyttlt nemcsak serkent, hanem gtl tbblethatssal is br.
Vannak olyan egyszer feladathelyzetek, melyekben a trsak jelenlte nveli a teljestmnyt. Vannak bonyolultabb, kreativitst, logikus gondolkodst ignyl helyzetek, melyekben a trsak jelenlte inkbb cskkenti a teljestmnyt.
A segtsg elfogadsnak is vannak htrltat okai:
• A kiszolgltatottsg rzse kellemetlen, ezrt cskkenteni igyekszik az egyn az elfogadott segtsg mrtkt.
• Gyakran a segtsgnyjt elktelezettsget vr attl, akinek segtett, a lektelezettsg rzse pedig szintn
negatv rzs. Ezt igyekszik az egyn elhrtani, ezrt felejti el gyakran a segtsgnyjts viszonzst.
Mindezek hatsra, ha magas az egyn nrtkelse, knnyebben visszautastja a segtsget. E mellett az autonmira trekv egynek szintn knnyebben visszautastjk a segtsget.
|