szocped2005
SZAKDOLGOZAT
 
Segtsg a tantrgyakhoz
 
Knyvtrak
 
Kpek rlunk
 
Naptr
2025. Februr
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
02
<<   >>
 
A szerkesztrl
 
Pontos id
 
Eset
Tartalom
 
SZOCILPSZICHOLGIA
SZOCILPSZICHOLGIA : XII.

XII.

A szerk.  2007.09.28. 20:40

12. A tmegek vilga, tmegviselkeds, tmegjelensg, s a kollektv tudatjelensgek

12. A tmegek vilga, tmegviselkeds, tmegjelensg, s a kollektv tudatjelensgek

 

A tmeg valamely kls okbl sszeverdtt, rzelmeiben s viselkedsben egy ideig egysget mutat emberek sokasga, ill. szervezds nlkli, laza, tagolatlan egyttese, amelyben a szemlyek figyelme ugyanazon trgyra vagy esemnyre irnyul.

 

Kategrii:

- Szervezett tmeg (pl. tntets)

         racionlis

         rendezett

         vezetvel rendelkezik (vele lehet trgyalni, hat a tmegre)

         megvan az elre meghatrozott ideolgija

 

 

- Konvencionlis tmeg (pl. nneply, rendezvny)

         fegyelmezett

         nincs vezetje

         van egy rtkrendszere

 

- Spontn tmeg

         nincs vezetje

         nincs normja

         egy id utn a tmeg kitermeli spontn vezetjt. Ennek megszntetsre a rendrsg 2 technikt alkalmaz:

megsznteti az okot, amirt a tmeg elgedetlenkedik,

kiemeli a spontn kitermeldtt vezett.

 

Le Bon a heterogn s homogn tmegrl tett emltst.

         Heterogn tmeghez sorolta: szektk, politikai prtok, kasztok, trsadalmi osztlyok (teht megnevezhet egyesleteket).

         Homogn tmeghez az sszeverdtt tmeget, a cscselket sorolta.

Le Bon-tl  szrmazik az els hosszabb m a tmegrl. A cscselkkel azonostotta a tmeget, amelyben az ember megsznik nmaga lenni, rzelmileg hirtelen s szlssges lesz, mert tudata felolddik a kollektv tudatban, visszaesik az emberisg fejldsnek egy korai szakaszba, szuggerlhatv vlik, agresszv, destruktv ksztetsei felersdnek. Elmletnek lnyege: regresszi, amelyben az egyn nem ltja a realits hatrait, rci helyett a hit vezrli.

t kvette pl. Freud, aki a tmeg vezrt az sapval azonostotta, aki befolyst gyakorol az shordra, az emberek pedig egymsra. A tmegben az egyn ketts befolysoltsg alatt ll, a vezrt, mint idellt kveti, a trsakkal pedig azonosul.

Piaget, Vallon a gondolkods gyermeki szintre val regresszijnak gondolta a tmegviselkedst. A felelssgrzet cskken azzal, hogy az n-tudat helybe a mi-tudat lp.

A mai llspont  szerint nem regresszi trtnik, hanem egy plusz  lmnytbblet jelenik meg. A tmeglmnyben bizonyos elfojtott vgyak s szenvedlyek elrekapnak, egyfajta hatalomlmny jelenik meg, gy rzi az ember, hogy sem a kpessgeinek, sem az akaratnak nincs hatra. gy rzi, olyasmit is meg tud tenni, amit egybknt nem.

Az ember egynisge nem vsz el, de mgis hajlamos olyan tettekre, amelyre egybknt nem. Jval nagyobb dinamikai erk mozognak a tmegben, mint pl. csoportban. A tmegdinamikai hatst nvelheti egy klnleges szituci, pl. a sztr jelenlte, a fizikai kontaktus (sszekapaszkods), rzelmi elemek (pl. kzs nekls) s a kognitv tnyezk (jelszavak) kzs hangoztatsa.

Mindezek mellett a tmegben megn a konformizmusra val igny, ami a vezethz val igazodshoz vezet.

 

Tmegfolyamat, tmeg alakulsnak folyamata:

·         Tmrls

·         A cselekvsi kszenlt felersdik: a kzs akcira val belltds megjelenik.

·         Ha megtallja a tmeg a cljt, akkor megkeresi a helyt, vagyis elindul

·         A tmegben kialakul egy kisebb csoport kzvetlenl a vezet krl.

A kisebb csoport nlkl a vezet nem tud akcit nyitni s irnytani. Ez a kisebb csoport a tbbsg nylt vagy titkos vgyainak megtestestjv vlik, az emberek a tmegakci sorn ehhez a kisebbsgi csoporthoz igazodnak.

A tmegben lv emberek ltensen konfliktuskeresk, ha nem tapasztalnak ellenllst, a kzs akcira val belltds lankadni kezd, de ha pl. a rendfenntartk fkez tevkenysgbe tkznek, az ilyen konfliktus megsokszorozza  a tmeg ellenllst, s akr kontrolllhatatlann vllnak a folyamatok.

Lehet a tmegviselkeds passzv hallgats, pl. nma tntets, tapsols, ordibls. Ha az egyni cselekvs lehetsgt nagyon korltozzk, biztosan megjelenik az agresszi.

A tmegviselkeds specilis formi

Katasztrfahelyzet

Nagyarny termszeti, hbors, vagy sorscsaps ltal elidzett, s a biztos pusztuls rmvel fenyeget helyzet.

Ms a hirtelen, s ms a fokozatosan bekvetkez katasztrfahelyzet.

A fokozatosan bekvetkez katasztrfahelyzet 3 megfigyelhet peridusa:

1) Megelz szakasz. Tlzott flelem jelenhet meg, gyakran bntudatot, bnhdst emlegetnek ilyenkor az emberek. A msik vglet a teljes bagatellizls, amikor elutastanak minden elvigyzatossgi intzkedst.

2) Kritikus szakasz. A katasztrfa tnyleges bekvetkezsnek szakasza, amely sokkos llapotot idz el. Az emberek egy rsze tehetetlenl s dbbenten figyel, de vannak, akik megrzik hidegvrket.

Az els sokkos llapot utn az emberek kb. 15%-a megprblja megrteni, hogy mi trtnt. A helyzet felmrse rdekben krbe rohanjk a katasztrfa helysznt, amit kvlrl nzve rthetetlennek tn, rendezetlen viselkedsnek gondolnak sokan. Ezt kveten a sokkos llapotban lvk tbbi rsze a feszltsg miatt srni, kiablni kezd, de egy rszk ltszlag kzmbsen li t az esemnyeket, albecsli a szerencstlensget.

A katasztrfban rsztvevk kztt megindul a kommunikci, s praktikus akcikba kezdenek, pl. a sebeslteket biztonsgba helyezik.

3) Posztkritikus szakasz. A legtbb emberben a katasztrfa mly, pszichikai nyomot hagy. Az esemnyek puszta felidzse ellenttes attitdt vlt ki. Van, aki minden rszletben vgigli, mindenkinek elmesli, gy prbl szabadulni a feszltsgtl. Ms rszk intenzven igyekszik elfojtani a traumt, szba sem hozhat a katasztrfa, pszicholgiailag k a veszlyeztetettek. Depresszivits, pszichoszomatikus zavarok lphetnek fel nluk. Gyakran megfigyelhet fordulat, hogy az emberek egy rsze a kritikus szakaszban hls, amirt megmentettk, a posztkritikus szakaszban ez tfordul s hllkodsuk hltlansgba, st, vdolsba is tcsap.

Ebben a peridusban ugyanis a vesztesgek felmrse trtnik, s gy rzik, hogy megmentik nem tettek meg mindent azrt, hogy a vesztesgeik kisebbek legyenek.

 

Pnikhelyzet

A tmegben elterjed oktalan, tlzott flelem, mely meneklsre ksztet. Olyan veszlyhelyzet, amelyben az emberek knyrtelenn, vgletesen nzkk vllnak, kpesek eltaposni egymst.

Felttelei:

·         Tudatosulnia kell a veszlyhelyzetnek

·         Esly legyen a meneklsre. Ha nincs esly a meneklsre, nincs pnikhelyzet.

Egyfajta csapdahelyzet, van kit, de nincs mindenki szmra egyforma meneklsi esly, ahol a tt a sajt let megmentse. Normlis interakci nem is jhet ltre, mert a rmlet nem engedi a racionlis gondolkodst.

 

Ksrlet - Mintz

Demonstrlta a pnik kialakulsnak feltteleit. Mintz fogott egy nagy vegburt. A ksrleti szemlyeknek az vegburbl kpokat kellett kihzniuk gy, hogy a bra aljba folyadkot engedtek. Pnzzel jutalmaztk. A megadott jelre kellett kihzni. Mindenki egyszerre szerette volna kihzni a kpot – elakadt. Pnikhangulat trt ki.

Ha vllaltk volna az egyttmkdst, mindenki szrazon kimenthette volna a kpot.

A pnikot nem a hallflelem okozza, hanem az egyttmkds hinya. Az egyttmkds megtagadsa indtja be a meneklst.

 

Lincselsen a tmegagresszivits legdrasztikusabb vltozatt rtjk, amely a nekivadult tmeg kegyetlen nbrskodsban, erszakos leszmolsban nyilvnul meg.

Tmegjelensgek

A trsadalom egszt, vagy annak kisebb-nagyobb terlett rint llektani termszet, a mindennapi lettel sszefgg jelensgeket nevezzk tmegjelensgeknek.

 

Kzvlemny

A trsadalom nem hivatalos llspontja, a hatalom megtartsban s megdntsben van szerepe. A jl elksztett s szakszeren vgrehajtott kzvlemny-kutatsokbl fontos kvetkeztetsek vonhatk le a trsadalmi let klnbz tmirl, esemnyeirl s visszahatnak az emberek tudatnak, belltdsnak alakulsra is.

Bizonytk a kzvlemny manipullsra:

·         hogy egyltaln mi az, amivel a kzvlemny foglakozik, ez mr a manipulci eredmnye

·         a hreket rtelmezni kell, ezrt nem mindegy, hogy kinek az rtelmezsbl vonjuk le a kvetkeztetseket. Egy hr nyugtalant vagy sem, az a hrek alaktitl, rtelmezitl is fgg.

·         Milyen a kzvlemnyben a tudatos s az sztns vlemnyformlk s vlemnyalkotk arnya.

 

Hresztels

rtesls, esemnyrl szl kzlemny, szbeszd alapjn elterjedt vlemny tovbbadsa, terjesztse. Elterjedsnek kt felttele van:

·         az aktulis esemnyek, amelyekrl szlnak fontosak legyenek

·         a rjuk vonatkoz hrek ritkk, hinyosak vagy flrerthetk legyenek

A tovbbads sorn az zenetek vltoznak, de nem a szpts irnyba. A hranyag mdosulsban 3 trvnyszersg mutathat ki:

·         elszegnyedsi vagy kiegyenltdsi trvny: az ismtlsek sorn elvesznek a rszletek; a megmarad rszletek ert nyernek s kzponti helyre kerlnek a tovbbtand zenetben

·         hangslyozs trvnye

·         asszimilci trvnye: a szokatlan elemek kiesnek a kzlemnybl.

 

Pletyka

Bizalmas, tapintatlan, feleltlen hresztels, tovbbads tjn terjed, s idvel elporlad a nyilvnossg eltt. Igazi clja valakinek a befekettse.

 

 

Propaganda

Elre megszerkesztett llspont, sugallt minta npszerstse, melynek lehet hangulatkeltsi, reklmozsi clja. A tudatformls hatkony eszkze.

 

Divat

A trsas rintkezs, viselet, az ltzkds mdjt, az let sok egyb kls formjt irnyt s koronknt vltoz szoksok sszessge. A divatozsban fontos szerep jut a versengsen alapul utnzsnak.

 

Rmhr

A hrterjeszts egyik negatv vltozata; valtlan vagy felnagytott, nyugtalant vagy rmletet kelt. Keletkezsnek oka a bizonytalansg s az informcihiny. Feszltsget kelt az emberekben. l szban terjed.

 

Kollektv tudatjelensgek

 

Kollektv tudaton az egyni tudatnak azt a rszt rtjk, amely a nagyobb emberi kzssgek, a trsadalom, az emberi faj tapasztalataibl erednek.

 

Babona

A trsadalom egsznek, ill. egyes rtegeinek tudatban sidk ta meglv s tovbb l hiedelmek gyjtneve. Elre kvn jelezni egy ksbb bekvetkez esemnyt, jelensget. A babona egyfajta trsadalmi minsts. A hv ember szablyszersget, sszefggst vl felfedezni a dolgok kztt, amelyek valjban nem fggenek ssze.

A babons embert a megismers  vgya hajtja, de mivel sszer magyarzatot nem tall az ismeretlen jelensgre, bizonytalansgnak megszntetse rdekben hiedelmekbe menekl.

 

Eltlet

Elfogultsgbl, rszrehajlsbl ered, meggyzdst nlklz, a tnyek, rvek ell mereven elzrkz, mlyen rgzlt rtkel belltds. Elre kialaktott attitd, melynek trgya brmi lehet. Lehetnek negatv s pozitv vltozatai.

Szmos vlfajt ismerjk:

·         Egyni eltlet: egyedi viselkedseket, rtkelseket tartalmaz

·         Trsadalmi eltlet: az egsz trsadalomra jellemz kollektv tudatjelensgek. ltalban erklcsi llsfoglalsok.

·         Csoport eltlet: trtnelmileg kialakult nemzeti, faji, vallsi eltletek

Allport az eltletek megnyilvnulsnak 5 fokozatt klnbztette meg:

·         szbeli elutasts

·         az eltletes szemly elkerlse

·         diszkriminci

·         fizikai bntalmazs

·         az eltlet trgynak ldzse, megsemmistse.

 

Nemzeti identits

A nemzeti azonossgtudat. Fontos sszetevje a nemzeti trsadalomban val rszessg, mely ltal az egyn a tbbi emberrel kialaktja a kzs trtnelmi mlt, a kultra, a szoksok, a kzs nyelv talajn sajtos vilgszemllett.

Kt rtegbl tevdik ssze:

·         spontn: rzelmi tartalkra pt

·         ideolgiai: trsadalomban jelen lv, pszicholgiailag hatkony kpzdmny, melynek rvn az egynek nemzeti csoporthoz tartozsuk ltal stabil rzelmekhez jutnak

Alaktsban jelents szerepe van a tmegkommunikcinak, a csaldnak s az iskolnak.

 

nnep

nszemlletnk, trsadalmi ltsunk egyik legfontosabb eszkze (Csepeli Gyrgy)

3 alapvet trsadalmi eredet funkcija van:

·         idt strukturl funkci: a kzssg emlkezetnek eszkze

·         a szabadsg funkcija: az nnepnapokon felszabadultnak rezzk magunkat

·         a trsadalom egyn feletti hatalmt betlt funkcija

 
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Sopronrl
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints