I
A szerk. 2007.09.28. 21:04
1. TTEL
SZOCILIS GONDOSKODS AZ KORI GRGORSZGBAN S RMBAN
Bevezets: az si trsadalom idszaka
Az emberisg skzssgi trsadalomban lt, kzsen vadsztak, gyjtgettek stb; a javakat elosztottk, melybl minden ember rszeslt. A lnyeg azonban, hogy szocilis gondoskods, mint elklnlt tevkenysg ekkor mg nincs, azaz nincs megbzva egy konkrt szemly, s nincsenek mg szocilis intzmnyek.
Ebben a korban az emberek lett a klcsns egymsrautaltsg jellemezte. Merevek voltak a jogok s ktelezettsgek, melyekrt mindenki rszeslt a „szocilis biztonsgbl”. Szocilis problma akkor volt, ha valaki a ktelezettsgt nem tudta vgezni (rva, beteg, sebeslt stb.), az ugyanis nem mkdhetett, hogy a trsadalom egyik rsze csak kapni szeretett volna. Legfontosabb cljuk a kzssg fennmaradsa volt. Ebbl kvetkezett, hogy ha volt elg lelmiszer, ruha stb. gondoskodtak azokrl, akik nem dolgoztak (nem tudtak!), ha viszont fogytn volt, magukra hagytk az elesetteket a kzssg fenntartsa rdekben.
Ktfle npet klnbztethetnk meg: Voltak barbr npek, akik magukra hagytk, akr meg is ltk az elesetteket, s voltak a civilizlt trzsek, akik gondoskodtak rluk. ltalnossgban megllapthat, hogy azok nem gondoskodtak, akiknek nem igazn volt mit sztosztani.
Pl. A korosod eszkimk „stlni mentek”, amg egy medve fel nem falta ket. gy teht maguk vgeztk el a kzssg helyett ezt a feladatot, mert eltartsuk veszlyeztette volna a kzssget. „Sok az eszkim, kevs a fka.”
Az kori Grgorszg s Rma
Ezek a kzssgek jval fejlettebbek, mint az si trsadalom korban emltettek. A mai gondoskodsi formk csrjukban mr jelen voltak.
Az egszsggy rgen s ma is szoros kapcsolatban van a szocilis gondoskodssal. Csak 130-140 ve vlt szt az egszsggy s a szocilis szfra.
Az kori Grgorszgban kt fajta egszsggyi szervezet ltezett.
1) Az els egy gygyt isten kultuszhoz kapcsoldott, a neve: Aszklpiosz. Isten tiszteletre Grgorszg szerte szentlyeket hoztak ltre, ott gygytottak. (Odament a beteg, kapott bizonyos szereket, aludt egyet, majd gygymdokat javasoltak neki. – Ez nem nevezhet termszettudomnyos gygytsnak.) Ezeket a gygyt helyeket adomnyokbl tartottk fenn.
2) Grgorszgban ltezett az orvosi iskolban tanult orvosok intzmnye is, az n. „alkalmazott orvosok. Az egyes vrosllamok (ma nkormnyzatok) alkalmaztk ket. Ezek az orvosok minden llampolgrt ktelesek voltak ingyen elltni. Ugyanezt a rendszert Rmban is tvettk, ott is voltak alkalmazott, eltartott orvosok, de mg Grgorszgban elismertk az orvosokat, addig Rmban alval munka volt, melyet ltalban rabszolgkkal vgeztettek.
Mind Grgorszgban, mind Rmban a vros n. orvos-szobkat tartott fenn, ahol a betegeket ambulnsan lttk el. Krhz nem volt.
Rmban a Krisztus u. 2., 3., 4. vszzadban jtt ltre a valetudinrium (krhz), amely Grgorszgban nem volt.
Mindkt llamban ltalnos volt azonban az a felfogs, hogy az ellts az orvos, a gondoskods a csald. A valetudinriumokat azoknak hoztk ltre, akiknek nem volt csaldja Tiberis Szigetn volt a legnagyobb valetudinrium. A gazdk itt helyeztk el reg rabszolgikat.
Grgorszgban s Rmban a lakossg sszefogsval jttek ltre n. karitatv egyesletek. Grg egyeslet az EVALOSZ EGYESLET (alamizsna). Mr Solonnak (Kr. e. 5. sz.) voltak trvnyei, amelyek kimondtk ezen egyesletek szabadsgt.. Az egyesleteknek vezeti voltak, bevtellel rendelkeztek. Bevtelk a belpskor fizetend, ill. az ves djbl addott, de voltak egyb bevteleik is, pl. amelyeket vgrendeletben stb. hagytak az egyesletre. Cserbe az egyeslet a kvetkezket nyjtotta:
- ha egy tag adsrabszolgasgban jutott, kivltottk;
- ha egy tag hadifogoly lett, kiszabadtottk;
- ha egy tag meghalt, sremlket ksztettek, eltemettk s a csaldtagjait seglyben rszestettk.
- Leny gyermek frjhez ment hozomnyt adtak.
Ugyanilyen egyesletek jttek ltre Rmban is, melyek neve KOLLGIUM TENUIORUM. A Rmai egyesletek szerkezetben olyanok voltak, mint a grgk, de hangslyosabb volt a temetkezsi eljrs. Az volt az elkpzelsk, hogy ha meghal egy ember s nem temetik el, a lelke nem kerl az alvilgba, s gy szellemknt vissza fog jrni. Erre alapozva mindent megtettek a temetsrt.
Mindkt helyen voltak llami seglyek, pnz vagy termny formjban.
Grgorszgban pnzzel elssorban a hborban megrokkant szemlyeket vagy az rvkat (zvegyeket nem!) tmogattk, majd a Kr. e. 5. sz-tl kezdve Athnban kialakult egy pnzgyi seglyezsi rendszer a THEORIKA, melyet a legszegnyebbek kaptak. (Itt azt a pnzt trtettk, amirt sznhzba jrtak .)
Az llami seglyezsnek volt msik mdja is. Kenyeret, gabont osztottak oly mdon, hogy knyszertettk a gazdagokat, hogy klfldn gabont vsroljanak, s azt jval olcsbban adjk a szegnyeknek.
A pnzbeli seglyezs kezdetben, pl. a vltozsok eltt volt jellemz, ksbb azonban a csszrsg korban ez egy bevett llami szokss vlt, ves rendszeressggel kaptak a szegnyek. Rmban is elterjedt a bza s kenyr osztsa.
Klnfle szocilis intzmnyek jttek ltre. Grgorszgban lteztek n. hajlktalan szllsok. A vrosok tartottak fenn szobkat a hajlktalanoknak. Ezek ksbb idsek otthonv alakultak, ekkor mr nem kifejezetten szegnyeket szolglt, mehetett az is aki gazdag volt, de magnyos, pnz ellenben.
Rmban nem volt szocilis intzmny.
Rmban kifejlettek voltak a szocilis jogok, Grgorszgban ilyen egyltaln nem volt. Ezek a szocilis jogok:
- vdtk a kiskorakat, az rvkat, lelenceket – fknt anyagilag
- vdtk a nket, akikrl frjhezmenskig az llam gondoskodott.
|