11. Melyek a falu trsadalmnak jellemzi?
a. Megsznt a falu foglalkozsbeli egynemsge.
b. Az iparosods, iskolarendszer, foglalkozsi struktra talakulsnak hatsra n a falu lakossgnak mobilitsa.
c. A csald termelsi funkcija megsznben van (elvlik a laks s a mhely.), cskken (ill. ms tartalmat nyer) a rokonsgi ktelk jelentsge.
d. Cskkennek a demogrfiai klnbsgek falu s vros kztt (falun ma mg a vroshoz kpest fiatalabb korban ktnek hzassgot. Kevesebb a vls, magasabb a szletsszm.
e. Klnbsgek vannak a falu s vros kztt az iskolzsi, mveldsi szint, szrakozsi lehetsgek kztt.
f. Kzmellts a vrosnl alacsonyabb.
g. A laksok felszereltsge a vroshoz kpest szernyebb.
h. A kzepesnl gyengbben fejlett falvak lakossga cskken tendencij (okai: munkaalkalmak rohamos cskkense, a falu urbanizltsgi foka, regionlis sajtossgok, vrosoktl val tvolsg, termszeti lehetsgek stb.)
- A falusi npessg zme kifejezetten elmaradott teleplsen l. A terleti
kiegyenltsi politika ezen terletek fejlesztstl fgg.
- Sem orszgosan, sem regionlis szinten nincs jelents mret elnpteleneds. A mg.-ban
dolgozk arnya egyre cskken. Migrci ma mr nemcsak vros-falu, falu-vros irnyban jellemz, hanem egyre inkbb szrevehet a falu-falu irny mobilits is.
- A lakossg letkora nem sokkal magasabb, mint pl. a fvros, a npessgfogys elssorban
loklis.
sszessgben:
a. Vannak nagykzsgek, melyek mr vrosnak nevezhetk, de kzigazgatsilag mg nem azok.
b. Vannak kzsgek, melyek gazdasgilag dinamikusan fejldnek, de infrastruktrjuk mg elmaradott.
c. Vannak olyan teleplsek, melyek kisvros ltkre, elmaradott falvak.
- A 7-8000 lelket alig meghalad lakossg teleplseken l s a – nagyvrosi illzikat kerget 80-100 ezer -, 150-200 ft magban foglal teleplsek esetben az azonos kzigazgatsi rang nagyon is eltr tartalmakat, szoksokat, magatartsokat, hagyomnyokat stb. takarnak..
- 1984-ben, 109 vrosban (Bp. nlkl), mintegy 3. 9 mill. f lt, 1920-ban Bp.-el egytt 2 milli. Mig j vrosok serege jtt ltre, ahol tz s szzezrek lettek vroslakk gy, hogy gykereik egszen ms teleplsen eredtek. Nem csoda, hogy ezek az emberek csak laknak a vroson, de sok tekintetben nem rzik otthon magukat.
A magyar mezvrosokban nincsenek tipikus paraszt-jellegzetessgek. Egyesek nagyvrosban keresik a hagyomnyos (paraszti) letmdokat. Nincs dichotmia falu s vros kztt. A helyi trsadalmi krnyezet ezeket sszefoglalja. Kulcsr Klmn a Magyar vros utszavban a vrosi-falusi let sszetvzdsrl r. A magyar mezvros se nem falu, se nem vros.
A falu vltozsai:
a. Szerkezetk mdosul az urbanizci hatsra.
b. Egyre inkbb a vrosok vonzskrbe kerlnek.
c. Berett a vidki ipartelepts (falukrzetek).
d. letmd vltozsok (kulturlis letkeret, pihenhely stb.)
A magyar trsadalom mr legltalnosabban sem olyan, mint a nyugatiak. Nlunk nem kvetkezett be a rendi-feudalista trsadalomrendszernek a teljes flszmolsa, s klnsen falvaink azok, amelyek nagyjban ma is rendi viszonyok kzt lnek.
· A falu a legtbb orszg trsadalmban magban foglalja a mg.-i npessg tlnyom rszt, s ami mg. a falun kvl van, az is a faluhoz nagyon kzeles magnos szllsok telepein helyezkedik el.
Ezzel szemben a magyar mezgazdknak csak a nagyobbik fele l faluban, a kisebbik felk
tanys mezvrosokban teleplt meg, s ez a teleplsi forma gykeresen klnbzik a
falusitl.
· A falvak ltalban magukban foglaljk a parasztsg egszt, s a parasztsg sorsa s fejldsi lehetsgei szinte azonosak a faluval, teht a legtbb orszg trsadalmban a falu s a parasztsg egymssal tkletesen egybevg fogalmak.
Nlunk ezzel szemben van falusi parasztsg s van vrosi, ill. tanyai parasztsg.
· Nlunk a vrosok nem a mg.-ot s parasztsgot kizr trsadalmi csoportok, valamint a vidk nem egyrtelm a faluval, paraszt s mg.-i csoportokkal s teleplsekkel.
· Nlunk vannak ipari s bnyateleplsek, amelyek faluk, vannak vidkeink, amelyek parasztcsoportok, de nem faluk s nem magnos szllsok, hanem vroshoz tartoz tanyk, s vannak vrosaink, amelyek a parasztsgnak a vrosai.