XIII.
A szerk. 2007.10.14. 07:49
13. Mirt sajtos teleplsi forma a magyar falu?
A faluszerkezet sajtossgai
- Szorosabb trsadalmi kapcsolatok
- Hagyomnyosabb gondolkods
- Nagyobb fok alkalmazkods a trsadalmi normkhoz
A hagyomnyos falusi trsadalom jellemzje: A foglalkozsbeli homogenits.
- Az ipari jelleg foglalkozsok megnylnak a paraszti lakossg eltt is (elvndorls s odatelepts). A mg. ma kiegszt. Rgen az ipar egsztette ki a fizetst. A falu foglalkozsi struktrjnak differencildsa llandsultnak tekinthet. (1960-ban a 85%-nl nagyobb agrrnpessggel rendelkez kzsgek mr csak 4%-t tettk ki a teleplseknek. 1949-ben mg 31% volt.)
- Az integrcis mobilits megntt. 1949-1962 kztt 1.5 milli trtegzdtt. A hagyomnyos faluban a trsadalom alapegysgt nem az egyn, hanem a csald alkotja, s a trsadalmi ktelkek kzl jelentsgben kiemelkednek a rokonsgi ktelkek (nagycsald). A „hadak” szerinti csoportosuls.
- Hzassg, vls s termelkenysg demogrfiai eltrsei vroson s falun. Szlets az 1920-1921-es bp.-i tlag. Az akkor falusi tlag fele van ma.
- Eltrsek az iskolzottsg, mveltsg, kulturlis elltottsgban, kzmvestsben. Analfabtizmus falun nagyobb.
- Elvndorls s a kzsg fejlettsgi foka. 1965: kzsgeink 1.2%-a vrosias jelleg s 13.3%-a ersen fejlett. A tbbi cskken tendencit mutat.
a. Hagyomnyos falusi kzssget elssorban a helyhez ktttsg jellemzi. Ennek oka fknt az, hogy a falu szerepe nmaga reproduklsban volt (helyi termels, csere, eloszts, fogyaszts), amely egyben a falunak a trsadalommal szembeni zrtsgt is eredmnyezte. Az ers helyhez ktttsget fokozta a helyi funkcikbl fakad helyi ismeretek, helyi informcik kizrlagossga.
b. E kzssgek tagjai tbb szempontbl is homognek voltak. Homogn volt tevkenysgk formja (mg.), trgya (fld) s foglalkozsuk jellege (paraszti munka)
c. A mlt falujt nemcsak az jellemezte, hogy kizrlag paraszti gazdlkodst z csaldokbl tevdtt ssze, hanem a munkatevkenysgnek csak a csaldi kzssg adott keretet.
d. Az emberi kapcsolatok hosszantartak, szemlyesek, kzvetlenek, nem vletlenszerek, a kommunikcis csatornk szksek, fizikailag s technikailag lehatroltak.
e. A fenti tnyezk ers kzssgi tudatot eredmnyeztek.
f. A falukzssg s az egyn viszonynak elemzse megmutatja az egyni magatarts ersen a helyi motvumok ltal irnytott jellegt, egyrszt az egsz helyi trsadalom kzvlemnye, rtkei, normi msrszt a csaldi, rokonsgi, szomszdsgi ktelk-rendszere ltal.
A magatarts tlnyomrszt helyileg motivlt jellege kvetkeztben igen gyenge a mobilits. A geogrfiai stabilits is hozzjrul az ers csoportkohzihoz. Az urbanizci a hagyomnyosan zrt falusi teleplsi forma szerkezett is mdostotta: egyrszt a vros terletnvekedsvel, vagy a vros s falu kztt kialakult funkcionlis viszony rvn a falvak belekerlnek az egyes vrosok vonzskrzetbe. A funkcionlis kapcsolatok hatst, annak erssgt jelzi, hogy a vros vonzsba kerlt falu mennyire veszti el zrtsgt, milyen mrtkben vlik egyre inkbb a vrosi trsadalom szerves rszv.
1. Msrszt a vidki ipartelepts rvn a hatvanas vekben megindult mobilits magval hozza a tradicionlis falvak vrosias szerepnek kialakulst. Az urbanizci hatsra egyes falvak is nvekedsnek indulnak, st egyes terleteken sszenvs is megfigyelhet. Ennek oka az a tudatos, a hetvenes vekben kialaktott koncepci, miszerint n. falukrzeteket hozzanak ltre, ahol a kzponti funkcikat a „ffalu” s az ott centralizldott intzmnyek ltnak el. A tervben tbb ezer ilyen krzet „ffalu” s mintegy 2500 mellkfalu szerepelt. A megvalsts differenciltan ment vgbe.
2. A falu a nyolcvanas vektl egyre nagyobb jelentsgre tesz szert. Lakinak a korbbiaknl sokkal kulturltabb letkeretet-, htvgi pihenhelyet-, „meneklsi lehetsget” biztost a zsfoltsggal szemben a vroslakk szmra. A vrosi lakossg falvakba val ramlsa s ezzel a vrosi npessg cskkense vilgjelensg. Ez a tny azrt is figyelemre mlt, mert a falvak urbanizlsa ltal relis alternatva knlkozik a vrosi ltbl fakad szocilis problmk megoldsra. A megolds termszetesen felttelezi, hogy a vidk rizze meg „falusias vonsait”(termszetessgt, tiszta leveg, csend). Egy ilyen teleplsi forma jellegben, funkcijban alvvrosknt is jellemezhet.
3. A vrosi lakssg (fleg Bp.) cskkense, a falusi npessg nvekedse az 1990-es vek kzigazgatsi nllsgi trekvsekbl is fakad, miszerint j agglomerci alakul ki korbbi vrosrszeknek a fvrostl val elszakadsa kvetkeztben.Megsznt a falunak a tradicionlis falusi trsadalmat jellemz foglalkozsi homogenitsa. Ez rszben az egsz trsadalom iparosodsnak, rszben a mg.-i munka technolgiai talakulsnak, rszben a falu nvekv funkcionlis differencilsnak ksznhet.
4. A falusi rtelmisgiek kztt a vrosban lkhz hasonltva magasabb a mg.-i munks s a
paraszti szrmazsak arnya.
5. A falusi szrmazs mg ma is htrny a trs.-i mobilitsban.
6. Cskken a csald termelsi funkcija.
7. A csald funkcijnak vltozsval egytt cskkennek a demogrfiai klnbsgek is falu s vros kztt.
A falu nyilvnvalan telepls. A tjnak s az embernek bizonyos kapcsolata, mely egyformn magn
Viseli a tjnak s az embernek a hatst. A tj magban vve korltokat szab az ember rteleplsnek, s
krlmnyeivel vagy hatrozottan, vagy vagylagosan, de valamikpp megszabja, hogy milyen s
mekkora embercsoportok telepljenek r.
Tbbszllsnyi egysgnek az egybecsoportosulst teszi lehetv a falu, teht nagyobb
embercsoportnak a leteleplsre ad alkalmat. A korltozottsg s a helyhez ktttsg azonban itt is
fennll. A tr krlhatroltsga s a termelsi erk fogyatkossga hatrt szab a telepls
kiterjedsnek, s ezzel egyttal a falut is ktve tartja a tj. Az ilyen teleplsnek is tjhoz kttt a
berendezkedse s a tj viszonyai szabjk meg a benne foly letet.
A magyar Alfldn az risfalvaknak, magnos szllsoknak s a vroshoz tartoz klns tanyknak
egyedlll tarkasga lepi el a tjat.
|