XIII.
A szerk. 2007.10.14. 07:49
13. Miért sajátos települési forma a magyar falu?
A faluszerkezet sajátosságai
- Szorosabb társadalmi kapcsolatok
- Hagyományosabb gondolkodás
- Nagyobb fokú alkalmazkodás a társadalmi normákhoz
A hagyományos falusi társadalom jellemzője: A foglalkozásbeli homogenitás.
- Az ipari jellegű foglalkozások megnyílnak a paraszti lakosság előtt is (elvándorlás és odatelepítés). A mg. ma kiegészít. Régen az ipar egészítette ki a fizetést. A falu foglalkozási struktúrájának differenciálódása állandósultnak tekinthető. (1960-ban a 85%-nál nagyobb agrárnépességgel rendelkező községek már csak 4%-át tették ki a településeknek. 1949-ben még 31% volt.)
- Az integrációs mobilitás megnőtt. 1949-1962 között 1.5 millió átrétegződött. A hagyományos faluban a társadalom alapegységét nem az egyén, hanem a család alkotja, és a társadalmi kötelékek közül jelentőségben kiemelkednek a rokonsági kötelékek (nagycsalád). A „hadak” szerinti csoportosulás.
- Házasság, válás és termelékenység demográfiai eltérései városon és falun. Születés az 1920-1921-es bp.-i átlag. Az akkor falusi átlag fele van ma.
- Eltérések az iskolázottság, műveltség, kulturális ellátottságban, közművesítésben. Analfabétizmus falun nagyobb.
- Elvándorlás és a község fejlettségi foka. 1965: községeink 1.2%-a városias jellegű és 13.3%-a erősen fejlett. A többi csökkenő tendenciát mutat.
a. Hagyományos falusi közösséget elsősorban a helyhez kötöttség jellemzi. Ennek oka főként az, hogy a falu szerepe önmaga reprodukálásában volt (helyi termelés, csere, elosztás, fogyasztás), amely egyben a falunak a társadalommal szembeni zártságát is eredményezte. Az erős helyhez kötöttséget fokozta a helyi funkciókból fakadó helyi ismeretek, helyi információk kizárólagossága.
b. E közösségek tagjai több szempontból is homogének voltak. Homogén volt tevékenységük formája (mg.), tárgya (föld) és foglalkozásuk jellege (paraszti munka)
c. A múlt faluját nemcsak az jellemezte, hogy kizárólag paraszti gazdálkodást űző családokból tevődött össze, hanem a munkatevékenységnek csak a családi közösség adott keretet.
d. Az emberi kapcsolatok hosszantartóak, személyesek, közvetlenek, nem véletlenszerűek, a kommunikációs csatornák szűkösek, fizikailag és technikailag lehatároltak.
e. A fenti tényezők erős közösségi tudatot eredményeztek.
f. A faluközösség és az egyén viszonyának elemzése megmutatja az egyéni magatartás erősen a helyi motívumok által irányított jellegét, egyrészt az egész helyi társadalom közvéleménye, értékei, normái másrészt a családi, rokonsági, szomszédsági kötelék-rendszere által.
A magatartás túlnyomórészt helyileg motivált jellege következtében igen gyenge a mobilitás. A geográfiai stabilitás is hozzájárul az erős csoportkohézióhoz. Az urbanizáció a hagyományosan zárt falusi települési forma szerkezetét is módosította: egyrészt a város területnövekedésével, vagy a város és falu között kialakult funkcionális viszony révén a falvak belekerülnek az egyes városok vonzáskörzetébe. A funkcionális kapcsolatok hatását, annak erősségét jelzi, hogy a város vonzásába került falu mennyire veszíti el zártságát, milyen mértékben válik egyre inkább a városi társadalom szerves részévé.
1. Másrészt a vidéki ipartelepítés révén a hatvanas években megindult mobilitás magával hozza a tradicionális falvak városias szerepének kialakulását. Az urbanizáció hatására egyes falvak is növekedésnek indulnak, sőt egyes területeken összenövés is megfigyelhető. Ennek oka az a tudatos, a hetvenes években kialakított koncepció, miszerint ún. falukörzeteket hozzanak létre, ahol a központi funkciókat a „főfalu” és az ott centralizálódott intézmények látnak el. A tervben több ezer ilyen körzet „főfalu” és mintegy 2500 mellékfalu szerepelt. A megvalósítás differenciáltan ment végbe.
2. A falu a nyolcvanas évektől egyre nagyobb jelentőségre tesz szert. Lakóinak a korábbiaknál sokkal kulturáltabb életkeretet-, hétvégi pihenőhelyet-, „menekülési lehetőséget” biztosít a zsúfoltsággal szemben a városlakók számára. A városi lakosság falvakba való áramlása és ezzel a városi népesség csökkenése világjelenség. Ez a tény azért is figyelemre méltó, mert a falvak urbanizálása által reális alternatíva kínálkozik a városi létből fakadó szociális problémák megoldására. A megoldás természetesen feltételezi, hogy a vidék őrizze meg „falusias vonásait”(természetességét, tiszta levegő, csend). Egy ilyen települési forma jellegében, funkciójában alvóvárosként is jellemezhető.
3. A városi lakósság (főleg Bp.) csökkenése, a falusi népesség növekedése az 1990-es évek közigazgatási önállósági törekvésekből is fakad, miszerint új agglomeráció alakul ki korábbi városrészeknek a fővárostól való elszakadása következtében.Megszűnt a falunak a tradicionális falusi társadalmat jellemző foglalkozási homogenitása. Ez részben az egész társadalom iparosodásának, részben a mg.-i munka technológiai átalakulásának, részben a falu növekvő funkcionális differenciálásának köszönhető.
4. A falusi értelmiségiek között a városban élőkhöz hasonlítva magasabb a mg.-i munkás és a
paraszti származásúak aránya.
5. A falusi származás még ma is hátrány a társ.-i mobilitásban.
6. Csökken a család termelési funkciója.
7. A család funkciójának változásával együtt csökkennek a demográfiai különbségek is falu és város között.
A falu nyilvánvalóan település. A tájnak és az embernek bizonyos kapcsolata, mely egyformán magán
Viseli a tájnak és az embernek a hatását. A táj magában véve korlátokat szab az ember rátelepülésének, s
körülményeivel vagy határozottan, vagy vagylagosan, de valamiképp megszabja, hogy milyen és
mekkora embercsoportok települjenek rá.
Többszállásnyi egységnek az egybecsoportosulását teszi lehetővé a falu, tehát nagyobb
embercsoportnak a letelepülésére ad alkalmat. A korlátozottság és a helyhez kötöttség azonban itt is
fennáll. A tér körülhatároltsága és a termelési erők fogyatékossága határt szab a település
kiterjedésének, s ezzel egyúttal a falut is kötve tartja a táj. Az ilyen településnek is tájhoz kötött a
berendezkedése és a táj viszonyai szabják meg a benne folyó életet.
A magyar Alföldön az óriásfalvaknak, magános szállásoknak és a városhoz tartozó különös tanyáknak
egyedülálló tarkasága lepi el a tájat.
|