FOGALMAK
A szerk. 2007.10.14. 07:55
Vros: Az a vrosi llamigazgatsi ranggal rendelkez telepls, amelynek lakossga s krnyezete, a krnyez falvak szmra bizonyos kzponti funkcikat lt el, s tbbnyire a krnykk llamigazgatsi kzpontjai. Lakossguk heterognebb, ezrt az emberi kapcsolatok szemlytelenebbek, a szomszdsg, st a csald szerepe is meggyengl, ezrt gyengbb az egyn viselkedsnek trsadalmi kontrollja, gyakoribb a devinsviselkeds.
Kzsg vagy falu: azok a teleplsek, amelyeknek kzsgi llamigazgatsi rangjuk van. A trsadalmi kapcsolatok szorosabb volta, hagyomnyosabb gondolkods, a trsadalmi normkhoz val nagyobb fok alkalmazkods s ltalban a nyugodtabb letmd jellemzi.
Tanya: a falvak s vrosok zrt bepts rszn kvl fekv, egyedl, vagy csak kevs lakpletbl ll teleplsek s a hozzjuk tartoz gazdasgi pleteket, amelyeknek laki mezgazdasgi termelssel foglalkoznak. (A statisztikban a „klterleti lakott hely” kategrijba tartoznak, mint pl. a bakterhzak, dlk, stb.)
Agglomerci: azok a kzsgek s kisebb vrosok, amelyeknek lakossga szoros s mindennapos kapcsolatban ll a nagyvrossal, pl. ingzs
Teleplsszociolgia: a trben l emberi csoportok trsas viszonyaival, rintkezsi
Regionalizmus: a gazdasgi-fldrajzi krzetek nszervezd fejldse, mely alapveten spontn, de egyben tudatos is.
Urbanizci: ketts rtelm trbeli folyamat, amely magban foglalja a vrosi npessg nvekedst, s a teleplsek vrosias jellegnek emelkedst.
Vrosods → az a tendencia, ahogy a vrosi npessg n
Vrosiasods → a teleplsek vrosias jellege emelkedik
Szuburbanizci: az urbanizci azon szakasza, amikor a vrosok kzponti rszeiben lak npessg szma fogy, viszont a vrosok kls „kertes” kerleteinek npessge, vagy a vroshatron tl elhelyezked kertes-csaldihzas terletek npessge n.
Szegregci: az a jelensg, amikor egy-egy teleplsen bell a klnbz trsadalmi rtegek, etnikai csoportok stb. lakhelye ersen elklnl egymstl. A szegregci sokszor egytt r a jvedelmi viszonyok s a teleplsi infrastruktra lnyeges egyenltlensgeivel.
Slum: a vrosok, elssorban nagyvrosok fizikailag leromlott llapot s szegnyek ltal lakott vrosrszei. Egy vrosrsz szocilisan s fiziklisan leromlik, lepusztul.
Invzi: az a jelensg, amikor egy teleplsrszbe, vrosi kerletbe a korbbi npessgtl eltr npessg kltzik be, s amikor a korbban szoksos tevkenysgek, pl. kiskereskedelem mell jabb tevkenysgfajtk teleplnek, pl. nagy ruhzakat ptenek a krnyken.
Szukcesszi: amikor egyrszt az invzi, msrszt a korbbi lakossg s tevkenysgek kikltzse kvetkeztben a teleplsrsz lakossgnak s gazdasgi tevkenysgeinek sszettele megvltozik, kicserldik. Szocilis alapon cserldik ki a npessg.
Filtrci: az idk folyamn a laksok laki kicserldnek, azaz a laksokba egyre szegnyebb rtegek kltznek be, mg a korbbi lakk fokozatosan nagyobb s jobb minsg laksokban kltznek. Lpcszetessg. gy jut egyre jobb otthonba a csald.
Gentrifikci: a munksosztly s a belvrosi szomszdsg megjtsa.
Vrosrszek rehabilitcija: tmbszer feljtsa.
Vrosrszek revitalizcija: eredeti llapotba val visszalltsa.
Laksmobilits: a klnbz trsadalmi csoportok, rtegek a klnbz laksrendszereken belli mozgsa
Laksosztly: a laksrendszerben elfoglalt hely.
Mennyisgi-tpus lakskrds: a laksproblma nem jelent strukturlis problmt, az alapvet problma, hogy nincs elegend s megfelel laks.
Egyenltlensg-tpus laksproblma: a laksrendszer strukturlis problmira helyezi a hangslyt.
Rgi: terleti egysg, a terleti tervezs s politika alapvet kategrija.
Infrastruktra: azok a mszaki s szocilis rendeltets ltestmnyek, szolgltatsok egyttese, amelyek az adott terleten kzvetlenl meghatrozzk az letfeltteleket, letkrlmnyeket s a fizikai s szellemi produktivitst.
Regionlis folyamatok: a teleplsrendszerben, a trsadalmi — gazdasgi - terleti egyenltlensgekben bekvetkezett, valsznsthet vagy ppen elsegtend, esetleg elkerlend vltozsok
|