III.
A szerk. 2007.10.22. 14:52
3. TTEL
SZOCILIS GONDOSKODS AZ RETT KZPKORBAN (XI-XIV. SZ.)
Megvltozott politikai, trsadalmi helyzet
A 14. szzadban jelents vltozsok kvetkeztek be. A stt kzpkorban a vndorls s a barbr npek betrsei megszntek, gy a kialakul kirlysgok vszzadokig fenn tudtak maradni.
Jelentsen megvltoztak a gazdasgi viszonyok. Mezgazdasgi fejlds kvetkezett be: alkalmazni kezdtk pl. a szlmalmot, bevezettk a ktnyomsos gazdlkods helyett a hrom nyomsos gazdlkodst, s a vetsforgt. A fejlds kvetkeztben nvekedett a gazdasgi termelkenysg, s ezzel prhuzamosan a lakossgszm is.
- Az 5. 6. szzaddal ellenttes ez a folyamat, hiszen a vrosok ismt fejldsnek indulnak. Ezltal a szocilis problmk ismt vrosi problmk is lettek (nem csak falusiak). j fajta – vrosi – szegnysg jtt ltre, melyet j mdon kellett kezelni, mert a Bencs kolostorok a falvakban ezt felvllalni mr nem tudtk. Ilyen j intzmny lett a KPTALANI ISPOTLY.
(A 9. szzadig az egyhz ktelkben 2 csoport ltezett a szerzetesek s a vilgi papok. A 8. s 9. szzadokra Eurpban megkezddtt egy mozgalom, mely a Kanonoki Mozgalom elnevezst kapta. Ennek lnyege: A vilgi papok szmra a szerzetesi letmd jelenti az igazn keresztny szemlletet. A pspkk „kitalltk”, hogy a vilgi papok is ljenek szerzetesi mdon. Akik ezt vllaltk, k voltak a Kanonok. A pspki intzmnyt neveztk Kptalannak. Az ennek keretben ltrehozott szegnyhzak a Kptalani Ispotlyok.)
A Kptalanok feladata volt az ispotlyok ltrehozsa, melyek a vrosokban a pspki templomok mellett jttek ltre, gy alkalmasak voltak a vrosi problmk megoldsra.
Magyarorszgrl keveset tudunk, itt is lteztek kptalani ispotlyok, de a forrsanyag hinyos, csak 8 oklevl maradt fenn. Rgszeti feltrsok nem rtek el eredmnyt, csak felttelezsek vannak.
A 11. szzad utn j lendletet vett ez a Kanonoki Mozgalom, ekkorra szinte minden pspki templom mellett volt ispotly, mg korbban nem gy volt. Hasonl feladatokat lttak el mint a Bencsek, de vrosi szinten.
A Kptalani Ispotlyok mellett az rett kzpkorban fontos szerepet jtszottak az ISPOTLYOS vagy LOVAGRENDEK.
Ezeket egyfajta kzpkori civil szervezeteknek tekintettk. De itt vilgi emberek fogtak ssze azzal a cllal, hogy betegeket poljanak, szegnyeket segtsenek. Kezdetben barti trsasgokknt szervezdtek, majd szablyzatokat alaktottak ki. ltalban 3 rtegbl lltak:
- Lovagok (elssorban katonskodtak)
- Papok (hit krdseivel val foglalkozs a feladatuk, a lelki gondozs)
- Vilgi-laikus testvrek (munkavgzssel foglalkoztak).
Nem mindegyik ispotlyos rend alakult t lovag-rendd. Ilyenkor a szervezetds ugyanaz, csak lovagok nem tartoznak kzjk.
3 ispotlyos s lovagrendet emlthetnk:
- Antonitk
- Johannitk
- Szentllekrl elnevezett ispotlyos rend.
1) Antonditk ispotlyos rend
1089-ben hoztk ltre Dl-Franciaorszgban Bibie faluban. Szent Antal (egyiptomi szerzetes) Krisztus utn 369-ben halt meg, hamvai Dl-Franciaorszgba kerltek, ahol srja csodatv helly vlt, itt alaptottk meg az ispotlyos rendet. Ez a rend egy kzpkor slyos betegsg hatsra alakult. (Szent Antal tze; Szent-tz; Szegny ember betegsge stb.) A betegsg tnete a furcsa bels tz fjdalommal, bellrl elszksdtt vgtagok, melyek le is eshettek az mg az ember letben.
1095-ben ptenek egy Ispotlyt s ettl kezdve itt fogadjk az ide zarndokokat. Kt gygymdot alkalmaztak. 1) Fszeres bor 2) Szent-Antal balzsam. Mindegyikkel enyhtettk a fjdalmakat. Egy id utn mr szegny-gondozssal is foglalkoztak, s igyekeztek Eurpa-szerte ispotlyokat ltrehozni. 1200 krl mr tbb mint 350 volt. Nagy szerepet jtszottak a szegnysg s a betegsg kezelsben.
A legtbb rendhz a reformciig, 1777-ig fennmaradt, majd egyesltek a Johannitkkal, ami a mai Mltaiak alapja.
Kregetsbl tartottk fenn magukat, malac colt a jelkpk, mivel a falvakban azt kaptak.
Magyarorszgon 3 hz ltezett: Darcon, Pozsonyban s Segesvron.
|