szocped2005
SZAKDOLGOZAT
 
Segítség a tantárgyakhoz
 
Könyvtárak
 
Képek rólunk
 
Naptár
2024. November
HKSCPSV
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
<<   >>
 
A szerkesztőről
 
Pontos idő
 
Eset
Tartalom
 
SZOCIÁLIS GONDOSKODÁS TÖRTÉNETE
SZOCIÁLIS GONDOSKODÁS TÖRTÉNETE : V.

V.

A szerk.  2007.10.22. 14:55

B verzió

1.    TÉTEL

 

TÁRSADALMI VÁLTOZÁSOK AZ IPARI FORRADALOM NYOMÁN, UTÓPIKUS, EGYHÁZI ÉS „CIVIL” KEZDEMÉNYEZÉSEK A SZOCIÁLIS PROBLÉMÁK KEZELÉSÉBEN

 

Az emberiség történetében több jelentős fordulat volt, de  a  legjelentősebb fordulat a 18. század végén és a 19. század elején. Kettős forradalom alakult ki ekkor Európában:

1)    Politikai forradalom: Nagy Francia Forradalom

2)    Ipari forradalom, mely a 18. század közepén kezdődött, és folyamatosan tart.

Utóbbi változtatta meg a legmélyrehatóbban az emberek életét.

 

Az ipari forradalom befolyása az emberek életére a 19. században

Az ipari forradalom kezdeti szakasza bizonyos rétegeknek gazdagságot, másoknak azonban soha nem látott szegénységet, nyomort hozott.

A leglényegesebb társadalmi változások:

-          A lakosság száma növekedett Európában. Bizonyítják ezt a korabeli népességadatok, melyek szerint 1750-ben Európában 157 millió ember élt, amely 1900-ra 420 millióra növekedett.

-          Légyeges volt a migráció, azaz a falusi lakosság városba vándorlása, azaz a városiasodás.

-          Az ipari forradalom kezdetén csak 2 nagy város volt, majd 1910-ben Európában 7 olyan város volt már, ahol több mint 1 millió, és 10 olyan, amelyben több mint 500.000 ember élt.

-          Az ipari forradalom kezdetén Európa lakosságának kb. 90% mezőgazdaságból élt, 1910-ben a lakosság döntő többsége már másból.

-          Nemcsak a városok lélekszáma növekedett. A kialakuló modern városok teljesen új képet mutattak. Elkülönültek különböző negyedek: ipari és gyárnegyedek, munkásnegyedek, gazdag-negyedek, stb.

Az ipari munkások az ipari-, munkásnegyedekben laktak. Ezek a lakások a 19. század második felében borzalmas képet mutattak. Az emberek nyomorúságos viskókban laktak, komfort nélkül, szörnyű higiéniai körülmények között. Emiatt gyakoriak voltak a járványok, mint a tífusz és a kolera. Az ott született csecsemők mindössze néhány hónapot éltek.

Munkakörülményeik szigorúak és rosszak voltak.

-          A gyárakban szigorú fegyelem uralkodott.

-          Hosszú volt a munkaidő. Napi 12-14 órát, de szükség esetén 18-20 órát is dolgoztak heti 6 napon.

-          Elterjedt volt a női és gyermekmunka, melynek oka, hogy őket könnyebb volt kordában tartani, kevesebb bért kellett nekik fizetni, mindezzel kizsákmányolhatóbbak voltak.

-          A munkáért kevés bért fizettek, amelyből félretenni, takarékoskodni nem lehetett.

-          A munkakörülmények rosszak voltak, szennyezett volt a levegő, ártó volt a zaj, monoton a munka.

Mindezek ellenére dolgozni jobb volt, mint munka nélkül maradni.

Az időnként bekövetkező válságok esetén a munkásokat elbocsátották, és mivel a kevés bérből félretenni nem tudtak, milliók élete vált nyomorúságossá, kivándoroltak Amerikába.

-          A lakóhelyi és munkahelyi körülmények miatt megrendült az emberek egészsége.

Eleve megrázó volt, hogy ki kellett szakadniuk a falu, a család védelméből, és helyette a városba költözni, ahol kiszolgáltatottak voltak.

Rosszak voltak a lakás és munkakörülményeik. Egyre terjedt az alkoholizmus, a prostitúció, a bűnözés. Mindez a gyermekek körében is.

 

A század 2 felében, azaz a 19. század végén ez a szociális helyzet rendkívül gyorsan jött létre Európa nyugati felében, így arra az addigi, pl. egyházi segítők nem voltak felkészülve. Nehéz szociális helyzet alakult ki, egyenlőre megoldásra várva.

Az emberek a gépekben látták a fő ellenséget, ekkor történtek az ún. géprombolások, munkásfelkelések. Ezeket azonban megtorolták. Sikeresebb kezdeményezésnek bizonyultak a szakszervezetek és a munkásszövetkezetek.

 

Kik, milyen irányból és módon próbáltak segíteni? (Nem állami, hanem egyházi körök tekintetében.)

A kezdeményezéseket, melyek a szegénység megsegítésére alakultak 3 csoportra lehet osztani.

1)    Utópikus (baloldali) szocialista kezdeményezés

2)    Keresztény (jobboldali) szocialista kezdeményezés

3)    Civil kezdeményezések (társadalmi egyesületek)

 

 

1) Utópikus (baloldali) szocialista kezdeményezés

 

A 19. század II. felében elterjedt szellemi irányzat volt. Utópikus, mert kidolgozói nem a múltat akarták visszahozni. Ők soha nem létező ideális társadalmi berendezést akartak megvalósítani, ahol az egyenlőség nagy szerepet kap. Legjelentősebb képviselői: Robert Owen; C. Fourier.

Robert Owen angol származású, szegény családban született. Gyermekmunkásként kezdte, majd üzletember, később Anglia egyik leggazdagabb embere lett. DE szeretett volna a munkások helyzetén segíteni. Elveit igyekezett a gyakorlatban is kipróbálni. Első teszt-telepét Skóciában hozta létre (gyár, szociális lakások). Jellemzői:

-          Rövid munkaidőt vezetett be (napi 10 órát).

-          Igyekezett biztosítani a munkán kívüli kulturális időtöltést (könyvtár, színi előadások, stb.).

-          Megfelelő lakásokat épített a munkásainak.

-          Létrehozott a gyártelepen egy boltot, ahol a megvásárolt termékeket olcsóbban árusította munkásainak.

-          Nem csak a munkásaival törődött, hanem azok gyermekeivel is. Létrehozta az ún. Jellemalakítás Intézetét (óvoda, iskola, menhely együtt).

-          Elsőként a világon óvodai intézetet hozott létre 2-4 éves gyermekek számára.

-          Létrehozott elemi iskolát is az 5-12 évesek gyerekek számára.

-          Létrehozott továbbá egy „felvilágosító intézetet” továbbképzésül a felnőttek számára.

-          Tiltotta a gyermekmunkát, vagyis 12 év alatt a gyermekek nem dolgozhattak. A korhatárt túllépve azonban munkát kaptak a gyárban, de ha igényelték, tovább is tanulhattak.

Owent nem fogadta el kora, tönkre is ment. Az Angol egyház sem támogatta.

 

Charles Fourier-t sértette a munka személyiségromboló hatása. Számos írásában harcolt ez ellen. Szerinte semmilyen érdekekre hivatkozva nem szabad elnyomni a személyiséget. Szerinte az embereket nem fegyelmezni és kizsákmányolni kell, hanem meg kell fizetni és megfelelő körülményeket kell biztosítani, amelyek következtében jobb munkát feltételezett.

Kidolgozta a Falanszter-rendszert, mely szerint olyan egységek jöhetnek létre, ahol a munkahely és a lakóhely teljesen egy helyen lesz (munkahely, lakóhely, kulturális intézmény), ahol mindenki hajlama szerint dolgozik, és mindenki igénye szerint részesül a javakban. Kb. 40 ilyen intézményt létesített Amerikában, de valamennyi tönkrement még a

2) Keresztény (jobboldali) szocialista kezdeményezés

 

Giovanni Boscot 1841-ben pappá szentelik, ő az első „szociálpedagógus”. A parókiába fogdta be az elhagyott gyereket,  majd menhelyet létesített. Példaképe Méri Szent Fülöp volt, az ő munkásságát szerette volna folytatni. Az elhagyott fiatalokkal foglalkozott, menhelyein 3-400-an is voltak, majd iskolát alapított.

A szegény gyerekek és fiatalok nevelését jobban tudja biztosítani, létrehozta a Szalézi-társaságot. A mai napig 1536 intézmény van a világon.

 

Adolf Kolping szintén katolikus volt. 1849-ben, Kölnben munkás fiatalok számára megalakította a Katolikus Legényegyletet. A legfontosabb feladata, hogy a fiatalokat katolikus szellemben nevelje. Jó családapákat, jó polgárokat akart nevelni.

 

Jochan Wichern evangélikus lelkész volt. A fiatalok helyzetét tartotta tragikusnak a 19. század I. felében. Úgy gondolta, a gyermekeket ki kell ragadni a családból (mivel a család megmenthetetlen). Házakat létesített, ahol a gyerekeket 14 fős „családban” próbálta nevelni. Iskolákat hozott létre, ahol a fiatalokat vallásos szellemiségben nevelte.

 

A Megváltás nővérek – apácarendet 1849-ben hozta létre Mária Alfonza anya Két fő céljuk volt:

-          szegény betegek házi gondozása,

-          szegény sorsú gyermekek támogatása.

Később hitoktatással is foglalkoztak. Magyarországon nem volt központjuk.

Ausztriában jelen voltak, ahonnét Sopronba kerülnek. Iskolákat nyitnak, így pl. 1900-ban megindítják óvónői képzésüket iskolánk épületében.

1880-tól az Erzsébet Kórházban ők voltak a nővérek.

 

3) Civil kezdeményezések (társadalmi egyesületek)

 

A Settlement-mozgalom Angliából indult. A szociális problémákon lehet és kell segíteni. Főként egyetemi tanárokból állt. Két legjelentősebb képviselője: A Toynbee és J. Ruskin. Céljuk az elit ifjúságot megismertetni a munkások tevékenységével.

1884-ben Banett megalakította az első settlementet, amelyet Toynbee-ról nevezett el. Ez egy szociális iroda volt. Munkásnegyedben hozták létre, ahol a szociális segítés minden formáját próbálták ellátni, amelyre a munkásoknak szüksége volt. Így pl. egészségügyi ellátás, jogvédelem, kulturális rendezvények, adománygyűjtés, stb. A tanárok és diákok egy része oda is költözött, egy része csak dolgozni járt oda.

Később egész Európában elterjed az intézmény, és Amerikába is átkerült.

1910-ben a budapesti egyetemisták is hoztak létre ilyen szociális telepeket a munkásnegyedben. Később Szegeden is létrejött egy intézmény Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiuma néven. A tanyai lakosság védelmében tevékenykedtek. Magyarországon 1910-ben Újpesten alakult meg a Főiskolai Szociális Telep, Szegeden pedig a Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiuma.

 
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Sopronról
 

Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!