szocped2005
SZAKDOLGOZAT
 
Segtsg a tantrgyakhoz
 
Knyvtrak
 
Kpek rlunk
 
Naptr
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
A szerkesztrl
 
Pontos id
 
Eset
Tartalom
 
SZOCILIS GONDOSKODS TRTNETE
SZOCILIS GONDOSKODS TRTNETE : V.

V.

A szerk.  2007.10.22. 14:55

B verzi

1.    TTEL

 

TRSADALMI VLTOZSOK AZ IPARI FORRADALOM NYOMN, UTPIKUS, EGYHZI S „CIVIL” KEZDEMNYEZSEK A SZOCILIS PROBLMK KEZELSBEN

 

Az emberisg trtnetben tbb jelents fordulat volt, de  a  legjelentsebb fordulat a 18. szzad vgn s a 19. szzad elejn. Ketts forradalom alakult ki ekkor Eurpban:

1)    Politikai forradalom: Nagy Francia Forradalom

2)    Ipari forradalom, mely a 18. szzad kzepn kezddtt, s folyamatosan tart.

Utbbi vltoztatta meg a legmlyrehatbban az emberek lett.

 

Az ipari forradalom befolysa az emberek letre a 19. szzadban

Az ipari forradalom kezdeti szakasza bizonyos rtegeknek gazdagsgot, msoknak azonban soha nem ltott szegnysget, nyomort hozott.

A leglnyegesebb trsadalmi vltozsok:

-          A lakossg szma nvekedett Eurpban. Bizonytjk ezt a korabeli npessgadatok, melyek szerint 1750-ben Eurpban 157 milli ember lt, amely 1900-ra 420 millira nvekedett.

-          Lgyeges volt a migrci, azaz a falusi lakossg vrosba vndorlsa, azaz a vrosiasods.

-          Az ipari forradalom kezdetn csak 2 nagy vros volt, majd 1910-ben Eurpban 7 olyan vros volt mr, ahol tbb mint 1 milli, s 10 olyan, amelyben tbb mint 500.000 ember lt.

-          Az ipari forradalom kezdetn Eurpa lakossgnak kb. 90% mezgazdasgbl lt, 1910-ben a lakossg dnt tbbsge mr msbl.

-          Nemcsak a vrosok llekszma nvekedett. A kialakul modern vrosok teljesen j kpet mutattak. Elklnltek klnbz negyedek: ipari s gyrnegyedek, munksnegyedek, gazdag-negyedek, stb.

Az ipari munksok az ipari-, munksnegyedekben laktak. Ezek a laksok a 19. szzad msodik felben borzalmas kpet mutattak. Az emberek nyomorsgos viskkban laktak, komfort nlkl, szrny higiniai krlmnyek kztt. Emiatt gyakoriak voltak a jrvnyok, mint a tfusz s a kolera. Az ott szletett csecsemk mindssze nhny hnapot ltek.

Munkakrlmnyeik szigorak s rosszak voltak.

-          A gyrakban szigor fegyelem uralkodott.

-          Hossz volt a munkaid. Napi 12-14 rt, de szksg esetn 18-20 rt is dolgoztak heti 6 napon.

-          Elterjedt volt a ni s gyermekmunka, melynek oka, hogy ket knnyebb volt kordban tartani, kevesebb brt kellett nekik fizetni, mindezzel kizskmnyolhatbbak voltak.

-          A munkrt kevs brt fizettek, amelybl flretenni, takarkoskodni nem lehetett.

-          A munkakrlmnyek rosszak voltak, szennyezett volt a leveg, rt volt a zaj, monoton a munka.

Mindezek ellenre dolgozni jobb volt, mint munka nlkl maradni.

Az idnknt bekvetkez vlsgok esetn a munksokat elbocstottk, s mivel a kevs brbl flretenni nem tudtak, millik lete vlt nyomorsgoss, kivndoroltak Amerikba.

-          A lakhelyi s munkahelyi krlmnyek miatt megrendlt az emberek egszsge.

Eleve megrz volt, hogy ki kellett szakadniuk a falu, a csald vdelmbl, s helyette a vrosba kltzni, ahol kiszolgltatottak voltak.

Rosszak voltak a laks s munkakrlmnyeik. Egyre terjedt az alkoholizmus, a prostitci, a bnzs. Mindez a gyermekek krben is.

 

A szzad 2 felben, azaz a 19. szzad vgn ez a szocilis helyzet rendkvl gyorsan jtt ltre Eurpa nyugati felben, gy arra az addigi, pl. egyhzi segtk nem voltak felkszlve. Nehz szocilis helyzet alakult ki, egyenlre megoldsra vrva.

Az emberek a gpekben lttk a f ellensget, ekkor trtntek az n. gprombolsok, munksfelkelsek. Ezeket azonban megtoroltk. Sikeresebb kezdemnyezsnek bizonyultak a szakszervezetek s a munksszvetkezetek.

 

Kik, milyen irnybl s mdon prbltak segteni? (Nem llami, hanem egyhzi krk tekintetben.)

A kezdemnyezseket, melyek a szegnysg megsegtsre alakultak 3 csoportra lehet osztani.

1)    Utpikus (baloldali) szocialista kezdemnyezs

2)    Keresztny (jobboldali) szocialista kezdemnyezs

3)    Civil kezdemnyezsek (trsadalmi egyesletek)

 

 

1) Utpikus (baloldali) szocialista kezdemnyezs

 

A 19. szzad II. felben elterjedt szellemi irnyzat volt. Utpikus, mert kidolgozi nem a mltat akartk visszahozni. k soha nem ltez idelis trsadalmi berendezst akartak megvalstani, ahol az egyenlsg nagy szerepet kap. Legjelentsebb kpviseli: Robert Owen; C. Fourier.

Robert Owen angol szrmazs, szegny csaldban szletett. Gyermekmunksknt kezdte, majd zletember, ksbb Anglia egyik leggazdagabb embere lett. DE szeretett volna a munksok helyzetn segteni. Elveit igyekezett a gyakorlatban is kiprblni. Els teszt-telept Skciban hozta ltre (gyr, szocilis laksok). Jellemzi:

-          Rvid munkaidt vezetett be (napi 10 rt).

-          Igyekezett biztostani a munkn kvli kulturlis idtltst (knyvtr, szni eladsok, stb.).

-          Megfelel laksokat ptett a munksainak.

-          Ltrehozott a gyrtelepen egy boltot, ahol a megvsrolt termkeket olcsbban rustotta munksainak.

-          Nem csak a munksaival trdtt, hanem azok gyermekeivel is. Ltrehozta az n. Jellemalakts Intzett (voda, iskola, menhely egytt).

-          Elsknt a vilgon vodai intzetet hozott ltre 2-4 ves gyermekek szmra.

-          Ltrehozott elemi iskolt is az 5-12 vesek gyerekek szmra.

-          Ltrehozott tovbb egy „felvilgost intzetet” tovbbkpzsl a felnttek szmra.

-          Tiltotta a gyermekmunkt, vagyis 12 v alatt a gyermekek nem dolgozhattak. A korhatrt tllpve azonban munkt kaptak a gyrban, de ha ignyeltk, tovbb is tanulhattak.

Owent nem fogadta el kora, tnkre is ment. Az Angol egyhz sem tmogatta.

 

Charles Fourier-t srtette a munka szemlyisgrombol hatsa. Szmos rsban harcolt ez ellen. Szerinte semmilyen rdekekre hivatkozva nem szabad elnyomni a szemlyisget. Szerinte az embereket nem fegyelmezni s kizskmnyolni kell, hanem meg kell fizetni s megfelel krlmnyeket kell biztostani, amelyek kvetkeztben jobb munkt felttelezett.

Kidolgozta a Falanszter-rendszert, mely szerint olyan egysgek jhetnek ltre, ahol a munkahely s a lakhely teljesen egy helyen lesz (munkahely, lakhely, kulturlis intzmny), ahol mindenki hajlama szerint dolgozik, s mindenki ignye szerint rszesl a javakban. Kb. 40 ilyen intzmnyt ltestett Amerikban, de valamennyi tnkrement mg a

2) Keresztny (jobboldali) szocialista kezdemnyezs

 

Giovanni Boscot 1841-ben papp szentelik, az els „szocilpedaggus”. A parkiba fogdta be az elhagyott gyereket,  majd menhelyet ltestett. Pldakpe Mri Szent Flp volt, az munkssgt szerette volna folytatni. Az elhagyott fiatalokkal foglalkozott, menhelyein 3-400-an is voltak, majd iskolt alaptott.

A szegny gyerekek s fiatalok nevelst jobban tudja biztostani, ltrehozta a Szalzi-trsasgot. A mai napig 1536 intzmny van a vilgon.

 

Adolf Kolping szintn katolikus volt. 1849-ben, Klnben munks fiatalok szmra megalaktotta a Katolikus Legnyegyletet. A legfontosabb feladata, hogy a fiatalokat katolikus szellemben nevelje. J csaldapkat, j polgrokat akart nevelni.

 

Jochan Wichern evanglikus lelksz volt. A fiatalok helyzett tartotta tragikusnak a 19. szzad I. felben. gy gondolta, a gyermekeket ki kell ragadni a csaldbl (mivel a csald megmenthetetlen). Hzakat ltestett, ahol a gyerekeket 14 fs „csaldban” prblta nevelni. Iskolkat hozott ltre, ahol a fiatalokat vallsos szellemisgben nevelte.

 

A Megvlts nvrek – apcarendet 1849-ben hozta ltre Mria Alfonza anya Kt f cljuk volt:

-          szegny betegek hzi gondozsa,

-          szegny sors gyermekek tmogatsa.

Ksbb hitoktatssal is foglalkoztak. Magyarorszgon nem volt kzpontjuk.

Ausztriban jelen voltak, ahonnt Sopronba kerlnek. Iskolkat nyitnak, gy pl. 1900-ban megindtjk vni kpzsket iskolnk pletben.

1880-tl az Erzsbet Krhzban k voltak a nvrek.

 

3) Civil kezdemnyezsek (trsadalmi egyesletek)

 

A Settlement-mozgalom Anglibl indult. A szocilis problmkon lehet s kell segteni. Fknt egyetemi tanrokbl llt. Kt legjelentsebb kpviselje: A Toynbee s J. Ruskin. Cljuk az elit ifjsgot megismertetni a munksok tevkenysgvel.

1884-ben Banett megalaktotta az els settlementet, amelyet Toynbee-rl nevezett el. Ez egy szocilis iroda volt. Munksnegyedben hoztk ltre, ahol a szocilis segts minden formjt prbltk elltni, amelyre a munksoknak szksge volt. gy pl. egszsggyi ellts, jogvdelem, kulturlis rendezvnyek, adomnygyjts, stb. A tanrok s dikok egy rsze oda is kltztt, egy rsze csak dolgozni jrt oda.

Ksbb egsz Eurpban elterjed az intzmny, s Amerikba is tkerlt.

1910-ben a budapesti egyetemistk is hoztak ltre ilyen szocilis telepeket a munksnegyedben. Ksbb Szegeden is ltrejtt egy intzmny Szegedi Fiatalok Mvszeti Kollgiuma nven. A tanyai lakossg vdelmben tevkenykedtek. Magyarorszgon 1910-ben jpesten alakult meg a Fiskolai Szocilis Telep, Szegeden pedig a Szegedi Fiatalok Mvszeti Kollgiuma.

 
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Sopronrl
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!