TRSADALMI VLTOZSOK AZ IPARI FORRADALOM NYOMN, UTPIKUS, EGYHZI S „CIVIL” KEZDEMNYEZSEK A SZOCILIS PROBLMK KEZELSBEN
Az emberisg trtnetben tbb jelents fordulat volt, dealegjelentsebb fordulat a 18. szzad vgn s a 19. szzad elejn. Ketts forradalom alakult ki ekkor Eurpban:
1)Politikai forradalom: Nagy Francia Forradalom
2)Ipari forradalom, mely a 18. szzad kzepn kezddtt, s folyamatosan tart.
Utbbi vltoztatta meg a legmlyrehatbban az emberek lett.
Az ipari forradalom befolysa az emberek letre a 19. szzadban
Az ipari forradalom kezdeti szakasza bizonyos rtegeknek gazdagsgot, msoknak azonban soha nem ltott szegnysget, nyomort hozott.
A leglnyegesebb trsadalmi vltozsok:
-A lakossg szma nvekedett Eurpban. Bizonytjk ezt a korabeli npessgadatok, melyek szerint 1750-ben Eurpban 157 milli ember lt, amely 1900-ra 420 millira nvekedett.
-Lgyeges volt a migrci, azaz a falusi lakossg vrosba vndorlsa, azaz a vrosiasods.
-Az ipari forradalom kezdetn csak 2 nagy vros volt, majd 1910-ben Eurpban 7 olyan vros volt mr, ahol tbb mint 1 milli, s 10 olyan, amelyben tbb mint 500.000 ember lt.
-Az ipari forradalom kezdetn Eurpa lakossgnak kb. 90% mezgazdasgbl lt, 1910-ben a lakossg dnt tbbsge mr msbl.
-Nemcsak a vrosok llekszma nvekedett. A kialakul modern vrosok teljesen j kpet mutattak. Elklnltek klnbz negyedek: ipari s gyrnegyedek, munksnegyedek, gazdag-negyedek, stb.
Az ipari munksok az ipari-, munksnegyedekben laktak. Ezek a laksok a 19. szzad msodik felben borzalmas kpet mutattak. Az emberek nyomorsgos viskkban laktak, komfort nlkl, szrny higiniai krlmnyek kztt. Emiatt gyakoriak voltak a jrvnyok, mint a tfusz s a kolera. Az ott szletett csecsemk mindssze nhny hnapot ltek.
Munkakrlmnyeik szigorak s rosszak voltak.
-A gyrakban szigor fegyelem uralkodott.
-Hossz volt a munkaid. Napi 12-14 rt, de szksg esetn 18-20 rt is dolgoztak heti 6 napon.
-Elterjedt volt a ni s gyermekmunka, melynek oka, hogy ket knnyebb volt kordban tartani, kevesebb brt kellett nekik fizetni, mindezzel kizskmnyolhatbbak voltak.
-A munkrt kevs brt fizettek, amelybl flretenni, takarkoskodni nem lehetett.
-A munkakrlmnyek rosszak voltak, szennyezett volt a leveg, rt volt a zaj, monoton a munka.
Mindezek ellenre dolgozni jobb volt, mint munka nlkl maradni.
Az idnknt bekvetkez vlsgok esetn a munksokat elbocstottk, s mivel a kevs brbl flretenni nem tudtak, millik lete vlt nyomorsgoss, kivndoroltak Amerikba.
-A lakhelyi s munkahelyi krlmnyek miatt megrendlt az emberek egszsge.
Eleve megrz volt, hogy ki kellett szakadniuk a falu, a csald vdelmbl, s helyette a vrosba kltzni, ahol kiszolgltatottak voltak.
Rosszak voltak a laks s munkakrlmnyeik. Egyre terjedt az alkoholizmus, a prostitci, a bnzs. Mindez a gyermekek krben is.
A szzad 2 felben, azaz a 19. szzad vgn ez a szocilis helyzet rendkvl gyorsan jtt ltre Eurpa nyugati felben, gy arra az addigi, pl. egyhzi segtk nem voltak felkszlve. Nehz szocilis helyzet alakult ki, egyenlre megoldsra vrva.
Az emberek a gpekben lttk a f ellensget, ekkor trtntek az n. gprombolsok, munksfelkelsek. Ezeket azonban megtoroltk. Sikeresebb kezdemnyezsnek bizonyultak a szakszervezetek s a munksszvetkezetek.
Kik, milyen irnybl s mdon prbltak segteni? (Nem llami, hanem egyhzi krk tekintetben.)
A kezdemnyezseket, melyek a szegnysg megsegtsre alakultak 3 csoportra lehet osztani.
1)Utpikus (baloldali) szocialista kezdemnyezs
2)Keresztny (jobboldali) szocialista kezdemnyezs
3)Civil kezdemnyezsek (trsadalmi egyesletek)
1) Utpikus (baloldali) szocialista kezdemnyezs
A 19. szzad II. felben elterjedt szellemi irnyzat volt. Utpikus, mert kidolgozi nem a mltat akartk visszahozni. k soha nem ltez idelis trsadalmi berendezst akartak megvalstani, ahol az egyenlsg nagy szerepet kap. Legjelentsebb kpviseli: Robert Owen; C. Fourier.
Robert Owen angol szrmazs, szegny csaldban szletett. Gyermekmunksknt kezdte, majd zletember, ksbb Anglia egyik leggazdagabb embere lett. DE szeretett volna a munksok helyzetn segteni. Elveit igyekezett a gyakorlatban is kiprblni. Els teszt-telept Skciban hozta ltre (gyr, szocilis laksok). Jellemzi:
-Ltrehozott a gyrtelepen egy boltot, ahol a megvsrolt termkeket olcsbban rustotta munksainak.
-Nem csak a munksaival trdtt, hanem azok gyermekeivel is. Ltrehozta az n. Jellemalakts Intzett (voda, iskola, menhely egytt).
-Elsknt a vilgon vodai intzetet hozott ltre 2-4 ves gyermekek szmra.
-Ltrehozott elemi iskolt is az 5-12 vesek gyerekek szmra.
-Ltrehozott tovbb egy „felvilgost intzetet” tovbbkpzsl a felnttek szmra.
-Tiltotta a gyermekmunkt, vagyis 12 v alatt a gyermekek nem dolgozhattak. A korhatrt tllpve azonban munkt kaptak a gyrban, de ha ignyeltk, tovbb is tanulhattak.
Owent nem fogadta el kora, tnkre is ment. Az Angol egyhz sem tmogatta.
Charles Fourier-t srtette a munka szemlyisgrombol hatsa. Szmos rsban harcolt ez ellen. Szerinte semmilyen rdekekre hivatkozva nem szabad elnyomni a szemlyisget. Szerinte az embereket nem fegyelmezni s kizskmnyolni kell, hanem meg kell fizetni s megfelel krlmnyeket kell biztostani, amelyek kvetkeztben jobb munkt felttelezett.
Kidolgozta a Falanszter-rendszert, mely szerint olyan egysgek jhetnek ltre, ahol a munkahely s a lakhely teljesen egy helyen lesz (munkahely, lakhely, kulturlis intzmny), ahol mindenki hajlama szerint dolgozik, s mindenki ignye szerint rszesl a javakban. Kb. 40 ilyen intzmnyt ltestett Amerikban, de valamennyi tnkrement mg a
2) Keresztny (jobboldali) szocialista kezdemnyezs
Giovanni Boscot1841-ben papp szentelik, az els „szocilpedaggus”. A parkiba fogdta be az elhagyott gyereket,majd menhelyet ltestett. Pldakpe Mri Szent Flp volt, az munkssgt szerette volna folytatni. Az elhagyott fiatalokkal foglalkozott, menhelyein 3-400-an is voltak, majd iskolt alaptott.
A szegny gyerekek s fiatalok nevelst jobban tudja biztostani, ltrehozta a Szalzi-trsasgot. A mai napig 1536 intzmny van a vilgon.
Adolf Kolping szintn katolikus volt. 1849-ben, Klnben munks fiatalok szmra megalaktotta a Katolikus Legnyegyletet. A legfontosabb feladata, hogy a fiatalokat katolikus szellemben nevelje. J csaldapkat, j polgrokat akart nevelni.
Jochan Wichern evanglikus lelksz volt. A fiatalok helyzett tartotta tragikusnak a 19. szzad I. felben. gy gondolta, a gyermekeket ki kell ragadni a csaldbl (mivel a csald megmenthetetlen). Hzakat ltestett, ahol a gyerekeket 14 fs „csaldban” prblta nevelni. Iskolkat hozott ltre, ahol a fiatalokat vallsos szellemisgben nevelte.
A Megvlts nvrek – apcarendet 1849-ben hozta ltre Mria Alfonza anya Kt f cljuk volt:
-szegny betegek hzi gondozsa,
-szegny sors gyermekek tmogatsa.
Ksbb hitoktatssal is foglalkoztak. Magyarorszgon nem volt kzpontjuk.
Ausztriban jelen voltak, ahonnt Sopronba kerlnek. Iskolkat nyitnak, gy pl. 1900-ban megindtjk vni kpzsket iskolnk pletben.
1880-tl az Erzsbet Krhzban k voltak a nvrek.
3) Civil kezdemnyezsek (trsadalmi egyesletek)
A Settlement-mozgalom Anglibl indult. A szocilis problmkon lehet s kell segteni. Fknt egyetemi tanrokbl llt. Kt legjelentsebb kpviselje: A Toynbee s J. Ruskin. Cljuk az elit ifjsgot megismertetni a munksok tevkenysgvel.
1884-ben Banett megalaktotta az els settlementet, amelyet Toynbee-rl nevezett el. Ez egy szocilis iroda volt. Munksnegyedben hoztk ltre, ahol a szocilis segts minden formjt prbltk elltni, amelyre a munksoknak szksge volt. gy pl. egszsggyi ellts, jogvdelem, kulturlis rendezvnyek, adomnygyjts, stb. A tanrok s dikok egy rsze oda is kltztt, egy rsze csak dolgozni jrt oda.
Ksbb egsz Eurpban elterjed az intzmny, s Amerikba is tkerlt.
1910-ben a budapesti egyetemistk is hoztak ltre ilyen szocilis telepeket a munksnegyedben. Ksbb Szegeden is ltrejtt egy intzmny Szegedi Fiatalok Mvszeti Kollgiuma nven. A tanyai lakossg vdelmben tevkenykedtek. Magyarorszgon 1910-ben jpesten alakult meg a Fiskolai Szocilis Telep, Szegeden pedig a Szegedi Fiatalok Mvszeti Kollgiuma.