VI.
A szerk. 2007.10.22. 14:55
6. A jlti llam kialakulsa
A XX. sz. msodik felben az egyhzi s civil szervezetek mellett egyre nagyobb szerepet vllal t az llam a szocilis problmk megoldsban. a XVIII. sz. vgn az eurpai llamok mg kevs feladatot vllaltak. Vdtk alattvalikat ms orszgoktl. Az uralkodk tmogattk az oktatst, kultrt, kereskedelmet. llami bevtelek kzigazgats, udvartarts, hbork, de a szocilis problmk kezelsre nem ldoztak. A XIX. sz. els felben: a felfogs liberlis s ez politikai gondot jelentett. Az llamnak nem szabad beleszlni az emberek letbe. A gazdasg csak akkor mkdik jl, ha nincs kls szablyozs. Az llam nem szlhat bele a munkltatk s a munkavllalk gybe, majd a piac ezt meghatrozza. A szocilis felfogs szerint az llam legfbb ktelessge az, hogy az llampolgrai rdekeit kpviselje, be kell a gazdasgba s a szocilis letbe avatkozni. 1870. utn jelents vltozsok mentek vgbe: a demokrcia kiteljesedik, egyre bvl az llami szerepvllals, kiteljesedik a vlasztjog is: minden 21 v feletti francia frfi vlaszthat( a nk csak a kt vilghbor kztt). llami beavatkozsok: Kzegszsggy: llami feladat. 1848. Anglia, Egszsggyi Minisztrium. A szzad vgre a jrvnyok megszntek. Gyri krlmnyek: 1802. korltoztk a gyermekek munkaidejt, 1833. felgyelsg fellltsa, amely ellenrzi a gyermekmunkt, 1848. 10 rs munkanap bevezetse. Eurpban msutt a 70-es vekben hoznak hasonl trvnyt. Kzszolgltats fejlesztse: 1870-ben indul meg Eurpa szerte. Javul letminsg: vz, csatorna, kztisztasg, parkok. Trsadalombiztosts rendszere a szzad elejre kipl. Bismark szocilis olajcseppnek nevezte ezt az intzkedst. Minden munksnak ktelez jelleg, llami .................. szervezs. Fizet: munks, munkltat s az llam. 1882. Betegsg s baleset elleni biztosts, regsg s munkanlklisg ellen. 1911. Anglia a legliberlisabb orszga Eurpnak.
A jlti llam kialakulsa: a 30-as vekben vilgszerte gazdasgi vlsg. 1945. utn gy gondoltk, hogy soha nem szabad megengedni, hogy ilyen mret gazdasgi vlsg s szegnysg alakuljon ki, amely hborhoz vezet. Szovjetuniban gy gondoltk s lltottk, hogy nincs munkanlklisg s szegnysg.
Beveridge jelents (1942.): Az llami bevtelek elosztsa mintul szolgl Eurpban, a jlti llam alapja lesz. 1945-70-ig ptettk ki a jlti llamot. 1970-re az eurpai emberek szmtottak az llami tmogatsokra, 50-es vekben tlag ngyszer annyit kltttek szocilis kezdemnyezsre, mint a 30-as vekben. Intenzv lakspts indult meg, de a juttatsok klnbztek az orszgok kztt. Nyugat-Eurpban megindult a gazdasgi fejlds. A nagyobb egyenlsg fel mozdult el a trsadalom, a kzposztly kiszlesedett. A brek fokozatosan emelkedtek, a szocilis juttatsok mindenkire kiterjedtek. Progresszv adrendszer bevezetse : gazdagoktl tbbet, szegnyektl kevesebbet. A trsadalmi egyenltlensgek nem tntek el teljesen.
gy tnik, hogy vlsgba kerlt a jlti llam. A gazdasgi nvekeds lelassult, a rszorulk kre egyre n.
|