VIII.
A szerk. 2007.10.22. 14:58
8 Szociális gondoskodás hazánkban a két világháború között
Új társ-i és gazd-i körülmények: vesztes ország, területvesztés, háború utáni válságos helyzet a jellemző, az elcsatolt területekről nagy számú bevándorlások. Bethlen-féle konszoliadáció a 20-as, 30-as években. A 30-as években: nyomor, munkanélküliség és világválság.
1. Gyári tv.-ek: a 30-as évek 2. felében bevezették a 48 órás munkahetet, és a munkabér minimumot, valamint a gyermeknevelési pótlékot.
2. TB: munkanélküliség elleni biztosítás: szemben más eu-i országokkal, ezt nem sikerült elérni. 1928. öregség elleni biztosítás (nyugdíj), korhatár 65 év, a falusi lakosság ebből teljesen kimarad. 1938. nyugdíj a cselédek számára.
3. Lakásépítés: 20-as, 30-as évekre visszaesik a lakásépítés. Ínséglakások: 1 szobás lakások, 40.000 embernek. Előrelépés a falvakban. 1926. földosztás (Nagyatádi Szabó István). 160.000 házhely is kiosztásra került ingyen, de hitelt keveset adtak, ezért sok kihasználatlanul maradt. A 30-as évek végén létrejött az Országos Nép és Családvédelmi Alap, melynek feladata volt a lakáshoz jutás segítése, főleg a falvakban. 1940-45. 12.000 falusi lakás épült.
4. Egészségügy: Falun és a városokban is létrejött a preventív jellegű gyógyintézményi hálózat, egyleti formában (csecsemő és anyaotthon, Stefánia Szövetség a városban, Zöldkeresztes Szolgálat a falvakban, az állam minimális támogatását évezhették csak.
5. Szegénygondozás: 1917. Népjóléti és Munkaügyi Minisztérium létrehozása, kevés pénzből kellett gazdálkodnia. (Egyesületi szegénygondozás). A szegénység országos üggyé vált Þ gazdasági válság. Állami, egyházi, civil szervezetek bevonása. 1931. eltörlik, hogy minden szegényt az illetőségi hely szerint kell ellátni, (illetőségi hely = születési hely), Þ lakóhely szerinti ellátás. Kötelezik az önkorm-okat a szegények ellátására. Szociálpolitikai kísérletek: új szisztémákat dolgoztak ki: Egri Norma, Produktív Szociálpolitika.
Egri Norma: Egerben kísérletezték ki. 1936. Magyar Norma: összes városra kivetítve. Külföldi modell (német): önkorm., a civil szervezetek és az egyházi szféra egyszerre támaszkodik rá. Szegénygondozó Hivatal: adminisztráció, statisztika. Szegényügyi Bizottság: (társ-i szervezet), Adománygyűjtő Hölgybizottság. Szegénygondozó apácák gyűjtötték össze az adományokat. A terheket a társ-ra hárítják teljes mértékben, az állam anyagilag ezt nem támogatja.
Produktív szocpol.: ONCSA: többnyire az állam fizette. Szegény emberek számára "hálót kell adni, nem halat" Lakásépítés (4 gy-es családoknak).
|