j trsadalmi, gazdasgi krlmnyek alakultak ki, miutn
-a hbort elvesztettk,
-az orszgot sztszedtk.
Az orszg elszigetelt lett, hbor utni vlsgba kerlt. Ezen helyzethez jrult hozz a „Trianoni esemnyek”. gy Magyarorszgon a 20-as vek elejn nyomor, munkanlklisg lett, melyet a 20-as vek kzepre valamelyest sikerlt kezelni. (Bethlen fle konszolidci)
1929-ben kitrt a gazdasgi vilgvlsg, mely 1930-1935 kztt nlunk is reztette a hatst: munkanlklisg, nyomor uralkodott. A kormnyok, egyhzak, civil szervezetek munkja rendkvl nehz volt.
Sokkal rosszabb a helyzet, mint a dualizmus korban. Az eredmny jabb vilghbor, jabb veresg. Az orszg vlsgbl vlsgba kerlt.
1) Gyri trvnyek
Sok trvnyt s rendeletet hoztak a 20-as vekben, melyek lnyege:
-A 30-as vek II. felre bevezettk a 48 rs munkahetet. (A 44 rs munkahetet is elkezdtk kvetelni, de az nem valsult meg.)
-Bevezettk a munkabrminimumot.
-A 30-as vek vgn bevezettk a gyermeknevelsi ptlkot.
2) Trsadalombiztosts
A kt vilghbor kztti 2 f jellemz:
-Munkanlklisg elleni biztosts. Ezt a korszakban nem sikerlt elrni, holott Eurpa ms orszgaiban mr mkdtt.
-1928-ban regsg elleni biztosits
-Bevezettk a nyugdjkorhatrt, melyet 1928-ban 65 vben hatroztak meg.
A falusi lakossgra mg mindig nem vonatkozott.
3) Lakspts
Visszaesett a korbbi tem, a 20-as, 30-as vekben a fvrosban is csak nyomorlaksok pltek. (1 szoba + konyha) Kt vtized alatt 6.000 laks plt 40.000 embernek. Els lps a falvakban trtnt.
Magyarorszgon elszr 1926-ban volt fldoszts (Nagyatdi Szab Istvn – fldmvelsgyi miniszter). Ennek keretben 260.000 hzhelyet osztottak ki ingyen. Hiteleket azonban keveset adtak mell, gy a hzhelyek beptetlenek maradtak.
A 30-as vek vgn ltrehoztak egy Orszgos Np s Csaldvdelmi Alapot (ONCSA), ide llami pnzeket helyeztek el. Lnyege, hogy lakshoz-jutssal tmogatja fknt a falusi embereket. 1940-1944 kztt 12.000 falusi kis hz pl.
4) Egszsggy
Egyfajta preventv jelleg gygyintzmny-hlzat alakul ki (vrosokban s falun is). Vrosokban Stefnia Szvetsgnek, falunk Zldkeresztes Szolglatnak neveztk ket. Tevkenysgk:
-anya s csecsemotthonokat hoztak ltre,
-orvosi szobkat mkdtettek,
-krhzakat hoztak ltre,
-lelmiszer-, ruhaseglyt osztottak,
-jogseglyt nyjtottak.
Az llam csak minimlis pnz elhelyezsvel tmogatta ket.
5) Szegnygondozs
1917-ben hoztk ltre az n. Npjlti s Munkagyi Minisztriumot. Ezen intzmny azonban a 20-30-as vekben nem kapott pnzt, gy a 20-as vekben tovbbra is egyesleti ton folyik a szegnygondozs.
A 30-as vekben a szegnysg orszgos ggy vlik.
A 20-as vek vgn, a 30-as vek elejn tbb vltozs is trtnik a szegnygyben:
-1931-ben rendeletet hoznak, mellyel eltrlik a rgi szokst, mely szerint minden szegnyt illetsgi hely szerint kellett gondozni, azaz ott, ahol szletett. Erre azrt volt szksg, mert a fvros megnvekedett lakossgt kptelensg lett volna elosztani. Ezrt mondtk ki a lakhely szerinti gondozst.
-A hagyomnyos szisztma szerint ktelezik az nkormnyzatokat a szegnyalap ltrehozsra. A korbbihoz kpest az a klnbsg, hogy ekkor mr a tbbsg foglalkozik is vele, mind tbbet szn a szegnygondozsra a kltsgvetsbl.
-A 20-30-as vekben, j szegnygondozsi rendszer kidolgozsa. Ilyenek voltak az „Egri norma” s a „Produktv szocilpolitika”.
Egri norma: 1927 - Plos Kroly nevhez fzdik. Magyarorszgon elszr a szegnygondozs j mdjt Egerben ksrleteztk ki, majd azt 1936-ban Magyar Normnak neveztk t, s orszgosan ktelezv tettk. Ez nmet mintn alapult: inkbb kisebb teleplseken mkdtt. Lgyege, hogy a szegnygondozs egyszerre tmaszkodik az llamra, az egyhzakra s a civil szfrra. (Konkrtan: Egerben ltezett egy Szegnygondoz Hivatal /llami/, Szegnygyi Bizottsg /egyhzak, egyesletek/, s ezen bell az Adomnygyjt Hlgybizottsg /a jmd felesgek adomnyokat gyjtttek a polgroktl/). A szegnygondoz nvrek (Franciskk) pedig mindezt eljuttattk a szegnyeknek.
A szerepvllals teht a kvetkez feloszts szerint trtnt: az llam – szervez; a civil szfra pnzt ad s gyjt; az egyhz pedig kiosztja azt.
Az llam teht tovbbra is a trsadalomra hrtja a kltsgek rendezst.
Produktv szocilpolitika: A 30-as vekben hoztk ltre az ONCSA-t, amelybe mr az llam is befizetett. Ez az alap a szegnyeknek:
-kedvez klcsnt nyjtott, megteremtettk teht az alapot a kilbalsra,
-laksptsekbe kezdtek, mellyel a legalbb ngy gyermekes csaldokat segtettk.