5.B. Az attitd fogalma, funkcija, mrse. Az eltlet. Konzisztencia-elmletek
Az attitd valamely szemllyel, emberek csoportjval, trgyakkal, jelensgekkel kapcsolatos rtkel belltds, olyan viszonytsi keret, aminek alapjn az egyn vlemnyt alkot, viselkedik, rtkel.
Rosenbert s Hovland szerint az attitdnek hrom sszetevje van:
1.) affektv oldal: amely az elfogadst illetve elutastst tartalmazza
2.) kognitv oldal: amely az attitdtrggyal kapcsolatos ismeretek krt fogja t.
3.) Konatv oldal: a viselkedsi szndkok, cselekvstendencikat foglalja magban.
Az attitd akkor stabil, ha a 3 komponens egyenslyban van.
Az attitdk funkcii:
- Eszkzfunkci: alkalmazkodsi funkci – a pozitv hatsok maximlsa, a negatv hatsok minimalizlsval segtik a nehzsgek elkerlst.
- nvd funkci: az egynt a pozitv vonsainak erstsvel tvol tartja a negatv rzsektl
- rtkkifejez funkci: a tnyleges egyni rtkek rvnyessgt erstik.
- Ismereti funkci: lehetv teszi, hogy az j lmnyeket kategorizlhassuk, s ezzel egyszerbb vljon a vilg megismerse.
Az attitdk mrse
- nregisztrls
- kls elbrl ltali regisztrls
- sklamdszer: tbbdimenzis metrikus vonatkoztatsi rendszer. A klnfle sklk olyan krdsekbl llnak, amelyekben az azokra adott vlaszok alapjn nemcsak tpusokba lehet az attitdket sorolni, hanem a sorrendjket, vagy az egymstl val tvolsgukat is meg lehet hatrozni.
Legismertebb sklk:
- Thurstone-skla: a megllaptsok (itemek) rokonszenvessgt, ellenszenvessgt egy szakzsri llaptja meg 0-10-15 pontrtkelsig. A vizsglati szemly attitdjt az ltala kivlasztott itemek sklartkeinek az tlagval jellemzik.
- Likert-skla: a kijelentssel val egyetrts vagy egyet nem rts mrtkt 5 vagy 7 fokozat skln fejezik ki, a „teljesen egyetrtek” vlasztl, az „egyltaln nem rtek egyet” vlaszig.
- Guttmann-skla: a kijelentseket rangsorolja, cskken preferencia szerint rendezi el. Az rtkels a rangszmok megoszlsa alapjn trtnik.
Az eltlet
Mlyen rgzlt, meggyzdst nlklz olyan rtkel belltds, amely megelzi a valsg tnyleges megismerst, a tnyeknek, logikus rvelseknek ellenll.
ltalban csoportra irnyul, s azon alapul, hogy ezek az emberek a csoport tagjai. Irnyulhat fajra, etnikai csoportra, kisebbsgekre, nemzetekre , trsadalmi csoportokra... Lehet pozitv illetve gyakrabban negatv eljel.
- Az eltlet olyan egyneknl ersdik meg, akik slyos frusztrcit szenvedtek el, sikertelensgk okt msokra akarjk thrtani.
- Hatalmi s gazdasgi verseny, konkurencia is elidzheti. Azok hirdetnek eltletet, akik hatalmukat akarjk nvelni vagy gazdasgi helyzetket javtani a kisebbsg elnyomsa rvn.
- Az eltletessg mlyen be van gyazva a trsadalom kultrjba, s a szocializci tjn sajttjuk el. Teht nem termszettl adottak, hanem tanuljuk ket.
- Az eltletessgre az autoritrius, tekintlyelv emberek hajlamosak. E szemlyisgtpus meghatrozott nevelsi gyakorlat termke.
Adorno s trsai ltrehoztk az un. „F” (fasiszta) –sklt, amely azt volt hivatott mrni adott szemly mennyire hajlamos az eltletessgre, teht az un. a potencilis fasisztkat kereste. A skla szerint e szemly jellemzi:
- konvencializmus, merev rtktlet
- autoriter behdols, gondolkods nlkli alvetds a vezetnek
- autoriter agresszi – a gyengesg megvetse
- anti-intracepci – idegenkedik a gyengdsgtl, az rzelmi lettl
- embergyll.
Az autoritrius szemlyek csaldi neveldst az rzelmi melegsg hinya, s fknt az apa rideg, kvetel s bntet szemlye jellemzi. A gyermek egyrszt idealizlja az apt s ksbb ezt az idealizlst tviszi a vezetre, msrszt tudat alatt ellensges az apjval szemben s ezt az ellensgessget vetti ki bizonyos kisebbsgekre.
A Konzisztencia elmletek- (kongnitv dinamikai elvek) - (az sszhang megteremtse)
Az attitdk megvltoztatsnak problematikjval foglalkozik.
1. Fritz Heider – egyensly elmlete
2. Cart Wright – Harary – kiterjesztett egyensly elmlete (csoportokra alkalmazva)
3. Newcomb – szimmetria elmletek: Az emberek a kommunikciban az sszhangra trekednek.
4. Leon Festinger – kongnitv disszonancia (ellenttes attitdk ltal kivltott feszltsg) elmlete
Az ember az ssze nem ill s mgis egymssal sszefggsbe hozott tudati elemek okozta feszltsgek kikszblsre valamilyen kvetkezetessget rvnyest, amely a helyzet, a vlemny megvltoztatsval az ellentmonds kiiktatsra, az sszhang (konzisztencia) megteremtsre ksztet . Pl: megmagyarz valamit.