6.B. A trsas interakci s eszkzei. Kommunikci, metakommunikci. A trsas befolysols, a meggyzs folyamata. Trsas konfliktusok, pszichikus helyzetek.
A trsas kapcsolatok ltestsnek s fenntartsnak ignye dnten az ember trsaslny-mivoltbl fakad, a kapcsolatok a trsadalmi let alappillrei. Az emberek ezek rvn rintkeznek, ezek keretben nylik lehetsg szmukra az egyttmkdsre, egyms segtsre, a klcsns megismersre.
Az emberek kztt lteslt kapcsolatokat interperszonlis, szemlyek kztti kapcsolatoknak nevezzk.
A klcsns egymsra hatst interakcinak nevezzk, olyan folyamat, amelyet kzsen egyeztetett jelentsek szablyoznak a rsztvevk mindenkori szksgleteinek megfelelen. A cl a kapcsolat sszer, hasznos alaktsa.
Az interakcii eszkzei:
1.) Kommunikci:
A kommunikci mindennem informciramls sszefoglal neve. Alapvet funkcija az informcikzls, de egyszersmind eszkze is a kapcsolattartsnak, a klcsns egymsra hatsnak.
Festinger szerint ltezik:
- jrulkos kommunikci: az ad anlkl bocst ki informcikat, hogy ez szndkban llna, gy felfedi magt, sok-sok informcit szolgltatva nmagrl
- kifejez kommunikci: az egyn emocionlis llapotrl tudst.
- Eszkzjelleg, clirnyos kommunikci: mindig meghatrozott hatsokat igyekszik a fogadban kivltani.
A kommunikc trtnhet nyelvi elemekkel, verblis ton s egyb ms, nem szbeli formban, nem verblis ton. Ha ez utbbi nem tudatosan szablyozott metakommunikcinak nevezzk.
A verblis kommunikcban a szavak tltik be az informci kzvett szerepet. Hatkonysga az interakcikban nem egyrtelm, neheztheti a nyelvi kd eltr volta, problma lehet, hogy az ads mindig knnyebb mint maga a kdols, valamint a szavak akaratlan, vagy tudatos valdiatlansga (hazuds).
A nem verblis kommunikc azoknak a beszdet ksr msodlagos megnyilvnulsoknak az sszessge, amelyek a szbeli kzls tartalmi oldalt minstik, jelentst rnyaljk. E msodlagos jelzk biolgiai eredetek, nkntelenl is megnyilvnulnak, de tudatosan is szablyozhatjuk ket.
3 skon zajlanak:
- testbeszd : arcjtk, tekintet, taglejtsek, testtarts, rints, trkz-szablyozs, stb..
- voklis csatornk: hanger, hanglejts, beszdtemp
- szimblikus csatorna: ruhzat, hajviselet, kszerek , stb….
A kommunikcnak mint interakcis eszkznek kt alapvet funkcija van:
1.) a kontroll megoszlsa: mindazon megszltsok sszessge, amelyeket az emberek egymssal szemben alkalmaznak. (amit mondunk, s ahogyan strukturljuk beszdnket) Kialakult vlemnynk van arrl, hogy bizonyos helyzetekben a klnfle nyelvi jeleknek milyen jelentse van. (Pl: tbbet krdeznk, kitartan nznk, btort kzbeszlsokat alkalmazunk)
2.) Affilicis zenetek: a msokkal val egyttmkds ignye, tras szksglet. (P: fizikai kzelsg, szemkontaktus, rintsek…)
2.) A trsas kszsgek
A taktikai viselkedsmdok, azoknak a reaglsmdoknak a gyjtneve, amelyekkel kapcsolatainkat szablyozzuk, illetve amelyekkel partnernkre befolysol hatst gyakorlunk. Alapjt a megfelelen sszehangolt verblis s nem verblis jelzsek kpezik.
3.) Az egyttmkds
Az igazi egyttmkdshez a bizalom, az sszehangoltsg, s az alkudozs meglte szksges. Az egyttmkds mindig klcsns igyekezet eredmnyeknt valsulhat csak meg.
A trsas befolysols s meggyzs
A befolysols a msik ember viselkedsnek megvltoztatsra, illetve mdostsra irnyul hats, mely direkt s indirekt lehet.
Herbert Kelman szerint a befolysolssal kivltott reaglsi mdok 3 vltozatt klnbztetjk meg:
1.) engedelmessg (behdols): az egyn nem rt egyet a befolysols trgyval, mgis gy nyilatkozik, ahogy azt krnyezete elvrja tle. Az ok a „jutalom” kicsikarsa. Pl: dicsret
2.) Azonosuls (identifikci): az egyn azrt tesz magv valamely viselkedst vagy vlemnyt, mert az kielgt nmaghatroz viszont jelent sajt krnyezetvel, de bizonyos ideig idegen rtkrendszertl.
3.) Belsv ttel (interiorizci): azrt enged a befolysnak, mert az abban foglalt elvrs alapveten egybevg sajt rtkrendszervel.
A meggyzs a tudat tszervezse, valamely nzet, elv elfogadtatsa, illetve mg meglv hibs llspont megvltoztatsa. A meggyzs eredmnye a meggyzds: attitd, vlemny s llspontvltozs.
Folyamatmodellje McGuire szerint:
1. figyelem, 2. Megrts, 3. Elfogads, 4. Megtarts, 5. Viselkeds
Befolysolhatsg: azt fejezi ki, hogy az egyn mennyire hozzfrhet a hats szmra, milyen reaglsi hajlandsgot mutat.
Meggyzhetsg: azt fejezi ki, hogy az egyn mennyire hajlamos a meglv vlemnyek megvltoztatst clz, j llspontok beptsre irnyul kzlsek elfogadsra.
Trsas konliktusok
A trsas konfliktusok az emberi egyttls mindennapos jelensgei, akkor keletkeznek, ha a partnereket egymst kizr clok vezetik, s ily mdon csak a msik fl krra gyzhetnek.
Tartalmi szempontbl megklnbztetnk:
- rdekkonfliktus (javak birtoklsa krl)
- zlskonfliktus
- nzetkonfliktus
- viszony vagy szerepkonfliktus
Szerkezeti szempontbl lehet:
- Valsgos
- Esetleges
- thelyezett
- tirnytott
- Lappang
- lkonfliktus
A konfliktus elkerlse vagy megszntetse az alkalmazkod kpessgtl, kompromisszumkszsgtl fgg. A legclszerbb md a felek kztti megbeszls s az ennek
kvetkezmnye kppen ltrejv kompromisszum. De megoldst knlhat mg az egyttmkds, elhrts s az alkalmazkods is.
A trsas konfliktusok nem mindig rombolak. Hasznosak is lehetnek a kapcsolatokban, hiszen sszer vltoztatsokra, jtsokra sztnzhetnek, felfrisslst vihetnek a kapcsolatba.
Pszichikus helyzetek
Azokat a helyzeteket, amelyekben megnyilvnulsaink megvalsulnak, pszichikus helyzetnek nevezzk. Kurt Lewin elnevezsvel pszichikus meznek.
Lewin szerint a pszichikus mez a viselkeds + a szemly + a krnyezet fggvnye.
E rendszerben sosem lehet egyenslyi llapot, legfeljebb (HIC ET NUNC – Itt s most!) un. kvzi egyensly ltezhet. lland feszltsgi helyzet alakul ki, mely az egynt minden esetben a feszltsg feloldsra alkalmas viselkedsre serkent.
Tbbfle pszichikus helyzetrl beszlhetnk:
- Akadly nlkli ( a cl kzvetlenl elrhet, nincs szemlyisgfejleszt a hatsa)
- Problma helyzet (a krnyezet s a szemly kztt akadly van, amelyet el kell grdteni a cl rdekben, ez a problma – erfesztst kvn)
- Konfliktus helyzet ( 2 v. tbber hat a szemlyre, emiatt dntsre knyszerl, ez a knyszer idzi el a konfliktust)
- Frusztrcis helyzet ( a cl elrse meghisul, ezrt feszltsg keletkezik, amely tmad viselkedst, agresszit eredmnyez)
Az agresszi levezetsnek mdozatai ilyenkor:
- kifel a krnyezetre
- sajt szemlyisg ellen
- irrealitsokba – kbtszer, alkoholizmus, lmodozs…