szocped2005
SZAKDOLGOZAT
 
Segtsg a tantrgyakhoz
 
Knyvtrak
 
Kpek rlunk
 
Naptr
2025. Februr
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
02
<<   >>
 
A szerkesztrl
 
Pontos id
 
Eset
Tartalom
 
PZICHOSZIGORLAT
PZICHOSZIGORLAT : 6

6

A szerk.  2007.10.23. 18:13

B TTEL

                        

6.B. A trsas interakci s eszkzei. Kommunikci, metakommunikci. A trsas befolysols, a meggyzs folyamata. Trsas konfliktusok, pszichikus helyzetek.

 

A trsas kapcsolatok ltestsnek s fenntartsnak ignye dnten az ember trsaslny-mivoltbl fakad, a kapcsolatok a trsadalmi let alappillrei. Az emberek ezek rvn rintkeznek, ezek keretben nylik lehetsg szmukra az egyttmkdsre, egyms segtsre, a klcsns megismersre.

Az emberek kztt lteslt kapcsolatokat interperszonlis, szemlyek kztti kapcsolatoknak nevezzk.

A klcsns egymsra hatst interakcinak nevezzk, olyan folyamat, amelyet kzsen egyeztetett jelentsek szablyoznak a rsztvevk mindenkori szksgleteinek megfelelen. A cl a kapcsolat sszer, hasznos alaktsa.

 

Az interakcii eszkzei:

1.)    Kommunikci:

A kommunikci mindennem informciramls sszefoglal neve. Alapvet funkcija az informcikzls, de egyszersmind eszkze is a kapcsolattartsnak, a klcsns egymsra hatsnak.

Festinger szerint ltezik:

-          jrulkos kommunikci: az ad anlkl bocst ki informcikat, hogy ez szndkban llna, gy felfedi magt, sok-sok informcit szolgltatva nmagrl

-          kifejez kommunikci: az egyn emocionlis llapotrl tudst.

-          Eszkzjelleg, clirnyos kommunikci: mindig meghatrozott hatsokat igyekszik a fogadban kivltani.

 

A kommunikc trtnhet nyelvi elemekkel, verblis ton s egyb ms, nem szbeli formban, nem verblis ton. Ha ez utbbi nem tudatosan szablyozott metakommunikcinak nevezzk.

 

A verblis kommunikcban a szavak tltik be az informci kzvett szerepet.  Hatkonysga az interakcikban nem egyrtelm, neheztheti a nyelvi kd eltr volta, problma lehet, hogy az ads mindig knnyebb mint maga a kdols, valamint a szavak akaratlan, vagy tudatos valdiatlansga (hazuds).

 

A nem verblis kommunikc azoknak a beszdet ksr msodlagos megnyilvnulsoknak az sszessge, amelyek a szbeli kzls tartalmi oldalt minstik, jelentst rnyaljk. E msodlagos jelzk biolgiai eredetek, nkntelenl is megnyilvnulnak, de tudatosan is szablyozhatjuk ket.

 

3 skon zajlanak:

-          testbeszd : arcjtk, tekintet, taglejtsek, testtarts, rints, trkz-szablyozs, stb..

-          voklis csatornk: hanger, hanglejts, beszdtemp

-          szimblikus csatorna: ruhzat, hajviselet, kszerek , stb….

 

A kommunikcnak mint interakcis eszkznek kt alapvet funkcija van:

1.)    a kontroll megoszlsa: mindazon megszltsok sszessge, amelyeket az emberek egymssal szemben alkalmaznak. (amit mondunk, s ahogyan strukturljuk beszdnket) Kialakult vlemnynk van arrl, hogy bizonyos helyzetekben a klnfle nyelvi jeleknek milyen jelentse van. (Pl: tbbet krdeznk, kitartan nznk, btort kzbeszlsokat alkalmazunk)

2.)    Affilicis zenetek: a msokkal val egyttmkds ignye, tras szksglet. (P: fizikai kzelsg, szemkontaktus, rintsek…)

 

2.) A trsas kszsgek

A taktikai viselkedsmdok, azoknak a reaglsmdoknak a gyjtneve, amelyekkel kapcsolatainkat szablyozzuk, illetve amelyekkel partnernkre befolysol hatst gyakorlunk. Alapjt a megfelelen sszehangolt verblis s nem verblis jelzsek kpezik.

 

3.)    Az egyttmkds

Az igazi egyttmkdshez a bizalom, az sszehangoltsg, s az alkudozs meglte szksges. Az egyttmkds mindig klcsns igyekezet eredmnyeknt valsulhat csak meg.

 

A trsas befolysols s meggyzs

A befolysols a msik ember viselkedsnek megvltoztatsra, illetve mdostsra irnyul hats, mely direkt s indirekt lehet.

Herbert Kelman szerint a befolysolssal kivltott reaglsi mdok 3 vltozatt klnbztetjk meg:

1.)    engedelmessg (behdols): az egyn nem rt egyet a befolysols trgyval, mgis gy nyilatkozik, ahogy azt krnyezete elvrja tle. Az ok a „jutalom” kicsikarsa. Pl: dicsret

2.)    Azonosuls (identifikci): az egyn azrt tesz magv valamely viselkedst vagy vlemnyt, mert az kielgt nmaghatroz viszont jelent sajt krnyezetvel, de bizonyos ideig idegen rtkrendszertl.

3.)    Belsv ttel (interiorizci): azrt enged a befolysnak, mert az abban foglalt elvrs alapveten egybevg sajt rtkrendszervel.

 

A meggyzs a tudat tszervezse, valamely nzet, elv elfogadtatsa, illetve mg meglv hibs llspont megvltoztatsa. A meggyzs eredmnye a meggyzds: attitd, vlemny s llspontvltozs.

 

Folyamatmodellje McGuire szerint:

1.      figyelem, 2. Megrts, 3. Elfogads, 4. Megtarts, 5. Viselkeds

 

Befolysolhatsg: azt fejezi ki, hogy az  egyn mennyire hozzfrhet a hats szmra, milyen reaglsi hajlandsgot mutat.

Meggyzhetsg: azt fejezi ki, hogy az egyn mennyire hajlamos a meglv vlemnyek megvltoztatst clz, j llspontok beptsre irnyul kzlsek elfogadsra.

 

Trsas konliktusok

A trsas konfliktusok az emberi egyttls mindennapos jelensgei, akkor keletkeznek, ha a partnereket egymst kizr clok vezetik, s ily mdon csak a msik fl krra gyzhetnek.

Tartalmi szempontbl megklnbztetnk:

-          rdekkonfliktus (javak birtoklsa krl)

-          zlskonfliktus

-          nzetkonfliktus

-          viszony vagy szerepkonfliktus

 

Szerkezeti szempontbl lehet:

-          Valsgos

-          Esetleges

-          thelyezett

-          tirnytott

-          Lappang

-          lkonfliktus

 

A konfliktus elkerlse vagy megszntetse az alkalmazkod kpessgtl, kompromisszumkszsgtl fgg. A legclszerbb md a felek kztti megbeszls s az ennek

kvetkezmnye kppen ltrejv kompromisszum. De megoldst knlhat mg az egyttmkds, elhrts s az alkalmazkods is.

A trsas konfliktusok nem mindig rombolak. Hasznosak is lehetnek a kapcsolatokban, hiszen sszer vltoztatsokra, jtsokra sztnzhetnek, felfrisslst vihetnek a kapcsolatba.

 

Pszichikus helyzetek

 

Azokat a helyzeteket, amelyekben megnyilvnulsaink megvalsulnak, pszichikus helyzetnek nevezzk. Kurt Lewin elnevezsvel pszichikus meznek.

Lewin szerint a pszichikus mez a viselkeds +  a szemly +  a krnyezet fggvnye.

E rendszerben sosem lehet egyenslyi llapot, legfeljebb (HIC ET NUNC – Itt s most!) un. kvzi egyensly ltezhet. lland feszltsgi helyzet alakul ki, mely az egynt minden esetben a feszltsg feloldsra alkalmas viselkedsre serkent.

 

Tbbfle pszichikus helyzetrl beszlhetnk:

-          Akadly nlkli ( a cl kzvetlenl elrhet, nincs szemlyisgfejleszt a hatsa)

-          Problma helyzet (a krnyezet s a szemly kztt akadly van, amelyet el kell grdteni a cl rdekben, ez a problma – erfesztst kvn)

-          Konfliktus helyzet ( 2 v. tbber hat a szemlyre, emiatt dntsre knyszerl, ez a knyszer idzi el a konfliktust)

-          Frusztrcis helyzet ( a cl elrse meghisul, ezrt feszltsg keletkezik, amely tmad viselkedst, agresszit eredmnyez)

Az agresszi levezetsnek mdozatai ilyenkor:

-          kifel a krnyezetre

-          sajt szemlyisg ellen

-          irrealitsokba – kbtszer, alkoholizmus, lmodozs…

 
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Sopronrl
 

Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU