7
A szerk. 2007.10.23. 18:17
7./B. Szemlykzi viszonyok: Egyttmkds, proszocilis viselkeds, versengs, manipulci, agresszi
Trsas kapcsolataink kialaktsnak s fenntartsnak ignye dnten az ember trsaslny-mivoltbl fakad, ezen szemlykzi kapcsolatok (interperszonlis kapcsolatok) a trsadalmi let alappillrei. Az emberek ezek rvn rintkeznek, segtik s ismerik meg egymst, itt nylik lehetsgk az egyttmkdsre. A vals egyttmkds: a bizalom, az sszehangoltsg s az alkudozs egyttes megvalsulsa.
Az egyttmkds kulcsszava a klcsnssg, egyoldalan senki nem kpes sikeres egyttmkdst kivltani a msik flbl. Az egymkd feleknek klcsnsen bzniuk kell egymsban. A mai modern trsadalmakban e bizalom mr alapfelttele is a trsadalmi hatkonysgnak, Ezrt bznak meg fenntartsok nlkl pl. az orvos, a br , az gyintz szakrtelmben. Ahol ugyanis a bizalom nem funkcionl, ott a gyanakvs kerekedik fell, amely nemcsak a trsadalom egszre, hanem egyes emberek egyttmkdsre is kros hatssal van.
Az sszehangoltsg azt jelenti, hogy a partnerek kpesek az ket elvlaszt klnbsgeket thidalni, pl: kommunikls tjn. A koopercira minden egyes szemlykzi kapcsolatban szksg van, ha a kooperci nem jn ltre, un. „dezertls” jn ltre, mindenki magval trdik, pnik hangulat lp fel.
Proszocilis viselkeds
Olyan pozitv trsas viselkeds, amelynek clja msok javra cselekedni. A slypontja, hogy az egyn sajt rdekeit httrbe helyezi s a fennll dntsi helyzetben a segtst vlasztja. Mindenkppen nlklzi a jutalom, a nyeresg elemt, szinonimja az altruizmus.
Ilyen cselekedetnek minsl minden letmentst clz akci (pl: orvosok, tzoltk, mentk munkja s minden olyan tett, mely msok rdekeit szolglja.)
Az egyn segt mert:
- ilyen szemlyisgjeggyel rendelkezik (bels diszpozici)
- kls tnyezk hatnak r
- kls s bels tnyezk hatnak r
- elktelezett
- vletlenl kerl adott helyzetbe
- fokozatosan ktelezdik el.
Nem segts fknt tmeghats kvetkezmnye lehet, itt ugyanis felvetl a felelssg megoszlsnak krdse. Ezenkvl a nem segts tnyezi lehetnek:
- mit kockztatunk, ha beavatkozunk?
- Milyen szocilis mintkat kaptunk
- A bajt minek tulajdontjuk
- Milyen embercsoporthoz tartozik a rszorul?
Versengs
Clszer, br ers nrdektl vezetett konfliktusmegoldsi md a versengs, melynek lnyege a sajt vlemny mindenron val rvnyestse a msik fl krra. A vgkifejlet mindig az egyik fl gyzelme s a msik veresge lesz.
Allport szerint: Szocilis facilitci – trsas hatkonysg. A trsak hatsra ltrejtt
teljestmny-sztnzs
Mead szerint: Konstruktv versengs: a felek a cl elrsre trekszenek
Destruktv versengs: a cl elrse msodlagos, a msik legyzse a fontosabb
(rivalizls)
Festinger szerint: Trsas sszehasonlts elmlete. sszehasonltjuk magunkat msokkal, s gyz-
tessgre treksznk.
Manipulci:
Az a szituci ad lehetsget erre, ahol az egyik fl tbb informcival rendelkezik, ezltal a msikat olyan viselkedsre tudja rvenni, amelyre az a teljes informci birtokban nem lenne hajland. A hatalom s a trsadalmi lls erstse rdekben vgzett manipulcirl Machiavelli rt elszr , ennek nyomn megalkotta Christie s Geis a Mach-sklt, amelyben az emberek manipulcis kszsgt mrik.
Kihasznljuk, hogy azt mondjuk neki, amit hallani szeretne
Hzelgs
Megfontols
Az eredmnyek azt mutattk, hogy a magas Mach pontszmak jval elnysebb alkut ktttek. Lnyege , hogy a manipulci hatsra ki mire kpes. A manipulci kulcsa a helyzet hideg-fej intelektulis mrlegelse s az rzelmi rintettsg hinya.
Agresszi
Agresszinak neveznk minden olyan szndkos cselekvst, amelynek indtka, hogy nylt vagy szimbolikus formban valakinek krt, srelmet vagy fjdalmat okozzon.
Az agresszi destruktv viselkeds, mely az elvtelre, a puszttsra pl.
Az agresszi lehet:
- tmad jelleg: a trvny eltli
- vdekez jelleg: pl. nvdelem, melyet a trsadalom elismer, illetve idetartozik a proszocilis agresszi, a trs megvdse
Az agresszit a civilizlt trsadalmak eltlik, mgsem cl ennek visszaszortsa, hanem az hogy a kzssg szolglatba lehessen lltani /pl: sportok zse/.
Az agresszi vlfajai:
· gonosz tett: ncl agresszi, amikor az elkvett csak az kszteti, hogy a msiknak fjdalmat, kellemetlensget okozzon. A kiszmthatatlansga flelmet kelt s ezltal zavarja az egyttlst mind a magnlet, mind a kzlet tern. Pl: veszekeds, sklds, ktekeds.
· Bnzs: a bncselekmnyek clja megegyezik a trsadalomban rvnyesnek elfogadott clokkal. A bnzk is pnzt akarnak, ehhez a trsadalom ltal jv nem hagyott eszkzket alkalmaz.
· nrvnyest agresszi: a lelemnyessg, lelmessg, hatrozottsg mind olyan agresszv viselkedsmdok, melyeket egyesek ernynek tntetnek fel.
· Pedaggiai agresszi: a szl vagy a pedaggus szerepkrhez tartozik a bntets is, ezrt az egszsges s harmonikus szemlyisgfejleszts rdekben tbb pedaggus gy gondolja, hogy megengedhet a vers, a megflemlts, a szidalmazs.
· llami agresszi: az llami erszakszervek szintn gyakran alkalmazzk az agresszit, melyet proszocilis rvekkel igazolnak.
· Diszkriminci: pl. nkkel, kisebbsgekkel szemben elkvetett agresszi.
· Reaktv agresszi: amikor az agresszit a vdekezssel igazoljk. Egyik vllfaja a megelz agresszi, amikor a msiknak agresszv szndkot tulajdont az illet, s hogy ezt megelzze, agresszv mdon lp fel.
A megtorl agresszi vagy bossz sorn az igazsg helyrelltsa tlmegy a jogos mrtken s j igazsgtalansgot eredmnyez, melyet a msik fl megtorl agresszija kvet.
Agresszivits okai:
· Valaki biolgiai okkal magyarzza. Nem tudjuk, hogy az agresszi rkltt vagy sem, de biztos, hogy megnyilvnulsa biolgiai felttelekhez kttt. Vannak agyterletek, melyek aktivizldnak az agresszi sorn s ezek kiirtsval megszeldthet az ember. Frfiaknl kimutathat kapcsolat van az agresszivits s a tesztoszteron szint kztt.
· Frusztrcis elmletek: a clja elrsben megakadlyozott egyn frusztrcit l t, az ezzel jr feszltsget agresszv cselekedetben vezeti le.
· Deprivcis elmletek: A trsadalmi egyenltlensgek egyes trsadalmi csoportokat egsz sor gazdasgi, politikai kulturlis rtktl megfosztanak. Abszolt deprivci esetn a szegny, kiszolgltatott s alacsony rendnek tartott trsadalmi csoportok tagjai krben tmegesen jelentkezik a frusztrci, mert nincsenek olyan cljaik, melyekkel htrnyos helyzetket lekzdhetnk. Relatv deprivci esetn megjelenik a frusztrci s nyomban a helyzet megvltoztatsra irnyul harc. Ez lehetsget ad, hogy kitzzk magunk el az letkrlmnyeket javt clokat, vagyis emelkedik ignyszintnk.
· Tanulselmletek: az agresszv viselkedst a jutalmaz vltja fel. Egy agresszv viselkedst kvet jutalom megersti a viselkedst. Ha az agresszv viselkedst bntets kveti, akkor az agresszv viselkeds legkzelebb elmarad.
· Konformits elmlet: Az ember nyugtalantan knnyen rvehet az agresszira. Milgram ksrletben a ksrleti szemlyeknek azt mondtk, hogy elektromos tsek segtsgvel fognak szavakra tantani valakit. Minl tbbet hibzik a tanul, annl ersebb ramts adhat neki, annak rdekben, hogy a tovbbiakban ne hibzzon. A ksrleti alany - aki tanult - , az beavatott volt, 213 esetbl csak 3 tagadta meg a rszvtelt, 210 szemly kpes volt akr 350V-os ramtst adni trsnak, azrt mert az nem tanult.
|