szocped2005
SZAKDOLGOZAT
 
Segtsg a tantrgyakhoz
 
Knyvtrak
 
Kpek rlunk
 
Naptr
2025. Februr
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
02
<<   >>
 
A szerkesztrl
 
Pontos id
 
Eset
Tartalom
 
PZICHOSZIGORLAT
PZICHOSZIGORLAT : 7

7

A szerk.  2007.10.23. 18:17

B TTEL

 

7./B. Szemlykzi viszonyok: Egyttmkds, proszocilis viselkeds, versengs, manipulci, agresszi

 

Trsas kapcsolataink kialaktsnak s fenntartsnak ignye dnten az ember trsaslny-mivoltbl fakad, ezen szemlykzi kapcsolatok (interperszonlis kapcsolatok) a trsadalmi let alappillrei. Az emberek ezek rvn rintkeznek, segtik  s ismerik meg egymst, itt nylik lehetsgk az egyttmkdsre. A vals egyttmkds: a bizalom, az sszehangoltsg s az alkudozs egyttes megvalsulsa.

 

Az egyttmkds kulcsszava a klcsnssg, egyoldalan senki nem kpes sikeres egyttmkdst kivltani a msik flbl. Az egymkd feleknek klcsnsen bzniuk kell egymsban. A mai modern trsadalmakban e bizalom mr alapfelttele is a trsadalmi hatkonysgnak, Ezrt bznak meg fenntartsok nlkl pl. az orvos, a br , az gyintz szakrtelmben. Ahol ugyanis a bizalom nem funkcionl, ott a gyanakvs kerekedik fell, amely nemcsak a trsadalom egszre, hanem egyes emberek egyttmkdsre is kros hatssal van.

 

Az sszehangoltsg azt jelenti, hogy a partnerek kpesek az ket elvlaszt klnbsgeket thidalni, pl: kommunikls tjn. A koopercira minden egyes szemlykzi kapcsolatban szksg van, ha a kooperci nem jn ltre, un. „dezertls” jn ltre, mindenki magval trdik, pnik hangulat lp fel.

 

Proszocilis viselkeds

 

Olyan pozitv trsas viselkeds, amelynek clja msok javra cselekedni. A slypontja, hogy az egyn sajt rdekeit httrbe helyezi s a fennll dntsi helyzetben a segtst vlasztja. Mindenkppen nlklzi a jutalom, a nyeresg elemt, szinonimja az altruizmus.

Ilyen cselekedetnek minsl minden letmentst clz akci (pl: orvosok, tzoltk, mentk munkja s minden olyan tett, mely msok rdekeit szolglja.)

Az egyn segt mert:

-          ilyen szemlyisgjeggyel rendelkezik (bels diszpozici)

-          kls tnyezk hatnak r

-          kls s bels tnyezk hatnak r

-          elktelezett

-          vletlenl kerl adott helyzetbe

-          fokozatosan ktelezdik el.

 

Nem segts fknt tmeghats kvetkezmnye lehet, itt ugyanis felvetl a felelssg megoszlsnak krdse. Ezenkvl a nem segts tnyezi lehetnek:

-          mit kockztatunk, ha beavatkozunk?

-          Milyen szocilis mintkat kaptunk

-          A bajt minek tulajdontjuk

-          Milyen embercsoporthoz tartozik a rszorul?

 

Versengs

Clszer, br ers nrdektl vezetett konfliktusmegoldsi md a versengs, melynek lnyege a sajt vlemny mindenron val rvnyestse a msik fl krra. A vgkifejlet mindig az egyik fl gyzelme s a msik veresge lesz.

Allport szerint: Szocilis facilitci – trsas hatkonysg. A trsak hatsra ltrejtt

                         teljestmny-sztnzs

 

Mead szerint: Konstruktv versengs: a felek a cl elrsre trekszenek

                      Destruktv versengs: a cl elrse msodlagos, a msik legyzse a fontosabb

                                                          (rivalizls)

 

Festinger szerint: Trsas sszehasonlts elmlete. sszehasonltjuk magunkat msokkal, s gyz-

                             tessgre treksznk.

 

Manipulci:

Az a szituci ad lehetsget erre, ahol az egyik fl tbb informcival rendelkezik, ezltal a msikat olyan viselkedsre tudja rvenni, amelyre az a teljes informci birtokban nem lenne hajland. A hatalom s a trsadalmi lls erstse rdekben vgzett manipulcirl Machiavelli rt elszr , ennek nyomn megalkotta Christie s Geis a Mach-sklt, amelyben az emberek manipulcis kszsgt mrik.

  Kihasznljuk, hogy azt mondjuk neki, amit hallani szeretne

  Hzelgs

  Megfontols

Az eredmnyek azt mutattk, hogy a magas Mach pontszmak jval elnysebb alkut ktttek. Lnyege , hogy a manipulci hatsra ki mire kpes. A manipulci kulcsa a helyzet hideg-fej intelektulis mrlegelse s az rzelmi rintettsg hinya.

 

Agresszi

 

Agresszinak neveznk minden olyan szndkos cselekvst, amelynek indtka, hogy nylt vagy szimbolikus formban valakinek krt, srelmet vagy fjdalmat okozzon.

 Az agresszi destruktv viselkeds, mely az elvtelre, a puszttsra pl.

 

Az agresszi lehet:

- tmad jelleg: a trvny eltli

- vdekez jelleg: pl. nvdelem, melyet a trsadalom elismer, illetve idetartozik a proszocilis agresszi, a trs megvdse

 

Az agresszit a civilizlt trsadalmak eltlik, mgsem cl ennek visszaszortsa, hanem az hogy a kzssg szolglatba lehessen lltani /pl: sportok zse/.

 

Az agresszi vlfajai:

·         gonosz tett: ncl agresszi, amikor az elkvett csak az kszteti, hogy a msiknak fjdalmat, kellemetlensget okozzon. A kiszmthatatlansga flelmet kelt s ezltal zavarja az egyttlst mind a magnlet, mind a kzlet tern. Pl: veszekeds, sklds, ktekeds.

·         Bnzs: a bncselekmnyek clja megegyezik a trsadalomban rvnyesnek elfogadott clokkal. A bnzk is pnzt akarnak, ehhez a trsadalom ltal jv nem hagyott eszkzket alkalmaz.

·         nrvnyest agresszi: a lelemnyessg, lelmessg, hatrozottsg mind olyan agresszv viselkedsmdok, melyeket egyesek ernynek tntetnek fel.

·         Pedaggiai agresszi: a szl vagy a pedaggus szerepkrhez tartozik a bntets is, ezrt az egszsges s harmonikus szemlyisgfejleszts rdekben tbb pedaggus gy gondolja, hogy megengedhet a vers, a megflemlts, a szidalmazs.

·         llami agresszi: az llami erszakszervek szintn gyakran alkalmazzk az agresszit, melyet proszocilis rvekkel igazolnak.

·         Diszkriminci: pl. nkkel, kisebbsgekkel szemben elkvetett agresszi.

·         Reaktv agresszi: amikor az agresszit a vdekezssel igazoljk. Egyik vllfaja  a megelz agresszi, amikor a msiknak agresszv szndkot tulajdont az illet, s hogy ezt megelzze, agresszv mdon lp fel.

A megtorl agresszi vagy bossz sorn az igazsg helyrelltsa tlmegy a jogos mrtken s j igazsgtalansgot eredmnyez, melyet a msik fl megtorl agresszija kvet.

 

 

 

 

Agresszivits okai:

·         Valaki biolgiai okkal magyarzza. Nem tudjuk, hogy az agresszi rkltt vagy sem, de biztos, hogy megnyilvnulsa biolgiai felttelekhez kttt. Vannak agyterletek, melyek aktivizldnak az agresszi sorn s ezek kiirtsval megszeldthet az ember. Frfiaknl kimutathat kapcsolat van az agresszivits s a tesztoszteron szint kztt.

 

·         Frusztrcis elmletek: a clja elrsben megakadlyozott egyn frusztrcit l t, az ezzel jr feszltsget agresszv cselekedetben vezeti le.

 

·         Deprivcis elmletek: A trsadalmi egyenltlensgek egyes trsadalmi csoportokat egsz sor gazdasgi, politikai kulturlis rtktl megfosztanak. Abszolt deprivci esetn a szegny, kiszolgltatott s alacsony rendnek tartott trsadalmi csoportok tagjai krben tmegesen jelentkezik a frusztrci, mert nincsenek olyan cljaik, melyekkel htrnyos helyzetket lekzdhetnk. Relatv deprivci esetn megjelenik a frusztrci s nyomban a helyzet megvltoztatsra irnyul harc. Ez lehetsget ad, hogy kitzzk magunk el az letkrlmnyeket javt clokat, vagyis emelkedik ignyszintnk.

 

·         Tanulselmletek: az agresszv viselkedst a jutalmaz vltja fel. Egy agresszv viselkedst kvet jutalom megersti a viselkedst. Ha az agresszv viselkedst bntets kveti, akkor az agresszv viselkeds legkzelebb elmarad.

 

·         Konformits elmlet: Az ember nyugtalantan knnyen rvehet az agresszira. Milgram ksrletben a ksrleti szemlyeknek azt mondtk, hogy elektromos tsek segtsgvel fognak szavakra tantani valakit. Minl tbbet hibzik a tanul, annl ersebb ramts adhat neki, annak rdekben, hogy a tovbbiakban ne hibzzon. A ksrleti alany -  aki tanult - , az beavatott volt, 213 esetbl csak 3 tagadta meg a rszvtelt, 210 szemly kpes volt akr 350V-os ramtst adni trsnak, azrt mert az nem tanult.

 

 
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Sopronrl
 

Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU