szocped2005
SZAKDOLGOZAT
 
Segtsg a tantrgyakhoz
 
Knyvtrak
 
Kpek rlunk
 
Naptr
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
A szerkesztrl
 
Pontos id
 
Eset
Tartalom
 
PZICHOSZIGORLAT
PZICHOSZIGORLAT : 8

8

A szerk.  2007.10.23. 18:19

A TTEL

8.Ttel

A.   A pszichoszexulis rs zavarai.

A pszichoszomatikus betegsgek keletkezsnek zavarai

 

A gyermek pszichoszexulis fejldse az jszltt korban  kezddik, ekkor alakul ki minden partnerkapcsolat se,  az anya-gyerek kapcsolat.

A gyermek szletskor levlik az anya testrl, de funkcionlisan egytt maradnak. A ketts kapcsolatot leginkbb a megkapaszkods sztne jellemzi, ami az anyn elgl ki. Az anya nem  csak letszksgleteket nyjt, hanem rzelmeket is. a gyermek rzelmeinek els trgya, az anya teste az lvezetforrs. A j anya-gyermek kapcsolat hinya slyos kvetkezmnyekkel jrhat a gyermek tovbbi sorsra nzve.

Freud a szemlyisg fejldst a szexulis sztn rsben ltja. Libidfejlds elmletben a fejldst szakaszokra osztja, s minden szakaszhoz hozzrendel egy erogn znt.

[  Orlis szakasz: a szjjal kapcsolatos els rmforrs az evs. A szops pldul jval tbb, mint egyszer tpllkozsi aktus. A fogzskor azonban a gyermek knytelen megtapasztalni,  hogy ami eddig csupa jt nyjtott a szmra, az most kellemetlensggel, fjdalommal trsul. A fogakkal  megjelen haraps is fokozza a rossz lmnyeket, mivel a mellbe harap gyermeket az anya reflexesen eltvoltja magtl. Agresszv sznezete miatt az orlis szakasznak ezt a rszt orlis-szadisztikus fzisnak nevezte. Ha az erogn znnak megfelel szexulis vgy meghisul, a szexulis fejlds megrekedhet azon a ponton, s ksbb neurzishoz vezethet. gy neurotikus tnetnek tekinthetjk az ujjszopst, a dohnyzst s az dessgek szopogatst is, vagyis a szjjal val foglalatoskodst.

[  Anlis szakasz (anus-vgbl): az anyamellrl  elvlasztott gyermeknl megindul a szobatisztasgra szoktats. A kivlaszts folyamatainak szablyozsa az ezzel kapcsolatos ingerekre terelik a gyermek figyelmt, s  hamarosan rjn, hogy a szklet s a vizelet visszatartsa, majd kiengedse kellemes izgalmat s lvezetet okozhat. A gyermek megtapasztalja sajt kontrolljt a teste fltt. Szeret a szkletvel jtszani, nem rzi utlatosnak sajt testi produktumait. Ezt megtltjk ugyan neki, de hamarosan j ptlkra tall egyrszt a csnya szavak hasznlatban,  msrszt az agyaggal, festkkel val maszatolsban. A szobatisztasgra szoktats nemcsak a szl s a  gyermek viszonyt ronthatjk el, a pszichoszexulis fejldst,  st az egsz jellemalakulst krosan  befolysolhatjk. A megszgyentsek hatsra elfordulhat az, hogy ksbb knosan, knyszeresen tiszta s  rendszeret lesz, knyszerneurzis alakulhat ki nla.

[  Fallikus szakasz (pallus- frfi nemi szerv): a szobatiszta gyermek figyelme a  klvilg fel fordul, szreveszi a nemi klnbsgeket. Igyekszik minl  tbbet megtudni a klnbzsgek mibenltrl, kvetkezmnyeirl,  jelentsgrl. A gyerek egyedl nem tudja helyesen rtelmezni a megfigyelt testi klnbsgeket. Freud szerint a fiknl kasztrcis flelem, a lnyoknl pniszirigysg lp fel. Ebben a szakaszban trtnik meg a nemi azonosuls. A nemi szerepek nem biolgiailag meghatrozottak,  hanem a kultra termkei. A paps-mams, a szexul-erotikus jtkok hozzjrulnak a nemi identits kialakulshoz, itt gyakoroljk a ms nemekkel szembeni viselkedsmintkat. Ebben a korban azonosulnak a gyerekek a velk megegyez nem szlvel, az eddig gondoskodsra vgy gyermek kiprblja szexulis szerept, kis frfiknt vagy nknt kezd viselkedni, az ellenkez nem szljt akarja meghdtani.

 

 Pszichoszexulis rs zavarai

[  Serdlk aszkzise: az sszes nemi- s agresszis jelleg sztnksztetsek teljes elnyomsa, amelyhez a tpllkozs-, alvs- s vdettsgszksglet megtagadsa is  trsul.

[ Puberts  tarda: ksi serdls (Tk. 32.o)

[ Pubertas praecox: korai serdls. Akkor beszlnk korai serdlsrl, ha a lnyoknl a 8., a fiknl a 10. letv eltt kvetkezik be. Lnyoknl  jval gyakoribb. A korai  serdls is  lehet is lehet alkati, csaldi  halmozdssal, vagy  msodlagos, teht koponyari (daganatos), vagy mellkvese megbetegedshez csatlakoz.  Az ilyen serdlk nevelsi problmt is  kpeznek, vdelemre is szorulnak a szexulis tmadsokkal szemben.

[ Fiatalok homoszexualitsa: fiatal fik kztt a rajong bartsg, onanival egybekttt homoszexulis kpzelgs, esetleg klcsns maszturbci arnylag gyakran fordul el. Kezdetben mg nem dnthet el, hogy ez epizd –e, vagy egy homoszex irny fejlds kezdete. A valdi homoszexualits mindig egy kros szemlyisgfejlds rszjelensgeknt tekinthet.Az n. epizdok semmi kezelst nem ignyelnek,  csupn ha szorongsos llapotok s bntudatrzs jelentkezik, akkor clszer ezeket megbeszlssel eloszlatni.

[ Nemi infantilizmus: infantilis: a gyermeki sajtossgok kros rgzlse. A nemi  rettsg ksleltetsre is vonatkozik, amely mgtt a pajzsmirigy vagy a hipofzis rendellenes mkdse is llhat. Esetenknt ehhez klnbz perverzik is trsulhatnak, mint transzfesztitizmus, exibicionizmus, pedoflia s homoszexualits.  A  fiatalnak az  letkora miatt mr rgen el kellett volna hagynia a gyermeki sajtossgokat.

[ Lnyok promiszkuitsa: a testileg fejlett de pszichsen elmaradott s kontaktusszegny lnyoknl mr a pubertst megelzen halmozd nemi kapcsolatok ltestst lehet tapasztalni, tbbnyire felnttekkel, a partnereket gyakran  vltogatja. Ezek az egyttltek gyakran rzelmi ktds  s orgazmus nlkliek. E mgtt  tbbnyire nem felfokozott nemi ksztets ll, hanem a nemi let passzv eltrse s hogy  gy ket felnttnek ismerjk el. Tbbnyire csaldi httr s a nevelsi fogyatkossg segti el, de lehet lzads a szigor nevels ellen. Httrknt kzrejtszik a mai modern  let ltalnos szexualizldsa is amelyet a tmegkommunikcis eszkzk is segtenek. Kezelsre a megzavart emberkzi kapcsolatok javtst kell  clozni. Erre a legalkalmasabbak a ni pszichiterek.

[ Voveurizmus s  exhibicionizmus: a nemi kvncsisg a gyermek fejldsnek szerves rsze. Ez korn megnyilvnul, a gyerek rmt leli sajt s msok testnek nzsben  s tapintsban. Maga a nemi szervek mutogatsa a gyerekeknl hozz  tartozik a nemi jtkhoz, de ennek mg nincs szexulis jellege. A serdl s ifj hasonl mutogatsai mr mind nemi jelleg rvidzrlati  cselekmnynek foghatk fel, amelyek az ellenkez nem ismeretlen  partnerek fel kzeled jellegek is lehetnek. Tbbnyire komoly kapcsolatteremtsi  s potenciazavaraik vannak, a bntets veszlye, valamint a nknl kivltott szorongs, undor s  felhborods kelt nluk rmet, amelyet gyakran maszturblssal fejeznek be. Oka lehet a tl szigor s  nemisg ellen nevels, nha rtelmi fogyatkossg. Kezelsben a  csald egszt be kell vonni. Eredmny csak akkor valszn, ha a fi nmaga is meg akar szabadulni szokstl.

[ Fetisizmus: bizonyos trgyakhoz val vonzds, ppgy mint a sajt test vagy  msok testnek bizonyos testrszeihez val gyengd ragaszkods. (minden kisgyereknl szlelhet). Ezzel rszben az anytl val elvlaszts flelmt igyekszenek lekzdeni. Ftisknt fleg fehrnem vagy ms ruhadarabok, zsebkend, cipk,  st nha illatok s fnykpek szerepelnek amelyeket maszturbcis tevkenysghez hasznlnak vagy ksbb a  nemi partner kivlasztsnl is szerephez jutnak. A fetisizmus gyakran szvdik egyb perverzikkal.

[  Transzfesztitizmus: a transzfesztitizmusrl legkorbban csak a serdl s ifjkorban beszlhetnk, amikor mr joggal  elvrhatjuk a nemi szerep vllalst.  A tnet mgtt a sajt test bizonyos megvetse s a msik nem szerepnek vllalsa ll.  Pl. szeretn annak ruhit  hordani. Kifejldsben alkati  tnyezk s kromoszma rendellenessgeket is fellelhetk, de minden eset egyedi, nem lehet ltalnos  rvny ok-okozati magyarzatot tallni. Lnyoknl  ritkbban  szlelhet, fiknl pszichoterpin frfiaknak clszer irnytani, akinek a pciens apjhoz val szorosabb ktdst s az anya-fi kapcsolat laztst kell  cloznia

 

Pszichoszomatikus betegsgek keletkezsnek tnetei

 

1.      Fiziolgiai jelleg elmletek:

 

Behaviorista felfogs: Watson az rzelmi llapotot reflex-folyamatnak tekinti. Kimutatta, hogy mr a gyermekkori flelmi reakcik legnagyobb rsze is feltteles kondicionlt vlasznak minsthet. A behaviorista iskola kpviseli (Watson, Skinner, Hull, Eysenck) pszichoszomatikus elmleti vizsgldsaik kzppontjba a szorongst helyezik.  Szerintk a szorongs tanult  rzelmi reakci, amelyet vegetatv s motoros jelensgek ksrnek. Ezt az elmletet a fbik,  a knyszer s a hisztris reakcik keletkezsnek magyarzatra is felhasznltk.

Felttelezseikre magatartsi terpikat dolgoztak ki:  pozitv s negatv kondicionlssal. Kros feltteles reflexek kioltsra trekednek azzal, hogy a  betegekkel pl. ticnl a knyszermozgsokat akaratlagosan ismtelgetik.  E mdszereket a gyerekek magatartsi zavarainak gygytsnl is kiprbltk.

A pavlovi iskola: Pavlov iskolja a felttelesreflex-tant gyakorlatilag minden szervrendszerre vonatkozan igazolta. Feltteles reflex tjn befolysolhat a szvmkds, az rrendszer, a vesemkds.

Jelentsek  a felttelesreflex-tannak az n. „ksrletes neurzis”-okra vonatkoz megllaptsai. Az ingerlsi s  gtlsi folyamatok tlfesztse, egymssal  val tkztetse,   llatksrletben, magatartsi zavarokon kvl vegetatv zavarokat, valamint egyrtelm szervi krosodsokat is ltrehozhat.

ltalnosnak tekinthet az a trekvs,  hogy a fiziklis s pszichikus tnetek ne csak elklnlten, de egyttesen, egy rendszerelmleten bell is  rthetkk  vljanak.

 

2.      Pszicholgiai elmletek

 

Mlyllektani terik:

A pszichoszomatikus betegsgek keletkezsrl igen fontos hipotziseket alaktottak ki a  pszichoanalitikus irnyzat egyes kpviseli. Ezek a kutatk vagy magnak Freudnak a pszichoneurzisok keletkezsre vonatkoz tantsait alkalmazzk a krkpek keletkezsnek magyarzatra, vagy az analitikus mdszer megtartsa mellett nll pszicholgiai elmletek kidolgozsra trekszenek.

Groddeck Freudtl a hisztria  keletkezsre vonatkoz n. „konverzis modell”-t vette t. A hisztris tnetnek rtelme, jelentse van, s mint az lom, analizlhat. Recamier szerint a test a hisztris szmra csupn eszkz az elfojtott rzelmek, sztnksztetsek kifejezsre.

Groddeck s Freud gy kpzelte,  hogy az  elfojtott konfliktus pszichs energija „megszllja” a bels szervek reprezentciit, s gy hozza ltre a szomatikus betegsg tneteit. A vegetatv idegrendszer mkdsnek megvltozsbl  ered, kezdetben funkcionlis zavarokbl alakulnak ki a ksbbiek folyamn a szervi krosodsok.

T. Parson rmutat arra, hogy a pszichoszomatikus betegek nagy rsze, annak ellenre, hogy betegsgk htterben pszichogn momentumok szerepelnek,  ezt nem hajlandk tudomsul venni, sem a megrts, sem a viselkeds skjn.  Ragaszkodik ahhoz a magatartsi-viselkedsi minthoz, amit a trsadalom a szomatikus betegeknek oszt ki, vagyis ahhoz a sttuszhoz, amit a kzfelfogs az „igazi beteg”-nek tart fenn. A pszichoszomatikus betegek e felteheten nem tudatos magatartst igazolni  ltszik trsadalmunkban a pszichs betegekkel szembeni gyanakvs, elutasts, amelyet csak fokoz az ltalnoss   vlt felismers, hogy a hisztria s a neurotikus tnetek mgtt – helyesen csak a pszicholgiban jrtas szakember ltal rtelmezhet – msodlagos elnykre val trekvs hzdik meg.

A pszichoszomatikus beteg ugyan alveti magt a trsadalmi kontrollnak, de ugyanakkor ki is vonja magt alla, a betegszerep vllalsa rvn. Az eredmny: konformits, pszeudonormalits, amelyek ra a szervezet ellen irnyul  destrukci,vagyis pszichonormatikus betegsg.

 

A prizsi iskola:

P. Marthy, M. de M’uzan, C. David, M. Fain (a prizsi iskola kpviselli) szerint a pszichoszomatikus betegnek sajtos mentalitsa van. Mskpp gondolkodik,  viselkedik, mint az egszsges vagy ms lelki  beteg, mint pl. a neurotikus. Bezrkzva  sajt merev szemlletbe,  csak a konkrt, praktikus, rezonbilis gondolatok merlnek fel  benne.  Fantzija szegnyes, sivr, mintha nem is ltezne.  A nappali  brndozs s  az  jszakai  lomkpzs gtolt.  Gyakorlatias  gondolkodsmdja operatv jelleg. gy tnik, mintha a beteg el lenne zrva a nem tudatos vilgtl, „tlzott tudatossga” miatt a krnyezethez jl  adaptlt. A mai racionalitsra trekv letforma kedvez e magatartsmdnak. Az rzelmek, feszltsgek, konfliktusok mentlis ton val feldolgozsa, levezetse hinyos, ezrt kzvetlenl  a szervezetre tevdnek t, annak mkdsben zavart okozva. E vdekezsi mechanizmus azonban kifejezetten ndestruktv jelleg, amely  idnknt olyan slyos is lehet, hogy szerintk a „hallsztn”  ltezst tmasztja al. 

A.Haynal  szerint a pszichoszomatikus betegek is kpesek kielgt nvj rzelmi letre, s a fantzils sem mindig idegen tlk. Racionlis operatv gondolkodsuk inkbb olyan sajtos, defenzv attitdnek foghat fel, amely hossz idn keresztl begyakorolt volta miatt, gyakran szemlyisgvonss vlik.  Ez a vdekezsi md  azonban reverzibilis lehet.  Ezrt nem hz e tekintetben les vonalat neurotikus s pszichoszomatikus betegek kz. 

 

Chichagi iskola

F. Alexander a szigoran orvostudomnyi mdszerekkel megalapozott pszichoszomatikus medicinnak a megalaptja. Az ltala vezetett chichagi  iskola lnyegben ma is helytll megllaptsaira a mindennapi orvosi gyakorlat s a mlyllektani kutatsok tvzse a jellemz. A frusztrlt s gyakran ellenttes eljel rzelmekbl s sztnksztetsekbl szrmaz tarts feszltsg ttevdve a humorlis s vegetatv szablyozsi rendszerre, annak izgalmi llapota rvn hozza ltre a pszichoszomatikus zavart. 

Veszlyhelyzetben az egyn ktfle mdon reaglhat: tmad-vdekez magatartssal, vagy passzivitssal. A  tmad-vdekez magatarts  agresszv rzelmeket mobilizl, s a vegetatv-humorlis egyenslyt a szimpatikus idegmkds irnyba tolja. Az ingertl val visszahzds egytt jr a passzv gondozs, tplls, vdettsg ignyvel s a paraszimpatikus mkdssel. Ha az rzelmek clszer cselekvsben val levezetse lehetetlen, a szimpatikus mkds, s az emiatt adrenalinds rendszer izgalmi llapota trsul, s ennek hatsra jnnek ltre a szervi funkcizavarok,  illetve organikus krosodsok.

Az alexanderi felfogst ersen vitathatv tette az a tapasztalat,  hogy ugyanazon betegnl az  lethelyzetek vltozsa sorn  gyakran tbbfajta pszichoszomatikus zavar kveti egymst, st, ugyanazon egyn ugyanazon szervrendszere eltr szituciban, eltr szomatikus vlaszreakcikat adhat. Ennek megfelelen nem a lokalizci, hanem a funkcionlis vlasz sajtossga, az ami jellegzetes a pszichoszomatikus betegre. Ezen tlmenen a beteg az  rzelmeivel kapcsolatos bels lmnyeit kevsb tudatostja, mint az rdekldsnek homlokterben ll vlaszreakciit.

Weis a stresszhats aktv kivdsre tett erfeszts meghisulsnak tulajdont jelents krokoz szerepet. Szerinte az olyan erfesztsnek, amely nem hozza meg a vrt sikert,  az elismerst, klnsen nagy a krnemz hatsa. A pozitv visszajelents, a  „sikerlmny”, ha mgoly nagy megterhels rn is jn  ltre,  szinte sosem vezet pl. feklybetegsghez.

Wess s munkatrsai megllaptottk, hogy a hatsos megkzd magatarts az agyi noradrenalinszint emelkedst eredmnyezi, mg az elkerl, menekl, vagy negatv visszajelentssel jr vlasz alacsony noradrenalinszinttel r. Az  agyi noradrenalinszint mindenfajta viselkedses aktivci szablyozsban sokszor dnten fontos, st meghatroz szerepet jtszik. gy jogosan felttelezhet,  hogy a noradrenalindeficit kpezi a depresszv llapotok biokmiai httert is. A depresszi kisebb-nagyobb mrtk jelenlte pedig szinte kivtel nlkl minden pszichoszomatikus krkpben fellelhet.

 
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Sopronrl
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!