szocped2005
SZAKDOLGOZAT
 
Segtsg a tantrgyakhoz
 
Knyvtrak
 
Kpek rlunk
 
Naptr
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
A szerkesztrl
 
Pontos id
 
Eset
Tartalom
 
PZICHOSZIGORLAT
PZICHOSZIGORLAT : 8

8

A szerk.  2007.10.23. 18:21

B TTEL

8.B. A csoport fogalma, fajti, a csoport ismrvei. Csoportkpzdmnyek, csoportjelensgek.

 

Az egyn alkotta, ms-ms indttatsbl ltrejv s funkcijban is nagy vltozatossgot mutat trsulsokat, trsadalmi egysgeket kzs nven csoportnak nevezzk. A csoport a trsadalom szerves rsze, csoportokbl tevdik ssze a trsadalom valamennyi strukturlis alakzata s maga a trsadalom is.

A csoport mindig valamilyen konkrt trsadalmi cl vagy tbb ember valamely spontn trekvse, szksglete megvalstsnak szndktl vezrelve alakul.

 

Sherif: a csoport az egymssal meghatrozott szerepviszonyban ll egynek olyan egyttese, ahol az egyes tagok viselkedst a kollektva ltal kialaktott s kvetelt rtkek s normk szablyozzk.

 

Morton Deutsch szerint ltrejttnek alapfelttele, hogy tagjai tudatban legyenek minden mstl megklnbztethet egysgknek egymssal interaktv kapcsolatban lljanak s hajlandak legyenek az egyttmkdsre.

 

A csoport egyik f ismrve a megfigyelhetsg. A csoport ugyanis trekszik arra, hogy rluk homogn csoportkp (image) alakuljon ki, hisz a kvlllk csak akkor tudjk az adott ktelket csoportknt kezelni, ha tagjai trben is kzel vannak , hasonltanak egymshoz s egyttmozognak.

 

Tbbfle csoport ltezik:

1.)    Elsdleges, primer csoport: melyet a szemlyessg s lmnykzelsg jellemez

2.)    Msodlagos, szekunder csoport: melyet a szervezettsg, clirnyultsg, racionlis feldatmegolds jellemez.

3.)    Makro csoport: pldul egy trsadalmi rteg

4.)    Mikro csoport: pldul a csald

5.)    Formlis csoport: Meghatrozott trsadalmi feladat elltsra szervezdik, cljait, feladatait,

Hiarerchikus szervezeti felptst egy nagyobb egysg hatrozza meg, s ez utbbi biztostja szmra a mkdshez szksges feltteleket s a feladat elltshoz szksges eszkzket. Tagjait a kzs clok, trekvsek, rdekek kapcsoljk egymshoz. Szervezet intzmnyi keretek kztt sajtos bels szereprendszert, normkat, szoksokat, hagyomnyokat alakt ki. Veszlyelhrt funkciit is betlt: a kollektva ltt, mkdst fenyeget negatv hatsokra kszenlti belltdssal, egysges fellpssel vlaszol.

6.)    Informlis csoport: nkntes szvetsg, mely intzmnyi mechanizmusokkal nem szablyozott

Tagjai sajt elhatrozsbl, rzelmi alapon kapcsoldnak egymshoz. E csoport termszetes emberi ignyeket elgt ki. Pl: csald, barti trsasg….

 

A csoportkpzdmnyek

 

-          csoportnormk: a csoporton bell kialakult, mindenki ltal elfogadott s kvetett

 megllapodsok, kollektv elvrsok, rtktletek.

ratlan szablyok, olyan ltalnos rvny elvrsok, amelyeket a kollektva egsze tmaszt az egyes tagokkal szemben. Teljestsk elmulasztst, a csoport a vtkes elszigetelsvel, vgs esetben kizrsval szankcionlja. Minl kiforrottabb egy kollektva, annl kvetkezetesebben jutnak rvnyre benne az egysges kvetelmnyek. Fejlett csoportban a normk interiorializldnak, a tagok a csoportmorl szintjn teljestik azokat. A j csoport ezrt nemcsak elvrja, de ellenrzi is a normk teljestst.

 

 

 

 

 

-          csoportlgkr: a kollektva bels letre jellemz, egsz tevkenysgt that szubjektv

termszet kpzdmny, mely a csoport kedlyllapotban, alaphangulatban mutatkozik meg. A j csoport csak ott alakulhat ki, ahol minden szerepnek rsze az egyn beleszlsi lehetsge a csoport letbe.

Meghatrozza a:

= kohzi: csoportsszetart er, amely egyrszt meghatrozza a csoport hatkonysgt,

                  msrszt kialakt – a kvlllk szmra is rzkelhet – ltalnos rzelmi

                  alaphangulatot

= adhzi: a csoporthoz tartozs rzse, pozitv rzelem. Fontos az adhzi szempontjbl,

                 hogy minl nagyobb a kommunikciban val rszvtel lehetsge, annl von-

                 zbb az egyn szmra az adott kollektva.

 

Mindkett akkor ersebb s pozitvabb minl tbb lehetsget nyjt a kollektva a szemlyes szksgletek kielgsre.

 

-          Csoportrtk: minden olyan jelents, kollektv eredmny, amely a csoport mkdse sorn jtt

                            Ltre, s mely adott trsadalom megtlsben is rtknek minsl. Lehet: anyagi

                            s szellemi produktum, de a pozitv hagyomnyok, szoksok, normk, de akr a

                            Stabil, kiegyenslyozott lgkr is idetartozik.

 

A csoportjelensgek

 

a.)    Csoporthatkonysg:

A csoport teljestkpessge, mely fgg a tevkenysg jellegtl s a tagok teljestkpessgtl. A csoport flnye abban rejlik, hogy egy kollektvnak messze tbb j tlete lehet a teljestmny nvelsre, mint az egyes szemlyeknek. A hibk felismersben s korriglsban is eredmnyesebb, s kpes az egynt olyan helyzetben is motivlni, amelyben az egymagban nem sokra menne.

A kreativitst ignyl feladatokban, specializldnak a szerepek, minden tag abban mkdik kzre, amiben a legtbbet tudja nyjtani.

A csoporthatkonysgra hatssal van a megelgedettsg, a biztonsg, a csoport vonzereje, megtartkpessge.

Kapcsoldik hozz a facilits – a trsas hats fogalma. Kutatsi eredmnyek altmasztjk, hogy a trsak puszta jelenlte is ingerknt hat, jelents motivl szerepet tlt be az egyn teljestkpessgben. Azonban a e hatsok serkentek s gtlak is lehetnek.

Robert Zajonc vizsglata szerint a rutinszer feladat esetn a teljestkpessg n, bonyolultabb vgrehajtsa sorn a trsas hats azonban teljestmny cskkent tnyezknt funkcionl.

 

b.)    Konformits:

Egyfajta alkalmazkod viselkeds, mely nem csorbtja az egyn szemlyisgmivoltt, nem ignyli a krnyezeti elvrsok szolgai teljestst. A kzssgi elvrsokhoz val sszer alkalmazkods az egynisg feladsa nlkl.

A csoporton belli konformitsra jellemz a csoportnyoms, amely a tagokbl egyenesen kiknyszerti az alkalmazkod viselkedst.

A csoporton belli konformits nem n egyenes arnyban a csoportltszmmal. Nem fgg ssze az intelligencival, de a kreativits nagy hatssal van r.

A konformistk jellemzi:

·         Kicsi a feszltsgtr kpessgk

·         Hajlamosan nrtkelsket lekicsinyteni

·         Kerlik a nylt vlemnyalkotst

·         Dntsi szitucikban haboznak

·         Tekintlytisztelk

·         eltletessg

 

Nonkonformistk jellemzi:

·         Tapintatlan

·         Ingerlkeny

·         Vakmer

·         Kvetelz

·         Szlssgekre is nagy hajlandsgot mutat.

 

c.)    Csoportkzvlemny: a kollektva kzs vlemnyt, nzett tkrzi  egy meghatrozott tmban. Szmos funkcija van:

-          csoportclok megfogalmazsban

-          cselekvsi tervek kialaktsban

-          a dntsek elksztsben

szerepet tlthet be.

      De eszkze lehet a csoport ntisztulsnak s szankcionlhat. Akkor hatkony, ha a csoportot

      kzvetlenl rint lnyeges krdsekben a tbbsg vlemnyt tkrzi.

 

d.)   Csoporton belli konfliktus:

-          szemlyes jellegek: forrsa lehet egy egyni megnyilvnuls, hozzlls

-          szitucis: az egyni feladatok nem egyrtelm elhatrolsa, informci hinya, a kzs dntshozatal knyszere

-          strukturlis: a klcsns egymsrautaltsg, koordincis problma.

 

A konfliktusok akkor fejtenek ki bomlaszt hatst, ha a csoporttagok a bels csatrozsokkal vannak elfoglalva, ha sok krds marad megoldatlanul.

Viszont lehetnek elnysek is. A sikeres mkdsnek kedvez, ha olykor felsznre trnek s sszetkznek a klnbz nzetek s ebbl valamifle egyessg jn ltre.

A javt clzat kezdemnyezsek folytn keletkezett konfliktusok tbbnyire pozitv kimenetelek, pt jellegek, teht hasznosak a csoport szmra.

A konfliktusok uthatsa fgg az rintettek korbbi kapcsolatnak jellegtl, a szemlyes tulajdonsgoktl (egyttmkdsi kszsg, tolerancia, emptia kszsg).

 

 

 
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Sopronrl
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!