9.B. A csoportok rtegzdse s bels szerkezete. A szociometria mdszere.
Konstruktv s destruktv csoportszerepek.
A csoport tagjai viszonylag lland s bejsolhat pozcit foglalnak el egymssal szemben a csoporton bell. Ezeket a pozcikat a szemlyek sttusnak, sajtos szerepeinek, rangjuknak rhatjuk le.
A csoport jvbeni sikere szempontjbl lnyeges, hogy specilis szerepek jjjenek ltre.
Minden csoport kifejleszti sajt hiarrerchikus rendszert, ami azutn meghatrozza a csoporton belli interakcis mintkat s a kommunikcis csatornkat. Megfigyelsek bizonytjk, hogy a magas sttus tagok tbb interakcit folytatnak s a kommunikcis struktrkban kzponti helyet foglalnak el.
A csoport bels szerkezete
1. Hivatalos struktra:
A csoportfunkcik hivatalos felosztst tkrz, al-fl-mellrendeltsgi viszonyok s szerepviszonyok sszessge. Ezen keresztl valsul meg a csoport vezetse, a tevkenysg megszervezse, irnytsa, ellenrzse, feladatok kiadsa, kapcsolattarts.
2. rzelmi struktra:
A csoport fejldse sorn kialakul informlis trsas kapcsolatok teljes rendszere. Mrei Ferenc szerint: „a kzssg rejtett hlzata”
Itt valsul meg az rtkkpzs, magatarts befolysols, modellkvets, vlemnynyilvnts, a nem hivatalos informcik terjesztse.
3. Kommunikcis struktra
A csoport kommunikcis tevkenysgeinek sajtossgait tkrz kpzdmny, amely 3 kzlsi skra tagolhat: verblis- szavakkal kzlnk, metakommunikcis- jelekkel kzlnk, kontextulis- csak a csoporttagok rtik a jeleket. A csoporton belli nem hivatalos informciramls a rokonszenvi hlzat fonalt kveti. A kommunikcis struktra gyakori hinyossga a lasssga s az egyoldalsga (ltalban visszafel nem mkdik, csak egyirnyban), valamint a hinyossg (a hranyag torzul tkzben.)
4. Feladat struktra
A kzsen megoldand feladatok teljes rendszere. Azt tkrzi, hogy a csoporttagok kztt hogyan oszlanak meg a feladatok, kinek milyen szerep jut. A feladatmegolds sorn lehetsgnk van a kzvetlen kommuniklsra, az informcik megszerzsre, a klcsns informldsra.
A szociometria
A szociometria alkalmas egy kis csoport tagjai kztti poztiv s negatv kapcsolatok teljes struktrjnak az objektv feltrkpezsre.
Clja az adott kzssgben az egyn trsas helyzetnek feltrkpezse, hogy milyen viszonyban van msokkal s az adott kzssgben milyen helyet foglal el. Vlasztani lehet egyszempont szociometrit (Moreno), amely csak a rokonszenvi kapcsolatokat trja fel, s tbbszempont szociometrit (Mrei Ferenc), amely nem csak az rzelmeken alapul.
A szociometria technikjt Moreno dolgozta ki 1934-ben, amelyet diagrammon brzoltak, s nyilak jeleztk a vlaszts irnyt. Moreno a vizsglata sorn megkrte egy kis csoport valamennyi tagjt, hogy rjk le azoknak a nevt, akiket a legjobban kedvelnek, nem kedvelnek. Ezen informcik alapjn ksztette el a szociogramot, ami valjban a csoport trkpe, amely az egyes egynek kzti szimptia kapcsolatokat brzolja.
A szocigram kirajzolja a hrek s pletykk terjedsnek irnyt, a csoport bels alegysgeit, az alakzaton belli cinkossgot s lmnykzelsget.
A szociometriai hlzat nem mtermk, a kzs lmnyek megvalsulsnak, a hrek s lhrek terjedsnek, a pros s kollektv rzsek hullmzsainak kzege.
A szociogramon sajtos alakzatok jelennek meg, amelyek eltr funkcikat, mkdsi mdokat mutatnak.
A felmrs eredmnyeit tblzatba rendezik, melynek adataibl sokfle statisztikai mutat szmthat:
· Klcsnssgi index: csoporttagok hny %-nak van klcsns kapcsolata
· Srsgi index: a klcsns kapcsolat milyen arnyban van a csoport ltszmval
A szociogramok hasznosak lehetnek a pedaggia szmra is, a tanrok hasznlhatjk, hogy az osztlyon belli szemlyes kapcsolatokrl kpet kaphassanak, de alkalmasak arra, hogy rvilgtsanak klnbz klikkekre egy nagyobb csoporton bell.
Konstruktv s destruktv csoportszerepek
A csoportszerepeket aszerint osztlyozzuk, hogy milyen mdon s mennyiben jrulnak hozz a csoport cljainak megvalstshoz.
Konstruktv: segti a csoport munkjt
Destruktv: akadlyoz, vagy rombol
Mindkettre szksg van, mert a kztk lv konfliktusok hozzsegtik a csoportot a demokratikusan kialaktott konszenzushoz, de alkalmass is teszik a csoportot a rugalmassgra, a megjhodsra.
Konstruktv
· Vlemnynyilvnt
· Kezdemnyez
· Krdez
· Informtor
· Szablyalkot
· ltalnost
· Engedelmesked
Destruktv
· Akadkoskod
· Krdezget
· Kvncsiskod
· Hrharang
· Vetlked
· Mindentud
Ezen viselkedsjegyek kvetkeztben kialakul kt diszfunkcionlis szerep, a sztr s a bnbak.
A sztrt felttel nlkl elfogadjk, dicstik, pozitvan kiemelik, felsznesek a kapcsolatai, konfliktushelyzetekben nem segt a csoportnak . Csalds alakulhat ki.
A bnbak irnt negatv rzelmeket tpllnak, mindenrt a felels, zrkzott, konfliktushelyzetben r lehet szmtani, knnyen kilp a csoportbl, valdi segtsget tud nyjtani a csoportnak, ezltal kellemesen csaldhatnak benne.