A serdlk s ifjkorak nadaptcija- teoretikus nzpontbl
Inadaptci: beilleszkedsi zavarok
A gyermekkor elmltval az nadaptci komplexebb formkban nyilvnul meg, mint az elz letkori szakaszokban, s a fiatal egynek nemcsak aktulis, de jvbeli trsadalmi beilleszkedst is veszlyezteti.
A nemzetkzi szakirodalom – bizonyos fenntartsokkal ill. korltozsokkal – a deviancia gyjtfogalma al sorolja a serdl s ifjkori nadaptcit. E fogalom tartalma a trsadalmi normktl val eltr viselkeds, amelynek f tpusai: a bnzs, az alkoholizmus, a narkomnia, az ngyilkossg s a nem organikus mentlis betegsgek (neurzisok, pszichoptia)
A szaknyelvben s a kznyelvben a deviancia negatv minstst nyert: e fogalom ugyani trsadalmi szempontbl diszfunkcionlis (mkdst akadlyoz) magatartsokat jellik, ill. azokat az letviteli mdokat, amelyek nem felelnek mag az elfogadott, a szoksos, a kvnt trsadalmi szerepeknek.
A serdl s ifjkori deviancik pszichikus mechanizmusai nem azonosak a felnttek deviancijnak indtkaival s folyamataival. A gyermekkor hirtelen eltnse, a tvolinak tn felnttsg, addig ismeretlen rzseket, sztnket, emcikat, feszltsgeket, gondolatokat hoz felsznre, se forrongs alkalomadtn tmeneti devins magatartsknt jelenik meg.
letkori jellemzk:
A serdls az adolszcencia pszichs rszmozzanataibl nhny jelentsebb. Nagy rszk tudattalan trtns.
A gyermekkorban megszilrdult nkp szttredezik
Bekvetkezik a szlktl val levls krzise, identifikcis zavar, stb.
Az infantilis sztntrekvsek fellngolnak, sszetkznek az j sztnformcikkal
A nemi szerep vllalsnak problmi veszlyeztetik a kapcsolatokat s a szerepksrletezseket a kortrscsoportban
Agresszis ksztetsek lednek fel a gyermekkori traumk lmnynyomaibl
Szorongs, depresszi szvi t a banlis trekvseket
A frusztrcitrs kszbe tartsan cskken
Az individualizcis folyamat kibontakozsa, az egynieskedsnek, a konvencik elenni permanens lzadsoknak.
A trsas s prkapcsolati kudarcok a magny lmnyvel ismertetik meg a fiatalt.
Szlk megvltozott magatartsa s a krnyezet idnknti negatv minstse srlseket traumkat okoz.
j modelleket kell keresni, s a kompetencirt kzdeni klnbz csoportokban.
A fiatalnak tudatostania kell mltjt, jelent, jvjt.
E pszichikus rszfolyamatok a szorongsos s az agresszv tendencik mellett az rtkbizonytalansg llapott tkrzik. A nem patologikus pubertsos vlsg szakaszban s az azt kvet vek folyamn j, viszonylag szilrd rtkeknek, j nkpnek, nidentitsnak, „nidelnak” kell kiformldnia. Ha ez a specifikus fejlds tartsan elakad vagy megtrik, a serdl krzishelyzetbe kerls a megoldhatatlanak tn konfliktusokbl slyosabb deviancikban menekl.
Miutn a gyermekbl felntt vls hossz, kb. egy vtizedre terjed szakasza magban foglalja a fiatalok bizonytalan, szorong, agresszv llapott. Igen nehz megllaptani, hogy a meghkkent viselkedst mikor tekinthetjk a serdls termszetes velejrjnak, s mikor kell a „pubertsos krzis”-rl vagy az „ifjkori vlsg”-rl, mint kros folyamatrl beszlnnk.
Az ifjkori vlsg
Az ifjkori vlsg szindrmt a krzisek sorozat s sszefondsa jellemzi a kilezett csaldi konfliktusok, a tanulsi s plyakezdsi csdk. Betegnek, elveszettnek rzi magt, nem kpes nmagt irnytani. Karaktervltozsa vagy pszichoszomatikus megbetegedse ijedsget s szenvedst okoz neki s krnyezetnek. Megvizsglt pszichoterpival kezelt 13-21 ves kor 100 fi s lny az albbi panaszokkal jelentkezett a rendelsen:
teljestmnygtls
beilleszkedsi zavar
pszichoneurotikus tnetkpzs
vegetatv neurotikus tnetek
autoritskrzis, disszocialits (tekintly elleni lzads)
depresszi,
ngyilkossgi ksrlet, ngyilkossgi ksrlet nlkl
pubertskrzis-szindrma
Ezek a kezels kezdetn lv problmk – mondja Blint Mihly. „tovbbi foglalkozs sorn jabb problmk derlnek ki, taln slyosabbak az eredetinl. A trsasgi gtlsokkal kzd kamaszrl pl. kiderl, hogy ideges gyomor-bl panaszokkal kzd. A neurotikus panaszok mgl disszocilis magatarts bjik el. A fordtottjval is tallkozunk.”
A klnbz trsadalmi rtegekben s a klnbz struktrj csaldokban a szlk igen nehezen viselik el felnvekv gyermekeik „rtkjtst”. Sajt problmikkal birkzva, szinte kitasztjk a csaldbl a serdlt.
A szocilis rtegzds szempontjbl a serdlk kt polrisan ellenttes csoportjval kell szmolnunk: a kedvezmnyezettekvel s a htrnyos helyzetekkel.
A kedvezmnyezett adolszcencia mdszerei differenciltak, kzvetettek. Serkentik gyermekeik kpessgt, hogy a pillanatnyi kellemetlensgeket elviseljk a jvbeli elnykrt.
A htrnyos helyzet serdlk csoportja az alacsony iskolzottsg s jvedelm, a sztesett csaldok gyermekibl s a nagyvrosok szubkultriban l alkoholista, munkakerl, trvnyszeg szlk veszlyeztetett gyermekibl tevdik ssze. Ezeknek a fiataloknak a jelen gondjai nagyobb sztnzst jelentenek, mint a jv veszlyi s remnyei. A csoportlet, a csoporttrtnsek adjk letk valdi tartalmt, a csoportban keletkezett rzelmi kapcsolatai azonosulsai meghatroz tnyeziv vlnak, nminstsknek s trsadalmi identitsuknak.
Az ifjkori vlsg s a neurotikus struktrk brmelyiknek tneteknt fellphetnek az ngyilkossg, az alkoholizmus, a kbtszer-lvezs, a bnzs.
A pedaggiai, pszicholgiai s az orvosi erfesztsek nem sok sikert hoztak. A fiatalkorak e kategriba sorolhat devins viselkedsei nem mutatnak cskken tendencit.
Az ngyilkossggal foglalkoz sr vagy lland foglalkozs az errl val fantzils depresszis tnet s utal az elkvets veszlyre. Freud szerint az ngyilkossg annak kvetkeztben jn ltre, hogy valaki az agresszv ksztetseit sajt maga ellen fordtja. A fiatalkorban elkvetett ngyilkossgok s elkvetett ksrletek szma igen magas, azonban hiba lenne ezt csak letkori sajtossgnak tulajdontani. Minden ngyilkossgot megelz s elkszt egy slyos szorongs, ill. depresszis llapot, amelynek elsdleges kivlt oka a leggyakrabban a szlkkel val konfliktus. Gyakori az ngyilkossg s a ksrlet az llami gondozott fiatalok kztt, akik kztudott, hogy devins csaldokbl kerlnek llami gondozsba.
Anorexia nervosa: teljes tvgytalansg, a tpllk visszautastsa, kros lesovnyods, menses elmaradsa. Ezek a serdlk nem akarnak felntt vlni, gygytsukban alapvet a csaldi krnyezetbl val kiemels.
Az alkoholizls: A csaldi hibs szocializci mellett az egyn ksbbi letnek specifikus esemnyei vezetnek el a fokozatosan kialakul alkoholbetegsghez. A fggsg eltti llapot is igen nagy veszlyeket rejthet. Ezek a fiatalok is trhetnek, zzhatnak, bncselekmnyeket kvethetnek el az alkohol hatsa alatt. A kortrscsoportokban trtn msodlagos szocializci sorn szinte ktelez a rendszeres lerszegeds, gy rzik, csak gy tudnak megfelelni a csoport norminak.
A konfliktusok ell az italba menekl fiatalok tja a neurzison t a pszichopata, antiszocilis szemlyisg rgzdshez vezet. A serdlkor lnyok italozsa a jv genercit is veszlyezteti, hiszen magzati krosodst is okoz.
A narkomnia vagy kbtszer-szenvedly: megelzsre s gygytsra mg nem talltk meg a megfelel eszkzket. Viszonylag sok ldozatot szed az ifjsg krben, fknt az alkoholista, depresszis, alacsony frusztrcitrs ngyenge fik s lnyok kztt.
A bnzs: a fiatalkorak kriminalitsa nvekv tendencit mutat. A trvnyszeg fiatalok jelents rsze devins csaldban nevelkedett, vagy rzelmi szksgleteit hinyosan kielgt csaldban ntt fel.
A becslsek szerint a legtbb bnz fiatal kisgyermekkorban llami gondozsba kerlt, hospitalizldott vagy huzamos nevelotthoni ill. nevelintzeti rtalmaktl krosodott. Ezen fiatalok megmentsre reszocializl otthontpusokat kellene kialaktani.
Depresszv neurzis
A serdl s adolszcenskori depresszis szindrmkrl rfog m nem jelent meg.
Tnetei:
nyomott alaphangulat enyhbb formban
indtkszegnysg a gyerekeknl is
gondolkods s kpzeletramls nehzsge megtallhat
specifikus szomatikus tnetek
szemlyisg beszklse
srelmes lmnyekhez, frusztrcikhoz gondolatban val lland visszatrs
pesszimista letszemllet
szorongsos rohamok
magnyossg rzsnek knz feszltsge
sajt hibinak tlrtkelse
bnssgi tves eszmk
a gyermekkori depresszinl mr emltett szomatikus tnetek mellett megjelennek mg: tremor, izzads, szvmkdsi s emsztszervi panaszok, anorexia nervosa, tarts fejfjs, izom s vgtagfjdalmak
jellegzetes tnetek: flelmek a szexulis lettl, frigidits, impotencia
agresszv dhrohamok s antiszocilis magatarts
A depresszis llapot nha csak ksn ismerhet fel, mert azt elfedik a slyosnak tetsz szomatikus panaszok vagy a fiatal hipochondris viselkedse vagy antiszocilis tendencii.
Kt tpusa:
kifejldtt neurotikus depresszi (kora gyermekkortl kezdden)
pszichoreaktv depresszi
Azoknl a serdlknl jn ltre, akiknek csaldjban interperszonlis kapcsolati zavarok keletkeznek, a serdl krnikus krzishelyzetben l, elszigeteldik a csaldtl. Szleiben val csaldst trgyvesztsknt li meg. A stressz-szituciktl krlzrt fiatal bnatt nveli a mikromilli eltl magatartsa, elvrsuk, hogy vltoztassa meg magatartst. Vltoztatni nem tud, mert a feszltsgrendszer – a makroszocilis krzis – a csald letvitelben gykerezik.
Knyszerneurzis
Olyan kpzetek vagy cselekvsi ksztetsek lpnek fel a beteg tudatba, amelyekkel szemben tehetetlen, elhrtsukra kptelen, noha idegennek rzi ket. Ezek fokozott jelentkezse a gondolkodst s a magatartst egyarnt befolysolja.
Fajti:
knyszerkpzetek
knyszercselekvsek
A serdls utnra elhzd vagy akkor kialakul knyszergondolatok s knyszercselekvsek a gyermeki, ilyen jelleg ksztetsekhez viszonytva mlyebb s tartsabb szemlyisgzavar jelei.
A fiatalok igyekeznek eltitkolni tneteiket, mert brmilyen knosak is szmukra, mgsem akarnak felttlenl megszabadulni tlk. Felismerik, hogy br knyszerkpzetei ceremnii abszurdak, de rzse nlkl nem tudna nlklk biztonsgban lni.
A fiatalok knyszerneurzisa a realitsfunkci zavara, ami tbbnyire az infantilis, retlen szemlyisg jellemzje. A serdlnek szembeslnie kell a trsadalom kvetelmnyeivel, s el kell fogadni, hogy azokhoz egyre inkbb alkalmazkodnia kell. De gy rzi, hogy erre nem alkalmas, nagy ervel tmad fel benne az inkompetencitl val szorongs, a gyermekkori fggsg elvesztstl val szeparcis szorongs s az ezekhez csatlakoz bntudati szorongs. S ekkor lpnek fel a gyermekkori emlkekbl a minden bajt megvd mgikus szertartsok. Mr a serdl nemi gazn hisz a ceremnik hatsban, de sem logikai rvelssel, sem akarati aktusokkal nem tud ezektl elszakadni.
Rajka: ha a csaldot rzelmek helyett merev, szertartsos rend tartja ssze, a gyermek rzelmileg elszigeteldik, elbizonytalanodik s a klvilghoz val alkalmazkodst is csak szablyok merev betartsval tudja elkpzelni.
Skizoid jelleg neurzis
A szemlyisg egysgnek zavara. Tnetei sokrtek, kirvan klnbznek ms szindrmk tneteitl s viszonylag gyakran keverednek paranoid tnetekkel. Ilyenek:
projekcik (e neurzisforma kitntetett elhrt mechanizmusai) tszvik az rzelmi s az intellektulis mkdst
az rzelmek sszemosdottsga
vratlan hangulati s gondolati szkellsek
feltn bizarr, modoros mozgs, beszd, mimika
a beteg letvezetst a kzmbssg, az rdektelensg, a gtoltsg s az intencionlis flelem (a clos aktivitstl val flelem) jellemzi.
Megtrtnik, hogy az egsz csald neurotikuss vlik a dominns beteg csaldtag – rendszerint az apa – befolysra. A skizoid jelleg neurzis legeredmnyesebben krhzi osztlyon gygythat.
Hiszteroid neurzis
Serdl jellemz tnetei:
rzelmeiben s magatartsban szlssgesen szertelen, vltozkony
megmagyarzhatatlannak tn „nagyjeleneteket” rendez, ezek hasonltanak a gyermekkorban tombol dacreakcikhoz, szinte nkvletben ordt, zokog, cselekszik.
senkivel sem tud identifikldni, a kapcsolatok intimitst nem ismeri, az rzelmi ktdst „szalmalngszer”, felletes rmk szerzsvel helyettesti
sajt ksztetseivel sem mer azonosulni, viselkedsvel a „mintha olyan lennk” tetrlis szerepalkalmazkods dominl
agresszv antiszocilis indulatkitrsei, „rvidzrlati” cselekedetei gyakoriak
slyosabb s kevsb slyos pszichoszomatikus megbetegedsek lpnek fel.