szocped2005
SZAKDOLGOZAT
 
Segtsg a tantrgyakhoz
 
Knyvtrak
 
Kpek rlunk
 
Naptr
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
A szerkesztrl
 
Pontos id
 
Eset
Tartalom
 
PZICHOSZIGORLAT
PZICHOSZIGORLAT : 10

10

A szerk.  2007.10.23. 18:30

B TTEL

10.B. A csoport fejldsnek, dinamikjnak a folyamata. Az egyn s csoport viszonya, a referenciacsoport. A csoportok kztti viszonyok.

 

A csoport fejldse nem spontn folyamat, hanem sajtos dinamikus trtnssor, melynek meghatrozott id s minsgbeli jellemzi vannak.

 

Kurt Lewin a csoportot dinamikus rendszerknt kezelte, melyben a centrifuglis s centripetlis erk llandan harcban llnak egymssal, a csoport teht csak addig kpes fennmaradni s mkdni, amg ezen kt ellenttes er egyenslyban tarthat. Lewin volt a csoportdinamika atyja, a  csoportdinamika a csoport bels mozgkonysgt, bels fejldst, vltozst jelenti.

 

Henry Sheppard a csoport fejldst 2 szakaszra osztja:

1.)    a tagok itt mg gy viselkednek, mintha kznsges vitacsoportban lennnek, ezrt itt csak semleges tmkrl esik sz.

2.)    Mr a szemlyes kapcsolatokkal vannak elfoglalva: a rvid ideig tart elragadtatst a kibrndultsg kveti, majd a csoport cljain val tprengs kerl eltrbe, tmenetileg lanyhul a tevkenysg, lazul a fegyelem. E peridus sikeres tvszelse utn fokozatosan rendezdnek a formlis s szemlyes viszonyok.

 

A csoportfejldst 3 szakaszra osztja Bion. Szerinte az els szakaszt a csoport s a vezet asszimetrijra utal llapot, a msodikat a tagok kztt kialakul klcsns fggsek rendszernek kialakulsa, a harmadikat a harc s menekls jellemzi. Bion szerint e 3 szakasz ciklikusan ismtldik egy csoport letben.

 

Tuckmann szerint a csoportnak 4 fejldsi szakaszon kell tmennie, hogy vglegesen megersdjn:

1.)    Alakuls(forming):  a tagok tmogatst vrnak a vezettl

2.)    Viharzs(storming): mindenki a sajt egynisgt prblja eltrbe helyezni, rvnyesteni

3.)    Normzs(norming): a trsak a harmnira, a konfliktus kerl magatartsra trekednek.

4.)    Mkds(performing) : a szerepviszonyok stabilizldnak, a mkds kiegyenslyozott lesz.

 

 

Az minden elmletbl kiderl, hogy a csoportfejlds kezdeti szakasza meglehetsen kritikus, hiszen a csoporton belli viszonyok kialakulatlanok, sok a konfliktusforrs. Hiszen az letkori, nembeli, vgzettsgbeli, sttuszklnbsgek, az eltr rtkrendek gyakori nzeteltrseket vltanak ki.

Fontos, hogy ha adott csoport tlendl e nehz kezdeti idszakon, a felmerl problmkat megoldjk a tagok, hiszen a nem feldolgozott nzeteltrsek a csoport jvbeni mkdst fogjk veszlyeztetni, s rvid idn bell bekvetkezend bomlaszt hatst rvnyestenek.

 

Az egyn s a csoport viszonya

 

Kzttk klcsnssg, egymst meghatroz viszony ll fenn. Az egyn szemlyes tulajdonsgai ltal hat a kollektvra, aktv kzremkdse nlkl a csoport nem lenne fejldkpes. Ez a hats  akkor jelents, ha az egynben ers az adhzi s tudja, hogy a csoport elfogadja, s nincsenek fenntartsai veleszemben.  A pozitv rzelmi belltds miatt knnyebben aktivlja magt az egyn, tevkenysge hatkonyabb vlik., mely j hatssal van a kollektva lgkrre, teljestmnynek alakulsra is.

A pozitv orientltsg csoport minden egyes tagjnak azonos kzssgi helyzetet teremt, megvdi tagjait a negatv hatsoktl. E csoport nem nyomja el, nem uniformizlja az egynt, pp ellenkezleg: biztostja a valdi szabadsgot s biztonsgot az egyn szmra.

 

 

 

A referenciacsoport

 

Az egyn attitdjeinek legfbb forrst azoknak a csoportoknak a normi alkotjk, amelyekhez nmagt vonatkoztatja. Ritka az olyan tagsgi csoport, amely a tagok minden ignyt kielgten a normk s rtkek terletn. Az emberek ezrt ms csoportok fel is orientldnak. Ezeket a csoportokat nevezzk referenciacsoportnak.

 

Merton szerint a referenciacsoport  az az alakulat, amelyhez az egyn pszicholgiailag igyekszik kapcsoldni, asszimilldni. Prblja magv tenni, annak normit, attitdjeit, viselkedsmdjt. A vonatkoztats alapja teht tudatos azonosulsi vgy ltal tpllt hasonlsg.

 

Kelley a referenciacsoportnak ketts funkcit tulajdont:

1.)    Normatv funkci: magatartsi s felfogsbeli standardok (alapok) rgztse

2.)    sszehasonltsi funkci: standard sszehasonltsi pontok, amelyekkel az emberek nmagukat

                                                sszevetik.

 

A referenciacsoport a kzlsi folyamatokban tmaszknt funkcionl: minsti a kzl szavahihetsgt, vonatkoztatsi keretet szolglhat az egyn szmra a kzls vtelhez s rtelmezshez, ugyanis a kzls vtelekor az egyn tudatban mindig jelen van a referenciacsoport s mr ennek attitdjeivel egybehangzan rtelmezi a hallottakat.

 

Meg kell jegyeznnk, hogy a vonatkoztatsnak nemcsak pozitv, hanem negatv hatsai is vannak. Ez utbbi esetben a csoport a taszts forrsv vlik, vagyis a tle val elszakadst motivlja. Pl: devins csoportok.

 

Csoportok kztti viszonyok

 

A csoportkzi kapcsolat kt vagy tbb csoport, valamint azok tagjai kztt fennll funkcionlis kapcsolatot jelent.

A csoportkzi viselkeds meghatrozott csoporthoz tartoz egyn tetteit jelenti, amikor az egyn csoport-hovatartozst figyelembe vve (sajt csoportja irnti hsg, sajt csoportja normi stb. jegben) egyedl vagy kzsen ms csoporttal vagy annak tagjaival lp interakcira.

 

Ha klnbz csoporthoz tartoz emberek kerlnek rintkezsbe elkerlhetetlen a csoportok kztti ellensgeskeds.

Az emberek ersen hajlamosak arra, hogy sajt csoportjaikat tlrtkeljk, mg msok csoportjait lertkeljk. Valahnyszor pl. kt csoport verseng egymssal a csoportok tagjai a kt csoport kztti klnbsgeket felnagytva szlelik.

Tajfel szerint a msik csoport htrnyos megklnbztetse valamennyi emberre jellemz, csaknem automatikus folyamat. Ez azrt van, mert az ember szmra egy „felsbbrend” csoport tagsga az identits pozitv rzst nyjtja. Igy azt is mondhatjuk, hogy az embereknek termszetes rdekk, hogy sajt s msok csoportjai kztt a lehet legnagyobb klnbsget tegyk.

 

Tbbfle mdszer is elkpzelhet a konfliktus hevnek csillaptsra.

Pldul: egymsrl klcsnsen kedvez informci terjesztse, kzsen vallott erklcsi rtkekre val hivatkozs, a csoportvezetk tallkozi, a kt csoport tagjai kztt olyan rintkezsek szervezse, amelyek sorn a tagok egyenlknt viszonyulhatnak egymshoz, illetleg olyan megmozdulsokban tallkoznak egymssal, amelyek nem annyira a csoportteljestmnyt, mint  inkbb az egyni kpessgeket s teljestmnyt hangslyozzk. Mind kzl taln legelterjedtebb nzet, hogy a konfliktusban ll csoportokra nzve klcsnsen kedvez s pontos informcit kell terjeszteni. Valban, ha azt akarjuk, hogy a csoportok kztti ellensges kapcsolat megvltozzon, akkor gondoskodnunk kell arrl, hogy a csoportok nhny dolgot megtudjanak egymsrl.

 
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Sopronrl
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!