11
A szerk. 2007.10.23. 18:32
A. A mentlis zavarok ateoretikus megkzeltsnek alapelvei
mdszerei, jellemzi.
A mentlis zavarok felosztsa:
teoretikus megkzelts
ateoretikus megkzelts
A jelenlegi ateoretikus megkzeltst az jellemzi, hogy megprbljk sszefoglalni az eddigi ismereteket, sszhangba hozni az eddigi tziseket.
Az ateoretikusok keresik a megalapozott elmleti tzisek bizonytst. gy vlik, hogy az eddigi fellltott terik egyike sem llta meg a helyt, hisz a betegek tovbbra sem gygythatk teljesen, mivel nem ismerik az elidz okokat. (a betegek tredknl ismerik)
Az ateoretikus szemllte Amerikbl indult tjra s a WHO-n keresztlterjedt el. gy tnik, hogy mentlhigins szaktekintlyek prbeszdeibl felpthet egy adekvt rendszer, amelyben a fbb krdsekben egysgre kell jutniuk.
Egyezzenek meg abban, hogy melyik betegsg alatt mit rtenek, ezek utn fellltottak egy diagnosztikai oldalt.
Az ateoretikusok idnknt jbl sszelnek, megbeszlik a tapasztalataikat. A cljuk ezzel az, hogy az jabb eredmnyeket hozzigaztsk a rendszerhez. A betegsg neve mell a betegsg tneteit tntetik fel, amelyek egyrtelmen elklnthet szindrmkba sorolhatk, melyek br klnbz pszichikus, formlis s szocilis sszetevk ltal meghatrozottak, mgis rendelkeznek kzs jegyekkel, s ennek alapjn krlrt krkpbe sorolhatk.
DSM-III-R :
A mentlis zavarok diagnosztikai s statisztikai kziknyve.
1980-ban adtk ki, a mentlhigins szakemberek krben hamar elfogadott vlt. Eredetileg az USA szmra kszlt, de jelents nemzetkzi kihatsai is lettek.
1983-ban az APA (American Psychiatric Association) megkezdte a fellvizsglatot, mivel egyes kritriumai nem bizonyultak idllnak.
Ezen tlmenen az APA rszt vllalt a Betegsgek Nemzetkzi osztlyozsa (BNO klfldn ICD) X. revzijnak pszichitriai fejezete kidolgozsban
A DSM-III hatsa igen jelents volt. Rviddel megjelense utn ltalnosan elfogadott vlt az USA-ban, mint a mentlhigins szakemberek kzs nyelvezete. Rvid idn bell szmos nyelvre lefordtottk.
1983-ban APA bizottsgot lltott fel a DSM-III revzijra minden rszterlet szakrtibl, akik a kvetkez szempontok alapjn dolgoztak:
· a kategrik klinikai hasznossga
· megbzhatsg
· elfogadhatsg a klnbz iskolk kpviseli szmra
· oktathatsga
· szksgtelen terminolgiai jtsok kiszrse
· kutatsi eredmnyek beptse
A javaslatok tbbsge a bizottsgi tagoktl eredt, de szmos kezdemnyezs rkezett kvlllktl, akik a DSM –II alkalmazsban tapasztalatot szereztek.
A javaslatok esetben mrlegelni kellett:
· egyetrtenek-e a szakrtk abban, hogy a mdosts javtja a klinikai hasznossgot
· nem tkrzik-e a BNO-kdokat
· idszer-e
A DSM-III-R jellemzi:
· mentlis zavar: az a klinikailag jelents magatartsi vagy pszicholgiai tnetcsoport, amely egy emberben gy jelenik meg, hogy ezzel szenvedst, funkcizavart vagy fokozott veszlyt eredmnyez. A meghatrozs kizrja amely kizrlag egy adott esemny kapcsn elvrhat mdon alakul ki, ill. a devins magatartst s azokat a konfliktusokat, melyek az egyn s trsadalom kztt tmadnak.
A DSM-III-R nem ttelezi fel, hogy minden mentlis elklnlt, lesen elhatrolt egysg.
· Despriktv mdszer: nhny esetben ismerjk a mentlis zavar kivlt okt, az esetek tbbsgben azonban az etiolgia ismeretlen. A DSM ltalban ateoretikus megkzeltst alkalmaz. Ennek oka, hogy brmely elmlet felvtele akadlyozn annak hasznlatt a ms elmletet vall szakemberek szmra.
A DSM ezrt despriktv, azaz a zavar megjelensi formjt rja csak le: a f vonsok jl azonosthat magatartsi jelek.
· Explicit kritriumok: a kritrium listbl meghatrozott szm kritrium teljeslse szksges anlkl, hogy brmelyik nmagban elegend lenne.
· Diagnosztikus hierarchik: a slyosabb zavar magba foglalja az enyhbb zavar tneteit, de fordtva nem igaz. Kt alapelvet tartalmaz:
1. Ha az organikus zavar megmagyarzza a tnetet, akkor hasonl tneteket okoz ms zavart nem diagnosztizlunk
2. Ha egy slyosabb zavar ltalban egytt jr egy enyhbb zavar jellemz tneteivel, csak a slyosabbat diagnosztizljuk.
· Tneti lers: a DSM-III-R nem pszichitriai kziknyv, hiszen hinyoznak az elmleti rszek.
A DSM-III-R hasznlata specilis gyakorlatot ignyel. A kategrik alkalmazsnl vatosnak kell lenni ms etnikai csoportokhoz tartoz szemlyek esetben. A nyelvi, rtkrendi, magatartsi, neveltetsi klnbsgek figyelmen kvl hagysa slyos tvedsekhez vezethet.
· Multiaxilis rtkels azt jelenti, hogy minden beteget egymstl fggetlenl, ms jelleg informcit tartalmaz „tengelyen” egyidejleg rtkelni kell.
t tengely van. Az I. s II. tengelyek tartalmazzk a DSM-III-R sszes kategrijt. A II. tengelyre kerlnek a fejldsi zavarok s a szemlyisgzavarok.
Mindkt tengelyen tbb diagnzis adhat egyms mellett. Tbbszrs diagnzis esetn megjellend a f diagnzis, mely elssorban indokolta a vizsglatot. Megjells nlkl az I. tengelyen megjellt diagnzist tekintjk f diagnzisnak.
III. tengely: tartalmazza mindazokat a fiziklis betegsgeket s llapotokat, melyek a beteg kezelsben relevnsak.
IV. tengely: pszichoszocilis stresszorok. Az rtkelst, vizsglatot megelz egy v stresszorait kdoljuk, melyek hozzjrulnak:
1. j zavar keletkezshez
2. elz zavar relapszushoz
3. meglv zavar slyosbodshoz
Fleg akut esemnyek azok, melyek 6 hnapnl rvidebb ideig hatnak (iskola, munkahely, baleset). Fleg tarts esemnyek a 6 hnapnl hosszabb ideig hatk (hzassgi konfliktusok).
· Leggyakoribb stresszor tpusok:
- hzassgi konfliktusok
- szl-gyermek konfliktus
- bartokkal, szomszdokkal val konfliktus
- pnzgyi zavarok
- gyermekek esetben: csaldtag betegsge, szlvel val rossz viszony, szli gondoskods hinya.
rtkel-skla:
- nincs stresszor
- enyhe
- kzepes
- jelents
- slyos
- extrm
V. tengely: A mentlis egszsg/betegsg globlis klinikai megtlst GAF-skla kitltst ignyli, mgpedig ktszer, a jelenlegi s az elmlt vben.
GAF-skla: 1-90-ig rtkeljk a szemly pszicholgiai-szocilis-foglalkozsbeli funkcikpessgt, figyelmen kvl hagyva a fizikai vagy krnyezeti korltok okozta negatvumokat.
Kifejezsek:
· „organikus faktor kivlt s fenntart szerepe nem llapthat meg”
kellen alapos vizsglattal nem tallhat olyan organikus faktor, amely kivltotta s fenntartja a mentlis zavart.
· „Organikus faktor”
kls s bels tnyezket rtnk alatta
Zavar slyossga
· enyhe zavar: minimlisan ktelez tnetek vannak jelen s a szocilis kapcsolatok krosodsa enyhe fok
· kzepes az enyhe s a slyos kztt elhelyezked tnetcsoport
· slyos a zavar, ha a felttlenl szksgesnl jval tbb tnet megtallhat
· rszleges remisszi akkor ll fenn, ha korbban a zavar minden kritriuma teljeslt, jelenleg azonban csak nhny tnet tallhat
· teljes remisszi: tnetmenteset llapotot jelent.
Tengelyek hasznlata
A multiaxlis rtkels azt clozza, hogy minden esetben tbb tengely mentn kerljn elbrlsra; mindegyik ms informci osztlyra vonatkozik. Az els 3 jelent hivatalos diagnzist.
Tengelyek
I axis: klinikai szindrmk
II axis :szemlyisgzavarok s specilis fejldsi zavarok
III axis: fiziklis zavarok
IV axis pszichoszocilis zavarok slyossga
V axis az elmlt v legmagasabb adaptv funkcija
Els s msodik tengely: ezek foglaljk magukba a teljes DSM-III klasszifikciit s a nem mentlis zavart jelent llapotokat is. A szemlyisgzavarok s a specilis fejldsi zavarok a II-on az sszes tbbi az elsn van. Sok esetben a betegnek mindkt tengelyen lesz diagnzisa. Mindkt tengelyen tbb diagnzis is adhat.
A f diagnzis az, amely a vizsglatot s kezelst elssorban szksgess tette.
A diagnosztikus bizonytalansg klnbz szintjei:
1. V-kdok – ha az adatok nem elegendek a mentlis zavar megllaptshoz
2. Observatio, ha az informci nem elegend semmifle diagnzis kimondshoz
3. Tisztzatlan, nem pszichotikus zavar
4. Atypusos pszichozis (pszichzis megllapthat, de hovatartozsa nem)
5. Atypusos - a megfelel osztly, szindrma megllapthat, de tovbbi specifikci nem lehetsges akr, mer az informci hinyos
6. Specifikus elzetes diagnzis
Harmadik tengely: itt jellhet minden aktulis szomatikus rendellenessg s llapot, amely relevns lehet a beteg vizsglata, kezelse szempontjbl.
Negyedik tengely: pszichoszocilis stresszorok slyossga
Stressztor tpusai:
· matrimonlis (eljegyzs, hzassg, vls, hall)
· szli (gyermek betegsge, deviancia)
· interpersonlis
· munkahelyi
· lakhelyi
· anyagi helyzet
· jogi
· biolgiai
· szervi betegsg
tdik tengely: a mlt v maximlis adaptv szintje
Az adaptv funkci 3 f terlete: szocilis kapcsolatok, munka, szab
BNO-10
1960-ban a WHO Mentlis Egszsg Programja aktvan foglalkozott a mentlis zavarok osztlyozsnak s diagnosztizlsnak javtsval. A WHO tbb tallkozt szervezett a tuds s tapasztalat tadsra. A megbeszlseken rszt vettek a klnbz orvosi szakterletek kpviseli, szakrti, a pszichitriai iskolk kpviseli. A konzultcik eredmnyeknt szmos hasznosthat javaslat szletett a mentlis zavarok osztlyozsra, amit a BNO-8 nyers vltozatnl hasznltak fel. A BNO-8 mr tartalmazott egy sztrt, melyben megtallhatk voltak a klnbz kategrik defincii.
A 70-es vekben tovbb ntt az rdeklds a pszichitriai osztlyozs javtsa irnt. Sok nemzeti pszichitriai szervezet diagnosztikus kritriumot lltott fel, hogy javtsa a diagnosztikus megbzhatsgot. gy az USA-ban elkszlt a DSM-III-R, amely mr operacionlis kritriumokat is tartalmazott.
1978-ban a WHO egy hosszabb tv vizsglatba fogott az alkohol, drog Abozus s mentlis Egszsg Adminisztrci cmen, azzal a cllal, hogy tovbb javtsa a mentlis zavarok, az alkohol, a drog fogyasztsval sszefgg problmk diagnzist s osztlyozst.
1982-ban Koppenhgban nemzetkzi konferencit tartottak a diagnosztizlsrl s osztlyozsrl, ahol ttekintettk a korbbi megbeszlsek adatait s a tovbbi kutatsokhoz tervet ksztettek. gy tbb nagyszabs kutats trtnt. Ezek egyike 17 orszgot lelt fel, azt a clt tztk ki, hogy alkalmas lesz epidemolgiai vizsglatok vgzsre.
Szmos lexikon kszlt mr el, melyek egyre pontosabb s vilgosabb meghatrozst adjk a pszichitriai kifejezsknek.
A BNO-10 szintn segtett a vizsgl mdszerek fejlesztsben. A vgs eredmny a BNO-10 vilgos, egyrtelm kritriumrendszere lett, s egy vizsgleljrs, ami segt sszegyjteni azokat az adatokat, melyek szksgesek a lert zavarok azonostshoz.
A BNO-10 egszsggyi elltsban val elzetes kiprblsba 40 orszg kutatja s klinikusa kapcsoldott be.
A BNO 10 a betegsgek s egszsggel kapcsolatos krdsek kzponti osztlyozsnak kszlt. A BNO- 10 magba foglalja az egszsggy szmra fontos informcik vagy tevkenysgek osztlyozst is., mint pl.: a krosodsok, rokkantsgok.
|