Ttelek
A szerk. 2008.01.11. 11:45
I/A
A gygytestnevels trtneti ttekintse. Gygytestnevels fogalma, clja, feladata, helye az iskolai testnevelsben
- 1814.: Ling els kzponti tornaintzete. Ksbb Svdorszgban nem csak a vrosokban, de a kis falvakban is kiplt a gygyintzetek rendszere.
- 1888.: dr. Schreiber: Orvosi gimnasztika, vagyis az egszsgi s gygygimnasztikai szabadgyarkolatok rendszere. Ez a m megksrli felhvni a figyelmet a mozgs fontossgra, gygyt s megelz hatsra.
- 1890.: Mller Lajos : A j testtarts iskolja
- 1896.: Hczey Istvn: A mozgs, mint a legtkletesebb gygymd s a gygyszerek helyettestje
- 1897.: dr. Kelen Istvn: A svd gygygimnasztika
Magyarorszgon ortopd professzorok mkdse mr 1870. ta segtette a deformitsok gygytst s k tmogattk a ksbbi vtizedek sorn az iskolai gygytorna oktatst is.
Az els iskolai gygytorna-oktats szervezett formban a fvrosban 1915-ben indult, ksrletkppen kt iskolban. Ezt megelzen a fvros kt tornatanrnt kldtt Nmetorszgba Frankfurt am Mainba s Hagenbe.
Miutn a ksrlet j eredmnnyel jrt, 80 testnevel tanrt kpeztek ki a ksbbi vek sorn.
A 1920-as vekben, 11 iskolban 16 tanr foglalkozott a gyengn fejlett, hanyag tarts lenytanulkkal. Az els idszakban a tanulk kivlogatst s ellenrzst gyermekorvosok vgeztk, majd 1928-tl kezdve ortopd szakorvosok lttk el ezt a munkt.
1950-ben mr 57 iskolban, 136 csoportban foglalkoztak a rszorul tanulkkal.
1949-tl 1950-ig az iskolkban kerlt sor a gygytestnevelsi csoportok munkjra. 1950-ben fordulpontot jelentett, hogy 110 iskolaorvos kezdte meg megelz s gygyt munkjt a gygytestnevelssel kapcsolatban.
Az iskolaorvosi rendelintzetekben a fvros 22 kerletnek tanulifjsgt rendszeresen fellvizsgltk 3-tl 18 ves korig a testnevelsre val beoszts szempontjbl is.
Rendelet szablyozza mr a tanulk szeptemberi orvosi vizsglatt s a gygytestnevelsre utaltak 6-8 hetenknti ellenrz vizsglatt.
- 1952-ben az eddig csak Budapesten foly gygytestnevels munkja kiterjedt az orszg megyeszkhelyeire s nagyobb vrosaira is. A hlzat 30 gygytestnevelsi kzponttal bvlt.
- 1955-ben j tartalommal bvlt a gygytestnevels fejldse: bevezetik a belgygyszati panaszok gygytestnevelst.
A gygytestnevels, mint szaktrgy 1950. ta szerves rsze lett a testnevelsi Fiskoln foly testnevel tanrkpzsnek.
Azok a tanulk, akik a gygytestnevels terletn magasabb kpestst kvntak szerezni, a Magyar Testnevelsi Fiskoln 1954-ben alaptott Mozgstani Gygytestnevelsi Tanszken gygytestnevelsi szakot vlaszthattak, ngy flven keresztl szakkpzsben rszesltek.
Gygytestnevels helye az iskolai testnevelsben.
Vagy a testnevels ra rszeknt, vagy azt helyettestve jelentkezik az iskolban. A gygytestnevels is oktatsi feladat, csak a trgya ms mint a testnevelsnek. Rgen azt mondtk meg , hogy mit lehet csinlni a foglalkozsokon, jelenleg meg azt hogy mit nem. Ez komoly felfogsbeli klnbsg, s t is rtklelte a gygytestnevels helyzett. Nem bnk gylekezete, hanem rszben specilis, rszben hagyomnyos mozgsanyaggal rendelkez testnevels foglalkozs.
Clja :
A tanul egszsgnek helyrelltsa, megerstse
Fizikai cselekvkpessg kialaktsa, helyrelltsa
letre szl testedzs irnti igny kialaktsa s megszilrdtsa
Feladata:
elvltozsok helyrelltsa a testnevels eszkzeivel
– specilis gyakorlatokkal
– clirnyos izomfejleszts
kpessgek fejlesztse
– llkpessg nvelse
mozgskszsg kialaktsa
mozgsmveltsg kialaktsa
mozgs megszerettetse
Gygytestnevels
- minden ami nem tiltott, teljestkpessg minl nagyobb szzalkban val visszalltsa, enyhbb elvltozsok korriglsa, prevenci,15-18 fs csoportok, testnevels rsze,oktatsi feladat is egyben.
Gygytorna:
- csak clirnyos gyakorlatok, funkci visszalltsa, prevenci, slyos vltozsok korriglsa,1-5 fs csoportok, egszsggyi feladat
I/B
Szv veleszletett s szerzett betegsgei. Szvbillenty elgtelensgek, billentyk szjadknak szklete.
A szv
A szv regt hosszanti irnyban a szvsvny jobb s bal szvflre osztja. Mindkt szvflben fell elhelyezked pitvar, alatti pedig kamra tallhat.
A jobb pitvar fala mindssze 2 mm vastag. 3 fontos vna mlik bele:
- fels res visszr
- als res visszr
- sinus coronarius - ingerkpz
A jobb pitvarban vns (salakos) vr tallhat.
Jobb kamra: kb. 5 mm vastag. Innen indul ki a tdartria, mely a jobb kamra vns vrt szlltja a tdbe. A jobb kamrban vns vr tallhat.
A bal pitvar: kb. 2 mm vastag. Ide mlik a ngy tdvna, amelyek a tdbl artrts vrt szlltanak a bal pitvarba. A bal pitvarban teht artris (tiszttott) vr tallhat.
A bal kamra: fala kb. 15-20 mm. Ez nem vletlen, mivel a bal kamra vgzi a legnagyobb munkt. Innen indul ki az aorta, a legnagyobb verr, mely a bal kamra artris vrt a szervezet szerveihez, szveteihez juttatja el. A bal kamrban artris vr tallhat.
Szvbetegsgek:
A. Veleszletett szvbetegsgek: a betegsgeket az elejn egybl mtttel jl korrigljk (svnyhibk, szkletek)
= Kamrai septum defectus: (A svny hrtys rszn 90 %-ban, izmos rszn 10 %-ban tallhat lyuk) A bal kamrbl a jobb kamrba ramlik az artris vr. Bal kamrt terheli, valamint a kisvrkrt. Az artris vrbe vns vr kerl.
= Pitvari septum defektus: Bal pitvarbl a jobb pitvarba ramlik az artris vr. A nyoms viszonyok megvltozsakor megfordul az irny, s a vns vr keveredik az artris vrrel.
= Ductus Botalli persistens: fennmaradt az rsszekttets a tdartria s az aorta kztt, aminek a gyerek felsrsakor el kellett volna zrdni Az aortbl a tdbe ramlik az artris vr, s gy keveredik a vns vrrel.
=Aorta stenosis: az aorta szjadknak szklete, a nagyvrkri tramls lecskken, koszorusr elgtelensg.
= Aortav szklet: A Botall vezetknl az aortban csszer szklet alakul ki a zrds utn. Tnet: felstesten magasabb vrnyoms mint az als vgtagokon.
= Pulmonlis stenosis: A td artria szjadknak szklete. Jobb szvfl terhelssel jr.
B. Szerzett vitiumok : (billenty-hibk-zrdsi hibk, szvinfarktus)
Okai: A szvburok gyulladsnak kvetkezmnye. A gyullads hegesedssel gygyul, amelynek kvetkezmnye a vitium (hiba, rendellenes mkds). Ha a betegsg a billentyvitorla szlt puszttja el, akkor a billenty elgtelenl zr. Ez az insufficientia. Ha azonban a hegeseds kvetkeztben a billentyvitorlk tallkozsnl sszenvs keletkezik, az szjadk szkletet, stenosist /szklet/ eredmnyez.
= Mitrlis insufficientia: a kthegy billenty elgtelensge.A bal pitvar – kamrai szjadkot elgtelenl zrja, az sszehzdskor a vr egy rsze visszaramlik a bal pitvarba.
= Mitrlis stenosis: a bal vns szjadk szklete. A pitvar – kamrai szjadk sszeszklt, ezrt a bal pitvarbl a bal kamrba val ramls akadlyoztatott, s a normlisnl tbb vr marad vissza a bal pitvarban.
= Aorta insufficientia: az aorta billenty elgtelensge. Az elgtelenl zrd aorta billentyn keresztl a vr egy rsze visszaramlik a ftrbl a bal kamrba. Systols vrnyoms magas, diastols alacsony.
= Aorta stenosis: az aorta szjadk szklete. A nagyvrkri tramls neheztett, koszorsr elgtelensg lp fel.
= Tricuspidalis insufficientia: a hromhegy billenty elgtelensge. Nagyvrkri pangs, dmk, vns visszaramls cskken.
C.) Koszorsr betegsgek:
= Angina pectoris: a koszorserek organikus szklete miatt tmeneti zavar van a szvizom oxignignye s elltsa kztt.
= Infarktus myocardii: a koszorsr elzrdsa vagy jelents fok szklete kvetkezmnyeknt a szvizom egy rsze elhal, majd ksbb ktszvetesen talakul.
Tnetei: hirtelen jelentkez igen heves hallflelemmel jr fjdalom, amely a nyak, bal kar, mindkt kar fel sugrzik ki 15 min. tovbb tart. Nehz lgzs, fulladsrzs, a vrnyoms cskken, a br hideg, verejtkes , nyirkos , gyakran ksri hnys.
Gygytestnevels:
- kis ltszm csoportok, gygytornsz, orvos esetn tbben is lehetnek. lland kontroll szksges.
- Tudni kell mindenkinek pulzust mrni, ismerni kell a nyugalmi pulzust (pihensi utni), kiindulsi pulzust , s a restitcis (mennyi id alatt ll vissza a nyugalmi pulzus?) pulzust is.
- Fizikai terhels mell be kell kalkullni a pszichikai s izgalmi tnyezket,
- kerljk a prselssel jr gyakorlatokat,
- kzepes iram legyen a terhels, tbb pihen beiktatsa, de ezek a pihenk aktivak legyenek: sta, relaxcis gyakorlatok,
- jtkok sorn kerlni kell az izgalmakat, szsnl fokozott felgyelet szksges (mellszs ajnlott)
- lgzgyakorlatok, a vgs cl a hasi (rekesz) lgzs elsajttsa.
|